Справа № 638/6436/23
Провадження № 1-кс/638/3156/24
Іменем України
03 жовтня 2024 року м. Харків
Слідчий суддя Дзержинського районого суду м. Харкова ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника-адвоката ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Ізюмського районного управління поліції ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12022221070000652 від 21 вересня 2022 року, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
Слідчий СВ Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області лейтенант поліції ОСОБА_5 звернувся із клопотанням про про здійснення спеціального досудового розслідування, в обґрунтування якого посилається на наступне.
У провадженні слідчого відділу Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області перебувають матеріали досудового розслідування за №12022221070000652 від 21 вересня 2022 року, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час окупації міста Ізюм Харківської області, приблизно на початку травня 2022 року, більш точний час вчинення кримінального правопорушення за об'єктивних причин встановити не виявилося можливим, виник злочинний умисел, направлений на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною та незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною та недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевськими конвенціями 1949 року, а також усупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Діючи в порушення норм міжнародного гуманітарного права, президент російської федерації (далі - рф) ОСОБА_7 , а також інші невстановлені на даний час досудовим розслідуванням представники влади рф, всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН та Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), підготували та розв'язали агресивну війну та військовий конфлікт підрозділів зс рф на території України.
На виконання вищевказаного злочинного наказу, 24.02.2022 військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, із загрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Харківській, Донецькій, Луганській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та вчинили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, що мають важливе народногосподарське або оборонне значення, та вчинили окупацію частин зазначеної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України з порушенням порядку, встановленого Конституцією України, яка триває до теперішнього часу та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
У зв'язку з цим, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Законом України від 24.02.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»» затверджено зазначений Указ.
Законом України від 07.02.2023 №2915-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» затверджено зазначений Указ.
Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою-терористом (державою-агресором).
З початку військової агресії рф, на територіях, які опинилися в окупації, серед яких було і АДРЕСА_1 , представники держави-агресора, створили незаконні органи влади, які розпочали впроваджувати політичні стандарти рф.
На початку травня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення територій, усвідомлюючи російську агресію проти України, з метою переслідування своїх особистих інтересів, перебуваючи на тимчасово окупованій території в м. Ізюм Харківської області, діючи умисно, протиправно, достеменно знаючи, що співробітники Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області виїхали з населеного пункту та не контролюють обстановку щодо його життєдіяльності, а окупаційні війська є незаконними і проводять свою діяльність на території України всупереч нормам чинного законодавства України та міжнародних договорів при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, під час воєнного стану, маючи злочинний умисел на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, добровільно зайняв посаду «начальника відділу культури, молоді та спорту» незаконно створеного окупаційною владою рф окупаційної адміністрації Ізюмського району та м. Ізюм, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , здійснюючи повноваження на якій займався організацією роботи відділу культури, молоді та спорту, забезпечував загальне керівництво, здійснював організацію та проведення урочистих заходів до свята «дня перемоги», а також до свята «дня державного прапору російської федерації».
Таким чином, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється підозрюється в добровільному зайнятті громадянином України посади пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У вчиненні кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Ізюм, Харківської області, громадянин України, українець, з середньою освітою, зареєстрований та в останнє проживаючий за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий.
31 жовтня 2022 старшим слідчим слідчого відділу Ізюмського районного управління поліції ГУНП в Харківській області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_8 за погодженням із начальником Борівського відділу Ізюмської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_9 відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України повідомлено ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у кримінальному провадженні №12022221070000652 від 21 вересня 2022 року, публікації в газеті «Урядовий кур'єр повідомлення про підозру ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України:
?протокол допиту свідка ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від 12 жовтня 2022 року, яка по суті поставлених запитань пояснила, що ОСОБА_6 , займав посаду «начальника відділу культури, молоді та спорту» незаконно створеного окупаційною владою рф окупаційної адміністрації Ізюмського району та м. Ізюм. Також ОСОБА_6 , займався організацією та підготовкою до свят «9 травня» та «дня прапору рф».
?протокол допиту свідка ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 12 жовтня 2022 року, яка по суті поставлених запитань пояснила, що ОСОБА_6 , займав посаду «начальника відділу культури, молоді та спорту» незаконно створеного окупаційною владою рф окупаційної адміністрації Ізюмського району та м. Ізюм, займався організацією та підготовкою до свят «9 травня» та «дня прапору рф».
?протокол допиту свідка ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від 12 жовтня 2022 року, яка по суті поставлених запитань пояснила, що ОСОБА_6 , займав посаду «начальника відділу культури, молоді та спорту» незаконно створеного окупаційною владою рф окупаційної адміністрації Ізюмського району та м. Ізюм, а також приглядав за будинком культури.
?протокол допиту свідка ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 від 12 жовтня 2022 року, яка по суті поставлених запитань пояснила, що ОСОБА_6 , займав посаду «начальника відділу культури, молоді та спорту» незаконно створеного окупаційною владою рф окупаційної адміністрації Ізюмського району та м. Ізюм. Також ОСОБА_6 , займався організацією та підготовкою до свят «9 травня» та «дня прапору рф».
?Протокол допиту свідка ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21 жовтня 2022 року, який по суті поставлених запитань пояснив, що приблизно 14.10.2022 року після боїв за деокупацію м. Ізюм, знайшов документи, котрі підтверджують факт займання посади ОСОБА_6 , «начальника відділу культури, молоді та спорту» незаконно створеного окупаційною владою рф окупаційної адміністрації Ізюмського району та м. Ізюм.
?протокол огляду документів від 21 жовтня 2022 року;
?вилученими документами, якими підтверджується факт, що ОСОБА_6 , добровільно зайняв посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у окупаційній адміністрації держави-агресора.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України (відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВРУ державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного у міжнародний розшук):
Із показань свідків, рапорту о/у СКП Ізюмського РУП ГУНП в Харківській області ОСОБА_15 від 07.11.2022 року, що під час окупації Ізюмського району ОСОБА_6 , приблизно на початку вересня 2022 року знаходячись на окупованій території Ізюмського району виїхав у напрямку окупованої території України, та в подальшому можливо переїхав на територію російської федерації, де перебуває по теперішній час.
У зв'язку з неявкою за викликом слідчого та ухиленням від слідства, підозрюваного що ОСОБА_6 , постановою слідчого від 07 листопада 2022 року оголошено у розшук. Здійснення розшуку підозрюваного ОСОБА_6 , доручено співробітникам Ізюмського районного управління поліції ГУНП в Харківській області.
На даний час, підозрюваний ОСОБА_6 , переховується від органів досудового розслідування.
Згідно інформації сектору кримінальної поліції Ізюмського районного управління поліції ГУНП в Харківській області встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 , переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України або на території рф, яка відповідно до Постанови ВРУ «Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором» № 129-VIII від 27.01.2015, беручи до уваги Статут ООН та Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН 3314 "Визначення агресії" від 14.12.1974, визнана державою-агресором.
Отже, вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_6 , умисно переховується від слідства на тимчасово окупованій території України або на території держави, визнаної ВРУ державою-агресором з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене ним кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.
При цьому факт перебування підозрюваного ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території України або на території держави, визнаної ВРУ державою-агресором (підтверджується показаннями свідків, матеріалами наданими сектором кримінальної поліції Ізюмського районного управління поліції ГУНП в Харківській області) позбавило орган досудового розслідування можливості вручити ОСОБА_6 письмове повідомлення про підозру від 31 жовтня 2022 року у день його складання, у зв'язку з чим, зазначене повідомлення про підозру та останні повістки про виклики (на 03 листопада 2022, 04 листопада 2022, 05 листопада 2022) відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України було шляхом публікації в газеті «Урядовий кур'єр, та для передачі, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №12022221070000652 від 21 вересня 2022 року, за ознаками кримінального правопорушень передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 297-2 КПК України (виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності):
Підозрюваний ОСОБА_6 належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення слідчих (розшукових) дій.
Разом з тим, на виклики слідчого підозрюваний ОСОБА_6 до органу досудового розслідування не з'явився, про поважні причини неприбуття не повідомив, що свідчить про його переховування від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на даний час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України або на території держави, визнаної ВРУ державою-агресором, ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, дійсно переховується, у зв'язку з чим його було оголошено у розшук.
Наведені вище обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний ОСОБА_6 виїхав на тимчасово окуповану територію України та переховується на території рф від органів досудового розслідування.
Тобто, притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор, ОСОБА_3 клопотання підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.
Захисник адвокат ОСОБА_4 проти задоволення клопотання заперечував.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши додані до клопотання документи, вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Також, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Так, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
У відповідності до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо кримінального правопорушення, передбаченого статтею ч. 5 ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
У відповідності до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Слідчий суддя, поряд з положеннями ч.2 ст.297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст.5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.
Слідчим суддею достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше як три рази поспіль), виїхав до окупованої території України, у зв'язку із чим, його оголошено у розшук.
Слідчим суддею Дзержинського районного суду міста Харків 27 грудня 2023 року винесено ухвалу про надання дозволу на затримання підозрюваного ОСОБА_6 , з метою його приводу до суду для участі у розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Крім того, слідчим було виписано повістки про виклик ОСОБА_6 на 06 серпня 2024, 07 серпня 2024, 08 серпня 2024 року, які було опубліковано у засобі масової інформації загальнодержавного розповсюдження-газеті «Урядовий кур'єр», а також на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, однак ОСОБА_6 ., до органу досудового розслідування не з'явився, про поважні причини неприбуття не повідомив, що свідчить про його переховування від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав, визначених ст.297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання сторони обвинувачення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст.297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого СВ Ізюмського районного управління поліції ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12022221070000652 від 21 вересня 2022 року, за ознаками складу кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №12022221070000652 від 21.09.2022 року, за ч. 5 ст. 111-1 КК України стосовно ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженця м. Ізюм, Харківської області, громадянина України, українця, раніше не судимого, який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1