Рішення від 01.10.2024 по справі 243/4169/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2024 року Справа№243/4169/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Маріупольської міської ради Донецької області про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо відмови у внесенні змін в адресу об'єкта нерухомості майна, що належить ОСОБА_1 з АДРЕСА_1 ;

- зобов'язання внести зміни в адресу об'єкта нерухомості майна, що належить ОСОБА_1 з АДРЕСА_1 .

Ухвалою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 03 червня 2024 року матеріали адміністративної справи № 243/4169/24 за позовом ОСОБА_1 до Маріупольської міської ради Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 липня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Прийнято розгляд справи проводити в строки встановлені ст. 258 КАС України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 серпня 2024 року замінено первісного відповідача в адміністративній справі № 243/4169/24 - Маріупольську міську раду Донецької області на належного відповідача - виконавчий комітет Маріупольської міської ради Донецької області та розпочато розгляд справи спочатку.

В обґрунтування позову зазначає, що 29.06.2023 року звернувся до державного реєстратора Львівської міської ради про пошкодження нерухомого майна та отримав рішення про відмову у проведенні реєстраційних дій від 04.07.2023 року у зв'язку з наявністю суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно.

Зазначає, що за наявності дублювання адреси: АДРЕСА_2 не має можливості подати заяву про пошкодження будинку, що в подальшому позбавляє права на отримання компенсації.

Наголошує, що житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 належить позивачу на підставі свідоцтва про право власності на домоволодіння, виданого виконкомом Маріупольської міської ради народних депутатів від 02.11.2001 року № 613, про що зроблено реєстраційний напис від 02.11.2001 року та внесено до реєстрової книги за реєстровим № 8184. Зазначає, що звернувся до комунального комерційного підприємства «Міське бюро технічної інвентаризації - Маріупольська нерухомість», яке довідкою від 16.12.2023 року № 1640 підтвердило, що за позивачем зареєстроване право власності на підставі свідоцтва про право власності на домоволодіння, виданого виконкомом Маріупольської міської ради народних депутатів від 02.11.2001 року № 613, про що зроблено реєстраційний напис від 02.11.2001 року та внесено до реєстрової книги за реєстровим № 8184.

Зазначає, що адреса будинку була призначена раніше ніж сусідці, яка набула право власності на будинок, якому присвоїли ідентичний номер роками пізніше, проте це не впливає на рішення реєстратора, у зв'язку з тим, що сусідка звернулася до реєстратора першою, хоча технічна документація різна, власники різні і рішення про присвоєння адреси видані різними датами.

Вважає, що ситуація повинна вирішуватися лише внесенням змін у поточну адресу будинку шляхом присвоєння адресі буквенної приставки «А» до номера, однак на сьогоднішній день територія Маріупольської міської територіальної громади перебуває в тимчасовій окупації, органи міської ради не мають доступу до даної території та будь-яких документів, тому внесення змін до адресного реєстру, а саме зміни адреси нерухомого майна можлива лише за рішенням суду, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що ч. 5 ст. 26-3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI визначено, що адреса присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради; - місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2021 року №690 затверджено Порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна.

Пункти 51-52 Порядку №690 (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) передбачають, що упорядкування нумерації будинків здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності. У разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.

З огляду на положення Порядку № 690 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), відповідач самостійно не вправі змінити нумерацію будинків, які не є об'єктом державної чи комунальної власності, а тому коригування адреси можливе на підставі рішення суду. Тобто, відповідачем не допущено жодної протиправної бездіяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України № 681 від 23.06.2021 р. «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» затверджено Порядок ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Згідно з вказаним порядком, електронна система складається з таких компонентів: Реєстру будівельної діяльності електронної системи; електронного кабінету користувача електронної системи (далі - електронний кабінет); порталу електронної системи. Відповідно до п. 167 зазначеного Порядку, з використанням електронного кабінету посадової особи органу з присвоєння адреси залежно від доступу здійснюються, зокрема, присвоєння адрес об'єктам будівництва та об'єктам нерухомого майна, зміна, коригування та анулювання адрес; упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 263 від 12.03.2022 р. «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану», на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.

Згідно з абзацом першим пункту 1-1 вищевказаної Постанови, зупинення, обмеження роботи інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів здійснюється на територіях активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) та тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації. Відповідно до абзацу другого пункту 1-1 Постанови, відновлення роботи інформаційних, інформаційно-комунікаційних, електронних комунікаційних систем та публічних електронних реєстрів здійснюється у разі визначення дати завершення бойових дій або тимчасової окупації певної адміністративно-територіальної одиниці, включеної до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, а забезпечення роботи інформаційно-комунікаційних, електронних комунікаційних систем та публічних електронних реєстрів на інших територіях здійснюється з урахуванням зумовлених умовами воєнного стану технічних характеристик (можливостей).

Так, згідно з переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, Маріупольський район, включно з територією Маріупольської міської територіальної громади, визнано тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

З огляду на наведене, наразі зупинена робота Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва на території Маріупольської міської територіальної громади, у зв'язку із чим, в уповноваженого органу з присвоєння адрес відсутній доступ до Реєстру будівельної діяльності, що є компонентом Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, що у свою чергу, унеможливлює зміну, упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна, тому просив відмовити в позові в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 21.06.1996 року, РНОКПП НОМЕР_2 .

Згідно паспортних даних, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до довідки від 31.03.2022 № 1333-5000624583 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 має зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на домоволодіння, виданого виконкомом Маріупольської міської ради народних депутатів від 02.11.2001 року № 613, про що зроблено реєстраційний напис від 02.11.2001 року та внесено до реєстрової книги за реєстровим № 8184, володіє 38/100 частини будинку в АДРЕСА_2 .

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку, виданого 16.10.2008 року, ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,0567 га розташованої по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Рішенням колегії Жовтневої районної адміністрації Маріупольської міської ради від 24.10.2011 № 239/2 «Про включення до складу домовласності добудових споруджень, затвердження ідеальних долей та дозвіл видачі свідоцтва про право власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 » вирішено: 1) включити до складу домовласності за адресою: АДРЕСА_4 , літню кухню літ.Ф; 2) затвердити ідеальні долі на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 на 38/100 частин на ім'я ОСОБА_2 , на 62/100 часини на ім'я ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ; 3) дозволити міському бюро технічної інвентаризації видати свідоцтво про право власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_5 на ім'я ОСОБА_2 .

Рішенням № 1 про відмову в проведенні реєстраційних дій від 04.07.2023 року № 68292126, відмовлено у проведенні реєстраційних дій, оскільки наявні суперечності між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, щодо житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

Листом від 16.12.2023 № 1640 комунальне комерційне підприємство «Міське бюро технічної інвентаризації - Маріупольська нерухомість» повідомило ОСОБА_1 , що право приватної власності на 38/100 частки домоволодіння, яке в цілому складається з чотирьох житлових будинків та житлової прибудови за адресою: АДРЕСА_2 станом на 31.12.2012 року зареєстровано ККП «Міське бюро технічної інвентаризації - Маріупольська нерухомість» за ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності на домоволодіння, виданого виконкомом Маріупольської міської ради народних депутатів від 02.11.2001 року № 613, про що зроблено реєстраційний напис від 02.11.2001 року та внесено до реєстрової книги за реєстровим № 8184. Загальна площа 38/100 частки домоволодіння, що належить ОСОБА_1 складає 54,9 кв.м., з яких житлова площа складає 22,8 кв.м.

Виконавчий комітет Маріупольської міської ради на запит ОСОБА_1 від 02.02.2024 року № 02/02-24 щодо внесення змін до адресного реєстру, а саме: зміни адреси нерухомого майна, розташованого у АДРЕСА_2 , листом від 05.03.2024 року № 12.8-432/03 повідомив, що на сьогоднішній день територія Маріупольської міської територіальної громади перебуває в тимчасовій окупації, у зв'язку з чим Маріупольська міська рада та її структурні підрозділи не мають доступу до даної території та будь-яких документів, тому внесення змін до адресного реєстру, а саме зміна адреси нерухомого майна розташованого у АДРЕСА_2 не вбачається можливим.

Вважаючи протиправною бездіяльність, позивач звернувся до суду з даним позовом.

За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон № 3038-VI).

Згідно з частинами першою-третьою статті 26-3 Закону №3038-VI адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.

Згідно з частиною 4 статті 26-3 Закону №3038-VI реквізитами адреси є: 1) назва держави (Україна); 2) назва адміністративно-територіальної автономії у складі України - для об'єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим; 3) назва області (крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя); 4) назва району - для населених пунктів районного підпорядкування; 5) назва населеного пункту, а для об'єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об'єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об'єднаної територіальної громади); 6) назва гідрографічного, соціально- економічного, природно-заповідного або іншого подібного об'єкта (за наявності); 7) назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності); 8) номер об'єкта (будинку, будівлі, споруди); 9) номер корпусу - для об'єктів, які складаються з декількох корпусів; 10) номер квартири, гаражного боксу, машино-місця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об'єктом нерухомого майна (за наявності).

Відповідно до підпункту 10 п. «б» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих законом повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради в галузі житлово-комунального господарства віднесено облік та реєстрацію відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форми власності.

Згідно зі ст. 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, крім повноважень, передбачених цим Законом, здійснюють й інші надані їм законом повноваження.

За правилами ч.5 ст.26-3 Закону №3038-VI адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється, зокрема, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.

Частиною 5 статті 26-3 Закону №3038-VI визначено, шо адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.

За умовами ч. 11 ст. 26-3 Закону №3038-VI підставами для зміни адреси щодо закінченого будівництвом об'єкта є:

1) зміни в адміністративно-територіальному устрої (у тому числі зміна назви області, району, населеного пункту);

2) зміна назви вулиці, її об'єднання та поділ;

3) зміна назви гідрографічного, соціально-економічного, природно- заповідного або іншого подібного об'єкта;

4) об'єднання, поділ закінчених будівництвом об'єктів, виділення частки із закінченого будівництвом об'єкта (з урахуванням вимог пункту 2 частини третьої цієї статті);

5) упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна у визначених цим Законом випадках та в інших випадках, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес.

Порядок присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов'язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

Адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Відповідно до пункту 50 Порядку присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 07.07.2021 №690 (далі - Порядок №690), упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна здійснюється: у випадку виявлення невідповідності адреси фактичному розташуванню об'єкта; у випадку виявлення дублювання адрес існуючих об'єктів державної або комунальної власності; у випадку подвоєння адрес внаслідок об'єднання населених пунктів; у випадках, визначених пунктами 9, 10 та 41 цього Порядку; у випадках, встановлених законодавством та цим Порядком.

Пункти 51-52 вказаної постанови передбачають, що упорядкування нумерації будинків здійснюється з використанням Реєстру будівельної діяльності. У разі виявлення дублювання номерів об'єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об'єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.

Системний аналіз вказаних вище норм дає підстави для висновку, що за результатами розгляду заяви власника об'єкта нерухомого майна про зміну адреси об'єкта нерухомого майна уповноважений орган містобудування та архітектури зобов'язаний прийняти рішення про зміну адреси або рішення про відмову у зміні адреси з надсиланням заявнику повідомлення про відмову у зміні адреси з обґрунтуванням підстав такої відмови.

Як свідчать матеріали справи, відповідач за результатами розгляду заяви позивача прийняв рішення про відмову у зміні адреси житлового будинку, оскільки на сьогоднішній день територія Маріупольської міської територіальної громади перебуває в тимчасовій окупації, у зв'язку з чим Маріупольська міська рада та її структурні підрозділи не мають доступу до даної території та будь-яких документів, тому внесення змін до адресного реєстру, а саме: зміна адреси нерухомого майна розташованого у АДРЕСА_2 не передбачається можливим.

Судом встановлено, що житловий будинок, зміна адреси якого є предметом розгляду в межах даної адміністративної справи, ОСОБА_1 належить на підставі свідоцтва про право власності на домоволодіння, виданого виконкомом Маріупольської міської ради народних депутатів від 02.11.2001 року № 613, про що зроблено реєстраційний напис від 02.11.2001 року та внесено до реєстрової книги за реєстровим № 8184, володіє 38/100 частини будинку в АДРЕСА_2 , що також підтверджується листом комунального комерційного підприємства «Міське бюро технічної інвентаризації - Маріупольська нерухомість» від 16.12.2023 № 1640.

Рішенням колегії Жовтневої районної адміністрації Маріупольської міської ради від 24.10.2011 № 239/2 «Про включення до складу домовласності добудових споруджень, затвердження ідеальних долей та дозвіл видачі свідоцтва про право власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 » вирішено: 1) включити до складу домовласності за адресою: АДРЕСА_4 , літню кухню літ.Ф; 2) затвердити ідеальні долі на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_3 на 38/100 частин на ім'я ОСОБА_2 , на 62/100 часини на ім'я ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ; 3) дозволити міському бюро технічної інвентаризації видати свідоцтво про право власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_5 на ім'я ОСОБА_2 .

Суд зазначає, що згідно правовстановлюючого документу, позивач в жовтні 2001 року набув право власності на 38/100 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_2 .

Згідно паспортних даних, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що узгоджується з адресою визначеною у правовстановлюючих документах.

При цьому, обґрунтовуючи необхідність зміни адреси належного йому на праві власності на 38/100 частини житлового будинку ОСОБА_1 покликається на те, що хтось здійснив раніше реєстрацію права власності в реєстрі нерухомого майна права на житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Втім, жодних відомостей про наявність обставин передбачених пунктами 51-52 Порядку №690, зокрема щодо дублювання адреси, позовна заява не містить.

Позивачем не надано докази, які свідчать про те, що наявне дублювання адреси.

Наявність права власності на долю на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 на 62/100 часини на ім'я ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ніяким чином не свідчить про те, що наявне дублювання адреси, а лише свідчить та підтверджує наявність права власності на житловий будинок на 62/100 частини на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_2 .

Більш того, суд зазначає, що починаючи з 2001 року по 2021 рік, тобто протягом 20 років у позивача не виникало питань щодо адреси та необхідності її приведення у відповідність враховуючи наявність декількох власників житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

Враховуючи встановлені в ході розгляду обставини справи в їх сукупності, суд вважає, за наявними в матеріалах справи доказами та повідомленими стороною позивача відомостями в суду відсутні підстави стверджувати про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області та зобов'язання вчинити дії щодо зміни адреси належного позивачу житлового будинку.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України № 681 від 23.06.2021 р. «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» затверджено Порядок ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Згідно з вказаним порядком, електронна система складається з таких компонентів: Реєстру будівельної діяльності електронної системи; електронного кабінету користувача електронної системи (далі - електронний кабінет); порталу електронної системи. Відповідно до п. 167 зазначеного Порядку, з використанням електронного кабінету посадової особи органу з присвоєння адреси залежно від доступу здійснюються, зокрема, присвоєння адрес об'єктам будівництва та об'єктам нерухомого майна, зміна, коригування та анулювання адрес; упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 263 від 12.03.2022 р. «Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану», на період дії воєнного стану міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, державні та комунальні підприємства, установи, організації, що належать до сфери їх управління, для забезпечення належного функціонування інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів, володільцями (держателями) та/або адміністраторами яких вони є, та захисту інформації, що обробляється в них, а також захисту державних інформаційних ресурсів, можуть зупиняти, обмежувати роботу інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів.

Згідно з абзацом першим пункту 1-1 вищевказаної Постанови, зупинення, обмеження роботи інформаційних, інформаційно-комунікаційних та електронних комунікаційних систем, а також публічних електронних реєстрів здійснюється на територіях активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) та тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації. Відповідно до абзацу другого пункту 1-1 Постанови, відновлення роботи інформаційних, інформаційно-комунікаційних, електронних комунікаційних систем та публічних електронних реєстрів здійснюється у разі визначення дати завершення бойових дій або тимчасової окупації певної адміністративно-територіальної одиниці, включеної до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, а забезпечення роботи інформаційно-комунікаційних, електронних комунікаційних систем та публічних електронних реєстрів на інших територіях здійснюється з урахуванням зумовлених умовами воєнного стану технічних характеристик (можливостей).

Так, згідно з переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, Маріупольський район, включно з територією Маріупольської міської територіальної громади, визнано тимчасово окупованою російською федерацією територією України.

З огляду на наведене, наразі зупинена робота Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва на території Маріупольської міської територіальної громади, у зв'язку із чим, в уповноваженого органу з присвоєння адрес відсутній доступ до Реєстру будівельної діяльності, що є компонентом Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, що у свою чергу, унеможливлює зміну, упорядкування нумерації об'єктів нерухомого майна.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат не здійснюється.

Згідно з частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_6 ; фактична адреса: АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до виконавчого комітету Маріупольської міської ради Донецької області (юридична адреса: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр-т. Мира, буд. 70; адреса для листування: 49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, буд. 11, код ЄДРПОУ 04052784) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 01 жовтня 2024 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.Б. Голубова