Рішення від 25.10.2010 по справі 46/414

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 46/41425.10.10

За позовомДержавного територіально-галузевого об'єднання "Південно-західна залізниця"

До Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Державного казначейства України у Київській області

Простягнення 1 129 244,71 грн.

Суддя Омельченко Л.В.

Представники:

Від позивачаКучер М.К. -представник за довіреністю від 13.09.2010 р.

Макарчук Л.Л. -представник за довіреністю від 13.09.2010 р.

Від відповідача Калиновська Н.В- представник за довіреністю від 15.10.2010 р.

Від третьої особи не з'явився

25.10.2010 р. у судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-західна залізниця" звернулося до Господарського суду м. Києва з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації про стягнення 1 129 244,71 грн. заборгованості за договором від 26.12.2008 р. № ПЗ/ДН-1-086407/НЮ про пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги.

Провадження у справі за вказаними вимогами порушено ухвалою Господарського суду міста Києва № 46/414 від 27.08.2010 р., розгляд справи призначено на 20.09.2010 р.

Ухвалою суду від 20.09.2010 р. залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Державного казначейства України у Київській області, розгляд справи відкладено на 04.10.2010 р.

У судове засідання, призначене на 04.10.2010 р., представники відповідача та третьої особи не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, вимоги, викладені в ухвалі суду від 20.09.2010 р., не виконали та не надали витребувані судом документи.

У судовому засіданні 15.10.2010 р. оголошувалась перерва.

У судове засідання, призначене на 25.10.2010 р., з'явились представники позивача та відповідача, які надали пояснення по справі. Позивач у судовому засіданні заявив усне клопотання про відмову від стягнення на його корить з відповідача державного мита. Відповідач проти позову заперечив.

Дослідивши матеріали справи, оглянувши оригінали копій документів, що знаходяться у матеріалах справи, заслухавши пояснення представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

26.12.2008 р. Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації та Державне територіально-галузеве об'єднання "Південно-західна залізниця" уклали договір № ПЗ/ДН-1-086407/НЮ про пільгове перевезення пасажирів залізничним транспортом загального користування та про відшкодування витрат за надані послуги (далі-договір).

Згідно до п. 1.1 договору цей договір регламентує взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів на перевезення пільгових категорій громадян згідно Законів України «Про державний бюджет на 2009 рік», "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", які надаються залізницею та покращення рівня обслуговування пасажирів у Київській області.

Відповідно до ст. 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно зі ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" для захисту інтересів окремих категорій громадян при пасажирських перевезеннях у тому числі приміського сполучення, можуть передбачатись пільгові тарифи.

Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються залізниці за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Відповідно до п. 21 Порядку обслуговування громадян залізничним транспортом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1997 року № 252, оформлення пільгових та безкоштовних проїзних документів здійснюється по пред'явленню документів, що підтверджують відповідне право.

Оформлення, облік та звітність, що супроводжують процес здійснення пасажирських перевезень, у тому числі пільгових на залізниці, врегульовано Порядком оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті, затвердженим наказом Міністерства транспорту України, Державної податкової адміністрації України від 24.10.2001 року № 712/431 та наказом ДТГО "Південно-Західна Залізниця" від 29,12.2008 року № 437-Н від 21.05. 2009 №225- Н та від 29.09.2009 року №373- Н «Про затвердження Тарифів на перевезення пасажирів приміським залізничним транспортом».

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету, яким визначено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Згідно пунктів 3, 8, 12 зазначеного Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення; головні розпорядники коштів місцевих бюджетів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки з постачальниками відповідних соціальних послуг; погашення кредиторської заборгованості за зазначеними державними програмами соціального захисту населення, яка утворилась станом на початок року, провадиться позачергово.

Згідно п. 3 Типового положення про Головне управління праці та соціального захисту населення обласної, Київської міської, управління праці та соціального захисту населення Севастопольської міської і про управління праці та соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі державної адміністрації від 30 травня 2007 р. N 790 основними завданнями управління є, зокрема, забезпечення на відповідній території реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, безпечної життєдіяльності, оплати, охорони і належних умов праці, зайнятості, пенсійного забезпечення, соціального захисту та обслуговування населення, в тому числі громадян, які потребують допомоги з боку держави; забезпечення в межах своїх повноважень дотримання законодавства про соціальний захист населення.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2009 р. були надані населенню послуги з пільгового перевезення окремих категорій громадян, які користуються правом на пільговий проїзд залізничним транспортом на загальну суму 1 129 244,71 грн., що підтверджується щомісячними актами звірки розрахунків за надані послуги та списками пільговиків (в матеріалах справи).

Згідно пункту 3.2 договору замовник (відповідач) здійснює розрахунок з постачальником послуг (позивач) на підставі отриманих від нього щомісячних звітів щодо надання послуг на підставі акту звірки розрахунків за надані послуги, підписаного сторонами з 1 січня 2009 року.

Відповідно до п. 3.3 оплата проводиться протягом 7-ми банківських днів після надходження коштів субвенцій обласного бюджету на рахунок районного бюджету Києво-Святошинського району на підставі рахунків фактичних витрат перевезення пільгових категорій громадян, складених залізницею.

Проте, відповідачем заборгованість перед позивачем у сумі 1 129 244,71 грн., погашена не була.

Відповідач, заперечуючи проти позову, посилається на ст. 51 Бюджетного кодексу України, відповідно до якої розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Згідно зі ст. 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»зобов'язання, взяті розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань (крім витрат, що здійснюються відповідно до абзацу четвертого цієї статті), не вважаються бюджетними зобов'язаннями і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є бюджетним правопорушенням.

Як вбачається з пояснень Головного управління державного казначейства у Київській області, розрахунки між позивачем і відповідачем здійснюються по КФК 170302 «Пільговий проїзд, залізничним транспортом»згідно актів звіряння розрахунків за надані населенню послуги та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.10 № 20 «Про затвердження Порядку перерахування в 2010 році деяких субвенцій з державного бюджету місцевими бюджетам на надання пільг, субвенцій та компенсацій».

Відповідно до ч. 4 ст. 61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг по оплаті за спожиті житлово-комунальні послуги та компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються органами Державного казначейства України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.

Згідно з п. 2.4.2 договору відшкодування проводиться згідно з п. п. 2,3,5-8 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенції з державного бюджету», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачу, згідно з зазначеною постановою надавались щомісячні акти звірки взаємних розрахунків по пільговому перевезенню громадян Києво-Святошинського району Київської області.

Згідно даних Головного управління державного казначейства у Київській області у 2009 році відповідачу було перераховано субвенцій з Державного бюджету у сумі 3 309 792,26 грн.

Таким чином, відсутність асигнувань, на які посилається відповідач, спростовується вищезазначеним.

Згідно з ст. 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Положеннями ст. 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Виходячи з вищезазначеного, наявність заборгованості відповідача перед позивачем у сумі 1 129 244,71 грн. за договором від 26.12.2008 р. № ПЗ/ДН-1-086407/НЮ документально підтверджується, відповідачем не спростована, а тому підлягає стягненню.

Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу понесені позивачем покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Києво-Святошинської районної державної адміністрації (03170, м. Київ, вул. Янтарна, 12-А, ідентифікаційний код 20591492) на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-західна залізниця" (01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6, ідентифікаційний код 04713033) 1 129 244 (один мільйон сто двадцять дев'ять тисяч двісті сорок чотири) грн. 71 коп. боргу, 236 (двісті тридцять шість) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Л.В. Омельченко

Повне рішення складено: 29.10.10