Рішення від 02.10.2024 по справі 240/8149/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2024 року м. Житомир справа № 240/8149/24

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:

- визнання протиправними дії, які полягають у прийнятті рішення про зняття його з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов;

- скасування рішення житлової комісії оформлене протоколом від 11.01.2019 року №178 про зняття його з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов;

- зобов'язати поновити його на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

В обґрунтування позову Позивач зазначає, що проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 та був зарахований на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов. В подальшому в грудні 2018 року Позивач був переведений до нового місця служби та залишений на квартирному обліку у Військовій частині НОМЕР_1 .

В березні 2024 року представник Позивача звернувся до Відповідача із адвокатським запитом щодо направленні відповідної довідки про перебування Позивача на квартирному обліку. У відповідь на вказаний запит Відповідач листом від 16.04.2024 року повідомив, що протокольним рішенням житлової комісії від 11.01.2019 року за №178 Позивач знятий з такого квартирного обліку по причині переміщення до іншої військової частини в інший населений пункт. Таке рішення Відповідача в особі житлової комісії Позивач вважає протиправним.

Ухвалою суду від 26.04.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі і її призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Представник Відповідача, Військової частини НОМЕР_1 , відзив на позов до суду в установлені строки не подав.

Розглянувши подані Позивачем документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні відносини, що виникли між сторонами у справі щодо соціального захисту військовослужбовців, в тому числі щодо забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей жилими приміщеннями, врегульовано правовими нормами Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII), що були чинні на день таких відносин.

За приписами ст.12 Закону № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Суд враховує, що механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей врегульовано правовими нормами Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою КМ України № 1081 від 3 серпня 2006 р. (надалі - Порядок № 1081).

Відповідно до вимог п. 22 цього Порядку № 1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини (п.24 цього ж Порядку № 1081).

Судом встановлено та визнається сторонами, що згідно протоколу №177 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 25.12.2018 року Позивача, ОСОБА_1 , зі складом сім'ї (п'ять чоловік) зараховано на облік у Військовій частині НОМЕР_1 для поліпшення житлових умов.

Судом встановлено та визнається сторонами, що протоколом №178 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 11.01.2019 року Позивача, ОСОБА_1 , зі складом сім'ї (п'ять чоловік) знято з обліку у Військовій частині НОМЕР_1 для поліпшення житлових умов.

Суть спірних відносин між сторонами в даній справі зведена виключно до правомірності вказаного рішення Відповідача в частині зняття Позивача з обліку у Військовій частині НОМЕР_1 для поліпшення житлових умов..

Суд враховує, що зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей), врегульовано правовими нормами Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями", затвердженої наказом Міністерства оборони України №380 від 31.07.2018 року (надалі - Інструкція №380).

Відповідно до оскаржуваного рішення Відповідача зняття Позивача з обліку у Військовій частині НОМЕР_1 для поліпшення житлових умов обґрунтовано саме положеннями п.17 розділу 6 наказу Міністерства оборони України №380 від 31.07.2018 року "Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями".

Підставою для прийняття такого рішення слугували наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 04.01.2019 року №3 про виключення Позивача зі списків військової частини у зв'язку із призначенням на відповідну посаду у військовій частині НОМЕР_2 .

Такі доводи Відповідача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до п.17 розділу "VІ. Облік осіб які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання" Інструкції №380 у разі переміщення військовослужбовця, який перебуває на обліку, по військовій службі до іншої військової частини житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) на підставі наказу про переміщення до нового місця служби на найближчому засіданні, але не пізніше місяця з дати виключення зі списків особового складу військової частини приймає рішення щодо виключення з обліку у військовій частині та направляє за встановленим порядком відповідну особову справу військовослужбовця до нового місця його служби.

Аналогічно приписами п. 26 Порядку № 1081 передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Як визнається Позивачем в позовній заяві, в грудні 2018 року мало місце його призначення на відповідну посаду у військовій частині НОМЕР_2 і, відповідно виключення Позивача зі списків військової частини. Тобто, мало місце його переведення (переміщення) по військовій службі.

Зазначене свідчить, що оскаржуване рішення Відповідача, оформлене протоколом №178 засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 11.01.2019 року відповідає обставинам справи та узгоджується із вимогами вказаних нормативно-правових актів.

Суд вважає безпідставними доводи представника Позивача, наведені у позові, щодо обґрунтування протиправності оскаржуваного рішення Відповідача виключно загальними положеннями Житлового кодексу України та без врахування особливостей обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов.

Як вже зазначалося судом, приписами п. 26 Порядку № 1081 передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

Тобто, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), законодавцем передбачено зараховування на облік за новим місцем служби такого військовослужбовця разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

На підставі викладеного суд робить висновок, що позовні вимоги Позивача не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по дані справі відсутні.

Керуючись статтями 9, 72, 77, 143, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

02.10.24