Справа №443/1437/24
Провадження №3/443/676/24
іменем України
02 жовтня 2024 року місто Жидачів
Суддя Жидачівського районного суду Львівської області Павлів А.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції №1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , пенсіонера,
за частиною 1 статті 173-2 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 29.07.2024 близько 21 год 00 хв в приміщенні будинку за місцем свого проживання, а саме: у АДРЕСА_1 вчинив сімейний скандал відносно ОСОБА_2 та її двох синів: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в ході якого обзивав їх нецензурними словами, погрожував фізичною розправою, поводив себе неадекватно, чинив відносно них моральний та психологічний тиск, вчинивши правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення не визнав, надав суду пояснення, що він нічого не порушував. Розмова на підвищених тонах дійсно була, але нецензурними словами не виражався.
Потерпіла ОСОБА_2 надала суду пояснення, за змістом яких батько прийшов додому ввечері у нетверезому стані та вчинив з ними конфлікт, у ході якого висловлювався нецензурними словами, чинив психологічний тиск, а саме: голосно стукав по дверях, включав голосно телевізор, вів себе агресивно, вдарив молодшого сина ОСОБА_5 , у зв'язку з чим інший її син ОСОБА_6 та син ОСОБА_5 змушені були його тримати до приїзду поліції.
Потерпілий ОСОБА_4 надав суду пояснення, за змістом яких дід прийшов додому в нетверезому стані, гримав по дверях, включав голосно телевізор, матюкався, кричав, вдарив його по щоці, після чого він з братом тримали його і викликали поліцію.
Потерпілий ОСОБА_3 відмовився надавати пояснення.
Суд, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення потерпілих, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до диспозиції частини 1 статті 173-2 КУпАП адміністративним правопорушенням є вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (7 грудня 2017 року № 2229-VIII) визначено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП, доведена:
протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №375586 від 23.07.2024, згідно з яким ОСОБА_1 29.07.2024 близько 21 год 00 хв у приміщенні будинку за місцем свого проживання, а саме: АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство відносно ОСОБА_2 та її двох синів: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.4);
рапортом від 29.07.2024, якими повідомлено начальника правоохоронного органу про повідомлення ОСОБА_2 щодо агресивних дій її батька до її дітей (його онуків) (а.с.4);
заявою ОСОБА_2 , якою вона повідомила про вчинення її батьком сімейного скандалу з нею та її синами, ображаючи їх нецензурними словами, погрожуючи фізичною розправою, вчиняючи моральний та психологічний тиск (а.с.5);
письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , а також поясненнями, даними ОСОБА_2 , ОСОБА_4 у суді добровільно, за власної згоди, які узгоджуються між собою та з матеріалами справи, і відповідають зазначеним у протоколі про адміністративне правопорушення обставинам (а.с.6, 7);
терміновими заборонними приписами від 29.07.2024 №АА448205, 29.07.2024 АА№448206, 29.07.2024 АА№448207, яким до ОСОБА_1 застосовано такі заходи: заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалих осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалими особами. Строк дії термінового заборонного припису 3 доби - з 22.00 год 29.07.2024 до 22.00 01.08.2024, 3 доби - з 22.10 год 29.07.2024 до 22.10 год 01.08.2024, 3 доби - 3 22.30 год 29.07.2024 до 22.30 год 01.08.2024 (а.с.ж14-16).
Проаналізувавши вищевказані документи, надані у суді пояснення ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справах про адміністративне правопорушення, отримані у порядку, передбаченому законом, уповноваженою посадовою особою, відтак відповідають критеріям належності і допустимості.
Суд критично оцінює пояснення ОСОБА_1 , оскільки такі не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні належними та допустимими доказами. Водночас, пояснення потерпілих є логічними, послідовними і такими, що узгоджуються з іншими дослідженими судом доказами, а відтак, на переконання суду, є достовірними і у своїй сукупності - достатніми та повністю доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає доведеним факт вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства, тобто умисного вчинення ним діяння психологічного характеру (погрози), внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілим, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 173-2 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 , суд виходить з такого.
Згідно з положеннями статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до вимог частини 1 та 2 статті 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 132-2 цього Кодексу, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Суд враховує характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення; осмобу правопорушника, який є пенсіонером; ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, передбаченому частиною 1 статті 173-2 КУпАП, яка доведена повністю; відсутність обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
Зважаючи на викладені обставини у своїй сукупності на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції частини 1 статті 173-2 КУпАП у виді штрафу.
Також, з огляду на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 статті 4 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись статтями 23, 33, 40-1, 283, 284 КУпАП, статтею 4 ЗУ «Про судовий збір», -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП, і накласти стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Жидачівський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя А.І. Павлів