Справа № 456/4215/24
Провадження № 3/456/2003/2024
іменем України
09 вересня 2024 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Сас С. С. , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч. 4 ст. 85 КУпАП,
28.07.2024 о 17:30 год. ОСОБА_1 грубо порушив правила рибальства та проводив вилов риби на водоймі біля с. Стриганці, Стрийського району, Львівської області забороненими знаряддями лову - ставними сітками.
ОСОБА_1 будучи особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, на виклик суду не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст.245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ч. 4 ст. 85 КУпАП грубе порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доводиться наступними доказами по справі: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЛВ №000187 від 28.07.2024, карточкою обліку вилучених знарядь лову від 29.07.2024, фотознімком долученого до матеріалів справи.
Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, суду не надано, тому вищевикладені докази суд вважає належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.85 КУпАП.
З урахуванням характеру вчиненого адміністративного правопорушення, особи правопорушника вважаю, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення в межах санкції ч.4 статті 85 КУпАП у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, оскільки на думку суду застосування до нього саме такого виду адміністративного стягнення є єдиним можливим заходом впливу для виправлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та запобігання вчиненню нових правопорушень в подальшому.
Керуючись ст. ст. 283, 284, 40-1 КУпАП, -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним і призначити адміністративне стягнення за ч. 4 ст. 85 КУпАП у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 грн. (п'ятсот десять гривень) з конфіскацією сітки ставної в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок). .
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Cуддя С. С. Сас