Постанова від 02.10.2024 по справі 380/3055/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/3055/24 пров. № А/857/12325/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Онишкевича Т.В .,

суддів - Сеника Р.П., Судової-Хомюк Н.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2024 року у справі № 380/3055/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,-

суддя у І інстанції Лунь З.І.,

час ухвалення рішення 16 квітня 2024 року,

місце ухвалення рішення м. Львів,

дата складення повного тексту рішення не зазначена.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області ), у якому просив:

визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди трудової діяльності 2005-2007 роках, 2012-2017 роках, 2018-2020 роках відповідно до довідок про доходи №227, №228 від 01.10.2020 та №317 від 15.11.2021, виданих ОАО «Обнефтеремонт» (м. Нижньовартовськ, Ханти-Мансійський автономний округ - Юрга, Тюменська область, Російська Федерація);

зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 14.09.2022 з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди трудової діяльності у 2005-2007 роках; 2012-2017 роках; 2018-2020 роках відповідно до довідок про доходи №227, №228 від 01.10.2020 та №317 від 15.11.2021, виданих ОАО «Обнефтеремонт» (м. Нижньовартовськ, Ханти-Мансійський автономний округ - Юрга, Тюменська область, Російська Федерація).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з 14.09.2022 ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати, отриманої за періоди трудової діяльності у 2005-2007 роках, 2012-2017 роках, 2018-2020 роках відповідно до довідок про доходи №227, №228 від 01.10.2020 та №317 від 15.11.2021, виданих ОАО «Обнефтеремонт» (м. Нижньовартовськ, Ханти-Мансійський автономний округ - Юрга, Тюменська область, Російська Федерація).

Зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 14.09.2022 з урахуванням вказаної заробітної плати, перевівши її по курсу української гривні до російського рубля на момент призначення пенсії (на 14.09.2022).

ГУ ПФУ у Львівській області оскаржило рішення суду першої інстанції, подавши апеляційну скаргу, у якій в обґрунтування своїх вимог зазначає, що у наданій позивачем відомості про стан індивідуального особового рахунку застрахованої особи, яка сформована Пенсійним фондом Російської Федерації 22.07.2022, відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації у 2005-2007, 2012-2017, 2018-2020 роках. Тому підстав для врахування у здійсненні перерахунку пенсії позивачу заробітньої плати, отриманої за вказані періоди трудової діяльності під час виконання судового рішення від 28.04.2023 немає.

01.01.2023 Російська Федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Україна припинила участь з 19.06.2023 в Угоді про гарантії прав громадян держав- учасниць Співдружності незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

Підстав для врахування при проведені перерахунку пенсії позивача заробітної плати, отриманої на території Російської Федерації, немає.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідача позивач підтримав доводи, викладені у оскаржуваному судовому рішенні, заперечив обґрунтованість апеляційних вимог та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження відповідно до положень пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.

Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення вимог скаржника.

Судом першої інстанції безспірно встановлено, ОСОБА_1 з 18.04.2022 призначена пенсія по інвалідності II групи внаслідок загального захворювання. Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 у справі №380/2727/23 зобов'язано ГУ ПФУ у Львівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 14.09.2022, зарахувавши до страхового стажу періоди роботи у 2005-2007 роках; 2012 - 2017 роках, 2018 - 2020 роках відповідно до довідок про доходи №227, №228 від 01.10.2020 та №317 від 15.11.2021, виданих ОАО «Обнефтеремонт» (м. Нижньовартовськ, Ханти-Мансійський автономний округ - Юрга, Тюменська область, Російська Федерація) з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2023 у справі №380/2727/23 апеляційну скаргу ГУ ПФУ у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 в адміністративній справі № 380/2727/23 - без змін.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.04.2023 у справі №380/2727/23 ГУ ПФУ у Львівській області здійснено перерахунок пенсії з 14.09.2022 з урахуванням страхового стажу періоди роботи позивача у 2005-2007 роках; 2012 - 2017 роках, 2018 - 2020 роках відповідно до довідок про доходи №227, №228 від 01.10.2020 та №317 від 15.11.2021, виданих ОАО «Обнефтеремонт» (м. Нижньовартовськ, Ханти-Мансійський автономний округ - Юрга, Тюменська область, Російська Федерація).

ОСОБА_1 не погодився із перерахунком його пенсії з 14.09.2022 та звернувся із заявою до відповідача про здійснення перерахунку його пенсії з врахуванням заробітної плати, отриманої за періоди трудової діяльності у 2005-2007 роках, 2012-2017 роках, 2018-2020 роках відповідно до довідок про доходи №227, №228 від 01.10.2020 та №317 від 15.11.2021, виданих ОАО «Обнефтеремонт» (м. Нижньовартовськ, Ханти-Мансійський автономний округ - Юрга, Тюменська область, Російська Федерація).

Відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що заробітна плата за період роботи в Російській Федерації врахована з нульовим значенням у зв'язку з припиненням участі в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992.

ОСОБА_1 вважає таку відмову протиправною, оскільки факт його роботи на території Російській Федерації у ОАО «Обнефтеремонт» підтверджено записами в трудовій книжці та уточнюючими довідками.

14.09.2022 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою щодо перерахунку пенсії по інвалідності (перегляд стажу та заробітної плати) із врахуванням довідок про доходи від 01.10.2020 за № 227, № 228, від 15.11.2021 № 317 виданих ОАО «Обнефтеремонт» (м. Нижньовартовськ Ханти-Мансійський автономний округ - Юрга, Тюменська область, Російська Федерація). До заяви пенсіонер долучив відомості про стан індивідуального особового рахунку застрахованої особи, видані Пенсійним фондом Російської Федерації.

Розглянувши заяву позивача від 14.09.2022, відповідачем прийняте рішення від 23.09.2022, яким відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю інформації про сплату внесків до Пенсійного фонду Російської Федерації.

ОСОБА_1 не погодився із таким рішенням пенсійного органу та звернувся до адміністративного суду з позовом, що розглядається.

При наданні правової оцінки правильності вирішення судом першої інстанції цього публічно-правового спору оскаржуваним рішенням та доводам апелянта, що викладені у апеляційній скарзі, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до частини 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Частиною 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно з приписами частини 3 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до частини 2 статті19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом №1058-IV.

За змістом пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

За правилами пункту 1 частини 1 статті 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, передбачено, що за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до пункту 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Зміст наведених норм права дає підстави дійти висновку, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписок з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Такий правовий висновок відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 31.08.2022 у справі № 280/8521/20, від 17.05.2023 у справі №400/2297/19.

Судом першої інстанції встановлено, що у довідці від 01.10.2020 № 227, виданій ОАО «Обнафтаремонт», зазначені суми заробітної плати, які ОСОБА_1 отримував за період за 2010-2017 роки. Довідка містить інформацію про те, що у період 2012-2017 року відрахування у Пенсійний фонд проводились, а у період 2010-2011 року не проводились.

У довідці від 01.10.2020 № 228, виданій ОАО «Обнефтеремонт», зазначені суми заробітної плати, які ОСОБА_1 отримував за 2018-2020 роки. Довідка містить інформацію про те, що у період 2018-2020 років відрахування в Пенсійний фонд проводились.

У довідці від 15.11.2021 № 317, виданій ОАО «Обнефтеремонт», зазначені суми заробітної плати, які ОСОБА_1 отримував за 2005-2009 року. Довідка містить інформацію про те, що у період 2005-2007 років відрахування у Пенсійний фонд проводились, а у період 2008-2009 років не проводились.

Таким чином, судом першої інстанції вірно встановлено, що у вказані вище періоди роботи позивача в ОАО «Обнефтеремонт» відрахування страхових внесків із його заробітної плати здійснювалися відповідно до чинного законодавства.

На час звернення позивача із заявою про призначення пенсії в Україні діяла Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності незалежних держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода), зобов'язання за якою були взяті дев'ятьма державами-учасницями СНД, серед яких Україна та Російська Федерація.

Згідно зі статтею 1 Угоди пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 Угоди передбачено, що призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання.

Таким чином, на час спірних правовідносин, міжнародними договорами, укладеними між Україною та Російською Федерацією, передбачалося, що стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць Угоди, та заробіток (дохід) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні.

При цьому обчислення стажу здійснюється згідно із законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність, а пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць проводиться по законодавству держави, на території якого вони проживають. Умовою для зарахування стажу працівника на території іншої держави є сплата страхових внесків.

Отже, з урахуванням наведеного апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що довідки №227, №228 від 01.10.2020 та №317 від 15.11.2021 мають бути враховані для здійснення перерахунку пенсії позивача.

Підсумовуючи наведене, на переконання апеляційного суду, доводи апеляційної скарги, наведені на спростування висновків суду першої інстанції, не містять належного обґрунтування чи фактичних обставин, які б були безпідставно залишені без розгляду судом першої інстанції.

Порушень норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильного застосування норм матеріального права поза межами вимог апелянта та доводів, викладених у апеляційній скарзі, у ході апеляційного розгляду справи встановлено не було.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи цей публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Підстав для зміни розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду справи у відповідності до вимог частини 6 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України немає.

Керуючись статтями 241, 243, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2024 року у справі № 380/3055/24 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції лише у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т. В. Онишкевич

судді Р. П. Сеник

Н. М. Судова-Хомюк