Постанова від 01.10.2024 по справі 243/7425/24

Справа № 243/7425/24

Провадження № 3/243/3989/2024

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2024 року суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Фалін І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, працюючої на посаді голови політичної партії «Партія Вадима Ляха», яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 50-33/88 від 13.08.2024, ОСОБА_1 будучи керівником політичної партії «Партія Вадима Ляха», ідентифікаційний код НОМЕР_2 , всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подала до Національного агентства звіт через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік (квартальні або річні), чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП.

01.10.2024 представником особи, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокатом Розумовським О.С., що діє на підставі ордеру про надання правничої допомоги серія АХ № 1210861 від 24.09.2024, подано заперечення на протокол, в якому просить справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП закрити на підставі ст. 247 ч.1 п.1 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, обгрунтовуючи наступним.

Місто Слов'янськ, Донецької області з перших днів військової агресії російської федерації проти України перебуває в зоні активних бойових дій та постійно піддається обстрілам з боку ЗС Російської Федерації, внаслідок чого ОСОБА_1 була вимушена покинути місце реєстрації в м. Слов'янськ та територію України з перших днів війни для збереження життя свого та своєї майбутньої дитини виїхала до Белеарські острови, Іспанія де і знаходилась поки не народила дитину. ОСОБА_1 своїм листом повідомила, що права на ПП «Партія Вадима Ляха» отримала у січні 2022 року, а отже і звіт подати за 2021 рік не могла. Також даним листом ОСОБА_1 повідомила, що перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною у м. Мукачево Закарпатської області, її чоловік є військовослужбовцем НОМЕР_3 ОМБр ЗСУ України і не має можливості прибути для надання пояснень, оскільки немає з ким залишити дитину. Складений протокол про адміністративне правопорушення не вручено ОСОБА_1 , та в матеріалах справи відсутні відомості про отримання нею копії складеного протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки в матеріалах справи є тільки докази направлення даного протоколу. Захисник вважає, що було порушено права ОСОБА_1 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки останню не ознайомлювали з її правами при складанні протоколу, що підтверджується відсутністю підпису останньої в протоколі, вона не надавала пояснення з приводу складеного протоколу. Враховуючи викладене та те, що основним доказом винуватості ОСОБА_1 є протокол про адміністративне правопорушення, який не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, і вказані вище недоліки перешкоджають всебічному, повному і об'єктивному з'ясуванню обставин даної справи.

Також зазначив, що статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у виді штрафу, але при цьому вказаною статтею не передбачено на кого може бути накладено штраф. Отже, у тексті статті 212-21 КУпАП не визначений суб'єкт адміністративного правопорушення, який може бути підданий адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому санкцією цієї статті.

Суб'єктом правопорушення у даному випадку може бути політична партія, яка є юридичною особою з моменту її державної реєстрації. А відтак, захисник вважає, що до відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, за порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру у вигляді штрафу може бути притягнута юридична особа - політична партія, а фізична чи посадова особи не можуть бути суб'єктом правопорушення за вказаною статтею. Згідно зі ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил в сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи охорони здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків. Так, якщо керівника політичної партії вважати посадовою особою, то для вирішення питання щодо можливості притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, необхідно з'ясувати чи входить до службових обов'язків керівника політичної партії виконання дій, які складають об'єктивну сторону вказаного адміністративного правопорушення. Разом з тим, положеннями Закону України «Про політичні партії України» не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Також, не передбачено обов'язку керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру й іншими нормативно-правовими документами. Зокрема, у Положенні про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК від 28.07.2016 р. № 2 відсутня норма, яка б зобов'язувала керівника політичної партії подавати до НАЗК звіт. Отже, в силу вимог ст. 14 КУпАП гр. ОСОБА_1 , як керівник політичної партії не може бути суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, і як посадова особа.

Таким чином, захисник вважає, що оскільки ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, відсутні належні докази, то в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП підлягає закриттю.

Представник особи, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Розумовський О.С., про дату, час та спосіб розгляду адміністративної справи у суді був повідомлений належним чином, в судовому засіданні участі не приймав, у запереченні на протокол просив справу розглянути за його відсутністю та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .

Особа, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 про дату, час та спосіб розгляду адміністративної справи у суді була повідомлена належним чином, в судовому засіданні участі не приймала, враховуючи, що вона скористалася правом передбаченим ст. 268 КУпАП та звернулася за юридичною допомогою адвоката, який вже направив до суду заперечення на протокол, а тому вважаю за можливе здійснювати розгляд справи за її відсутності.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

В судовому засіданні встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/88 від 13.08.2024, складений відносно ОСОБА_1 за порушення нею вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Відповідно до вимог п. 6 розділу 6 «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні» звіти про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичних партій, передбачені статтею 17 цього Закону, не подані політичними партіями за попередні звітні періоди у зв'язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, а також у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, подаються до Національного агентства з питань запобігання корупції: протягом 120 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій" - якщо політична партія не має права на державне фінансування своєї статутної діяльності.

Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

В судовому засіданні було досліджено:

-протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/88 від 13.08.2024;

-роздруківка з вебсайту Національного агентства щодо оприлюднення Списків політичної партії, які не подали свої Звіти за 2021 рік у визначений Законом строк;

- копія листа-звернення політичної партії «Партія Вадима Ляха» за вх. № 35995/0/07/24 від 21.03 2024, у тому числі копія Статуту політичної партії «Партія Вадима Ляха»;

- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань;

- копія наказу Національного агенства «Про внесення змін у додаток до наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 16.01.2024 № 24/24» від 13.06.2024 № 151/24;

- копія листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 10.07.2024 № 50-20/50785-24;

- копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 10.07.2024 № 06002765611569;

- копія листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 24.07.2024 № 50-20/53887-24;

- копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення від 25.07.2024 № 0600279051081;

- копія листа політичної партії «Партія Вадима Ляха» за вх. № 81679/0/07-24 від 02.08.2024;

- Роздруківка з вебсайту Національного агентства щодо повідомлення про дату, на яку ОСОБА_1 запрошена для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Вирішуючи справу по суті суд зазначає наступне.

26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 №3337-IX. Відповідно до Закону встановлено обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.

Політичні партії мали подати звіти в тому числі за 2021 (квартальні або річні) до 26 квітня 2024 року.

Відповідно до п.3 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року №102/21 - політична партія подає до Національного агентства Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2024 року до 10 травня наступного за звітнім періодом року.

Списки політичних партій, які не подали свої звіти у зазначений законом строк, розміщенні на офіційному веб-сайті Національного агентства за посиланнями: https://nazk.gou.ua/uk/82651/, https://nazk.gou.ua/uk/82563/,https://nazk.gou.ua/uk/82675/.

Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , як керівником політичної партії ««Партія Вадима Ляха» ідентифікаційний код НОМЕР_2 , не подано до Національного агентства Звіт за 2021рік (квартальні або річні) через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчать Списки, оприлюдненні на офіційному веб-сайті Національного агентства.

Щодо доводів захисника про те, що складений протокол про адміністративне правопорушення не вручено ОСОБА_1 та в матеріалах справи відсутні відомості про отримання нею копії складеного протоколу про адміністративне правопорушення, спростовуються матеріалами справи, а саме: відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб № 330703480856 від 25.01.2022 ОСОБА_1 стала керівником Політичної партії «Партія Вадима Ляха» з 18.01.2022, місцезнаходження політичної партії за алресою: Донецька область, м. Слов'янськ, Краматорський район, вул. Сніжна, буд. 5. Копія листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 10.07.2024 № 50-20/50785-24 та копія листа Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 24.07.2024 № 50-20/53887-24 направлені на адресу реєстрації Партії: АДРЕСА_1 , про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення від 10.07.2024 № 06002765611569 та від 25.07.2024 № 0600279051081, в яких також стоїть відмітка про їх отримання.

З пояснень ОСОБА_1 наданих керівнику Департаменту формування доброчесності політичних фінансів НАЗК ОСОБА_2 вбачається, що ОСОБА_1 повідомила що перебуває у декретній відпустці та не може заявитися до НАЗК, просить врахувати її пояснення та скласти протокол без її участі.

Таким чином, НАЗК вжито всіх заходів з метою складення протоколу за участю ОСОБА_1 , а тому права останньої не порушені.

Щодо доводів захисника про те, що ОСОБА_1 не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, то слід зазначити таке.

Згідно з положеннями ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Статтею 3 Закону України ««Про політичні партії в Україні», політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до п.4.3 ст.4 Статуту Політичної партії, затвердженого протоколом Позачергового з'їзду партії «Влада народу!» від 13.12.2021 № 1, передбачено, що голова Партії зокрема представляє Партію у відносинах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та іншими юридичними особами незалежно від форми власності та підпорядкування, як в Україні так і за її межами, а також з фізичними особами; має право підпису будь-яких інших документів фінансово-господарської діяльності Партії.

Повноваження ОСОБА_1 також підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до приписів КУпАП, юридична особа не є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, суб'єктом може бути лише фізична особа.

Отже, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник (уповноважена особа) політичної партії.

Доводи ОСОБА_1 , що остання права на ПП «Партія Вадима Ляха» отримала у січні 2022 року, а отже і звіт подати за 2021 рік не могла, судом не приймається до уваги, оскілки обов'язок щодо подання звіту за 2021 рік виник на підставі п. 6 розділу 6 «Заключні положення» Закону України «Про політичні партії в Україні», який був чинний на час перебування ОСОБА_1 на посаді голови ПП «Партія Вадима Ляха».

Доказів того, що ОСОБА_1 подала звіт за 2021 рік у встановлений законом строк, суду не представлено.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи керівником партії згідно із Статутом, порушила порядок подання Звіту, чим вчинила правопорушення, відповідальність за які передбачена статтею 212-21 КУпАП та її провина у скоєнні наведеного правопорушення, доведена у повному обсязі.

При накладенні адміністративного стягнення і його розміру, суд враховує особу ОСОБА_1 , а також обставини, що пом'якшують відповідальність та її обтяжують.

Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, її майновий та сімейний стан, має на утриманні неповнолітню дитину, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на рівні мінімальної межі санкції статті, тобто у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100,00 грн. Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для її виправлення та попередження нових правопорушень.

Крім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60грн.

На підставі вищенаведеного, керуючись статтями 212-21, 283-284, 287 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. на рахунок отримувача: (IBAN) UA488999980313020106000005658, отримувач Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави в сумі 605 (шістсот п'ять)грн. 60 копійок, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1ст. 307 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена в судову палату по кримінальним справам Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд протягом десяти днів, з дня її проголошення.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання три місяці.

Суддя

Слов'янського міськрайонного суду

Донецької області Іван Юрійович Фалін