Справа № 169/733/24
Провадження № 3/169/649/24
02 жовтня 2024 року селище Турійськ
Суддя Турійського районного суду Волинської області Ковальчук О. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Ковельського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , не працюючої,
за частиною другою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
На розгляд до Турійського районного суду Волинської області 12 липня 2024 року надійшли матеріали справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу про вчинення адміністративного правопорушення судом встановлено, що 28 червня 2024 року ОСОБА_1 , яка проживає разом зі своєю сім'єю за адресою: АДРЕСА_1 повторно протягом року ухиляється від виконання батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання своїх малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а саме: не забезпечила їм належних умов для життя, навчання, проживання та розвитку, не дбає про матеріальне забезпечення. Будинок, де проживають діти перебуває в аварійному стані, в кімнатах брудно, розкиданий різний мотлох, панує антисанітарія, наявний неприємний запах, брудний посуд, в кімнатах безлад, запас продуктів харчування обмежений, діти неохайні, брудні, від них неприємно пахне.
Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги статей 8, 12 Закону України «Про охорону дитинства» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною другою 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про час, дату та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, причини своєї неявки суду не повідомила.
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення справа про адміністративне правопорушення розглядається судом за відсутності належним чином повідомленої особи, якщо від неї не надійшло клопотань про відкладення розгляду справи. Враховуючи, те що ніяких клопотань на адресу суду про відкладення розгляду справи не надходило, суд вважає за можливе розглянути справу за її відсутності. Крім того, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 .
Відповідно до статті 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданням Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Як встановлено з матеріалів справи вина особи у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 842778 від 09 липня 2024 року; рапортами № 11122, 11123, 11124 від 02 липня 2024 року; листами завідуючого Волинським обласним притулком для дітей ОСОБА_6 № 292, 288, 285 від 01 липня 2024 року про перебування в притулку з 28 червня 2024 року дітей ОСОБА_1 та про проведення перевірки умов та місця проживання дітей; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 09 липня 2024 року; письмовими поясненнями ОСОБА_7 від 09 липня 2024 року; письмовими поясненнями головного спеціаліста ССД Турійської селищної ради ОСОБА_8 від 09 липня 2024 року; актами обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 від 15 квітня, 26 та 28 червня 2024 року; постановою Турійського районного суду Волинської області від 07 вересня 2023 року в справі № 169/857/23 (провадження № 3/169/532/23) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 184 КУпАП.
Таким чином, у справі про адміністративне правопорушення є достатньо достовірних, належних та допустимих доказів у своїй сукупності, які вказують на доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення.
Своїми діями, які виразились в ухиленні матері від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх дітей, вчинених повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, ознаки якого передбачені частиною другою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Однак, при розгляді справи судом було встановлено наступне.
Згідно пункту 7 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справ про адміністративне правопорушення закінчені строки передбаченні статтею 38 цього Кодексу.
Згідно частини другої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.
Виходячи з вищенаведених вимог законодавства, зважаючи на ту обставину, що дії ОСОБА_1 підпадають під ознаки порушення частини другої статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, однак, враховуючи, що на момент розгляду адміністративної справи закінчилися, передбачені статтею 38 цього Кодексу, строки накладення адміністративного стягнення, які спливли 28 вересня 2024 року, то суддя дійшов висновку, що провадження в справі на підставі пункту 7 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення підлягає закриттю
Керуючись статтями 1, 17, 24, 38, 184, 221, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
постановив:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку з закінченням строку накладення адміністративного стягнення закрити на підставі пункту 7 статті 247 цього Кодексу.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Турійський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О. В. Ковальчук