Справа № 308/16131/24
1-кс/308/5900/24
03 жовтня 2024 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області - ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника - ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області підполковника юстиції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22022000000000471, відомості про яке 07.09.2022 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України,
Старший слідчий 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області підполковник юстиції ОСОБА_4 звернувся в суд із клопотанням, погодженим прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22022000000000471, відомості про яке 07.09.2022 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що у відповідності до постанови першого заступника Генерального прокурора про доручення здійснення досудового розслідування кримінального провадження іншому органу досудового розслідування від 22.08.2023 до слідчого відділу УСБУ в Закарпатській області надійшли матеріали кримінального провадження № 22022000000000471 відомості про яке внесені 07.09.2022 в ЄРДР щодо вчинення кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 7 ст. 111-1 КК України. 13.03.2024 слідчим відділом на підставі повідомлення 1 відділу ГВЗНД УСБУ в Закарпатській області в ЄРДР внесені відомості за № 22024070000000047 щодо вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.
04.04.2024 прокурором групи прокурорів у даному кримінальному провадженні винесено постанову якою матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024070000000047 від 13.03.2024 об'єднані в одне провадження з матеріалами досудового розслідування № 22022000000000471 від 07.09.2022 і подальше досудове розслідування здійснюється в рамках кримінального провадження № 22022000000000471.
Так, досудовим розслідування встановлено, що згідно Конституції України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації путін в.в., а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України.
22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено. Надалі, 24 лютого 2022 року приблизно о 5 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України. У подальшому збройні сили рф, які діяли за наказом керівництва зазначеної країни, вторглись на територію Україну шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно увійшли на територію Україну через державні кордони України в Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі людей та інших тяжких наслідків. Аналогічні дії були вчинені підрозділами терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР», які увійшли у склад збройних сил рф.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який вподальшому неодноразово продовжувався та триває на даний час. В подальшому, 27.09.2022, нехтуючи нормам міжнародного гуманітарного права та Конституції України, президент російської федерації ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф за підтримки збройних сил рф та громадян України (колаборантів), які погодились співпрацювати, організували та забезпечили проведення на захоплених територіях Луганської області «псевдореферендумів» щодо входження зазначених територій до складу рф. У результаті військового вторгнення та вищевказаних злочинних дій влади рф, починаючи з 24 лютого 2022 року, рф було окуповано частину Луганської області, зокрема селище міського типу Новопсков, окупація якого триває і на даний час. В той же час, представники влади рф, з метою забезпечення повної інтеграції захоплених території України в склад рф, поширення свого контролю, заручившись підтримкою громадян України з числа «колаборантів», розпочали активне утворення на захоплених територіях законодавчої, виконавчої та судової влади.
Так, 15.05.2015 незаконно утвореним законодавчим органом терористичної організації «ЛНР» так званим мовою оригіналу «Народным Советом ЛНР», в порушення Конституції України та інших нормативно-правових актів було прийнято Закон мовою оригіналу «О создании судов Луганской Народной Республики», яким на тимчасово окупованій території Луганської області було утворено незаконні органи судової влади. Надалі, 21.03.2023 державною думою рф прийнято Закон мовою оригіналу - «О создании судов Российской Федерации на территории Луганской Народной Республики и о внесении изменений в отдельные законодательные акты Российской Федерации», яким на території Луганської області та на окупованих після 24.02.2022 населених пунктах Луганської області у відповідності до законодавства рф було утворено судові органи, в тому числі Новопсковський районний суд - мовою оригіналу «Новопсковский районный суд», які діють на підставі і у відповідності до конституції та законодавства рф.
Так, громадянин України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець Луганської області, зареєстрований АДРЕСА_1 , колишній судовий розпорядник Новопсковського районного суду Луганської області, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, будучи проросійсько налаштованим та підтримуючи дії рф щодо окупації території України та приєднання Луганської області до рф, усвідомлюючи, що на території України діють виключно суди, які утворені у відповідності до Конституції України та відповідних нормативно-правових актів, у невстановлений досудовим слідством час, однак, не пізніше 27.09.2023, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно прийняв пропозицію представників окупаційної адміністрації рф та добровільно зайняв посаду у незаконно створеному на тимчасово окупованій території судовому органі, а саме, посаду мовою оригіналу - «главы апарата Новопсковского районного суда».
В цей же час, ОСОБА_7 , позиціонуючи себе керівником апарату незаконно утвореного судового органу розпочав здійснення управлінської діяльності, забезпечуючи становлення та зміцнення окупаційної влади рф шляхом безпосередньої участі в утворенні та функціонуванні незаконно створених судових органів на тимчасово окупованій території України, підбираючи відповідний персонал, який готовий співпрацювати з окупаційною владою та, передав в розпорядження представників незаконно утвореного судового органу інформаційні системи (сервера) Новопсковського районного суду, який функціонував до окупації території Луганської області.
За таких обставин, встановлено достатньо підстав для підозри ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме: добровільне зайняття громадянином України посади в незаконних судових або правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території.
Поряд з цим, всупереч нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, вимогам п. п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України. Так, 22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено. Надалі, 24 лютого 2022 року приблизно о 5 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України. У подальшому збройні сили рф, які діяли за наказом керівництва зазначеної країни, вторглись на територію Україну шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно увійшли на територію Україну через державні кордони України в Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі людей та інших тяжких наслідків. Аналогічні дії були вчинені підрозділами терористичних організацій «ЛНР» та «ДНР», які увійшли у склад збройних сил рф.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який вподальшому неодноразово продовжувався та триває на даний час. В подальшому, 27.09.2022 нехтуючи нормам міжнародного гуманітарного права та Конституції України президент російської федерації ОСОБА_6 , а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, за підтримки збройних сил рф, та громадян України (колаборантів), які погодились співпрацювати, організували та забезпечили проведення на захоплених територіях Луганської області «псевдореферендумів» щодо входження зазначених територій до складу рф. В той же час, представники влади рф, з метою забезпечення повної інтеграції захоплених території України в склад рф, поширення свого контролю, заручившись підтримкою громадян України з числа «колаборантів», розпочали активне утворення на захоплених територіях законодавчої, виконавчої та судової влади.
В свою чергу, громадянин України ОСОБА_7 , уродженець Луганської області, зареєстрований АДРЕСА_1 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, діючи умисно, будучи проросійсько налаштованим та підтримуючи дії рф щодо окупації території України та приєднання Луганської області до рф, усвідомлюючи, що на території України діють виключно суди, які утворені у відповідності до Конституції України та відповідних нормативно-правових актів, у невстановлений досудовим слідством час, однак, не пізніше 27.09.2023, діючи на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, державній безпеці України, перейшов на бік ворога в умовах воєнного стану, а саме: прийняв пропозицію представників окупаційної адміністрації рф та добровільно зайняв посаду у незаконно створеному на тимчасово окупованій території судовому органі, а саме, посаду мовою оригіналу - «главы апарата Новопсковского районного суда».
В цей же час, ОСОБА_7 , позиціонуючи себе керівником апарату незаконно утвореного судового органу розпочав здійснення управлінської діяльності, забезпечуючи становлення та зміцнення окупаційної влади рф шляхом безпосередньої участі в утворенні та функціонуванні незаконно створених судових органів на тимчасово окупованій території України, підбираючи відповідний персонал, який готовий співпрацювати з окупаційною владою та передав в розпорядження представників незаконно утвореного судового органу інформаційні системи (сервера) Новопсковського районного суду, який функціонував до окупації території Луганської області, з метою недопущення контролю української влади на території Луганської області, надавши тим самим допомогу рф у проведенні підривної діяльності проти України на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України.
За таких обставин, встановлено достатньо підстав для підозри ОСОБА_7 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, а саме: державна зрада, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, вчинене в умовах воєнного стану.
В ході досудового розслідування здобуто наступні докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_7 у вчиненні вищевказаних кримінальних правопорушень (злочинів): протоколи допиту свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 ; протоколом огляду від 26.10.2022 за участі спеціаліста, яким оглянуто сайт Верховного суду України щодо зміни підсудності справ судів Луганської області у зв'язку із тимчасовою окупацією території Луганської області серед яких і Новопсковський районний суд, де працював ОСОБА_7 ; протоколом огляду від 18.09.2022, яким оглянуто сайт так званого мовою оригіналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням http://lug-info.com на якому міститься публікація щодо оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад суддів в так званий «Новопсковский районный суд ЛНР», що свідчіть про його функціонування на території ЛНР; протокол огляду від 10.09.2024, яким оглянуто документ мовою оригіналу: «Приказ Судебного департамента при Верховном Суде РФ от 28.06.2023 N 113 "Об утверждении Типового должностного регламента федерального государственного гражданского служащего, замещающего должность федеральной государственной гражданской службы руководителя аппарата - администратора кассационного суда общей юрисдикции, апелляционного суда общей юрисдикции, верховного суда республики, краевого, областного суда, суда города федерального значения, суда автономной области, суда автономного округа"», який розміщений за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 протоколом огляду від 25.04.2023, яким оглянуто відео публікацію розміщену в Інтернет мережі на сайті мовою оригиналу «Администрация Новопсковского района ЛНР» при перегляді якої на 1 хв. 56 с., 2 хв. 17 с., 4 хв. 22 с. серед інших встановлено ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який, використовуючи заборонену символіку приймає участь в мітінгу щодо річниці вшанування памяті загиблих у Великій вітчизняній війні організованому т.зв. «Администрацией Новопсковского района ЛНР»; відповідями оперативних підрозділів на доручення слідчого, відповідями на запити та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
На підставі зібраних у кримінальному провадженні доказів, 19.09.2024 слідчим за погодженням з прокурором складено письмове повідомлення про підозру громадянину України ОСОБА_7 у вчиненні ним злочинів, передбачених ч. 7 ст. 111-1 та ч. 2 ст. 111 КК України, яке останньому не вручене, у зв'язку з його перебуванням на тимчасово окупованій території смт. Новопсков, Старобільського району, Луганської області. Цього ж дня, на виконання вимог ст.ст. 111, 135 та 278 КПК України письмове повідомлення про підозру, складене щодо ОСОБА_7 , розміщено у офіційному державному друкованому виданні «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті «Офісу Генерального прокурора» та вручено захиснику, призначеному Західним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги. Також, у зв'язку із перебуванням ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території Луганської області, в порядку ст. 135-138 КПК України, 19.09.2024 у офіційному державному друкованому виданні «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті «Офісу Генерального прокурора» розміщено повістки про виклик останнього в слідчий відділ Управління, для участі в слідчих (розшукових) та процесуальних діях на 21.09.2024, 23.09.2024 та 25.09.2023 року. Однак в призначені дні та час ОСОБА_7 не з'явився на виклик слідчого та не повідомив про причини неявки.
Одночасно з цим, як вбачається з матеріалів кримінального провадження та згідно відповідей 1 відділу ГВЗНД УСБУ в Закарпатській області на доручення слідчого, проведеними оперативними заходами встановлено, що ОСОБА_7 переховується від органу досудового розслідування на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме у смт. Новопсков, Старобільського району, Луганської області, що підтверджується і витягом з бази даних ДПС України.
25.09.2024 на підставі того, що ОСОБА_7 знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області, не з'явилася на виклик слідчого більше двох разів, не повідомивши про причини неявки, постановою слідчого останній на підставі ст. 281 КК України оголошений в розшук, який доручено 1 відділу ГВЗНД УСБУ в Закарпатській області.
На підставі наведеного просить надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування (in absentia) у кримінальному провадженні № 22022000000000471, відомості про яке внесені 07.09.2022 в ЄРДР щодо підозрюваного громадянина України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , раніше не судимого, у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 111 та ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Прокурор в судовому засіданні клопотання про здійснення спеціального досудового провадження підтримав та просив задовольнити таке. Слідчий підримав подане клопотання.
Захисник підозрюваного в судовому засіданні заперечив проти поданого клопотання.
Заслухавши позицію учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Як встановлено слідчим суддею, слідчим відділом УСБУ в Закарпатській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000471, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 07.09.2022, за підозрою ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених статтею 111, 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Водночас, положеннями ч. 1 ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
19.09.2024 в рамках кримінального провадження №2202200000000000471 від 19.09.2024 старшим слідчим в ОВС 2 відділення слідчого відділу Управління СБ України в Закарпатській області складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Разом з тим, у зв'язку з перебуванням ОСОБА_7 на тимчасово окупованій території України, що пояснює обґрунтовану неможливість вручити повідомлення про підозру та повістки про виклик останній, відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України
19.09.2024 органом досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснено повідомлення ОСОБА_7 про підозру за ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України шляхом розміщення публікації повідомлення в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газеті «Урядовий кур'єр» та сайт Офісу Генерального прокурора).
Враховуючи наведене, положення ст. ст. 135, 276-279, 297-5 КПК України, ОСОБА_7 набув статус підозрюваного у кримінальному провадженні.
Долучені до матеріалів клопотання матеріали кримінального провадження надають слідчому судді підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_7 умисно переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності за вчинені нею злочини, про що свідчить неявка останньої за викликом до слідчого для участі у слідчих (розшукових) та процесуальних діях на 21.09.2024, 23.09.2024, 25.09.2024.
Порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України (ч. ч. 1, 2 ст. 1 КПК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Проведеними оперативними заходами у рамках даного кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_7 переховується від органу досудового розслідування на території Російської Федерації.
Як вбачається з матеріалів 25 вересня 2024 року, підозрюваного ОСОБА_7 постановою слідчого, відповідно до статті 281 КК України, оголошено у розшук.
Виходячи з фактичних даних, що містяться у долучених до клопотання матеріалах кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про достатність доказів для початку спеціального розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
У клопотанні стверджується, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_7 кримінального правопорушення, підтверджується: протоколами допиту свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_12 ; протоколом огляду від 26.10.2022 за участі спеціаліста, яким оглянуто сайт Верховного суду України щодо зміни підсудності справ судів Луганської області у зв'язку із тимчасовою окупацією території Луганської області серед яких і Новопсковський районний суд, де працював ОСОБА_7 ; протоколом огляду від 18.09.2022, яким оглянуто сайт так званого мовою оригіналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за посиланням http://lug-info.com на якому міститься публікація щодо оголошення конкурсу на заміщення вакантних посад суддів в так званий «Новопсковский районный суд ЛНР», що свідчіть про його функціонування на території ЛНР; протокол огляду від 10.09.2024, яким оглянуто документ мовою оригіналу: «Приказ Судебного департамента при Верховном Суде РФ от 28.06.2023 N 113 "Об утверждении Типового должностного регламента федерального государственного гражданского служащего, замещающего должность федеральной государственной гражданской службы руководителя аппарата - администратора кассационного суда общей юрисдикции, апелляционного суда общей юрисдикции, верховного суда республики, краевого, областного суда, суда города федерального значения, суда автономной области, суда автономного округа"», який розміщений за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 протоколом огляду від 25.04.2023, яким оглянуто відео публікацію, розміщену в Інтернет мережі на сайті мовою оригиналу «Администрация Новопсковского района ЛНР» при перегляді якої на 1 хв. 56 с., 2 хв. 17 с., 4 хв. 22 с. серед інших встановлено ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який, використовуючи заборонену символіку приймає участь в мітінгу щодо річниці вшанування памяті загиблих у Великій вітчизняній війні організованому т.зв. «Администрацией Новопсковского района ЛНР», відповідями оперативних підрозділів на доручення слідчого, відповідями на запити та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
При цьому КПК України не визначає змісту поняття «обґрунтована підозра», а тому відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК, належить керуватись усталеною практикою Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), за якою «існування обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла таки вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин (наприклад, пункт 32 рішення ЄСПЛ у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, пункт 175 рішення ЄСПЛ у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011). Такий стандарт є найнижчим за рівнем переконання у кримінальному провадженні, тому факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого приходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування» (пункт 55 рішення ЄСПЛ у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994).
Слідчий суддя зазначає, що при вирішенні питання щодо обґрунтованості підозри оцінка наданих доказів здійснюється не з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а лише для визначення певної вірогідності причетності особи до вчинення кримінального правопорушення, а також того чи є підозра обґрунтованою настільки, щоби виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення, оскільки на стадії досудового розслідування слідчий суддя не вирішує питання, які повинен вирішувати вже суд під час розгляду кримінального провадження за сутністю.
З огляду на вищенаведене, слідчий суддя вважає, що наданих матеріалів достатньо для висновку про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст.111-1 КК України, в межах судового контролю, який здійснюється при розгляді питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.
На даний час точне місце перебування ОСОБА_7 на підконтрольній території України не встановлено.
Враховуючи, що ОСОБА_7 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, те, що він умисно ухиляється від явки на виклики слідчого, переховується від органів слідства та суду, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а відтак для досягнення цілей виконання завдань кримінального судочинства, слідчий суддя дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000471, відомості про яке 07.09.2022 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000471, відомості про яке 07.09.2022 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, щодо ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.
Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування внести уповноваженій особі до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її оголошення.
Повний текст ухвали складено 03 жовтня 2024 року.
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1