Рішення від 03.10.2024 по справі 240/8671/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2024 року м. Житомир справа № 240/8671/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, в якому з урахування уточнення позовних вимов, просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо відмови йому у оформленні документів, необхідних для перерахунку пенсії враховуючи вислугу років на посадах:

слідчого Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області з 28.07.1997 по 10.10.1997;

слідчого Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області з 10.10.1997 по 25.07.2000;

старшого слідчого Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області з 25.07.2000 по 08.10.2001;

заступника начальника відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області з 05.10.2002 по 27.12.2007;

заступника начальника відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України Київській області з 27.12.2007 по 03.08.2009;

першого заступника начальника РВ начальника кримінальної міліції Бородянського РВ ГУ МВС України в Київській області з 03.08.2009 по 01.02.2010;

старшого слідчого відділення Іванківського РВ (з обслуговування Іванківського та Поліського районів) ГУ МВС України в Київській області з 01.02.2010 по 25.02.2010;

заступника начальника відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області з 28.04.2010 по 22.11.2012;

заступника начальника відділу начальника міліції громадської безпеки відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області з 22.11.2012 по 30.10.2015;

заступника начальника Олевського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області з 07.11.2015 по 29.04.2016,

у пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за півтора місяця відповідно до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1.

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області оформити документи, необхідні для нарахування йому з 03.04.2024 пенсії, враховуючи вислугу років на посадах:

слідчого Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області з 28.07.1997 по 10.10.1997;

слідчого Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області з 10.10.1997 по 25.07.2000;

старшого слідчого Іванківського РВ ГУ МВС України в Київській області з 25.07.2000 по 08.10.2001;

заступника начальника відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області з 05.10.2002 по 27.12.2007;

заступника начальника відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України Київській області з 27.12.2007 по 03.08.2009;

першого заступника начальника РВ начальника кримінальної міліції Бородянського РВ ГУ МВС України в Київській області з 03.08.2009 по 01.02.2010;

старшого слідчого відділення Іванківського РВ (з обслуговування Іванківського та Поліського районів) ГУ МВС України в Київській області з 01.02.2010 по 25.02.2010;

заступника начальника відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області з 28.04.2010 по 22.11.2012;

заступника начальника відділу начальника міліції громадської безпеки відділу зони Чорнобильської АЕС ГУ МВС України в Київській області з 22.11.2012 по 30.10.2015;

заступника начальника Олевського відділення поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області з 07.11.2015 по 29.04.2016,

у пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за півтора місяця відповідно до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1.

Позов мотивовано тим, що позивач є пенсіонером із числа працівників органів внутрішніх справ України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України. Зазначає, що загальний стаж роботи в органах міліції та поліції в календарному обчисленні становить 22 роки 08 місяців 27 днів, однак в стаж не враховано періоди служби на посадах в підрозділах, які розташовані в зонах безумовного (обов'язкового відселення та гарантованого добровільного відселення, які дають право на зарахування стажу в пільговому обчисленні із розрахунку один місяць служби за півтора місяця, що значно зменшує загальну вислугу років та відповідно впливає на розмір його пенсії. Зважаючи на викладене, позивач 03.04.2024 звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області із заявою, в якій просив надати пакет оновлених документів про вислугу років для перерахунку пенсії із врахуванням вислуги років у пільговому обчисленні, однак отримав відмову у зв'язку з тим, що 28.12.2014 на підставі Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України" ст.2 виключено із Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що унеможливлює проведення зарахування до вислуги років в пільговому обчисленні проходження служби в зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення при призначенні пенсії колишнім працівникам Національної поліції України. Позивач вважає, що надання Постановою №393 Міністерству внутрішніх справ України повноважень визначення переліку підрозділів та установ для реалізації вже наданого права не означає, що МВС України визначаючи такі підрозділи та установи може звужувати обсяг наданого йому права, або скасовувати чи призупиняти таке право. З наведених підстав, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 09.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

24.05.2024 від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропущенням строків звернення до суду.

Ухвалою суду від 28 травня 2024 року позовну заяву залишено без руху із установленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку на звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.

Ухвалою суду від 18.07.2024 суд продовжив розгляд адміністративної справи у відповідності до статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.

Відповідач у строк та в порядку, визначеному ст.152, ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити ОСОБА_1 в повному обсязі за безпідставністю. Вказує, що законодавець чітко визначив умови зарахування на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме згідно з переліком визначеним в постанові затвердженого МВС підрозділів та установ, затверджуваними відповідно Міністерством внутрішніх справ, який на сьогоднішній день не існує. Разом з тим підрозділи, в яких позивач проходив службу під дію постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 не підпадають, оскільки переліків саме підрозділів, затверджуваний Міністерством внутрішніх справ на час розгляду справи немає, а тому визначити чи підпадають саме ці підрозділи під дію постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 в частині умов зарахування на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця неможливо.

У період із 07.06.2024 по 11.07.2024 та із 02.09.2024 по 16.09.2024 головуюча суддя перебувала у відпустці.

Ухвалою суду від 19 вересня 2024 року витребувано у Головного управління Національної поліції України в Житомирській області належним чином завірену копію звернення ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 03.04.2024.

24.09.2024 відповідачем виконано ухвалу суду від 19.09.2024.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 КАС України.

У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції з 29.04.2016 відповідно до наказу ГУНП в Житомирській області від 29.04.2016 № 79 о/с. Вислуга років, відповідно до вищевказаного наказу на день звільнення позивача складала 22 роки 08 місяців 27 днів у календарному обчисленні.

Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 01.01.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

03.04.2024 позивач звернувся із заявою до ГУНП в Житомирській області, в якій просив надати йому розрахунок вислуги років на пенсію в календарному обчисленні, пільговому обчисленні та загальному обчисленні вислуги років за час служби в органах внутрішніх справ, а також оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням вислуги років у пільговому обчисленні.

Листом від 18.04.2024 №Р-100/105/05/12-2024 Головне управління Національної поліції в Житомирській області проінформувало позивача, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей", особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця:

- у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з переліками військових частин, підрозділів та установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.

Додатково повідомило, що 28.12.2014 на підставі Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України" ст.2 виключено із Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що унеможливлює проведення зарахування до вислуги років в пільговому обчисленні проходження служби в зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення при призначенні пенсії колишнім працівникам Національної поліції України.

Також додатково проінформувало, що при розрахунку грошового забезпечення поліцейських враховується стаж служби в поліції в календарному, а не пільговому обчисленні, тому пільгова вислуга не впливає на розмір грошового забезпечення.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо відмови у оформленні документів, необхідних для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" від 07.07.2015 № 580-VIII (далі по тексту - Закон № 580-VIII) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Частиною 1 статті 60 Закону № 580-VIII передбачено, що проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно із частиною 1 статті 78 цього Закону стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Відповідно до частини 2 цієї статті до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Частиною 3 статті 78 Закону № 580-VIII встановлено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (частина 4 статті 78 Закону № 580-VIII).

Згідно із частиною 3 статті 93 Закону № 580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.

Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015, та пунктом 5 якої визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.

При цьому, пунктом 7 постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських" (далі - Порядок № 260) відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27.05.2016.

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно додатком 11 до постанови № 988.

До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.

Своєю чергою, згідно преамбули Закону № 2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Статтею 12 Закону № 2262-ХІІ встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з яких в є наявність певної вислуги років.

Стаття 17-1 Закону № 2262-XII передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України визначено такий порядок у постанові від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (далі по тексту - Постанова № 393).

Відповідно до абзацу 15 підпункту "в" пункту 3 Порядку №393 (в редакції до 01.01.2015) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця: у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Служби державної охорони.

З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII, пунктом 4 якого виключено статтю 2 у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України №939 від 06.12.2017 "Про внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 №393", яка набрала чинності 14.12.2017, внесено зміни до абзацу 15 підпункту в, а саме: слова і цифри пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що законодавець чітко визначив умови зарахування на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: службу у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених законодавством України.

Повертаючись до обставин цієї справи слід зазначити, що з листа відповідача від 18.04.2024 на заяву позивача щодо надання йому розрахунку вислуги років на пенсію в календарному обчисленні, пільговому обчисленні та загальному обчисленні вислуги років за час служби в органах внутрішніх справ, а також оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням вислуги років у пільговому обчисленні, вбачається, що позивача проінформовано про те, що відповідно до Порядку №393, особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно з переліками військових частин, підрозділів та установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони. Відповідач також додатково повідомив позивача, що 28.12.2014 на підставі Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деякі законодавчі акти України" ст.2 виключено із Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що унеможливлює проведення зарахування до вислуги років в пільговому обчисленні проходження служби в зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення при призначенні пенсії колишнім працівникам Національної поліції України.

Тобто, листом від 18.04.2024 відповідачем не було відмовлено позивачу у наданні запитуваних документів.

Натомість, відповідач обмежився лише загальним та, на думку суду, неповним розглядом поданої позивачем заяви від 03.04.2024.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог про визнання протиправною відмови відповідача у оформленні документів, необхідних для перерахунку пенсії враховуючи вислугу років у пільговому обчисленні за період проходження служби в органах внутрішніх справ з 28.07.1997 по 10.10.1997, з 10.10.1997 по 25.07.2000, з 25.07.2000 по 08.10.2001, з 05.10.2002 по 27.12.2007, з 27.12.2007 по 03.08.2009, з 03.08.2009 по 01.02.2010, з 01.02.2010 по 25.02.2010, з 28.04.2010 по 22.11.2012, з 22.11.2012 по 30.10.2015, з 07.11.2015 по 29.04.2016, шляхом визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду поданої позивачем заяви від 03.04.2024.

Водночас, позовні вимоги про зобов'язання відповідача надати відповідні документи не підлягають задоволенню, оскільки судом встановлено, що фактично відповідач станом на момент виникнення спірних відносин не відмовляв у наданні таких документів.

Решта доводів учасників справи на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють.

У своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово зазначав, що рішення національних судів мають бути обґрунтованими, зрозумілими для учасників справ та чітко структурованими; у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього. Тобто мотивованість рішення залежить від особливостей кожної справи, судової інстанції, яка постановляє рішення, та інших обставин, що характеризують індивідуальні особливості справи.

Разом з цим, згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на наведене, позивачем та наявними у матеріалах справи доказами підтверджено факт порушення її прав, у зв'язку з чим, позов слід задовольнити частково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Житомирській області (Старий бульвар,5/37, м. Житомир, Житомирський р-н, Житомирська обл., 10008, ЄДРПОУ: 40108625) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Житомирській області щодо неналежного розгляду поданої ОСОБА_1 заяви від 03.04.2024.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області повторно розглянути подану ОСОБА_1 заяву від 03.04.2024, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва

03.10.24