справа № 691/1099/24
провадження № 3/691/672/24
30 вересня 2024 рокум. Городище
Суддя Городищенського районного суду Черкаської області Черненко В.О., за участю секретаря судового засідання Шаповал Т.С., прокурора Городищенського відділу Смілянської окружної прокуратури Початенко Н.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , пенсіонера, який перебував на посаді завідувача сектору містобудування та архітектури за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи на посаді завідувача сектору містобудування та архітектури та відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024 року, а декларація фактично подана 15.04.2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Він же, будучи на посаді завідувача сектору містобудування та архітектури та відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024 року, а декларація фактично подана 16.04.2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Він же, будучи на посаді завідувача сектору містобудування та архітектури та відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 року по 13.06.2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024 року, а декларація фактично подана 15.04.2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Він же, звільнившись з посади завідувача сектору містобудування та архітектури та відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції» (далі по тексту Закон), суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень ЗУ «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024 року, а декларація фактично подана 18.09.2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у скоєнні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, визнав повністю, зазначив, що злого умислу він не мав і декларації, хоч із запізненням, але подав.
Прокурор Початенко Н.В., вважаючи, що вина ОСОБА_1 у скоєнні ним правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП доведена, просила, об'єднати всі протоколи в одне провадження та беручи до уваги особу правопорушника, який вперше притягується до адміністративної відповідальності за корупційне діяння, притягнути його до відповідальності та накласти стягнення у межах санкції зазначеної частини вказаної статті у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вислухавши ОСОБА_1 прокурора, дослідивши в сукупності всі докази, які мають значення для правильного вирішення даної справи, суд прийшов до висновку що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Диспозицією ч. 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до розпорядження №153-к/тр від 20.04.2021 року «Про призначення ОСОБА_1 », призначено ОСОБА_1 з 21.04.2021 року в порядку переведення на посаду завідувача сектору містобудування та архітектури виконавчого комітету Городищенської міської ради, як такого, що успішно пройшов стажування на даній посаді.
Відповідно до посадової інструкції завідувача сектору містобудування та архітектури виконавчого комітету Городищенської міської ради, посада завідувача сектору містобудування та архітектури виконавчого комітету Городищенської міської ради відноситься до шостої категорії посад в органах місцевого самоврядування, особа призначається на посаду на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України та звільняється з посади розпорядженням міського голови. Завідувач сектору безпосередньо підпорядковується міському голові та першому заступнику міського голови, згідно службових обов'язків.
Відповідно посадової інструкції до основних завдань та обов'язків завідувача сектору містобудування та архітектури виконавчого комітету Городищенської міської ради відноситься:
- участь в організації створення та оновлення топографічних планів, призначених для складання генеральних планів ділянок будівництва об'єктів архітектури, підземних мереж і споруд, прив'язки будівель і споруд до ділянок будівництва;
- ведення обліку забезпеченості містобудівною документацією на території міста та громади;
- внесення пропозиції щодо необхідності розроблення Комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генеральних планів населених пунктів, детальних планів території Городищенської міської територіальної громади та іншої містобудівної документації.
- надання містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки, інші вихідні дані на проектування об'єктів архітектури для нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, благоустрою, територій у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також здійснює інші права та обов'язки передбачені посадовою інструкцією,
Згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи органів місцевого самоврядування. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.45 Закону.
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно із ч. 1 ст.45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або ф місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п. 2-7 Перехідних положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч.5 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Законом та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23.07.2021 року № 449/21, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 року за № 987/36609 (далі - Порядок 449/21) передбачено три види декларацій,
зокрема: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року та декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 року визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати:
щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно);
декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно).
З 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Декларації, подані в період з 24.02.2022 року до 11.10.2023 року включно вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого ст. 45 Закону (абз. 2 п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону). Повторне їх подання не вимагається та є технічно неможливим.
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 здійснював свої обов'язки, як посадова особа органу місцевого самоврядування у 2021-му році та є суб'єктом ЗУ «Про запобіганню корупції», а тому граничний термін подачі декларації щорічна за 2021 рік є 31.01.2024 року включно; також здійснював свої обов'язки, як посадова особа органу місцевого самоврядування у 2022-му році та є суб'єктом ЗУ «Про запобіганню корупції», а тому граничний термін подачі декларації щорічна за 2022 рік є 31.01.2024 року включно; припинив свої повноваження 13.06.2023 року, а тому граничний термін подачі декларації особи, яка припиняє свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) є 31.01.2024 року включно; припинив свої повноваження 13.06.2023 року, а тому граничний термін подачі декларації після припинення повноважень за 2023 рік є 31.03.2024 року.
Проте, ОСОБА_1 15.04.2024 року подав до Реєстру декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, 16.04.2024 року - за 2022 рік, 15.04.2024 року - декларацію суб'єкта, який припинив свої повноваження пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні) за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 року по 13.06.2023 рік, а також 18.09.2024 року - декларацію особи, яка припинила свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Причин несвоєчасного подання електронних декларацій, які б суд міг визнати поважними, ОСОБА_1 не навів. При цьому суд, бере до уваги, що Законом, для осіб, що мають подати декларації, визначений достатній проміжок часу для вжиття всіх необхідних дій щодо заповнення та подання Е-декларації, а саме: з 20.09.2023 року по 31.01.2024 року.
Окрім повного визнання ОСОБА_1 своєї вини в скоєних правопорушеннях, його вина підтверджується наступними доказами, доданими до протоколів, а саме:
- фотокопіями з офіційного сайту НАЗК з критерієм пошуку ОСОБА_1 ;
- електронною декларацією щорічною за 2021 рік ОСОБА_1 ;
- електронною декларацією щорічною за 2022 рік ОСОБА_1 ;
- електронною декларацією при звільненні за період не охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2023 року по 13.06.2023 рік ОСОБА_1 ;
- електронною декларацією за щорічною за 2023 рік, як особи, яка припинила виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) ОСОБА_1 ;
- копіями розпорядження №153-к/тр від 20.04.2021 року «Про призначення ОСОБА_1 »,
- копіями розпорядження №96-к/тр від 13.06.2024 року «Про звільнення ОСОБА_1 » та іншими доказами, доданими до протоколів.
Згідно зі ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, то стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Виходячи з вищевикладеного, приходжу до висновку про застосування вимог ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині накладення адміністративних стягнень при вчиненні кількох адміністративних правопорушень, і вважаю, що справи про чотири правопорушення слід об'єднати в одне провадження, а стягнення необхідно накласти в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Обираючи міру адміністративного стягнення, суд, враховуючи особу ОСОБА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, та з огляду на характер скоєних ним адміністративних правопорушень, які в розумінні ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання корупції», є корупційними, вважає за необхідне застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700 гривень 00 копійок, яке буде достатнім для його виправлення.
Згідно ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 36, ч. 1 ст.172-7, ч. 2 ст.172-7, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
справу про адміністративне правопорушення № 691/1099/24, номер провадження 3/691/672/24 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , справу про адміністративне правопорушення № 691/1100/24, номер провадження 3/691/673/24 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , справу про адміністративне правопорушення № 691/1102/24, номер провадження 3/691/674/24 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , справу про адміністративне правопорушення № 691/1104/24, номер провадження 3/691/676/24 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , об'єднати в одне провадження, присвоївши їм спільний номер № 691/1099/24, номер провадження 3/691/672/24.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на час винесення постанови становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на день винесення постанови становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).
Роз'яснити, що у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна у встановленому порядку. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу.
На постанову може бути подано апеляцію до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з моменту її винесення.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя В. О. Черненко