Справа № 357/12701/24
3/357/5709/24
02.10.2024 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Оксана Вознюк розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Батальйону №2 ППП в м. Біла Церква та Білоцерківському районі управління патрульної у Київській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: відомості відсутні, паспорт громадянина України № НОМЕР_1
за ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП,
У провадження Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, справа № 357/12701/24, провадження № 3/357/5709/24. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.09.2024 для розгляду адміністративних матеріалів визначено суддю Вознюк О.Л .
Також у провадженні Білоцерківського міськрайонного суду Київської області перебувають матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, справа № 357/12703/24, провадження № 3/357/5710/24. Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 05.09.2024 для розгляду адміністративних матеріалів визначено суддю Вознюк О.Л .
Постановою від 23.09.2024 матеріали справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП об'єднано в одне провадження з матеріалами справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП під єдиним номером № 357/12701/24, провадження 3/357/5709/24, на підставі ст. 36 КУпАП.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 та 126 КУпАП розглядаються у п'ятнадцятиденний строк.
Частиною 1 ст. 268 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
В судове засідання, призначене на 23.09.2024 на 09 год 15 хв та 02.10.2024 на 09 год 30 хв ОСОБА_1 не з'явився. Про день та час розгляду справи належно повідомлявся, зокрема шляхом направлення судової повістки на наявний в матеріалах справи номер телефону НОМЕР_2 через застосунок «Viber», які згідно реєстру відправи в статусі «Доставлено». Клопотань про відкладення розгляду справи не надходило.
Крім того, на офіційному сайті «Судова влада України» у режимі он-лайн фіксуються дата і час кожного судового засідання всіх справ, які розглядаються судами України, за допомогою якого будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи та стадії її розгляду.
Сторона судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, а не навпаки.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП, не є обов'язковою.
Зважаючи на зазначене, вбачається наявність підстав для розгляду справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши адміністративний матеріал, суддя встановила таке.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до абз. 2 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху.
Положеннями абз. 5 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що водій зобов'язаний не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Відповідно до п. 1.3 Правил дорожнього руху учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Підпунктом «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У п. 1.9 Правил дорожнього руху встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Процедура направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 № 1103 (далі - Порядок).
Частиною 2 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Частиною 5 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого зокрема ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Частиною 9 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що право на керування транспортними засобами відповідної категорії підтверджується посвідченням водія транспортного засобу з установленим терміном дії. На території України відповідно до Конвенції про дорожній рух діють національні та міжнародні посвідчення водія. Порядок видачі, обміну та встановлення терміну дії таких посвідчень визначається Кабінетом Міністрів України.
Забороняється керування транспортними засобами особам, до яких застосовано адміністративне стягнення чи кримінальне покарання у виді позбавлення права керування транспортними засобами, протягом строку позбавлення, а також особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух»).
Положеннями абз. 1 частини 2 ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що водій зобов'язаний мати при собі посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб (у разі найму (оренди)/лізингу транспортного засобу замість реєстраційного документа на транспортний засіб водій може мати при собі та пред'являти його копію, вірність якої засвідчено нотаріально, разом з оригіналом або копією договору про найм (оренду)/лізинг транспортного засобу, вірність якої засвідчено нотаріально), а у випадках, передбачених законодавством, - поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страховий сертифікат "Зелена картка"), пред'явити у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія, реєстраційному документі на транспортний засіб, або пред'явити електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії, або відображення інформації про його наявність в електронному свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу), а також інші документи, передбачені законодавством.
Аналогічно підпунктом «а» п. 2.й Правил дорожнього руху передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії..
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення, 21.08.2024 о 21 год 00 хв в Білоцерківському районі АДРЕСА_2, водій ОСОБА_1 керував мотоциклом МТ без державного номерного знака, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку категорично відмовився (протокол серії ААД № 891686 від 21.08.2024).
Відповідно до іншого протоколу про адміністративне правопорушення 21.08.2024 о 21 год 00 хв, у с. Чепиліївка, вул. Героїв Крут, 88, водій ОСОБА_1 керував ТЗ МТ без державного номерного знака, при цьому був позбавлений права керування ТЗ, правопорушення вчинене повторно протягом року (протокол серії ААД №891687 від 21.08.2024).
У матеріалах справи також міститься направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП «Рокитнянська районна лікарня», де зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від огляду.
Додатково складено акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, де зазначено, що такий огляд не проводився, у зв'язку з відмовою ОСОБА_1 .
До матеріалів справи також долучено пояснення свідка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , де зазначено, що 21.08.2024 близько 21 год 00 хв її чоловік ОСОБА_1 , приїхав на мотоциклі в стані алкогольного сп'яніння. Після чого зайшов у двір, поспілкувався з ОСОБА_4 та намагався знову завести мотоцикл. Після невдалої спроби, кинув мотоцикл об землю та пішов у невідомому напрямку. Під час спілкування з працівниками поліції ОСОБА_1 відмовився категорично від огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Інший свідок ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 надала аналогічні пояснення.
Відповідно до рапорту поліцейського взоду №1 роти №1 Батальйону №2 ПП в м. Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП ОСОБА_5 , що працівники поліції прибули за викликом «Домашнє насильство» за адресою: АДРЕСА_2. На місці події заявниця ОСОБА_3 , пояснила, що між нею та її чоловіком сталася сварка внаслідок якої останній почав погрожувати фізичною розправою. Далі гр. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , повідомили, що ОСОБА_1 , приїхав на мотоциклі МТ з ознаками алкогольного сп'яніння та погодилися надати пояснення. Останньому було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку, на що ОСОБА_1 , категорично відмовився. У свідків відібрано пояснення та складено протоколи про адміністративні правопорушення за ч. 2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП. Під час складання матеріалів, ОСОБА_1 , поводив себе зухвало та агресивно, після чого було прийнято рішення про його затримання о 22 год 57 хв, останнього було затримано в порядку ст. 261 та згідно ст. 45 ЗУ «Про Національну поліцію» застосовано спец. засіб кайданки, о 23 год 00 хв було повідомлено ЦБПД, складено протокол АЗ №110868. На місце події о 00 год 18 хв прибув адвокат Винниченко С.В. та попросив зняти кайданки та взяв на себе зобов'язання, щодо затриманого, після чого було прийнято рішення о 00 год 27 хв, кайданки було знято. Особа пішла у невідомому напрямку.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Дослідивши адміністративні матеріали, оглянувши відеозаписи з нагрудних камер поліцейських, які додані до матеріалів справи, суддя дійшла висновку, що зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини не підтверджуються доказами, наявними в матеріалах справи.
Так відповідно до наданих відеозаписів з бодікамер № 477077 та 477472 вбачається, що працівники поліції 21.08.2024 об 22 год 41 хв прибули за викликом «Домашнє насильство». При цьому особа, яка здійснила виклик, дружина ОСОБА_1 - ОСОБА_3 та її мати ОСОБА_4 перебували в збудженому стані та окрім скарг на поведінку ОСОБА_1 зауважили, що він вдень, в стані алкогольного сп'яніння, керував транспортним засобом - мотоциклом. На пропозицію працівників поліції зафіксувати такі показання письмово, зазначивши, що події мали місце годину назад, погодились.
Тобто поліцейські при складанні матеріалів про адміністративні правопорушення керувалися лише показаннями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . Водночас з відеозапису вбачається, що по приїзду працівників поліції мотоцикл, яким нібито керував ОСОБА_1 перебував у причіпі іншого автомобіля. Також о 22 год 53 хв поліцейський запропонував ОСОБА_1 пройти медичний огляд, на що останній зазначив, що не керує транспортним засобом, відтак не є водієм щодо якого може бути застосована відповідна процедура.
Суддя звертає увагу, що об'єктивна сторона адміністративних правопорушень, передбачених статтями 126 та 130 КУпАП безпосередньо пов'язана з вчиненням особою такого діяння як керування транспортним засобом.
Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху, водій це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
На долученому до матеріалів справи відео не зафіксовано факту керування транспортним засобом ОСОБА_1 , а будь-якого іншого належного та допустимого доказу керування транспортним засобом не надано. Суддя критично відноситься до наданих дружиною та її матір'ю пояснень, оскільки вони не є уповноваженими на фіксування відповідних адміністративних правопорушень особами.
Будь-які інші докази, які б об'єктивно підтверджували те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в зазначений в протоколі час та в зазначеному місці у справі відсутні.
Оскільки належні та допустимі докази протилежного надано не було, відсутність факту керування ОСОБА_1 транспортним засобом виключає відповідальність передбачену за статтями 126 та 130 КУпАП.
Абзацом 2 ст. 251 КУпАП визначено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Однак працівниками поліції не представлено будь-яких належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння та/або не маючи права керування.
Отже, зміст викладених обставин адміністративного правопорушення у протоколі не узгоджується із сукупністю інших доказів по справі, які були предметом перевірки під час судового засідання.
В силу дії принципу презумпції невинуватості, який має конституційне закріплення, всі сумніви у винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачиться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути законним і обґрунтованим і не може базуватись на припущеннях та неперевірених фактах.
При цьому суддя наголошує, що не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відтак, оскільки відомості зазначені в протоколах про адміністративне правопорушення серії ААД №891686 від 21.08.2024 та серії ААД № 891687 від 21.08.2024, містять розбіжності з обставинами вчинення адміністративного правопорушення, які встановлені судом в процесі розгляду справи. Зокрема зазначені в протоколах про адміністративне правопорушення обставини не знайшли свого беззаперечного підтвердження, відтак обґрунтовані сумніви, що виникли у цій справі відповідно до положень ч. 3 ст. 62 Конституції України, тлумачаться на користь ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП підлягає закриттю, у зв'язку з недоведеністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 36, 126, 130, 247, 283-285, 294 КУпАП, суддя
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 та ч. 5 ст. 126 КУпАП на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області.
СуддяОксана ВОЗНЮК