Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у залученні співвідповідача
02 жовтня 2024 року Справа №200/5938/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку клопотання відповідача про залучення до участі у справі співвідповідача, -
ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Трун Ольгу Валентинівну, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову позивачу у призначенні пенсії № 056650010432 від 7 червня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити пенсію позивачу відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 30 травня 2024 року.
Ухвалою суду від 2 вересня 2024 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; зобов'язано відповідача надати додаткові доказі по справі.
1 жовтня 2024 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позов, в якому також міститься клопотання про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
В обґрунтуванні клопотання зазначено, що оскільки електрона пенсійна справа позивача знаходиться за місцем його фактичного проживання, а саме - у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, саме цей орган буде здійснювати виплату позивачу пенсії.
Також зазначено, що за висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 4 квітня 2019 року у справі № 204/362/17, єдиним органом, до повноважень якого належить вирішення питання щодо наявності чи відсутності у особи права на призначення пенсії, є територіальний орган Пенсійного фонду, до якого особа звернулася із відповідною заявою.
Розглядаючи зазначене клопотання, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.ч. 3, 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право з а к л о п о т а н н я м п о з и в а ч а до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. […].
Отже, згідно приписів КАС України залучення відповідача може мати місце за клопотанням позивача, а не відповідача.
Крім цього, суд зазначає наступне.
30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 "Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України", зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961.
Зазначеною постановою були внесені зміни, в тому числі до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1) (далі - Порядок № 22-1), які передбачають застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 1 квітня 2021 року, відповідно до якого заяви про призначення/перерахунок пенсії опрацьовуються бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає особа, що звернулась із цією заявою.
Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України ("орган, що призначає пенсію") через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). Заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту […] через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID […].
Пунктом п. 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається «структурний підрозділ органу, що призначає пенсію», який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу.
Відповідно до 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Згідно з п. 4.8 розділу ІV Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, і яка зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Відповідно до п. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, […] переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Аналіз наведених положень свідчить про те, що:
- із заявою про призначення (перерахунок) пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто до сервісного центру) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);
- після реєстрації заяви та сканування документів за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів та електронну пенсійну справу (п. 4.2).
- принцип екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення (перерахунок), незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення (перерахунок) пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію (територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності), передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію (територіальному органу Пенсійного фонду України, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи) для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- після прийняття рішення органом, що призначає пенсію (територіальним органом Пенсійного фонду України, визначеним за принципом екстериторіальності) про призначення пенсії виплату пенсії проводить територіальний орган Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Аналіз наведених приписів Порядку № 22-1 свідчить про те, у випадку, якщо за рішенням суду рішення пенсійного органу, прийняте за наслідком розгляду заяви особи про призначення пенсії, буде визнано неправомірним (протиправним) та скасовано, пенсійним органом, який має п о в т о р н о розглядати заяву особи про призначення пенсії має бути той пенсійний орган, рішення якого було скасовано (тобто, пенсійний орган, який мав розглянути заяву особи про призначення пенсії у встановленому чинним законодавством порядку, але (за висновком суду) не зробив цього).
Щодо посилань відповідача на постанову Верховного Суду від 4 квітня 2019 року у справі № 204/362/17, суд зазначає, що вказана постанова прийнята у справі, де предметом спору було рішення пенсійного органу, прийняте 24 листопада 2016 року (тобто, до внесення змін до Порядку № 22-1 про новий порядок розгляду заяв громадян про призначення пенсії).
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відсутні.
Керуючись ст.ст. 4, 48, 241-243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна