Постанова від 01.10.2024 по справі 199/7404/24

Справа № 199/7404/24

(3/199/3471/24)

ПОСТАНОВА

іменем України

01.10.2024 місто Дніпро

Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Лисенко В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Дніпропетровська, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , заміжньої, працюючої сестрою медичною в КНП «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради, яка є членом позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

яка притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - Баклана В.В., особи, яка притягується до відповідальності, - ОСОБА_1 та її захисника - Слободянюка Р.О.,

УСТАНОВИВ:

Відповідно до абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до частини 1 статті 65 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на посаді сестри медичної КНП «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік за типом «щорічна», а саме: 08.08.2024 о 13 год. 34 хв., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), за наступних обставин.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (зі змінами) затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.

Відповідно до п. 2.5 цього Положення - до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК) ІНФОРМАЦІЯ_3 входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів), за погодженням з головою відповідної штатної ВЛК регіону.

Штатні і позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК (ЛЛК) з питань військово-лікарської та лікарсько-льотної експертизи підпорядковуються вищим штатним ВЛК.

За запитом голови ВЛК (ЛЛК), до роботи позаштатних (постійно та тимчасово діючих) ВЛК (ЛЛК) на правах членів ВЛК (ЛЛК) можуть залучатися головні (провідні) медичні спеціалісти, начальники відділень, інші лікарі-спеціалісти закладів охорони здоров'я (установ), спеціалісти інших (не медичних) спеціальностей, начальник медичної служби та/або представник командування (керівництва) військової частини, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається.

На підставі затвердженого переліку начальник (керівник) закладу охорони здоров'я (установи) своїм наказом призначає позаштатні постійно діючі ВЛК, їх персональний склад і визначає порядок їх роботи.

Головою позаштатної постійно діючої ВЛК призначається лікар, який пройшов тематичне удосконалення (підготовку) з питань військово-лікарської експертизи або має досвід виконання обов'язків у складі військово-лікарських комісій не менше одного року.

Наказом КНП «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради від 03.11.2023 №479/1 «Про створення ВЛК та організацію проведення медичних оглядів» було створено позаштатну постійно діючу військово-лікарську комісію для проведення медичних оглядів мультидисциплінарною командою, що створюється при РТЦК та АДРЕСА_2 . Одним із членів цієї комісії є ОСОБА_1 .

Відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на посаді сестри медичної КНП «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради, відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на члена позаштатної військово-лікарської комісії і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі, зазначені у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах ''а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.

Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 № 449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).

Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.

Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.

Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:

1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Суб'єкт декларування, поновлений на роботі за рішенням суду після завершення періоду декларування, до 01 квітня року, наступного за роком, у якому відбулося поновлення, подає щорічну декларацію за рік, у якому відбулось поновлення. Якщо така особа поновлена на роботі до завершення періоду декларування, щорічна декларація подається за минулий рік. Щорічна декларація за час вимушеного прогулу не подається.

Якщо особа, яка припинила здійснення діяльності, до завершення визначеного Законом строку подання щорічної декларації знов починає здійснення діяльності, вона подає щорічну декларацію як особа, яка продовжує здійснювати діяльність. Щорічна декларація (після звільнення) у такому випадку не подається;

2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Декларація при звільненні не подається у таких випадках:

особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді;

особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.

Втрата статусу суб'єкта декларування у зв'язку із внесенням змін до закону

3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини третьої статті 45 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Декларація кандидата на посаду подається до призначення або обрання особи на відповідну посаду, якщо інше не передбачено законом.

Якщо особа подала щорічну декларацію за минулий рік, декларація кандидата на посаду за цей період не подається.

3. Суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.

4. Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.

Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.

5. Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

6. Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.

7. Суб'єкт декларування має право за класною ініціативою подати виправлену декларацію, але не більше трьох разів упродовж семи днів після дня подання первинної декларації, шляхом створення та подання виправленої декларації до Реєстру.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 № 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.

12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та доповнено перелік суб'єктів декларування, визначених п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, є: особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону); голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК) і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону (п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону).

Декларантами є всі особи, які входять (призначені / відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови / члена / секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).

Також роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 встановлено, що особам, які до набрання чинності Законом № 3384-ІХ вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій (п.п. «г» п. 1, п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону), слід подати лише щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2023 рік до 31.03.2024 включно.

На виконання вище зазначених вимог у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за типом «щорічна» за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.

Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https//public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію за типом «щорічна» за 2023 рік, лише 08.08.2024 о 13 год. 34 хв.

Перевіркою не встановлено поважних причин несвоєчасного подання декларації.

Враховуючи вищевикладене ОСОБА_1 , будучи членом постійно діючої позаштатної ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на посаді сестри медичної КПП «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради», будучи відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік за типом «щорічна», а саме: 08.08.2024 о 13 год. 34 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.

Вказаними умисними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнала та пояснила, що у 2023 році вона відряджена до Амур-Нижньодніпровського військкомату, де знаходиться її робоче місце по цей час. Зазначила, що вона входить до складу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 як медична сестра, виконує обов'язки медичної сестри, що полягає в тому числі у внесенні даних про аналізи військовозобов'язаних, які проходять комісію при ВЛК, що має наслідком їх подальше визнання придатними або ні до військової служби. Взагалі при військкоматі працює близько 20 років за аналогічним напрямком. 08.08.2024 вона подала щорічну декларацію, оскільки на роботу надійшов лист з поліції про те, що вона таку декларацію взагалі не подала. Хоча спочатку її керівник - голова ВЛК ОСОБА_3 сказав, що подають декларації всі, окрім медичних сестер. Під час періоду декларування та після надходження листа з поліції вона особисто до НАЗК за роз'ясненнями щодо необхідності подання нею декларації не звелася.

Захисник Слободянюк Р.О. в судовому засіданні вважав, що ОСОБА_1 не є суб'єктом декларування, була не зобов'язана в 2024 році подавати щорічну декларацію, оскільки матеріали справи не містять доказів того, що вона працює в позаштатній ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 . Вважає, що наявний в матеріалах справи наказ від 03.11.2023 № 479/1 генерального директора КНП «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради про створення ВЛК та організацію проведення медичних оглядів, не відповідає вимогам законодавства, з його змісту не зрозуміло, чи є створена ВЛК позаштатною чи ні, в матеріалах справи відсутній затверджений перелік, який би вказував на те, що КНП «Міська клінічна лікарня № 6» належить до закладів охорони здоров'я, в яких організовують позаштатні постійно діючі ВЛК. В справі відсутнє посилання про будь-який розпорядчий документ, на підставі якого медичний заклад може призначати або відносити комісії до ВЛК, створювати їх, узгоджувати склад комісії.Вважає, що ОСОБА_1 займає посаду медичної сестри, що виключає виконання нею будь-яких розпорядчих функцій та виключає будь-які ризики, визначені Законом «Про запобігання корупції», а тому вона не повинна подавати щорічну декларацію.

У судовому засіданні прокурор підтримав обставини правопорушення, пов'язаного з корупцією, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення.

Суддя, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , доводи захисника Слободянюка Р.О., думку прокурора Баклана В.В., пояснення свідка, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується повністю дослідженими в судовому засіданні доказами.

Так, згідно витягу з наказу по КЗ «МКЛ № 9» ДОР № 216-К від 04.11.2013 ОСОБА_1 була прийнята на 1,0 ставки сестри медичної консультативно-діагностичного відділення № 3 поліклініки з 04.11.2013 з окладом згідно штатного розпису. З функціональними обов'язками ознайомлена.

Як слідує з пояснень, допитаної в суді, свідка ОСОБА_4 , яка обіймає посаду медичного директора з амбулаторно-поліклінічних питань КНП «МКЛ № 6» ДМР за наслідком реорганізації медичного закладу консультативно-діагностичне відділення № 3, підрозділ № 3, де працює ОСОБА_1 сестрою медичною включено до КНП «МКЛ № 6» ДМР.

З листа генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня № 6» Дніпровської міської ради від 06.08.2024 за № 2123 № 9/1943 на запит заступника начальника Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України слідує, що лікарня надала копії наказів за 2023, 2024 роки, що стали підставою для створення позаштатних постійно діючих ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , що регламентують їх діяльність, якими визначено склад та вносилися зміни, серед яких і наказ за № 479/1 від 03.11.2023, згідно якого було створено ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 та Індустріального районів для проведення медичних оглядів мультидисциплінарною командою за адресою: пр. Мануйлівський, 29. До складу членів позаштатної постійної діючої ВЛК при РТЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району включено сестру медичну ОСОБА_1 .

Як слідує із рапорту старшого оперуповноваженого в ОВС УСР в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітана поліції Гімбіцького М. з публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій (далі - ЄДРД) (гіперпосилання на веб-ресурс https://public.nazk.gov.ua) вбачається, що декларація за типом «щорічна» за 2023 рік суб'єкта декларування ОСОБА_1 опублікована в публічній частині ЄДРД 08.08.2024 з зазначенням посади - «медична сестра». Отримано відомості з публічної частини офіційного веб-сайту АЦСК Приватбанк (гіперпосилання на веб-ресурс https://acsk.privatbank.ua/certificates/clients) про те, що суб'єкт декларування ОСОБА_1 отримала електронний ключ (ЕЦП) для здійснення доступу до особистого кабінету Єдиного державного реєстру декларацій 06.08.2024.

Досліджуючи роздруківку декларації за 2023 рік, встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію «щорічну» за 2023 рік - 08.08.2024 о 13:34 годині.

У відповідності до письмових пояснень медичного директора з амбулаторно-поліклінічних питань КНП «МКЛ № 6» ДМР підрозділ № 3 ОСОБА_4 слідує, що їм неодноразово доводилися вимоги Закону України «Про запобігання корупції» на оперативних нарадах. Наголошувалося на необхідності своєчасного подання декларацій членами ВЛК, які створені на базі їхнього підрозділу, а саме: ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 та ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 . Також після загальних нарад дана інформація доводилася головам ВЛК та їх членам вже на їхніх оперативних нарадах в усній формі.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні також повідомила, що сестра медична ОСОБА_1 , яка працює в КНП «МКЛ № 6» ДМР, є діючим членом при позаштатній постійно діючій ВЛК при РТЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району, виконує вказівки та завдання голови ВЛК та членів комісії - лікарів ВЛК. 07.03.2024 відбулася нарада, під час якої юрисконсульт роз'яснив порядок заповнення та подання щорічних декларацій членами позаштатних ВЛК. Голови ВЛК, які були присутні на нараді, повинні були довести вказану інформацію до відома членів ВЛК.

Свідок ОСОБА_4 зазначила, що ОСОБА_1 ознайомлена із наказом по лікарні про те, що вона є членом позаштатної постійно діючої ВЛК при РТЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району.

Свідок також повідомила, що раніше ВЛК розташовувались на території військкоматів, але після реорганізації в 2023 році ВЛК переведені та працюють на базі лікарень. Склади таких ВЛК формується наказом по лікарні, який в подальшому пересилається до міської ради, де затверджується.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи членом позаштатної постійно діючої ВЛК при РТЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» - є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати рішення з питань, що належить до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 № 449/24 затверджено форми декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Суб'єкти декларування подають щорічну декларацію відповідно до частини першої статті 45 Закону України (щороку), абзацу другого частини другої статі 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом України «По затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022, було призупинено компанію декларування в Україні.

12.10.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та доповнено перелік суб'єктів декларування, визначених п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону підпунктом «ґ», а саме: голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісії, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.

Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, є: особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону); голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК) і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону (п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону).

Декларантами є всі особи, які входять (призначені/відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови/члена/секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).

Також, роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 визначено, що особам, які до набрання чинності Законом № 3384-ІХ вже перебували і продовжують перебувати у складі відповідних комісій (п.п. «г» п. 1, п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону), слід подати лише щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2023 рік до 31.03.2024 включно.

На виконання вище зазначених вимог у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.

ОСОБА_1 , будучи членом позаштатної постійно діючої ВЛК при РТЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району, будучи відповідно до п.п. ґ ч. 2 ст. 3 Закону України Про корупцію та роз'яснень НАЗК суб'єктом декларування, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік за типом щорічна 08.08.2024 о 13 год. 34 хв., тобто з порушенням, встановленого законом строку для подачі такої декларації.

За таких обставин вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення № 1263 від 13.09.2024 містить відомості, які знайшли своє підтвердження належними та допустимими доказами, даний протокол, як доказ у справі, складений у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, зі змістом якого ОСОБА_1 ознайомлена, про що свідчить її підпис в протоколі, а також її пояснення, надані в судовому засіданні, в яких вона визнала факт несвоєчасної подачі декларації за 2023 рік, хоча і заперечила свій обов'язок щодо подання такої декларації.

З суб'єктивної сторони правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, може бути вчинено тільки умисно.

Відповідно до ст. 10 КУпАП це означає, що особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки й бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків. Проте, для визнання зазначеного правопорушення закінченим не потрібне настання наслідків - воно вважається умисним за умови усвідомлення особою протиправного характеру своєї дії чи бездіяльності.

Таким чином, з досліджених в судовому засіданні доказів слідує, що у ОСОБА_1 не було жодних об'єктивних перешкод своєчасно подати щорічну декларацію, що свідчить про наявність непрямого умислу, а тому це є підставою для її притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Доводи захисника ОСОБА_5 про те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом декларування та що матеріали справи не містять доказів того, що ВЛК при РТЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району є позаштатною, суд визнає безпідставними, виходячи з наступного.

До матеріалів справи долучено посадову інструкцію сестри медичної від 01.08.2023 № 113/9 по КНП «МКЛ № 6» ДМР, де в графі: «З інструкцією ознайомлена» відсутній підпис ОСОБА_1 .

У той же час ОСОБА_1 в судовому засіданні підтвердила, що вона працює сестрою медичною в КНП «МКЛ № 6» ДМР, зазначила цю посаду і цей заклад в щорічній декларації, де вона отримує заробітну платню, проте не змогла повідомити суду, чому не підписала вказану посадову інструкцію.

Суддя вважає, що відсутність підпису ОСОБА_1 в посадовій інструкції жодним чином не впливає та не спростовує висновки судді щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, оскільки сама ОСОБА_1 не оспорює факт свого працевлаштування в КНП «МКЛ № 6» ДМР та виконання обов'язків сестри медичної у вказаному медичному закладі.

ОСОБА_1 у судовому засіданні також не оспорювала того факту, що вона є членом позаштатної постійно діючої ВЛК при РТЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району, детально розповівши про свої обов'язки.

Те, що в тексті наказу генерального директора КНП «МКЛ № 6» ДМР В.Чорного від 03.11.2023 за № 479/1 «Про створення ВЛК та організацію проведення медичних оглядів» відсутнє посилання на те, що створена ВЛК для проведення медичних оглядів мультидисциплінарною командою при РТЦК АНД району є позаштатною постійно діючою, не впливає на висновки судді, оскільки сукупність досліджених в судовому засіданні доказів вказує про те, що ОСОБА_1 є членом саме позаштатної постійно діючої ВЛК при РТЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району.

На думку судді, здійснюючи судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення, суддя в межах КУпАП не має право давати оцінку діям генерального директора КНП «МКЛ № 6» ДМР В.Чорного від 03.11.2023 за № 479/1 «Про створення ВЛК та організацію проведення медичних оглядів», а саме: про те, чому ОСОБА_6 зазначив район «АНД» замість « ОСОБА_7 », чому ОСОБА_6 зазначив в наказі про «РТЦК» і не зазначив слово «СП», чому не зазначив слова: «позаштатна постійно діюча».

При цьому суддею, зокрема із пояснень самої ОСОБА_1 та свідка ОСОБА_4 , встановлено, що позаштатна постійна діюча ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 виконувала в 2023 році і виконує в 2024 році свої функціональні повноваження, наказ генерального директора КНП «МКЛ № 6» ДМР В.Чорного від 03.11.2023 за № 479/1 «Про створення ВЛК та організацію проведення медичних оглядів» в судовому порядку не скасовано, а тому підстав ставити під сумнів належну правосуб'єктність позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 не має.

Крім того, як зазначено вище, генеральний директор КНП «МКЛ № 6» ДМР ОСОБА_6 в своєму листі від 06.08.2024 за № 2123 № 9/1943 на запит заступника начальника Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області ДСР НП України зазначив про надання копії наказів за 2023, 2024 роки, що стали підставою для створення саме позаштатних постійно діючих ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 , що регламентують їх діяльність, якими визначено склад та вносилися зміни, серед яких і наказ за № 479/1 від 03.11.2023, згідно якого фактично створено позаштатні постійно діючі ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 сестри медичної ОСОБА_1 .

За таких обставин зібрані по справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч. 1 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:

1) про накладення адміністративного стягнення;

2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу;

3) про закриття справи.

Оскільки під час розгляду справи встановлена вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення і остання підлягає адміністративній відповідальності, по справі необхідно винести постанову, передбачену п. 1) ч. 1 ст. 284 КУпАП, а саме: про накладення адміністративного стягнення.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, яке порушує встановлені Законом України «Про запобігання корупції» вимоги фінансового контролю, дані про особу ОСОБА_1 , яка працевлаштована сестрою медичною в КНП «МКЛ № 6» ДМР та є членом позаштатної постійно діючої ВЛК при ТРЦК та СП Амур-Нижньодніпровського району, приймаючи до уваги ступінь її вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують її відповідальність, вважаю за необхідне накласти ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.

Керуючись ст. 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Накласти ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у виді штрафу у розмірі 100 (ста) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Стягнути на підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Роз'яснити ОСОБА_1 вимоги ч. 1 ст. 307 КУпАП про те, що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Попередити ОСОБА_1 , що у разі несплати нею штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.

Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Суддя: В.О.Лисенко