Ухвала від 26.09.2024 по справі 755/16087/24

Справа №:755/16087/24

Провадження №: 1-кс/755/3014/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" вересня 2024 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

слідчого судді ОСОБА_1 ,

секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого 1 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадження, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000061 від 28.02.2024, за підозрою

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Сімферополь, АР Крим, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,

за участю:

слідчого ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий 1 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором прокуратури АР Крим та м. Севастополя ОСОБА_6 , звернувся до слідчого судді із клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження, відносно ОСОБА_4 .

Клопотання мотивоване тим, що у громадянки України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебувала на тимчасово окупованій території м. Сімферополь АР Крим, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, у невстановлений час та місці, виник злочинний умисел, спрямований на впровадження стандартів освіти держави-агресора рф у загальноосвітніх навчальних закладах на тимчасово окупованій території АР Крим.

Так встановлено, що після окупації Кримського півострова ОСОБА_4 , за невстановлених досудовим розслідуванням обставин, маючи достатній рівень освіти та спеціальних знань, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, за її добровільної згоди, призначено представниками держави окупанта рф на посаду «методиста відділу російської філології центру філологічної освіти» при так званому закладі освіти ««Державна бюджетна освітня установа додаткової професійної освіти Республіки Крим «Кримський республіканський інститут після дипломної педагогічної освіти» («Государственное бюджетное образовательное учреждение дополнительного профессионального образования Республики Крым «Крымский республиканский институт постдипломного педагогического образования»), який створено окупаційною владою рф з метою реалізації окупаційної політики на тимчасово окупованій території АР Крим за адресою: АДРЕСА_2 .

Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на вчинення дій з впровадження стандартів освіти держави-агресора рф на тимчасово окупованій території АР Крим, ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , добровільно та з власної згоди, 18.08.2022 прийняла участь у так званому «Республіканському семінарі «Про особливості викладання російської мови та літератури в загальноосвітніх організаціях Республіки Крим в 2022-2023 навчальному році» під час якого ОСОБА_4 довела невстановленим досудовим розслідуванням учасникам вказаного заходу вимоги та особливості реалізації «федерального державного освітнього стандарту основної загальної освіти» в сфері навчальних предметів «російська мова» та «Література» в загальноосвітніх навчальних закладах на тимчасово окупованій території АР. При цьому, з метою додаткової реалізації вищевказаних протиправних дій та впровадження стандартів освіти держави-агресора, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин розробила «Методичні рекомендації про особливості викладання російської мови та літератури в загальноосвітніх організаціях Республіки Крим в 2022-2023 навчальному році», яким встановила методику викладання вищевказаних учбових предметів в шкільних закладах тимчасово окупованої території АР Крим у відповідності до законодавчих актів та стандартів рф у сфері освіти.

У подальшому, діючи умисно та з власної волі, з метою впровадження освітніх стандартів держави-агресора рф, ОСОБА_4 , перебуваючи у м. Сімферополь АР Крим, 10.02.2023 прийняла участь у так званому «Педагогічному форумі «Наставництво: формула успіху» на якому виступила перед невстановленими особами та довела сутність роботи «Ради молодих педагогів» під час розвитку наставництва вчителів для реалізації нормативно-правових актів рф в сфері освіти.

Надалі наказом так званого « Міністра освіти, науки та молоді » від 28.02.2023 № 381 наказано проведенням так званих «Всеросійських перевірочних робіт з контролем об'єктивності результатів по російській мові та математиці у 4-6 класах загальноосвітніх організаціях Республіки Крим», за її добровільної згоди, ОСОБА_4 призначено так званим «незалежним експертом» для здійснення вищевказаної перевірки, основною метою якої є оцінка рівня впровадження освітніх стандартів держави-агресора рф у загальноосвітніх закладах на тимчасово окупованій території АР Крим, мета якого спрямована на реалізацію виховання школярів на тимчасово окупованій території АР Крим згідно вимог законодавства держави окупанта рф. Таким чином на ОСОБА_4 було покладено контрольні функції за успішністю впровадження стандартів освіти рф на тимчасово окупованій території АР Крим.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.

Статтею 6 Закону України «Про освіту» визначено засади державної політики у сфері освіти та принципи освітньої діяльності, серед яких є виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей Українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, формування усвідомленої потреби в дотриманні Конституції та законів України, нетерпимості до їх порушення

Відповідно до ч. 2 ст. 14 «федерального закона «Про освіту в російській федерації» від 29.12.2012 № 273-ФЗ (далі закон № 273-ФЗ) в освітніх організаціях освітня діяльність здійснюється на державній мові російської федерації, якщо цією статтею не встановлено інше. Викладання та вивчення державної мови російської федерації в рамках освітніх програм, що мають державну акредитацію, здійснюються відповідно до федеральних державних освітніх стандартів, освітніх стандартів.

Відповідно до п. 6 ст. 2 закону № 273-ФЗ федеральний державний освітній стандарт - сукупність обов'язкових вимог до освіти певного рівня та (або) до професії, спеціальності та напряму підготовки, затверджених залежно від рівня освіти федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері загальної освіти, або федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення та реалізації державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері вищої освіти (мовою оригіналу: федеральный государственный образовательный стандарт совокупность обязательных требований к образованию определенного уровня и (или) к профессии, специальности и направлению подготовки, утвержденных в зависимости от уровня образования федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке и реализации государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере общего образования, или федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке и реализации государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере высшего образования).

Відповідно до ч. 5 ст. 11 закону № 273-ФЗ федеральні державні освітні стандарти загальної освіти розробляються за рівнями освіти.

Стандарти основної загальної освіти (5-9 класи) у системі освіти російської федерації затверджено наказом Міністерства освіти та науки російської федерації від 31.05.2021 № 287 «Про затвердження федерального державного освітнього стандарту основної загальної освіти» (зареєстрований в Міністерстві юстиції рф 05.07.2021 № 64101). Згідно з п. 33.1 цього стандарту, до навчального плану входять наступні обов'язкові для вивчення учбові предмети (мовою оригіналу): «русский язык», «Литература», «Родной язык и (или) государственный язык республики российской федерации», «Родная литература», «Иностранный язык», « Второй иностранный язык », «Математика», «Информатика», «История», «Обществознание», «География», «Физика», «Химия, Биология», «Изобразительное искусство», «Музыка», «Технология», «Физическая культура», «Основы безопасности жизнедеятельности». При цьому, учбовий предмет «История» включає в себе учбові курси «История россии» та «Всеобщая история»

Відповідно до п. 15 цього стандарту програма основної загальної освіти, у тому числі адаптована, реалізується державною мовою російської федерації.

Стандарти середньої освіти (10-11 класи) у системі освіти російської федерації затверджено наказом Міністерства освіти та науки російської федерації від 17.05.2012 № 413 «Про затвердження федерального державного освітнього стандарту середьної загальної освіти» (зареєстрований в Міністерстві юстиції рф 06.07.2012 № 24480). Згідно з п. 18.3.1 цього стандарту, учбовий план середньої загальної освіти передбачає обов'язкове вивчення наступних учбових предметів на базовому та поглибленому рівні (мовою оригіналу): «русский язык», «Литература», «Родной язык и (или) государственный язык республики российской федерации», «Родная литература», «Иностранный язык», «Второй иностранный язык», «Математика», «Информатика», «История», «Обществознание», «География», «Физика», «Химия», «Биология», «Физическая культура», «Основы безопасности жизнедеятельности».

Своїми умисними діями, ОСОБА_4 , запроваджує російські стандарти освіти та організовує процес навчання в закладах загальної освіти на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя згідно вимог стандартів освіти держави-агресора рф.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні умисних дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора в загальноосвітніх начальних закладах на тимчасово окупованій території АДРЕСА_2 , тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Викладені обставини та повідомлена ОСОБА_4 підозра підтверджується сукупністю доказів, отриманих в ході здійснення досудового розслідування даного кримінального провадження, у тому числі: повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення від 20.02.2024, в якому містяться відомості щодо дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, ОСОБА_4 , на тимчасово окупованій території України АР Крим; висновком ІСТЕ СБ України при Управлінні СБ України у Львівській області, який підтверджує що особа, яка вчиняє кримінальне правопорушення та особа громадянки України ОСОБА_4 , є однієї і тою самою людиною; протоколом огляду від 02.07.2024, в якому задокументовано інформацію щодо протиправної діяльності ОСОБА_4 у «Кримському республіканському інституті післядипломної педагогічної освіти», а саме: участі у т.зв. «педагогічному форумі», «семінарі щодо викладання російської мови та літератури»; протоколом огляду від 03.07.2024, в якому задокументовано інформацію щодо протиправної діяльності ОСОБА_4 у «Кримському республіканському інституті післядипломної педагогічної освіти» та розроблення методичних рекомендації щодо викладання предметів та іншими доказами в їх сукупності.

На виконання вимог ст. 135 КПК України, 24.07.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_4 та повістки про її виклик на 29.07.2024, 30.07.2024, 31.07.2024 опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Крім того повістку про виклик, та повідомлення про підозру скеровано на месенджер «Whatsapp» за номером телефону « НОМЕР_3 », а також на сторінку в соціальній мережі «Вконтакте» які належать ОСОБА_4 .

Проте, ОСОБА_4 за вказаними повістками не прибула, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що ОСОБА_4 переховується від органу досудового розслідування та суду.

У зв'язку з тим, що підозрювана переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності і її місцезнаходження невідоме, 01.08.2024 ОСОБА_4 оголошено у розшук.

Згідно наявної інформації підозрювана ОСОБА_4 постійно проживає на тимчасово окупованій території АР Крим, державний кордон і адміністративну межу з тимчасово окупованою територією України - АР Крим не перетинала.

Вказав, що на даний час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі, спрямовані на встановлення усіх суттєвих обставин та доведення вини ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого їй злочину. Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак завершити досудове розслідування не виявляється за можливе, оскільки підозрювана ОСОБА_4 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Згідно повідомлення 7 відділу ГВЗНД Управління СБУ у Львівській області, якому 01 серпня 2024 року надано доручення щодо здійснення розшуку підозрюваного, з метою встановлення в інтересах кримінального судочинства місцезнаходження ОСОБА_4 , яка переховується від органів досудового розслідування та суду, проводяться відповідні оперативно-розшукові заходи.

Зазначив, що вищевказані матеріали досудового розслідування дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_4 умисно переховується від слідства, прокуратури та суду на ТОТ України АР Крим з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинені нею злочини. Притягнути ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінальним процесуальним законодавством, неможливо.

Наголосив, що орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності, у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.

Слідчий у судовому засіданні підтримав подане клопотання, просив суд його задовольнити, надавши дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 , підозрюваної у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000061 від 28.02.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

Захисник підозрюваної ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 при вирішенні вказаного клопотання поклався на розсуд суду.

На виконання вимог ст.135 КПК України, судом було розміщено повістки про виклик до суду для розгляду даного клопотання підозрюваної ОСОБА_4 в засобах масової інформації загальнодержавного значення "Урядовий кур'єр" та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Відтак, згідно положень ч. 8 ст. 135 КПК України, ОСОБА_4 вважається особою, яка належним чином повідомлена про виклик.

Вивчивши клопотання, заслухавши позицію учасників провадження, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дійшов наступного висновку.

Згідно ст.1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.

Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Відповідно до ч.1 ст.42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Згідно з ч.5 ст.139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до статті 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Згідно зі статтею 297-2 КПК України з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування до слідчого судді має право звернутися прокурор або слідчий за погодженням з прокурором.

У клопотанні про здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, передбачених цим Кодексом, крім передбачених абзацом другим частини другої статті 297-1 цього Кодексу, зазначаються:

1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання;

2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність;

3) виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини;

4) відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук;

5) виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності;

6) перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.

Відповідно до статті 297-3 КПК України клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування розглядається слідчим суддею не пізніше десяти днів з дня його надходження до суду за участі особи, яка подала клопотання, та захисника.

Якщо підозрюваний самостійно не залучив захисника, слідчий суддя зобов'язаний вжити необхідних заходів для залучення захисника.

Слідчий суддя, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 297-2 цього Кодексу, повертає його прокурору, слідчому, про що постановляє ухвалу.

Під час розгляду клопотання слідчий суддя має право за клопотанням сторін кримінального провадження або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Згідно з статтею 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

За наслідками розгляду клопотання слідчий суддя постановляє ухвалу, в якій зазначає мотиви задоволення або відмови у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування.

Відомості щодо підозрюваних, стосовно яких слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань і публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Слідчим суддею встановлено, що 1 відділом слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000061 від 28.02.2024 року, за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

До матеріалів клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, а також копії матеріалів, якими обґрунтовується необхідність здійснення спеціального досудового розслідування. Таким чином, слідчим виконані вимоги ст.297-2 КПК України.

При цьому слідчим суддею встановлено, що 22.07.2024 року стосовно ОСОБА_4 складено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, яке їй вручено не було внаслідок постійного проживання на тимчасово окупованій території АР Крим, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

24.07.2024 повідомлення про підозру ОСОБА_4 та повістки про її виклик на 29.07.2024, 30.07.2024, 31.07.2024 опубліковано в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», випуск № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Проте, ОСОБА_4 за вказаними повістками не прибула, причин неприбуття та жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала, у зв'язку з чим 01.08.2024 року ОСОБА_4 оголошено у розшук та надано доручення щодо здійснення розшуку підозрюваної, з метою встановлення в інтересах кримінального судочинства місцезнаходження ОСОБА_4 , яка переховується від органів досудового розслідування та суду, проводяться відповідні оперативно-розшукові заходи.

Згідно наявної інформації підозрювана ОСОБА_4 постійно проживає на тимчасово окупованій території АР Крим, державний кордон і адміністративну межу з тимчасово окупованою територією України - АР Крим не перетинала.

З огляду на наведене, слідчий суддя вважає, що наданих матеріалів цілком достатньо для висновку про наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, в межах судового контролю, який здійснюється при розгляді питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.

В ході судового розгляду встановлено, що останнє відоме місце реєстрації та проживання підозрюваної ОСОБА_4 є АДРЕСА_1 .

За таких підстав слідчий суддя вважає, що наведені вище обставини у сукупності обґрунтовано доводять, що підозрювана ОСОБА_4 може перебувати на тимчасово окупованій території України, де переховується від органів слідства і суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що є окремою підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.

Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000061 від 28.02.2024 року за підозрою ОСОБА_4 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

При цьому приймаючи рішення про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000061 від 28.02.2024 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, слідчий суддя враховує, що неможливість проведення досудового розслідування in absentia може паралізувати проведення кримінального провадження, оскільки це може призвести, наприклад, до спливу строку давності у кримінальному провадженні, а тому за конкретних обставин цієї справи, враховуючи, що тяжкість злочину, про який йдеться, є співмірною із значним суспільним інтересом у відправленні правосуддя, проведення такого розслідування за відсутності підозрюваного саме по собі не суперечитиме статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Окрім того, суд наголошує увагу органу досудового розслідування на тому, що у Рішеннях Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99 та від 14 липня 2021 року № 1-р/2021 зазначено, що українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.

Також ч. 5 ст. 10, п. 4 ч. 1 ст. 92 Основного Закону України регламентовано, що застосування мов в Україні гарантується Конституцією України та визначається виключно законами України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова, а у ч. 6 ст. 13 цього Закону вказано, що органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом. Частинами 1, 2 ст. 14 передбачено, що у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою. У судовому процесі може застосовуватися інша мова, ніж державна, у порядку, визначеному процесуальними кодексами України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів».

При цьому за змістом ст. 12 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII судочинство і діловодство в судах України проводяться державною мовою.

У ч. 1 ст. 29 КПК теж регламентовано, що кримінальне провадження здійснюється державною мовою. Сторона обвинувачення, слідчий суддя та суд складають процесуальні документи державною мовою. Попри вказані вимоги закону, органом досудового розслідування долучено до матеріалів клопотання документи, які викладені іноземною мовою та не перекладені державною.

Проте, аналізуючи сукупність інших наданих доказів стороною обвинувачення, суд приходить до висновку про обгрунтованість та доведеність «поза розумним сумнівом» наявності обставин, регламентованих ч. 5 ст. 139 КПК України.

Керуючись статями 297-1-297-4, 369-372, 376, 532 КПК, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого 1 відділу слідчого управління ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000061 від 28.02.2024, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000061 від 28.02.2024, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Сімферополь, АР Крим, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.

У випадку, якщо підстави для постановлення слідчим суддею ухвали про спеціальне досудове розслідування перестали існувати, подальше досудове розслідування здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Копію ухвали невідкладно направити слідчому для організації виконання в частині внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснення відповідних публікацій.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: