308/14439/24
01.10.2024 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли з департаменту стратегічних розслідувань управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Великоберезнянським РС ГУ ДМС України в Закарпатській області від 02.10.2012 року, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , місце роботи: Головне управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області, посада як суб'єкта декларування: головний спеціаліст відділу захисту рослин, фітосанітарної діагностики та прогнозування Управління фіто санітарної безпеки,
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
ОСОБА_1 , яка з 01.02.2022 призначена на посаду провідного спеціаліста відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фіто санітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, як суб'єкт декларування, згідно підпункту в) пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», як державний службовець в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та пункту 27розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, яким вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_2 просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосувати до неї адміністративне стягнення передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
ОСОБА_3 свою вину у вчиненні правопорушення не заперечувала, просила врахувати пояснення надані під час складання протоколу про адміністративне правопорушення. При застосуванні стягнення просила врахувати поважні обставини, що перешкоджали своєчасному поданню нею декларації, а саме, те, що її чоловік ОСОБА_4 отримав 01.03.2023 бойове поранення, тривалий час потребував стороннього догляду. У підтвердження наведених обставин подала акт №45-23 розслідування нещасного випадку.
Заслухавши пояснення ОСОБА_3 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснюється на основі додержання принципу законності (частини перша, друга статті 7); завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (стаття 245).
Диспозиція ч.1 ст.172-6 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто до 12.10.2023 подаються такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Як установлено з наказу №16-к Головного управління держспоживслужби в Закарпатській області ОСОБА_1 01.02.2022 призначена на посаду провідного спеціаліста відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фіто санітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.
Цього ж дня ОСОБА_1 прийняла присягу державного службовця та ознайомилась із вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення.
Відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області від 01.03.2022 року №45-к, ОСОБА_1 із 01 березня 2022 року присвоєно дев'ятий ранг державного службовця в межах посад державної служби категорії «В».
Таким чином, ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік до 00:00 год 01.02.2024 року.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, лише 11:59 год 14.02.2024 року.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення стверджується зібраними у справі доказами, а саме: протоколом №214 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 30.08.2024 року, копією ознайомлення з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» щодо відповідальності за корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення від 01.02.2022 року, копією наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області №16-к від 24.01.2022 року, копією посадової інструкції, письмовим поясненням ОСОБА_1 від 04.06.2024 року, та іншими матеріалами справи.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності та надавши їм належну правову оцінку, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Вирішуючи питання про призначення адміністративного стягнення суддя виходить з наступного.
Згідно з положеннями ст.23 КУпАП України, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст.33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до положень ст.284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову про закриття справи, зокрема, при оголошенні усного зауваження.
Згідно із ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь її вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, тому її слід звільнити від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП за малозначністю, оголосивши їй усне зауваження, а провадження у справі закрити.
Враховуючи, що п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» та ст.40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, а усне зауваження, виходячи з норм ст.ст.22, ч. 3 ст. 284 КУпАП, не відноситься до видів адміністративних стягнень, тому не має підстав для стягнення судового збору з правопорушника.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.283-285 КУпАП, суддя,-
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю та обмежитися усним зауваженням, із закриттям провадження по справі.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області М.М.Хамник