Справа № 199/7773/24
(3/199/3664/24)
іменем України
02.10.2024 року місто Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Машкіна Н.В., ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП,-
02.10.2024 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 018136 від 24.09.2024 року відносно ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП.
Відповідно до статті 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В порядку підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення згідно ст.278КУпАП судом встановлено недоліки, що перешкоджають розгляду справи по суті.
Так, зі змісту протоколу серії ВАВ № 018136 від 24.09.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 згідно рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, в результаті чого згідно з розрахунком заборгованості зі сплати аліментів за виконавчим листом №2-3320 від 21.05.2008 (ВП 52892021) утворилася заборгованість зі сплати аліментів в розмірі 294583,07 грн., що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
При цьому, протокол про адміністративне правопорушення складений за ст.183-1 КУпАП, яка має три частини, кожна з яких передбачає окремі диспозицію та санкцію.
Однак, у вказаному протоколі не зазначена норма закону, яка передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення, інкриміноване ОСОБА_1 , тобто відповідна частина ст. 183-1 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й виступає як юридичний документ (процесуальна дія і процесуальне рішення компетентної особи, яка уповноважена його складати), який свідчить про порушення компетентною особою Національної поліції справи про адміністративне правопорушення (ст. 254 і 255 КУпАП) та який визначає межі судового розгляду справи.
В той же час, відповідно до п.7 розд. ІІ Інструкції від 06.11.2015 № 1376 не допускаються внесення додаткових записів до протоколу про адміністративне правопорушення без їх засвідчення підписом особи, стосовно якої його складено.
З огляду на вищенаведене та враховуючи, що зазначені недоліки унеможливлюють проведення відповідно до положень ст.245 КУпАП всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи та вирішення її у точній відповідності із законом, адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП слід повернути для усунення вказаних у постанові недоліків та належного оформлення.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст.278, ст.283 КУпАП, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП - повернути до ВП № 1 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області для належного оформлення.
Постанова набирає чинності негайно та оскарженню не підлягає.
Суддя: Н.В. Машкіна