Справа № 243/7103/24
Провадження № 3/243/3771/2024
03 жовтня 2024 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП, -
До Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 218377 від 21.08.2024, з якого слідує, що 21.08.2024 о 11-00 год. ОСОБА_1 знаходячись в АДРЕСА_2 , з приміщення здійснила продаж тютюнових виробів «Мальборо» ОСОБА_2 за ціною 78,00 грн. без будь-яких дозвільних документів, чим порушила п.9 ч.1 ст. 15-3 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 156 КУпАП.
Особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 будучи повідомленою про дату, час та спосіб розгляду справи в судовому засіданні участь не приймала, до матеріалів справи долучена заява останньої, в якій просила розглядати справу без її участі, вказала, що з адміністративним правопорушенням згодна та просила суд суворо не карати, з огляду на що суд дійшов висновку, що присутність правопорушника в судовому засіданні не є обов'язковою, з урахуванням норм ч. 1ст. 268 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення, з урахуванням положень, викладених у ст. ст. 251, 252 КУпАП, зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, керуючись законом та правосвідомістю, оцінити докази за своїм внутрішнім переконанням в їх сукупності. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Стаття 3 статті 156 КУпАП передбачає відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 15-3 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" заборонений продаж тютюнових виробів у невизначених для цього місцях торгівлі.
Для наявності складу вказаного правопорушення необхідним є доведення як факту торгівлі, так і факту того, що предметом торгівлі були, крім іншого, тютюнові вироби, а також те, що торгівля ними здійснювалась з рук, лотків, у невизначених для цього місцях.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП полягає у торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, тобто торгівля означеними виробами суб'єктами, які відповідно до вимог законодавства не мають права на здійснення такої торгівлі. До того ж не має значення навіть наявність та дійсність акцизних марок тощо.
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу або у формі необережності.
ОСОБА_1 ставиться у провину торгівля тютюновими виробами у невизначених для цього місцях торгівлі, що передбачено п.9 ч.2 ст. 15-3 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального».
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, що стверджується зібраними по справі доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 218377 від 21.08.2024, з якого слідує, що 21.08.2024 о 11-00 год. ОСОБА_1 знаходячись в АДРЕСА_2 , з приміщення здійснила продаж тютюнових виробів «Мальборо» ОСОБА_2 за ціною 78,00 грн. без будь-яких дозвільних документів;
- електронним рапортом;
- рапортом ДОП сектору первенції ВП № 4 КРУП ГУ НП в Донецькій області старшого лейтенанта поліції Н.Ємельяна від 21.08.2024;
-заявою від 21.08.2024 ОСОБА_1 , яка надала згоду на добровільний огляд особистих речей;
-письмовими поясненнями ОСОБА_1 , відповідно до яких 21.08.2024 приблизно о 11-00 год. за адресою м. Слов'янськ, по вул. Г.Батюка, 31, Краматорського району, Донецької області, з приміщення здійснила продаж тютюнових виробів «Мальборо» невідомому чоловіку за ціною 78,00 грн. Він надав їй купюру номіналом 100,00 грн., а вона тютюновий вибір «Мальборо» та решту 22,00 грн.;
- протоколом огляду речей від 21.08.2024, згідно з яким було проведено огляд особистих речей ОСОБА_1 в ході якого були виявлені тютюнові вироби, без марок акцизного податку, а саме: 53 пачки «Мальборо», 12 пачок «Кент». Також, ОСОБА_1 надала для огляду грошові кошти, які вона отримала від реалізації тютюнових виробів: 100гривень (ЕГ 5539294 від 2021 року). Тютюнові вироби без марок акцизного податку та грошові кошти були вилучені та опечатані у присутності двох понятих;
- фототаблицею;
- квитанцією №7277/205/04-2024 про отримання речей або документів, що визначені доказом у справах про адміністративні правопорушення, згідно якої слідує, що працівниками поліції 21.08.2024 було вилучено тютюнові вироби без марок акцизного податку, обсягом 65 пачок та грошові кошти загальною сумою 122 грн.;
-заявою від 21.08.2024 ОСОБА_2 , який надав згоду на добровільний огляд особистих речей;
- протоколом огляду речей від 21.08.2024, згідно з яким було проведено огляд особистих речей, які добровільно надав ОСОБА_2 , в ході якого були виявлені тютюнові вироби, без марок акцизного податку, а саме: «Мальборо» 1 пачка, грошова купюра номіналом 20 грн.( ДН 7456471 від 2023 року), 1грн. металевими коштами, 1 грн. металевими коштами, які була вилучені та опечатані у присутності двох свідків;
-письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 21.08.2024, який значив, що 21.08.2024 приблизно об 11-00 год. знаходячись у приміщенні за адресою АДРЕСА_2 , запитав у невідомої жінки, чи є в неї на продажі цигарки, на що вона відповіла що є та запропонувала «Мальборо» за ціною 78 грн. Він дав їй купюру 100 грн., а вона йому пачку тютюнового виробу «Мальборо» та решту 22 грн.
Таким чином, провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП доведена у повному обсязі, права правопорушника судом не порушені.
При накладенні адміністративного стягнення і його розміру, суд враховує особу ОСОБА_1 , а також обставини, що пом'якшують відповідальність та її обтяжують.
Обставиною, що пом'якшує та обтяжує відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.
Враховуючи викладене, особу правопорушника, те, що вона є працездатною, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити покарання у виді штрафу на користь держави в розмірі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 6800,00 грн. з конфіскацією виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі в розмірі 100,00 грн. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження нових правопорушень.
Вирішуючи питання щодо вилучених тютюнових виробів згідно протоколу огляду від 21.08.2024 та квитанції №7277/205/04-2024 про отримання речей або документів, що визначені доказом у справах про адміністративні правопорушення, суд виходить з такого.
Частиною першою ст.265 КУпАП визначено, що вилучені речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, повертають володільцеві або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Згідно з ч. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п.п.14.1.107 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Згідно ст. 226.11 Податкового кодексу України та п. 24 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 27 грудня 2010 року, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, забороняються. У разі виявлення фактів ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування та продажу на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, контролюючі органи, зазначені у пункті 228.2 цієї статті, вилучають такі товари з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію), що визначено ст. 228.3 Податкового кодексу України. Вилучені в дохід держави (конфісковані) тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, підлягають знищенню у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 228.7 Податкового кодексу України).
Окрім цього, відповідно до ст .ст. 1, 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо умови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, відноситься до неякісної і небезпечної продукції й підлягає обов'язковому вилученню з обігу.
Таким чином, тютюнові вироби без марок акцизного податку відносяться до вилученої з обігу продукції, а тому вони підлягають знищенню.
З огляду на викладене, вилучена у ОСОБА_1 тютюнова продукція без марок акцизного податку, відповідно до протоколу огляду від 21.08.2024 та квитанції №7277/205/04-2024 про отримання речей або документів, що визначені доказом у справах про адміністративні правопорушення, в загальній кількості 65 пачок, підлягає знищенню.
Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ч. 3 ст. 156, ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП України, суддя-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у сумі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень 00 копійок на рахунок отримувача: (IBAN) UA488999980313020106000005658, отримувач Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Вилучені предмети торгівлі, відповідно до протоколу огляду від 21.08.2024 та квитанції №7277/205/04-2024 про отримання речей або документів, що визначені доказом у справах про адміністративні правопорушення, тютюнові вироби без марок акцизного податку в загальній кількості 65 пачок - знищити.
Виручку, одержану від продажу предметів торгівлі - грошову купюру номіналом 100,00 грн.(ЕГ 5539294 від 2021 року) конфіскувати в дохід держави.
Грошові кошти - купюра номіналом 20 грн.( ДН 7456471 від 2023 року), 1грн. металевими коштами, 1 грн. металевими коштами, які отримав ОСОБА_2 в якості решти та які відповідно до протоколів огляду від 21.08.2024 та квитанції №7277/205/04-2024 про отримання речей або документів, що визначені доказом у справах про адміністративні правопорушення - необхідно повернути за належністю останньому.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять)грн.60 копійок, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1ст. 307 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена в судову палату по кримінальним справам Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання три місяці.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області Іван Юрійович Фалін