Постанова від 30.09.2024 по справі 300/8280/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий суддя у першій інстанції: Біньковська Н.В.

30 вересня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/8280/23 пров. № А/857/18268/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Бруновської Н.В.

суддів: Хобор Р.Б., Шавеля Р.М.

розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області на Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 червня 2024 року у справі №300/8280/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 10.11.2023р. №370,-

ВСТАНОВИВ:

01.12.2023р. ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, у якому просив суд:

-визнати протиправним та скасувати наказ від 10.11.2023 №370 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.06.2024р. позов задоволено.

Не погоджуючись із даним рішенням, апелянт Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що судом порушено норми матеріального та процесуального права.

Апелянт просить суд, Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.06.2024р. скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи скарги, законність і обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

02.11.2022р. наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області №348 “Про кадрові питання» ОСОБА_1 призначено першим заступником начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області.

11.07.2023р. Наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області № 218 звільнено від виконання обов'язків у зв'язку із тимчасовою непрацездатністю начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 , з 11 липня 2023 року, а тимчасове виконання обов'язків покладено на першого заступника цього ж загону ОСОБА_1 ..

За результатами розгляду листа аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Івано-Франківській області від 27.06.2023р. № 546001-2966/5460, Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА листом від 25.07.2023р. № 01-15/3263 повідомило про те, що ДП “Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС загальною площею 112,1000 га, яким визначено, що ця земельна ділянка знаходиться в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення. При здійсненні діяльності в межах земельної ділянки площею 112,1 га необхідно дотримуватись вимог Закону України “Про природно-заповідний фонд України», положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення, Правил поліпшення якісного стану лісів, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. № 724, Санітарних правил в лісах України, які затверджені Поставною Кабінету Міністрів України від 27.07.1995р. № 555, Рішення Івано-Франківської обласної ради від 09.06.2023р. № 680-22/2023 “Про затвердження Порядку встановлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно заповідного фонду місцевого значення Івано-Франківської області», Лісового, Водного, Земельного кодексів України та інших нормативно-правових актів у цій сфері.

03.08.2023р. листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області №54 01-6806/54 091 повідомлено аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про заплановані в період з 07.08.2023р. - 11.08.2023р. на території майнового комплексу АРЗ СП ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області практичні навчання з гасіння лісових та торф'яних пожеж, а також масштабних пожеж сухої трави та чагарників.

В п.3 зазначеного листа видно, що доручено тимчасово виконуючому обов'язки начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області: організувати розміщення на території майнового комплексу аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області направленого особового складу та забезпечити належні санітарно-побутові умови для нього; забезпечити розгортання та роботу у період практичних навчань польового пункту для миття особового складу; забезпечити залучення з 07.08.2023р. - 11.08.2023р. для прийняття участі у практичних навчаннях інженерну та спеціальну техніку. Відповідальним за координацію під час проведення практичних навчань призначено тимчасово виконуючого обов'язки начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_3

07.08.2023р на виконання вимог вказівки від 03.08.2023р. № 54 01-6806/54 091 позивач прийняв наказ № 386 “Про проведення практичних навчань» .

Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України направив до АРЗ СП ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області лист від 16.08.2023р. № 3481/55/108/01-2023 “Щодо надання інформації» в межах перевірки законності вирубки вздовж ліній електропередач на ПЛ-10 кВ пр. Вч-6.

На підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області «Про кадрові питання» № 25 від 04.09.2023р. ОСОБА_2 приступив до виконання службових обов'язків начальника АРЗ СП ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області після завершення тимчасової непрацездатності.

08.09.2023р. на електронну пошту через систему “СЕД АСКОД» надійшов рапорт ОСОБА_2 від 08.09.2023р. № 546001-3809/5460 6008 на ім'я начальника ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, в якому повідомив, що на виконання п.3.7 протоколу наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023р. № 4-ПН/54 аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області проводить процедуру для отримання документів про право власності на землю території майнового комплексу. Після отримання документів та дозволу на вирубку дерев буде облаштовано під'їзд до вододжерела та здійснено розчищення периметру майнового комплексу аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області. ОСОБА_2 просив це питання зняти із контролю.

06.09.2023р. Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області листом № 546001-3794/5460 на виконання листа Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 16.08.2023р. № 3481/55/108/01-2023 надав останньому запитувану інформацію.

18.09.2023р. ОСОБА_2 повідомив ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області в межах кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.4 ст.246 Кримінального кодексу України, на території земельної ділянки, що використовується АРЗ СП ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. З метою перевірки вищевказаної інформації, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області прийняв наказ від 18.09.2023р. № НС-300/54 “Про призначення комісії для проведення службового розслідування».

За результатами проведеного службового розслідування комісія склала висновок службового розслідування про перевірку інформації щодо проведення слідчих дій відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції України в Івано-Франківській області, який затверджений 17.10.2023р. начальником ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області .

Так, за результатами проведеного службового розслідування комісія серед іншого встановила, що п.3.7 протоколу оперативної наради ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області від 05.05.2023р. № 4-ПН/54 доручено начальнику аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 облаштувати під'їзди до вододжерела та здійснити очищення периметру території майнового комплексу аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області до 31.05.2023р. Однак, рапорт ОСОБА_2 від 26.06.2023р. № 546001-2924/5460 щодо перенесення терміну виконання п.3.7 зазначеного протоколу до 24.07.2023р. у зв'язку із залученням машиніста екскаватора ВГРЧ до робіт на території Надвірнянського та Верховинського районів надійшов з простроченням на 26 днів терміну виконання. Після отримання відповіді Державного підприємства “Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (лист від 25.04.2023р. № 05-14/1564) та Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023р. № 01-15/3263 щодо обставин можливого розміщення майнового комплексу в межах зоологічного заказника, начальником аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_2 , першим заступником начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 , який в період з 16.07.2023р. - 01.09.2023р. тимчасово виконував обов'язки начальника аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, не повідомлено та не проведено своєчасного інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про можливе розміщення майнового комплексу аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області в межах зоологічного заказника.

На підставі вищенаведеного комісія дійшла висновку, що в діях посадових осіб аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області в частині неповідомлення і несвоєчасного інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо можливих обставин розміщення майнового комплексу аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області на території земельної ділянки в межах зоологічного заказника наявний склад дисциплінарного проступку.

За наслідками службового розслідування комісія вважала за порушення вимог п.3 та п.5 розділу І Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, який затверджено Законом України від 05.03.2009р. № 1068-VІ, та на підставі п.7 розділу І цього ж Статуту, накласти на ОСОБА_1 , який в період:11.07.2023р. - 01.09.2023р. тимчасово виконував обов'язки начальника АРЗ СП, дисциплінарне стягнення у вигляді догани (п.5).

10.11.2023р. на підставі висновку службового розслідування від 17.10.2023р. ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області прийняв наказ №370 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності». В п.2 зазначено, що за порушення вимог п.3 та п.5 розділу І Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, який затверджено Законом України від 05.03.2009р. № 1068-VІ, та на підставі п.7 розділу І цього ж Статуту, накладено на першого заступника начальника АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області підполковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , який в період з 16 липня 2023 року -01 вересня 2023 року тимчасово виконував обов'язки начальника АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області, дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.101 Кодексу цивільного захисту України (далі КЦС України) служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.

ч.2, ч.3 ст.101 КЦЗ України визначено, що порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України. На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом.

Дисциплінарний статут служби цивільного захисту, затверджений Законом України від 05.03.2009р. №1068-V (далі Дисциплінарний статут) визначає сутність службової дисципліни, права та обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування. Дія цього Статуту поширюється на всіх осіб рядового і начальницького складу, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

п.1 Дисциплінарного статуту передбачено, що службова дисципліна це бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов'язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту.

Згідно п3.- п.4 Дисциплінарного статуту службова дисципліна в органах і підрозділах цивільного захисту зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу під час проходження служби, з-поміж іншого, виконувати вимоги Присяги, контракту, накази начальників, додержуватися цього Статуту та інших нормативно-правових актів. Порушення службової дисципліни є дисциплінарним правопорушенням.

п.-п. 21 - 22 вказаного Дисциплінарного статуту встановлено, що у разі одержання наказу чи розпорядження, що суперечить закону, підлеглий не повинен виконувати його, про що зобов'язаний невідкладно в письмовій формі доповісти про це начальнику, який віддав (видав) наказ чи розпорядження, а в разі підтвердження цього наказу чи розпорядження - письмово повідомити старшого прямого начальника. Невиконання правомірного наказу чи розпорядження тягне за собою відповідальність згідно із цим Статутом та іншими законодавчими актами. За віддання (видання) та виконання явно злочинного наказу чи розпорядження винні особи притягуються до відповідальності згідно із законом. Відповідальність згідно із законом визначається за пряме чи опосередковане віддання (видання) злочинного наказу, а також щодо осіб начальницького складу, які внаслідок своїх посадових та службових обов'язків могли, але не запобігли виконанню злочинного наказу чи розпорядження, про які їм було відомо (злочинна бездіяльність).

Відповідно до п.57 Дисциплінарного статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.

п.58 Дисциплінарного статуту визначено, що грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, а саме: невихід на службу без поважних причин; порушення встановленого керівником органу чи підрозділу цивільного захисту розпорядку дня; вживання алкогольних напоїв чи наркотичних засобів у службовий час, прибуття на службу в нетверезому стані чи стані наркотичного сп'яніння; порушення статутних правил несення служби; втрата службового посвідчення, службових документів; невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань; порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров'ю особовому складу органу чи підрозділу цивільного захисту або іншим особам; самовільне відлучення курсантів (слухачів) з розташування навчального закладу; невиконання індивідуальних планів роботи науковим, науково-педагогічним, педагогічним складом, ад'юнктами, докторантами; вчинення інших дій чи бездіяльність, що полягає в порушенні службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні службових обов'язків, які підривають авторитет органів та підрозділів цивільного захисту, а також не сумісні з подальшим проходженням служби цивільного захисту.

В п.59, п.60 Дисциплінарного статуту видно, що до діянь, що є порушеннями службової дисципліни, також належать: порушення вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів цивільного захисту; брутальне або зневажливе ставлення до громадян, приниження їх честі та гідності під час виконання службових обов'язків; приховування або недостовірне надання відомостей про себе, що мають значення для проходження служби (зміна місця проживання, притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності); інші діяння, визнані порушеннями службової дисципліни законом та цим Статутом.

У разі вчинення незначного порушення службової дисципліни особою рядового або начальницького складу начальник може обмежитись усним попередженням її щодо необхідності дотримання службової дисципліни, вказати на відповідні недоліки, а в разі неналежного виконання після цього особою рядового або начальницького складу своїх службових обов'язків - накласти на неї дисциплінарне стягнення.

п.68 Дисциплінарного статуту передбачено, що на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) звільнення зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.

Згідно пп.75-76 Дисциплінарного статуту встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу, які порушили службову дисципліну, можуть бути накладені лише визначені цим Статутом дисциплінарні стягнення, що відповідають ступеню вини особи. Відповідальність особи має індивідуальний характер.

п.93 Дисциплінарного статуту видно, що особа рядового або начальницького складу має право оскаржити накладене на неї дисциплінарне стягнення протягом місяця з дня його накладення старшому за підпорядкованістю начальнику або до суду.

Отже, недотримання працівником ДСНС службової дисципліни, неналежне виконання обов'язків, є наслідком вчинення дисциплінарного проступку та можливості подальшого притягнення останнього до дисциплінарної відповідальності. При цьому, обставини дисциплінарного проступку мають встановлюватись під час службового розслідування. В той же час, вирішення питання про застосування того чи іншого виду дисциплінарного стягнення, необхідно виходити з характеру проступку, обставин, за яких його вчинено, яку завдано ним (могло бути завдано) шкоду.

Дисциплінарний проступок має відповідний склад: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону. Об'єктом дисциплінарного проступку є те, що порушується внаслідок його здійснення (службова дисципліна). Об'єктивна сторона дисциплінарного проступку складається з протиправної поведінки суб'єкта, шкідливих наслідків та причинного зв'язку між протиправною поведінкою суб'єкта та шкідливими наслідками. Суб'єктом дисциплінарного проступку є працівник, тобто фізична особа, яка перебуває в трудових правовідносинах з певним роботодавцем. Суб'єктивну сторону дисциплінарного проступку характеризує вина, під якою розуміється психічне ставлення особи до вчинюваного протиправного діяння і шкідливих наслідків, виражене у формі умислу або необережності. Дисциплінарний проступок визнається вчиненим з умислом, якщо особа, що його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своїх дій чи бездіяльності, передбачала їх шкідливі наслідки і бажала або свідомо допускала їх настання. Дисциплінарний проступок визнається вчиненим з необережності, якщо особа, що його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своїх дій чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх запобігання або ж не передбачала можливості їх настання, хоча повинна була і могла їх передбачати.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений у постановах Верховного Суду 16.05.2018р. у справі № 712/6576/17; від 04.12.2019р. у справі № 825/1203/17 та від 22.04.2020р. у справі № 826/23872/15.

Із змісту висновку службового розслідування від 17.10.2023р. видно, що дисциплінарний проступок ОСОБА_1 полягав у неповідомленні ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо можливого розміщення майнового комплексу АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області на земельній ділянці в межах зоологічного заказника.

Комісія, яка проводила службове розслідування, вказала на два листи, в яких містилась інформація про можливе розміщення майнового комплексу АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області в межах зоологічного заказника, а саме: лист Державного підприємства “Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» від 25.04.2023р. № 05-14/1564 та лист Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023р. № 01-15/3263.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу апелянта на те, що 27.06.2023р. АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області направив Управлінню державного екологічного нагляду (контролю) в Івано-Франківський області Державної екологічної інспекції Карпатського округу лист від 27.06.2023 № 546001-2966/5460 щодо надання інформації про необхідність дозволу стосовно можливості здійснення заходів по благоустрою території в межах земельної ділянки 112,1 га, яка розташована за межами населеного пункту із зазначенням, що заходи по благоустрою орієнтовно можуть включати здійснення зрізки зелених насаджень, сироростучих та сухостій дерев різного роду порід, що знаходиться на цій ділянці.

Державна екологічна інспекція Карпатського округу повідомила аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про те, що вищевказані питання не відносяться до повноважень інспекції, а тому лист від 27.06.2023р. № 546001-2966/5460 перенаправлено до Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА.

27.07.2023р. в період тимчасового виконання ОСОБА_1 обов'язків начальника АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області (11.07.2023р. - 01.09.2023р.), до АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області надійшов лист Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА від 25.07.2023р. № 01-15/3263, в якому за результатами розгляду листа від 27.06.2023рр. № 546001-2966/5460 повідомлено, що Державне підприємство “Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС, загальною площею 112,1000 га, яким визначено, що ця земельна ділянка знаходиться в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення.

Колегія суддів звертає увагу апелянта на особливості листування аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області з іншими підприємствами, установами та організаціями.

п.1.1 Статуту аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області який затверджений наказом ДСНС від 18.05.2023р. № 240 (у редакції наказу ДСНС від 27.07.2021р. № 520), видно, що аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області є підрозділом територіального підпорядкування із статусом державної аварійно-рятувальної служби, який утворено з метою запобігання, реагування та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт у зоні відповідальності.

Загін є правонаступником аварійно-рятувального загону спеціального призначення Територіального управління МНС України в Івано-Франківській області.

Із змісту п.1.2 -п.1.4 Статуту видно, що засновник Загону - Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

Загін підпорядковується Головному управлінню ДСНС України в Івано-Франківській області в порядку, визначеному ДСНС.

Загін с юридичною особою. Загін має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державної казначейської служби України, рахунки в установах банків України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, іншу власну атрибутику й символіку, що реєструється відповідно до чинного законодавства.

Загін є бюджетною установою, утримується за рахунок коштів Державного бюджету (загального та спеціального фондів), має право укладати договори та угоди, набувати майнові та особисті немайнові права та обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді відповідно до вимог чинного законодавства України.

В п.1.25 Статуту видно, що загін несе відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах належного йому майна згідно з чинним законодавством. Загін не несе відповідальності за зобов'язаннями ДСНС, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, відповідно ДСНС та ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області не несуть відповідальності за зобов'язаннями Загону.

п.5.10 Статуту встановлено, що загін здійснює користування землею та природними ресурсами згідно чинним законодавством.

Згідно п 6.3 Статуту, начальник загону має право: підписувати договори (контракти) від імені загону, документи стосовно діяльності загону; укладати договори цивільно-правового характеру; представляти загін в органах влади, місцевого самоврядування та судах, уповноважувати на це осіб з особового складу загону, діяти від імені загону у відносинах з юридичними, фізичними особами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності або давати на це доручення підлеглому особовому складу загону (а.с. 39-41).

Із змісту висновку службового розслідування від 17.10.2023р. видно, що комісія зазначила, що відповідно до договору від 12.08.2020р. № 76 Б-2020 між АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області та Державним підприємством “Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» такому підприємству доручено розробити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС.

В листі Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.04.2023р. № 05-14/1564 вказано на розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС за межами населеного пункту загальною площею 112,1000 га.

У листі Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.07.2023р. № 01-15/3263 також вказано на те, що ДП “Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС загальною площею 112,1000 га, яким визначено, що ця земельна ділянка знаходиться в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення.

Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на те, що листи Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.04.2023р. № 05-14/1564 та від 25.07.2023р. № 01-15/3263 стосуються процесу відведення земельної ділянки АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області, який здійснюється за замовленням користувача такої земельної ділянки - аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

Процес відведення земельної ділянки передбачає декілька етапів, пов'язаних з отриманням різноманітної документації та погоджень органів державної влади та місцевого самоврядування, а тому стосується листування таких органів з ініціатором процесу відведення земельної ділянки та майбутнім правонабувачем на таку земельної ділянки, тобто АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області.

Із змісту Статуту, видно, що аварійно-рятувальний загін спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області є юридичною особою, а тимчасового виконуючий обов'язки начальник такого загону має право представляти загін в органах влади, місцевого самоврядування та судах, діяти від імені загону у відносинах з юридичними, фізичними особами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності.

Апелянт не довів, що отримання аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області будь-якого листа чи погодження, пов'язаного з процесом відведення земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності органів та підрозділів ДСНС, породжує обов'язок у АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області чи особи, яка тимчасово виконувала обов'язки начальника цього загону, повідомляти про кожний такий лист ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

Також, ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області не довів обов'язку АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області чи посадової особи цього загону повідомляти ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про ймовірний статус земельної ділянки.

В п.п. 3 та 5 Дисциплінарного статуту видно, що порушення яких ставиться в винну ОСОБА_1 , розкривають зміст поняття службової дисципліни в органах і підрозділах цивільного захисту. Однак, вказавши про порушення позивачем цих пунктів, відповідач не навів який із критеріїв службової дисципліни порушив останній не повідомивши ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області про зміст листа Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.07.2023р. № 01-15/3263, в тому числі й щодо визначення наведеної вище земельної ділянки в проекті землеустрою щодо її відведення в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення.

Вказаного також не розкрито апелянтом щодо листа Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 25.04.2023р. № 05-14/1564.

Крім того, колегія суддів зазначає, що лист від 25.04.2023р. № 05-14/1564 є відповіддю Управління екології та природніх ресурсів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, яка адресована не АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області, як зазначає у висновку службового розслідування відповідач, а саме Державному підприємству “Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (а.с.73). В ході службового розслідування відповідач не з'ясував обставини отримання аварійно-рятувальним загоном спеціального призначення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області такого листа, зокрема коли саме його отримано. У висновку службового розслідування від 17.10.2023р. відсутня дата отримання АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області вказаного листа.

Отже, ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани за неповідомлення ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області щодо можливих обставин розміщення майнового комплексу АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області на території земельної ділянки в межах зоологічного заказника, за відсутності встановлення та доказів обов'язку такого інформування ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області.

Порядок проведення службових розслідувань щодо порушень службової дисципліни, в тому числі вчинення дій, за які передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність, скоєних особою (особами) рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, у тому числі слухачами і курсантами навчальних закладів сфери управління ДСНС України, права й обов'язки посадових осіб при проведенні службового розслідування, оформлення його результатів та прийняття за ним рішення, визначає Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05.05.2015р. № 515, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.05.2015р. № 582/27027 (надалі також - Інструкція №515).

п.2 розділу І Інструкції №515 передбачено, що метою проведення службового розслідування є встановлення: обставин (часу, місця) і наслідків порушення службової дисципліни; осіб, винних у вчиненні порушення службової дисципліни, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли негативним наслідкам або створювали передумови для їх спричинення; наявності причинного зв'язку між порушенням службової дисципліни особи (осіб), щодо якої (яких) було призначено службове розслідування, та його наслідками; причин порушення службової дисципліни та умов, що йому сприяли; вимог чинного законодавства, які було порушено; ступеня провини кожної з осіб, причетних до порушення службової дисципліни, та мотивів протиправної поведінки особи (осіб) рядового чи начальницького складу, її (їх) ставлення до скоєного.

В п. 3 розділу VII Інструкції №515 видно, що в описовій частині висновку службового розслідування викладаються встановлені при проведенні службового розслідування відомості про: обставини, за яких особа (особи) рядового або начальницького складу скоїла(и) порушення службової дисципліни або які стали підставою для призначення службового розслідування, а також те, чи мали вони місце взагалі; час, місце, спосіб, мотив та мету вчинення порушення службової дисципліни, його наслідки (їх тяжкість), що настали у зв'язку з цим; посаду, звання, прізвище, ім'я та по батькові, інші дані (дата та місце народження, освіта, період служби в органах та підрозділах цивільного захисту і на займаній посаді - з дотриманням вимог чинного законодавства України), характеристику рядового або начальницького складу (зокрема про наявність або відсутність в особи, винної в учиненні порушення службової дисципліни, діючих дисциплінарних стягнень та про осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли вказаним обставинам); заходи, здійснені під час службового розслідування, й одержані при цьому результати, які підтверджують чи спростовують факт порушення службової дисципліни; наявність причинного зв'язку між порушенням(и) службової дисципліни особи (осіб) рядового або начальницького складу та його (їх) наслідками; умови, що передували скоєнню порушення службової дисципліни або спонукали до цього; вимоги нормативно-правових та інших актів, які було порушено; заперечення, заяви та клопотання особи рядового або начальницького складу, стосовно якої проводилося службове розслідування, мотиви їх відхилення чи підстави для задоволення; обставини, причини, умови та наслідки вчиненого особою рядового чи начальницького складу порушення службової дисципліни, рівень заподіяної шкоди та негативного впливу, наявність вини особи (осіб) рядового або начальницького складу, обставини, що пом'якшують чи обтяжують ступінь відповідальності, а також ставлення до скоєного.

З огляду на зміст вищевказаних положень, під час проведення службового розслідування підлягають встановленню та зазначаються у висновку службового розслідування наслідки вчиненого особою рядового чи начальницького складу порушення службової дисципліни та причинний зв'язок між порушенням службової дисципліни особи (осіб), щодо якої (яких) було призначено службове розслідування, та його наслідками.

Стосовно доводів апелянта про те, що ОСОБА_1 не повідомив Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області про зміст вказаного вище листа, діяв всупереч вимогам ст.21 Дисциплінарного Статуту, колегія суддів зазначає про таке.

Відповідно до п.21 Дисциплінарного Статуту в разі одержання наказу чи розпорядження, що суперечить закону, підлеглий не повинен виконувати його, про що зобов'язаний невідкладно в письмовій формі доповісти про це начальнику, який віддав (видав) наказ чи розпорядження, а в разі підтвердження цього наказу чи розпорядження - письмово повідомити старшого прямого начальника.

Отже, в даному випадку колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що єдиним негативним наслідком, який фактично був підставою для проведення службового розслідування, є встановлення вирубки дерев на території заказника. Однак, комісія у висновку службового розслідування від 17.10.2023р. не підтвердила факт незаконної вирубки дерев на території заказника посадовими особами АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області та посадовими особами підпорядкованих підрозділів ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області. Тобто, комісія самостійно визнала відсутність причинного зв'язку між ймовірним порушенням службової дисципліни ОСОБА_1 , та негативними наслідками - незаконної вирубки дерев на території заказника.

Крім того, комісія у своєму висновку від 17.10.2023р., та апелянт жодним чином не обґрунтували, яким чином організація позивач на виконання доручення відповідача проведення практичних навчань на території майнового комплексу АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області, та саме проведення таких навчань свідчить про порушення позивачем п.21 Дисциплінарного статуту (виконання наказу чи розпорядження, що суперечить закону), з огляду на те, що комісія у даному висновку не підтвердила факт такої незаконної вирубки дерев на території заказника посадовими особами АРЗ СП ГУ ДСНС в Івано-Франківській області та посадовими особами підпорядкованих підрозділів ГУ ДСНС України в Івано-Франківській області, а також не встановила яким нормам закону суперечить вказаний наказ.

Також, із змісту оскаржуваного наказу чітко видно, що ОСОБА_1 не притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани за порушення п.21 Дисциплінарного статуту і в ході службового розслідування порушення вказаного пункту Дисциплінарного статуту не встановлено.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що ГУ ДСНС в Івано-Франківській області не обґрунтував підстав накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення саме у вигляді оголошення догани з огляду на відсутність у останнього інших дисциплінарних стягнень.

Отже, в даному випадку є вірними висновки суду першої інстанції, що апелянт не навів жодних підстав та належних і допустимих доказів щодо притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення у вигляді догани, а тому оспорюваний наказ в частині, що стосується ОСОБА_1 , а саме п.2 такого наказу є протиправним та який слід скасувати.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову оскільки суб'єкт владних повноважень в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області діяв не у спосіб визначений законами та Конституції України.

Інші доводи апеляційної скарги фактично зводяться до переоцінки доказів та незгодою апелянта з висновками суду першої інстанцій по їх оцінці, тому не можуть бути прийняті апеляційною інстанцією.

Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, п.29).

Також згідно п.41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

В ст.242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

ст.316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області - залишити без задоволення, а Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 червня 2024 року у справі № 300/8280/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, виключно у випадках передбачених ч.4 ст.328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н. В. Бруновська

судді Р. Б. Хобор

Р. М. Шавель