Рішення від 03.10.2024 по справі 240/10088/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2024 року м. Житомир справа № 240/10088/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про:

- визнання протиправними дії щодо проведення виплати з 01.03.2024 року раніше нарахованої пенсії в неповному розмірі, а саме без урахування повного розміру індексації пенсії відповідно до постанови КМ України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2024 році", доплати до пенсії, передбаченої постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713;

- зобов'язання виплачувати з 01.03.2024 року раніше нараховану пенсію в повному розмірі, а саме з урахування повного розміру індексації пенсії відповідно до до постанови КМ України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2024 році", доплати до пенсії, передбаченої постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713.

В обґрунтування позову Позивач зазначає, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/14652/21 проведено перерахунок пенсії з урахуванням індексації пенсії, проведеної в 2022, в 2023 та в 2024році та із врахуванням щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713. При проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2024 року розмір пенсії становив 38 599,72 грн., але виплата проводиться лише в розмірі 35 038,08 грн.

Такі дії Позивач вважає протиправними, так як має паво на виплату пенсії в повному обсязі.

Ухвалою від 30.05.2024 року відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Після 01.03.2018 року основний розмір пенсії Позивача неодноразово переглядався. В результаті чергового перерахунку (на виконання судового рішення у справі №240/1324/21) основний розмір пенсії Позивача з 01.03.2024 року становить 38 599,72 грн., але виплачується в розмірі 35 038,08 грн., в тому числі із врахуванням індексацій в 2022 році в розмірі 4059,59 грн., в 2023 році - в сумі 1500,00 грн. та в 2024 році - в сумі 1500,00грн.

Одночасно у відзиві зазначається, що проведений перерахунок призвів до збільшення пенсії, яке перевищує 2000,00 грн., що виключає можливість нарахування Позивачу щомісячної доплати, передбаченої постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

З 01.01.2018 Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103.

Судом встановлено, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 року у справі №240/14649/23, а не у справі №240/1324/21, як зазначено у відзиві, проведено черговий перерахунок пенсії з 01.03.2024 року і розмір пенсії Позивача становив 38 599,72 грн., в тому числі:

- 4059,59 грн. індексації, передбаченої постановою КМ України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2022 році";

- 1500,00 грн. індексації, передбаченої постановою КМ України №168 від 24.02.2023року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2023 році";

- 1500,00 грн. індексації, передбаченої постановою КМ України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2024 році";

- 2000,00 грн. щомісячної надбавки, передбаченої постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713, але виплата пенсії проводиться лише в розмірі 35038,08 грн.

Ні у відзиві на позов ні в листі Відповідача від 10.04.2024 року, копія якого долучена до позову та досліджена судом, не наведено жодних обґрунтувань підстав такого обмеження виплати пенсії Позивачу.

Таким чином, суть спірних відносин між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності підстав для обмеження виплати Позивачу пенсії, нарахованої в розмірі 38 599,72 грн.

Суд погоджується із доводами Позивача, що правові норми (в цілому) ч.7 ст.43 Закону №2262-XII, які передбачали обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність і що набули чинності відповідно до Закону N 3668-VI та Закону N 911-VIII, були предметом судового розгляду Конституційним Судом України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (справа № 1-38/2016).

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 обидва речення частини сьомої статті 43 Закону N 2262-XII визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з дня набрання чинності вказаного рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 обмеження пенсій, призначених відповідно до положень Закону N 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, є неконституційними.

Тобто, обмеження розміру пенсії, призначеної у відповідності до вимог Закону N 2262-XII не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Як вже зазначалося, ні в листі Відповідача від 10.04.2024 року, копія якого долучена до позову та досліджена судом, ні у відзиві на позов не наведено жодних обґрунтувань підстав щодо виплати Позивачу пенсії в розмірі 35038,08 грн. замість нарахованої в розмірі 38 599,72 грн.

Суд враховує, що за приписами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Разом з тим, всупереч вказаними вимогам КАС України Відповідач не навів жодних обґрунтувань правомірності обмеження виплати Позивачу пенсії в повному обсязі та не надав відповідних доказів та підтвердження таких дій.

Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог ч.2 ст.55 Закону N 2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження Позивачу у виплаті з 01.03.2024 року пенсії в повному обсязі є протиправними.

Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Відповідача виплачувати Позивачу з 01.03.2024 року раніше нараховану пенсію в повному розмірі, в тому числі з урахування індексації пенсії відповідно до постанови КМ України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2024 році" та із врахуванням доплати до пенсії, передбаченої постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713.

Відповідно до вимог ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1211,20 грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження з 01.03.2024 року виплати пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 року раніше нараховану пенсію в повному розмірі, в тому числі з урахування індексації пенсії відповідно до постанови КМ України №185 від 23.02.2024року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2024 році", із врахуванням доплати до пенсії, передбаченої постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713, та із врахуванням проведених виплат.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1211,20 грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк

03.10.24