Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"02" жовтня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/2600/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жиляєва Є.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Харківського обласного центру зайнятості (61068, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1А) в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137А)
до Фізичної особи-підприємця Бонне Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 3925,29 грн.
без виклику учасників справи
Позивач, Харківський обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Фізичної особи-підприємця Бонне Олександра Миколайовича, в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь суму коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 18.03.2020 по 11.05.2020 у розмірі 3925,29 грн.
За попереднім (орієнтовним) розрахунком судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи, складаються з витрат з оплати судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 30.07.2024 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні ч. 5 ст. 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв'язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
З метою повідомлення сторін про розгляд даної справи, судом було направлено копії ухвали про відкриття провадження у справі учасникам справи.
Позивач про розгляд справи повідомлений своєчасно та належним чином, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставку електронного документа, а саме: «ухвала про відкриття провадження (спрощене)» від 30.07.2024 до електронного кабінету позивача підсистеми «Електронний суд» єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС).
Відповідач про розгляд даної справи повідомлявся своєчасно та належним чином. Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі направлялась судом рекомендованим листом з повідомленнями про вручення (з відміткою судова повістка) на адресу реєстрації відповідача, вказану в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно Відповідача - Фізичної особи-підприємця Бонне Олександра Миколайовича (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ). Проте, судова кореспонденція повернута поштою на адресу суду 12.08.2024 із позначкою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. Будь-яких заяв або клопотань, про можливість подання яких було роз'яснено ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.07.2024, на адресу суду від учасників справи не надходило, як і не надходило клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідно до ст. 252 ГПК України.
Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень"). Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі №922/2600/24 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Крім того, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи секретарем судового засідання було здійснено відповідну телефонограму на відомі засоби зв'язку, повідомлені позивачем у позовній заяві та зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Разом з тим, телефонограма відповідачем прийнята не була.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи, судом було розміщено відповідне оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій та надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Враховуючи наведене, за висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до вимог частини 2 ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, зобов'язаний вживати заходів до раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду.
Наказом Міністерства економіки України від 24 жовтня 2022 року №4132 «Про реорганізацію державних органів Державної служби зайнятості» прийнято рішення реорганізувати Харківський міський центр зайнятості шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості (61068, Харківська область, м. Харків, вул. Громадського Олега (Броненосця Потьомкін), 1А, код згідно з ЄДРПОУ 03491277), та установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості.
Відповідні відомості про перебування Харківського міського центру зайнятості у стані припинення та про створення Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань.
У розумінні частини першої статті104 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Наказом Харківського обласного центру зайнятості від 15.12.2022 №863, створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості.
Харківська філія Харківського обласного центру зайнятості є відокремленим підрозділом регіонального центру зайнятості та виконує функції, покладені на неї регіональним центром зайнятості, виконує завдання та функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту населення від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, визначені законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення».
Так, матеріалами справи установлено, що 12.06.2020 Відповідач - Фізична особа-підприємець Бонне Олександр Миколайович звернувся до Харківського міського центру зайнятості (правонаступник - Харківський обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості) із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, у зв'язку з зупиненням діяльності з 18 березня 2020 року відповідно до статті 47 і Закону України «Про зайнятість населення» (далі-Закон) та Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 453) (далі-Порядок).
Із обставин справи убачається, що на підставі поданої Фізичною особою-підприємцем Бонне Олександром Миколайовичем заяви та доданих до неї документів: засвідченої копії наказу № 1 про зупинення діяльності; відомість про фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги ч. 3 ст.47 Закону України «Про зайнятість населення» за період з 18.03.2020 по 11.05.2020 (далі - Відомість); довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2019 по 29.02.2020 у повному обсязі. Харківським обласним центром зайнятості
26.06.2020 прийнято рішення про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, про що свідчить наявний у матеріалах справи наказ від 26.06.2020 № 976.
Відповідно до п. 15 Порядку та наданих Фізичною особою-підприємцем Бонне Олександром Миколайовичем Відомості за період з 18.03.2020 по 11.05.2020, на рахунок фізичної особи-підприємця платіжним дорученням № 7897 від 06 серпня 2020 року перераховано допомогу по частковому безробіттю в сумі 4 825 грн. 29 коп.
З метою здійснення перевірки відомостей та документів, поданих Відповідачем для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, керуючись п. 21 Порядку, ХМЦЗ було направлено запит щодо сплати єдиного внеску платниками, які отримали допомогу по частковому безробіттю, на який 13.08.2021 отримано лист Головного управління ДПС у Харківській області №20230/5/20-40-24-03-07 від 06.08.2021.
На підставі вищезазначеного листа встановлено, що Відповідачем на дату звернення до Харківського міського центру зайнятості 12.06.2020 для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину було надано недостовірні відомості щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме в доданій до заяви довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наданої на підставі звітних відомостей за період з 01.09.2019 по 29.02.2020, значиться інформація про сплату ЄСВ в повному обсязі, тоді як відповідно до листа ГУ ДПС у Харківській області за вказаний період ЄСВ на дату звернення (12.06.2020) Відповідачем ЄСВ сплачено не було (за вересень-грудень 2019 року було сплачено 15.06.2020, за січень - лютий 2020 - було сплачено 17.08.2020), про що складений акт № 5620 від 29.09.2021.
Позивач звернувся з даним позовом до суду, в якому зазначає про те, що внаслідок подання відповідачем недостовірних відомостей щодо сплати ЄСВ у довідці доданої до заяви про надання допомоги по частковому безробіттю від 12.06.2020, Фізичною особою-підприємцем Бонне О.М. незаконно отримано допомогу по часткового безробіттю на період карантину в сумі 4825,29 ГРН.
На підставі вищевказаних обставин, Харківським міським центром зайнятості було прийнято наказ від 01.10.2021 № 705 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину ФО-П Бонне Олександр Миколайович » щодо вжиття заходів по поверненню коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину Відповідачем за період з 18.03.2020 по 11.05.2020 в сумі 4825 грн. 29 коп.
З метою врегулювання спору в досудовому порядку, відповідачу 04.10.2021 направлено відповідний лист-претензію про повернення коштів в добровільному порядку, рекомендованим листом.
29.09.2021 відповідачем до центру зайнятості було надано заву про сплату боргу частинами.
Також, із обставин справи убачається, що відповідачем 24.11.2021 було сплачено 500,00 грн. та 05.01.2022 відповідачем було сплачено 400,00 грн.
У зв'язку з наведеним, на момент подання позовної заяви залишок суми незаконно отриманої допомоги по частковому безробіттю на період карантину становить 3925,29 грн., яка Відповідачем на рахунок Позивача не повернута, чим завдано шкоду Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Враховуючи вищевикладене у Відповідача, станом на дату звернення із заявою від 12.06.2020, було відсутнє право на отримання допомоги по частковою безробіттю на період карантину відповідно до ст. 47-1 Закону, оскільки остання надала недостовірні дані щодо сплати ЄСВ за шість місяців, що передують зупиненню господарської діяльності.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до господарського суду, в якому позивачем заявлено до стягнення з відповідача суму коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 18.03.2020 по 11.05.2020 у розмірі 3925,29 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідач - Фізична особа-підприємець Бонне Олександр Миколайович 12.06.2020 звернувся до Харківського міського центру зайнятості (правонаступник - Харківський обласний центр зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості) із заявою про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, у зв'язку з зупиненням діяльності з 18 березня 2020 року відповідно до статті 47 і Закону України «Про зайнятість населення» (далі-Закон) та Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 453) (далі-Порядок).
Із обставин справи убачається, що на підставі поданої Фізичною особою-підприємцем Бонне Олександром Миколайовичем заяви та доданих до неї документів: засвідченої копії наказу № 1 про зупинення діяльності; відомість про фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою, щодо якого виконуються вимоги ч. 3 ст.47 Закону України «Про зайнятість населення» за період з 18.03.2020 по 11.05.2020 (далі - Відомість); довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.09.2019 по 29.02.2020 у повному обсязі. Харківським обласним центром зайнятості
26.06.2020 прийнято рішення про надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, про що свідчить наявний у матеріалах справи наказ від 26.06.2020 № 976.
Відповідно до п. 15 Порядку та наданих Фізичною особою-підприємцем Бонне Олександром Миколайовичем Відомості за період з 18.03.2020 по 11.05.2020, на рахунок фізичної особи-підприємця платіжним дорученням № 7897 від 06 серпня 2020 року перераховано допомогу по частковому безробіттю в сумі 4 825 грн. 29 коп.
З метою здійснення перевірки відомостей та документів, поданих Відповідачем для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, керуючись п. 21 Порядку, ХМЦЗ було направлено запит щодо сплати єдиного внеску платниками, які отримали допомогу по частковому безробіттю, на який 13.08.2021 отримано лист Головного управління ДПС у Харківській області №20230/5/20-40-24-03-07 від 06.08.2021.
На підставі вищезазначеного листа встановлено, що Відповідачем на дату звернення до Харківського міського центру зайнятості 12.06.2020 для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину було надано недостовірні відомості щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме в доданій до заяви довідки про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наданої на підставі звітних відомостей за період з 01.09.2019 по 29.02.2020, значиться інформація про сплату ЄСВ в повному обсязі, тоді як відповідно до листа ГУ ДПС у Харківській області за вказаний період ЄСВ на дату звернення (12.06.2020) Відповідачем ЄСВ сплачено не було (за вересень-грудень 2019 року було сплачено 15.06.2020, за січень - лютий 2020 - було сплачено 17.08.2020), про що складений акт № 5620 від 29.09.2021.
Відповідно до п.19 Порядку, фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, несе відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду відповідно до законодавства.
Згідно з приписами абз. 2 п. 21 Порядку, у разі виявлення факту подання фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, повертаються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Відповідно до абз. З ч. 1 ст. 47-1 Закону, допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Враховуючи вищенаведене, внаслідок подання недостовірних відомостей щодо сплати ЄСВ у довідці доданої до заяви про надання допомоги по частковому безробіттю від 12.06.2020, Фізичною особою-підприємцем Бонне О.М. незаконно отримано допомогу по часткового безробіттю на період карантину в сумі 4 825 грн. 29 коп.
На підставі вищевказаних обставин, Харківським міським центром зайнятості було прийнято наказ від 01.10.2021 № 705 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину ФО-П Бонне Олександр Миколайович » щодо вжиття заходів по поверненню коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю на період карантину Відповідачем за період з 18.03.2020 по 11.05.2020 в сумі 4825 грн. 29 коп.
З матеріалів справи убачається, що з метою врегулювання спору в досудовому порядку, фізичній особі-підприємцю Бонне Олександру Миколайовичу 04.10.2021 направлено лист-претензію про повернення коштів в добровільному порядку, рекомендованим листом.
Із обставин справи убачається, що 29.09.2021 відповідачем до центру зайнятості було надано заву про сплату боргу частинами.
Так, 24.11.2021 відповідачем було сплачено на рахунок позивача 500,00 грн., та 05.01.2022 відповідачем було сплачено на рахунок позивача 400,00 грн.
Отже, залишок суми незаконно отриманої допомоги по частковому безробіттю на період карантину становить 3925,29 грн., яка залишилася неповернутою відповідачем, чим завдано шкоду Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Враховуючи вищевикладене у Відповідача було відсутнє право на отримання допомоги по частковою безробіттю на період карантину відповідно до ст. 47-1 Закону, оскільки остання надала недостовірні дані щодо сплати ЄСВ за шість місяців, що передують зупиненню господарської діяльності.
При цьому, у неправомірних діях відповідача наявні всі елементи складу правопорушення, а саме:
1) протиправна поведінка відповідача полягає в наданні недостовірних відомостей щодо сплати ЄСВ у повному обсязі за період з 01.09.2019 по 29.02.2020 року;
2) збитки - розмір виплаченої допомоги по частковому безробіттю відповідача;
3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою відповідача та збитками - є подання недостовірних відомостей щодо сплати ЄСВ, що призвело до безпідставної виплати допомоги по частковому безробіттю у сумі 4825,29 грн., та як наслідок спричинило завдання збитків центру зайнятості.
Отже, за висновками суду, недотримання особою умов п. 9 та п.19 Порядку призвело до неправомірного отримання допомоги по частковому безробіттю, яка б не здійснювалася б позивачем у випадку сплати відповідачем за вказаний у Довідці період або усвідомлення особою відсутності законних підстав для звернення до центру зайнятості для отримання допомоги по частковому безробіттю, у зв'язку з несплатою ЄСВ за вказаний період.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» №540-ІХ від 30.03.2020 доповнено Закон України «Про зайнятість населення» статтею 47і «Допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Правове обґрунтування позовних вимог Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії полягає у тому, що відповідно до ст. 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» (далі - Закон) та п. 21 Порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 306 (в редакції Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №453) (далі - Порядок) у разі виявлення факту подання роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, яка є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги, кошти, отримані роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, яка є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 47-1 Закону (в редакції, що діяла на момент подання документів ФО-П) допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - допомога по частковому безробіттю на період карантину), надається територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, застрахованим особам у разі втрати ними частини заробітної плати або доходу внаслідок вимушеного скорочення передбаченої законодавством тривалості робочого часу у зв'язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, за зверненням роботодавця або фізичної особи - підприємця, який є застрахованою особою, для її виплати працівникам або фізичній особі - підприємцю, який є застрахованою особою.
Сума допомоги по частковому безробіттю на період карантину надається роботодавцям, у тому числі фізичним особам - підприємцям, які є застрахованими особами, із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою - підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Згідно ч. 2 ст. 47-1 Закону, для отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину роботодавець або фізична особа - підприємець, який є застрахованою особою, звертається до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за місцем реєстрації його як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подає такі документи:
1) заяву у довільній формі;
2) копію наказу із зазначенням дати початку зупинення (скорочення) діяльності;
3) відомості про працівників та/або фізичну особу - підприємця, який є застрахованою особою (прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний державний орган і мають відмітку в паспорті), у яких виникло право на допомогу по частковому безробіттю на період карантину згідно з цією статтею;
4) довідку про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Пунктом 23 Порядку, передбачено, що Центр зайнятості має право перевіряти відомості, подані роботодавцем/фізичною особою-підприємцем, який є застрахованою особою, для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти перерахування роботодавцю коштів Фонду для виплати працівникам/фізичній особі-підприємцю, який є застрахованою особою, допомоги по частковому безробіттю на період карантину в разі відмови або перешкоджання роботодавцем/фізичною особою-підприємцем, який є застрахованою особою, у проведенні перевірки, виявлення фактів подання Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду. Центр зайнятості контролює цільове використання коштів, що перераховуються роботодавцю для виплати працівникам допомоги по частковому безробіттю на період карантину, шляхом проведення відповідної перевірки протягом 90 календарних днів після останньої виплати такої допомоги працівникам та має право отримувати від роботодавця необхідні пояснення з відповідних питань, у тому числі в письмовій формі.
Відповідно до п. 19 Порядку, фізична особа-підприємець, який є застрахованою особою, несе відповідальність за достовірність документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, та цільове використання коштів Фонду відповідно до законодавства.
Згідно з абз. 2 п. 21 Порядку у разі виявлення факту подання фізично особою- підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою-підприємцем, який є застрахована особою, повертаються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину.
Відповідно до абз. З ч. 1 ст. 47 і Закону України «Про зайнятість населення» допомога по частковому безробіттю на період карантину надається у разі сплати роботодавцем або фізичною особою-підприємцем, який є застрахованою особою, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Отже, статтею 47-1 Закону України «Про зайнятість населення» та Порядком встановлено вичерпний перелік підстав для набуття права на допомогу по частковому безробіттю на період карантину, зокрема, надання звітності про сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за останні шість місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Згідно з абз. 2 п. 21 та п. 22 вищевказаного Порядку у разі виявлення факту подання фізичною особою-підприємцем, який є застрахованою особою, недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, кошти, отримані фізичною особою-підприємцем, який є застрахованою особою, повертаються до Фонду в повному обсязі у розмірі виплаченої такій особі допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Кошти для виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину не надаються роботодавцям/фізичним особам-підприємцям, які є застрахованими особами, якими не дотримано вимоги статті 47-1 Закону та Порядку.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду встановлені ст.1166 ЦК України, згідно з частин 1,2,4 якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Отже, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку про задоволення позову про стягнення з Фізичної особи-підприємця Бонне Олександра Миколайовича коштів, виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 18.03.2020 по 11.05.2020 у розмірі 3925,29 грн., як обґрунтованого, підтвердженого доданими до матеріалів справи доказами та не спростованого відповідачем.
Враховуючи вищенаведене, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених норм, а також враховуючи, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем належними та допустимими доказами не спростував, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами, тому підлягають задоволенню повністю.
Здійснюючи розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи, враховуючи вимоги статті 129 ГПК України, а також висновки суду про повне задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем у зв'язку з оплатою судового збору, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача в сумі 3028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Бонне Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь Харківського обласного центру зайнятості (61068, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1А, код ЄДРПОУ 03491277) - кошти, виплачених як допомога по частковому безробіттю за період з 18.03.2020 по 11.05.2020 у розмірі 3925,29 грн. та 3028,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення Господарського суду Харківської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256-259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "02" жовтня 2024 р.
Суддя Є.М. Жиляєв