Рішення від 03.10.2024 по справі 200/6345/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2024 року Справа№200/6345/24

приміщення суду за адресою: 84122, м. Слов'янськ, вул. Незалежності, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

11 вересня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 11 вересня 2024 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо припинення виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 07 серпня 2024 року щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» в повному обсязі з урахуванням раніше виплачених сум.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

17 вересня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами; встановив строк для подання заяв по суті справи; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 23 липня 2024 року № 469/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 23 липня 2024 року № 3891-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Позивач стверджував, що в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713) пенсійний орган припинив нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Вважаючи такі дії (бездіяльність) пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що Постановою КМУ № 713 визначено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2 000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, при цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Відповідач вказував на те, що з 01 липня 2021 року позивачу була встановлена доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

В липні 2024 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 травня 2024 року у справі № 200/1739/24, яке набрало законної сили 26 червня 2024 року, ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 16 жовтня 2023 року № 1516.

Відповідач зазначив, що оскільки після перерахунку пенсії її розмір збільшився більше ніж на 2 000,00 грн, підстави для встановлення щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови КМУ № 713 відсутні.

Як наслідок, з 01 серпня 2024 року ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

Доводи позивача про те, що перерахунок його пенсії, проведений на підставі рішення суду, був спрямований на відновлення його прав та не є тим перерахунком (переглядом) пенсії, який мав відбутись після 01 березня 2018 року відповідно до норм чинного пенсійного законодавства, відповідач вважав таким, що не заслуговує на увагу, оскільки перерахунок (перегляд) пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 полягає у будь якому перерахунку пенсії, в тому числі у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення, чи перегляді загального розміру пенсії у зв'язку із встановленням тих чи інших доплат, передбачених чинним законодавством.

На переконання відповідача, у цьому контексті ключовим питанням, яке обумовлює можливість стверджувати про наявність або відсутність перерахунку пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713 після 01 березня 2018 року є момент набуття права на відповідний перерахунок. Тобто, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою з 01 березня 2018 року, проте внаслідок протиправних дій пенсійного органу (пов'язаних, наприклад, із зменшенням відсотку грошового забезпечення тощо) пенсія не виплачувалась в повному обсязі, то перерахунок є відновленням порушеного права позивача та не є перерахунком у розумінні Постанови КМУ № 713. Водночас, якщо право на отримання пенсії у певному розмірі було набуте особою після перерахунку з 01 березня 2018 року, і пов'язане із зміною складових грошового забезпечення, такий перерахунок може вважатися перерахунком пенсії у розумінні Постанови КМУ № 713.

Крім того, абз. 3 п. 1 Постанови КМУ № 713 не передбачено будь-яких обмежень щодо підстав перегляду пенсії після 01 березня 2018 року.

Таким чином, такий перегляд може відбуватися, як на підставі заяви особи, так і на виконання рішення суду, та в будь-якому випадку розмір пенсійних виплат є переглянутим, що унеможливлює встановлення доплати відповідно до Постанови КМУ № 713.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

Постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, про що свідчить довідка від 28 березня 2022 року № 1241-5000527523.

Фактичне місце проживання/перебування позивача після переміщення: АДРЕСА_2 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений відповідний запис.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

Позивачу призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262), що підтверджено матеріалами його пенсійної справи № N/А5/435-МНС.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № N/А5/435-МНС від 01 січня 2006 року, ГУ ПФУ в Донецькій області при призначенні ОСОБА_1 пенсії, виходило з такого:

вид пенсії - за вислугу років;

дата звернення - 31 грудня 2005 року;

умови призначення - вислуга років 21 (календарна 21), у розмірі 58% грошового забезпечення;

військове звання - старшина;

посада - водій 42-ї державної пожежної частини Управління МНС України в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області;

дата і причина звільнення - 31 грудня 2005 року, ст. 65А - 4 п. відставку за віком або за станом здоров'я;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 95,00 грн;

- оклад за військове звання - 55,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 52,50 грн;

- надбавка по Указу Президента - 100% (ПО+ВЗ+надбавка) 100 - 202,50 грн;

- надбавка за класність водія - 2 класу 5% - 4,75 грн;

- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ-50) 50% - 75,00 грн;

- за безперервну службу 70% - 339,33 грн;

- премія 33,3% - 274,42 грн;

- доплата до пенсії - 291,11 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1 389,61 грн;

основний розмір пенсії: 58% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі - 805,97 грн;

всього призначено - 805,97 грн;

з 01 січня 2006 року довічно.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області неодноразово проводило перерахунок пенсії позивача.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № N/А5/435-МНС з 01 листопада 2017 року пенсія ОСОБА_1 була перерахована:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 605,00 грн;

- оклад за військове звання - 55,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 231,00 грн;

- надбавка за кв. категорію (водій, інспектор ДПС, ПС) 2 клас 2,5% - 15,13 грн;

- НОУС, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я 25% - 165,00 грн;

- надбавка за особливо важливі завдання 50% - 445,50 грн;

- премія 10% - 60,50 грн;

всього - 1 577,13 грн;

основний розмір пенсії: 58% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі - 914,74 грн;

з урахуванням мінімального розміру пенсії - 1 452,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 1 452,00 грн;

підстава перерахунку: Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»;

з 01 листопада 2017 року - 1 452,00 грн;

період перерахунку - з 01 жовтня 2017 року.

Згідно з розпорядженням за пенсійною справою N/А5/435-МНС з 01 травня 2018 року пенсія позивача була перерахована:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 2 910,00 грн;

- оклад за військове звання - 880,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 1 705,50 грн;

всього - 5 494,50 грн;

основний розмір пенсії: 58% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі - 3 187,39 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 3 187,39 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 1 452,00 грн та підвищення 867,70 грн (50% від 1 735,39 грн) - 2 319,70 грн;

згідно з Постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 підвищення складає - 1 735,39 грн;

з них виплачується:

з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - щомісячно 50% від підвищення - 867,70 грн;

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісячно 75% від підвищення - 1 301,54 грн;

з 01 січня 2020 року - щомісячно 100% від підвищення - 1 735,39 грн;

підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, п. 1 Постанови КМУ № 103, перерахунок з 01 січня 2018 року;

з 01 травня 2018 року - 2 319,70 грн.

Тобто на виконання Постанови КМУ № 103 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з грошового забезпечення, визначеного відповідно до Постанови КМУ № 704, у складі якого були враховані лише його основні види.

Як свідчить розпорядження про перерахунок за пенсійною справою № N/А5/435-МНС, з 01 серпня 2021 року пенсія позивача була перерахована:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 2 910,00 грн;

- оклад за військове звання - 880,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 1 705,50 грн;

всього - 5 495,50 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 5 495,50 грн;

основний розмір пенсії: 58% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі - 3 187,39 грн;

з урахуванням доплати - 5 187,39 грн;

щомісячна доплата до 2000 грн відповідно до Постанови КМУ від 14 липня 2021 року № 713 (від суми ОСНП 3 187,39 грн на 01 березня 2018 року) - 2 000,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 5 187,39 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 1 452,00 грн та підвищення 1 735,39 грн (100% від 1 735,39 грн):

з них виплачується:

з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - щомісячно 50% від підвищення - 867,70 грн;

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісячно 75% від підвищення - 1 301,54 грн;

з 01 січня 2020 року - щомісячно 100% від підвищення - 1 735,39 грн;

підстава перерахунку: перерахунку на виконання Постанови КМУ від 14 липня 2021 року № 713;

з 01 серпня 2021 року - 5 187,39 грн.

Отже, внаслідок перерахунку пенсії на виконання Постанови КМУ № 713 з 01 серпня 2021 року ОСОБА_1 встановлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2 000,00 грн.

ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії ОСОБА_1 01 березня 2022 року, з 01 березня 2023 року, з 01 березня 2024 року у зв'язку з індексацією, про що свідчать відповідні розпорядження про перерахунок.

Внаслідок цих перерахунків підсумок пенсії (з надбавками) позивача включав і щомісячну доплату в розмірі 2 000,00 грн, передбачену Постановою КМУ № 713.

В березні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Під час розгляду справи № 200/1739/24, серед іншого, Донецький окружний адміністративний суд встановив такі обставини, що знайшли відображення в рішенні від 24 травня 2024 року:

«[…]

ГУ ДСНС України у Донецькій області позивачу було видано довідку № 1516 від 16.10.2023 про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Довідку складено, враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019), постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19. Згідно з вказаною довідкою розмір грошового забезпечення за посадою «водій 42 ДПРЧ УМНС в м. Маріуполі ГУ МНС України в Донецькій області» становив 10 716,75 грн, у тому числі: посадовий оклад - 2 910,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 880,00 грн, надбавка за вислугу років - 1 705,50 грн, надбавка за особливості проходження служби - 2 747,75 грн, премія - 2 473,50 грн.

Зазначену довідку було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

ГУ ПФУ в Донецькій області листом щодо довідки про розмір грошового забезпечення, зокрема, ОСОБА_1 від 23.10.2023 № 0500-309-5/90379 повідомлено ГУ ДСНС України у Донецькій області, що на теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов КМУ, від Пенсійного фонду України не надходило. Враховуючи що, підстави для проведення перерахунку пенсій відсутні, довідка ГЗ, залишена без розгляду.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою від 23.02.2024 про перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі вказаної довідки.

Відповіді на вказану заяву сторонами не надано.

[…]».

24 травня 2024 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1739/24, яким позов задовольнив, а саме:

- визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ГУ ДСНС України у Донецькій області від 16 жовтня 2023 року № 1516;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ГУ ДСНС України у Донецькій області від 16 жовтня 2023 року № 1516 у відповідності до вимог ст. ст. 43 та 63 Закону № 2262, ст. 9 Закону № 2011 та з урахуванням положень Постанови КМУ № 704, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 24 травня 2024 року у справі № 200/1739/24 набрало законної сили 26 червня 2024 року на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2024 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/200/1739-24 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.

Після цього перерахунку пенсійний орган припинив нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № N/А5/435-МНС пенсія позивача була перерахована з 01 серпня 2024 року:

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 2 910,00 грн;

- оклад за військове звання - 880,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 1 705,50 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 85% - 5 221,25 грн;

всього - 10 716,75 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 10 716,75 грн;

основний розмір пенсії: 58% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі - 6 215,72 грн;

з урахуванням індексації - 9 157,01 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (6 215,72*0,1400) - 870,20 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (7 085,92*0,1970) - 1 395,93 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (8 481,85*0,0796) - 675,16 грн;

вид підвищення або надбавки до пенсії:

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 9 157,01 грн;

підстава перерахунку - рішення суду;

розпорядження про перерахунок відправлено 10 липня 2024 року;

з 01 серпня 2024 року - 9 157,01 грн.

07 серпня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій, з-поміж іншого, просив надати аргументовані пояснення щодо того, з якої причини та з якої дати ГУ ПФУ в Донецькій області припинило нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2 000,00 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713; поновити нарахування та виплату його пенсії з урахуванням цієї доплати починаючи з дати, коли виплату її виплату було припинено; у разі відмови - надати аргументовані пояснення з посиланням на норми права.

Ця заява була надіслана рекомендованою поштовою кореспонденцією 10 серпня 2024 року і вручена адресату - ГУ ПФУ в Донецькій області 13 серпня 2024 року, про що свідчать фіскальний чек від 10 серпня 2024 року про здійснення поштового відправлення № 6901500822480 та дані онлайн-сервісу АТ «Укрпошта» «Трекінг відправлень».

Докази, які б свідчили, що ГУ ПФУ в Донецькій області розглянуло цю заяву та надало на неї відповідь позивачеві, суду не надані.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № N/А-5/435 (МНС) від 27 вересня 2024 року, на час розгляду цієї справи ОСОБА_1 отримує пенсію в загальному розмірі 9 157,07 грн, щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, йому не нараховується і не виплачується.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Норми Конституції України є нормами прямої дії.

П. п. 1, 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України установлено, що права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Відповідно до ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713).

П. 1 Постанови КМУ № 713 встановлена з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262 (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячна доплата в сумі 2 000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абз. абз. 1 і 2 цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2 000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абз. 1 цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Постанови № 713 метою її ухвалення визначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року у осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70%. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема, складають близько 2 000,00 грн - 2 700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абз. абз. 1 і 2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абз. 3 п. 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до ст. ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262 на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Саме таких висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 08 листопада 2022 року у справі № 420/2473/22, від 02 березня 2023 року у справі № 600/870/22-а, від 18 квітня 2023 року у справі № 560/6528/22, від 26 квітня 2023 року у справах № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21, № 160/14146/22, від 17 травня 2023 року у справі № 620/5518/22, від 24 травня 2023 року у справі № 400/2732/22, від 29 червня 2023 року у справі № 420/343/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/342/22, від 11 липня 2023 року у справі № 420/4078/22, від 08 серпня 2023 року у справі № 580/245/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 580/4853/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 560/9947/22, від 22 серпня 2023 року у справі № 460/16973/22, від 17 жовтня 2023 року у справах № 280/3420/22, № 280/6072/22, № 580/1149/23, № 160/14149/22, № 580/5126/22, від 31 жовтня 2023 року у справі № 580/303/23 та інших.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії позивача в липні 2024 року був зумовлений набранням законної сили рішенням суду у справі № 200/1739/24, яким, зокрема, ГУ ПФУ в Донецькій області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2262 на підставі довідки, виданої ГУ ДСНС України у Донецькій області від 16 жовтня 2023 року № 1516, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року.

Суд зауважує, що проведений на виконання судового рішення у справі № 200/1739/24 перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років відбувся з метою відновлення його порушеного права на належне пенсійне забезпечення.

Виходячи з того, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Донецькій області в липні 2024 року на виконання судового рішення у справі № 200/1739/24 з метою відновлення його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови, а саме поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

При цьому сторони визнають факт того, що з 01 липня 2021 року позивачеві була встановлена щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою КМУ № 713, саме в розмірі 2 000,00 грн, і ця доплата була припинена з 01 серпня 2024 року.

З огляду на встановлені фактичні обставини та норми права, які регулюють спірні правовідносини, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 серпня 2024 року, підлягають визнанню протиправними.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 серпня 2024 року.

Суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог для забезпечення повного захисту порушеного права позивача, оскільки, як встановлено судом і підтверджено наявними у справі письмовими доказами - розпорядженням про перерахунок за пенсійною справою № N/А5/435-МНС пенсія ОСОБА_1 була перерахована з 01 серпня 2024 року, нарахування та виплата щомісячної доплати до пенсії, передбачена Постановою КМУ, були припинені з 01 серпня 2024 року, а не з 08 серпня 2024 року, як помилково вважає позивач.

Покладання на ГУ ПФУ в Донецькій обов'язку виплатити позивачу щомісячну доплату до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі Постанови КМУ № 713, з 01 серпня 2024 року також включає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачеві заборгованість, яка виникла з моменту припинення згаданої доплати, (тобто з 01 серпня 2024 року), до місяця відновлення її виплати.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн (квитанція від 09 вересня 2024 року).

Докази здійснення інших судових витрат позивачем не надані.

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягали в припиненні нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 серпня 2024 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії за вислугу років в розмірі 2 000,00 грн, встановленої на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01 серпня 2024 року.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 03 жовтня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко