Постанова від 03.10.2024 по справі 348/2306/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/2306/24

Провадження № 3/348/1075/24

03 жовтня 2024 року м. Надвірна

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Бурдун Т.А., розглянувши справу про військове адміністративне правопорушення, яка надійшла з Івано-Франківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бориспіль Київської області, громадянина України, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , одруженого, військовослужбовця, молодшого сержанта, штаб-сержанта 3 категорії групи персоналу штабу військової частини НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на якого протягом року не накладали адміністративне стягнення,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

Особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, та виконуючи обов'язки військової служби в умовах особливого періоду, допустив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, за наступних обставин:

Молодший сержант ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді штаб-сержанта 3 категорії групи персоналу штабу.

У відповідності до вимог ст. 32 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовців сержантського складу є начальником за військовим званням для військовослужбовців рядового складу однієї з ними військової частини.

Відповідно до службових обов'язків, штаб-сержант 3 категорії зобов'язаний: знати вимоги керівних документів та неухильно їх виконувати у повсякденній службовій діяльності; систематично вивчати офіцерські кадри на практичній роботі у військах; організовувати зберігання та ведення особових справ офіцерів частини, своєчасне внесення до них відповідних записів про зміни в службовому становищі; накопичувати та аналізувати дані про укомплектованість офіцерськими кадрами частини, а також усі дані, необхідні для правильного вирішення проходження служби; знати стан бойової готовності, військової дисципліни в підрозділах частини, мати дані про найважливіші заходи, що запроваджуються у військах за наказами старших начальників брати в них особисту участь з метою вивчення кадрів.

Також, знати умови служби і характер роботи офіцерського складу частини; подавати пропозиції щодо комплектування вакантних посад офіцерського складу частини, відпрацьовувати визначені переліки документів до призначення, звільнення, укладення нових контрактів про проходження військової служби офіцерським складом частини, подавати пропозиції щодо направлення для проходження служби чи навчання за кордоном офіцерів частини, відпрацьовувати визначений перелік документів; проводити роботу щодо відбору сержантського складу з визначеним рівнем освіти для призначення на офіцерські посади; на затверджених кандидатів сержантського складу відпрацьовувати комплекти документів до призначення на офіцерські посади, подавати документи до вищого штабу, контролювати їх проходження і реалізацію.

Крім того, контролювати строки присвоєння чергових військових звань та вчасно відпрацьовувати та подавати по команді списки (подання) на присвоєння чергових військових звань офіцерському складу часини; проводити роботу по відбору кандидатів для направлення на навчання до Національного університету оборони України та відпрацьовувати на них необхідні документи що стосується компетенції відділення особового складу; вчасно відпрацьовувати звіти по офіцерським кадрам згідно Табелю термінових донесень; вести облік та контролювати проходження документів та їх реалізацію, на призначення, звільнення, зарахування на навчання, направлення для проходження навчання чи служби за кордоном, присвоєння чергових військових звань офіцерському складу частини у вищих штабах; організовувати ведення дисциплінарної практики офіцерського складу.

На підставі отриманих від начальника групи розпоряджень, особисто відпрацьовувати графік відпусток офіцерів на рік, та після затвердження своєчасно доводити його до офіцерів та щомісячно контролювати його виконання. Готувати та надавати звітність про виконання графіку відпусток; безпосередньо брати участь в комплектуванні миротворчих контингентів, організовувати відпрацювання виїзних справ офіцерським складом частини, які плануються для виїзду за кордон для проходження служби чи навчання; контролювати відпрацювання та вчасне уточнення електронних довідок про проходження військової служби всього офіцерського складу частини та довідок персонального обліку військовослужбовця на офіцерський склад, який убуває до складу миротворчих контингентів за кордон.

Таким чином, молодший сержант ОСОБА_1 за своїм військовим званням та службовими обов'язками наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та є військовою службовою особою.

У період часу з 10 год. 00 хв. по 17 год. 00 хв. 16.09.2024 молодший сержант ОСОБА_2 не виконував свої службові обов'язки за посадою, а саме: не відпрацьовував визначені переліки документів щодо укладення нових контрактів про проходження військової служби офіцерським складом військової частини НОМЕР_1 , не подавав пропозиції щодо направлення для проходження служби чи навчання за кордоном офіцерів військової частини НОМЕР_1 , не підготував та не подав звітність про виконання графіку відпусток за серпень 2024 року.

Таким чином, молодший сержант ОСОБА_1 , проходячи військову службу в умовах особливого періоду, в порушення вимог ст. ст. 17, 65 Конституції України, ст. ст. 1, 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», положень Військової присяги, ст. ст. 1,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, своїх службових обов'язків, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

Особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, в якій свою провину визнав у повному обсязі, наведені у протоколі обставини підтвердив, просить його суворо не карати, розгляд справи проводити за його відсутності.

За таких обставин, керуючись ст. 268 КУпАП, суд вважає, що справу можна розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів, яких достатньо для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи суд повинен дослідити та оцінити за своїм внутрішнім переконанням усі обставини та докази по справі в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, відповідно до вимог ст. 252 КУпАП.

Згідно зі ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи.

Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діяннях винної особи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Частина 1 ст. 172-15 КУпАП передбачає відповідальність за недбале ставлення службової особи до військової служби.

Недбале ставлення до військовою служби полягає у невиконанні або неналежному виконанні військовою службовою особою своїх обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, наказами командування.

Частиною 2 ст. 172-15 КУпАП встановлена відповідальність за вчинення зазначених діянь в умовах особливого періоду.

Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який в подальшому продовжено до 10 листопада 2024 року.

Законом України від 03 березня 2022 року №2105-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію».

Таким чином, на час скоєння адміністративних правопорушень, які розглядаються, діяв особливий період.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП повністю доведена, оскільки підтверджується дослідженими судом матеріалами адміністративної справи, а саме: даними протоколу про військове адміністративне правопорушення №57 від 17.09.2024 року, копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 223 від 23.07.2024 року, копією військового квітка серії НОМЕР_3 на ім'я ОСОБА_1 , функціональними обов'язками штаб-сержанта 3 категорії групи персоналу штабу в/ч НОМЕР_1 , поясненнями лейтенанта заступника командира 2 роти з МПЗ в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 від. 17.09.2024 року; поясненнями правопорушника молодшого сержанта ОСОБА_1 штаб-сержанта 3 категорії групи персоналу штабу військовій частині НОМЕР_1 від 17.09.2024 року на підтвердження скоєння ним адміністративного правопорушення.

Таким чином, дії ОСОБА_1 суд кваліфікує за ч.2 ст.172-15 КУпАП, як недбале ставлення службової особи до військової служби в умовах особливого періоду.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не закінчилися.

Обставиною, що пом'якшує правопорушення, визнано щире каяття. Обставин, що обтяжують правопорушення не встановлено.

Статтею 23 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, слід врахувати характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь його вини, сімейний та майновий стан, те, що особа вперше протягом року притягується до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене, суддя вважає за необхідне піддати правопорушника такому виду адміністративного стягнення, як штраф, в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, передбаченому санкцією ч.2 ст. 172-15 КУпАП, оскільки така міра відповідальності відповідає вчиненому правопорушенню, і є такою, що відповідає меті адміністративного стягнення, встановленого ст. 23 КУпАП.

Крім того, відповідно до п.5 ст. 4 ЗУ Про судовий збір, ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір на рахунок спеціального фонду Державного бюджету України. Будь-яких даних про те, що останній підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.

Керуючись ст.ст. 40-1, ч. 2 ст. 172-15, 221, 283 КУпАП КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, / УК у Надвірн.р-ні/ Надвірн.р./21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37951998, номер рахунку: UA268999980313050106000009307, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), , код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106. Найменування коду класифікації доходів бюджету Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

Згідно ч.1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня отримання ним постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

На підставі ч.2 ст. 308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, встановлений ч.1 ст. 307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови стягується подвійний розмір штрафу з правопорушника, що становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга на постанову про накладення адміністративного стягнення подається до Івано-Франківського апеляційного суду.

Суддя Т.А.Бурдун