ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/18532/24
провадження № 1-в/753/714/24
"24" вересня 2024 р. Дарницький районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
учасники судового провадження:
СДОП Дарницького
УП ГУНП України у м. Києві ОСОБА_3 ,
засуджений ОСОБА_4 ,
розглянувши подання начальника Дарницького УП ГУНП України в м. Києві ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого, востаннє вироком Дарницького районного суду м. Києва від 11 жовтня 2016 року за ч. 1 ст. 121 КК України до покарання у виді позбавлення на строк 6 років, звільненого по відбуттю покарання 01 лютого 2023 року,
встановив:
До Дарницького районного суду міста Києва надійшло подання начальника Дарницького УП ГУНП України в м. Києві ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду засудженому ОСОБА_4 .
Подання обґрунтоване тим, що засуджений ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, на профілактичну роботу не реагував та почав вчиняття правопорушення і зловживати наркотичними засобами. Зокрема, 14 вересня 2024 року ОСОБА_4 перебуваючи у громадському місці повторно протягом року вчинив адміністративне та стосовно останнього винесено постанову про притягнення до його відповідальності за ч. 2 ст. 175-1, ч. 2 ст. 178 КУпАП. Окрім цього, 15 серпня 2024 року ОСОБА_4 був затриманий та при поверхневій перевірці виявлений згорток синьої ізоленти, ззовні схожого на наркотичні речовини, за вказаною подією у Дарницькому УП ГУНП у м. Києві зареєстроване кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, у зв'язку з чим, начальник Дарницького УП ГУНП у м. Києві просить встановити адміністративний нагляд ОСОБА_4 строком на 1 рік.
У судовому засіданні представник Дарницького УП ГУ НП у м. Києві подання підтримав, просив таке задовольнити.
ОСОБА_4 не заперечував проти заявленого подання, також наголосив, що вже більше п'ятнадцяти років лікується від наркотичної залежності, наразі підробляє різноробочим на будівництві.
Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши подання та долучені матеріали, суд дійшов до наступного висновку.
Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки.
Судом встановлено, що вироком Дарницького районного суду м. Києва від 11 жовтня 2016 року ОСОБА_4 був засуджений за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК України та призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 6 років.
Як вбачається із довідки про звільнення ОСОБА_4 був звільнений з установи виконання покарань 01 лютого 2023 року.
Отже, ОСОБА_4 засуджений до позбавлення волі за умисний тяжкий злочин, судимість за який не знята та не погашена у встановленому законом порядку.
Так, ОСОБА_4 після відбування покарання вчинив адміністративні правопорушення, що підтверджується довідкою «Армор» за підписом ДОП СП ВП № 2 Дарницького УП ГУНП у м. Києві, а саме: за вчинення 04.09.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 175-1 КУпАП (розпивання пива, алк. напоїв у громадських місцях) та до нього було застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 грн; за вчинення 04.09.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП до нього було застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн; за вчинення 14.09.2024 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 178 КУпАП, до нього було застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 51 грн.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах «г», «д» статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Аналіз наведених норм вказує на те, що особа, яка підпадає під дію п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», має бути попереджена органом Національної поліції про наслідки порушення нею в період не знятої та не погашеної судимості громадського порядку і прав інших громадян, та вчинення інших правопорушень у вигляді можливості застосування до неї адміністративного нагляду.
Крім того, підставою для встановлення адміністративного нагляду в цьому випадку є вчинення особою систематичних порушень громадського порядку і прав інших громадян, інших правопорушень саме після відповідного попередження органів Національної поліції.
Водночас матеріали, долучені до подання не містять жодних даних про систематичне вчинення адміністративних правопорушень ОСОБА_4 або порушення громадського порядку і прав інших громадян, чи вчинення інших дій після попередження останнього органом Національної поліції.
У той же час, характер вчинених ОСОБА_4 адміністративних правопорушень не вказує на те, що він продовжує залишатись небезпечним для суспільства. Сам по собі факт порушення адміністративного нагляду без підтвердження іншими належними та допустимими доказами, не свідчить про суспільну небезпечність та схильність ОСОБА_4 до злочинів, як це зазначено у поданні.
Суд вважає, що необхідно звернути увагу, що завданням адміністративного нагляду є його встановлення з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (стаття 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»).
Тому суд констатує відсутність на цей час правових підстав для задоволення подання про встановлення адміністративного нагляду.
На підставі викладеного та керуючись статтями 3, 5, 6, 8 Закону України «Про встановлення адміністративного нагляду за особами, що звільнились з місць позбавлення волі», суд,
постановив:
У задоволенні подання начальника Дарницького УП ГУНП України в м. Києві ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1