16 вересня 2024 року м. Дніпросправа № 160/13123/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Сафронової С.В. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Чепурнова Д.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Третього апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 року в адміністративній справі №160/13123/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області, Самарського районного відділу у місті Дніпрі Головного управління державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача 1: Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області , відповідача 2: Самарського відділу у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Самарського відділу у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 11.12.2013р., в оформленні та видачі паспорта громадянина України вперше у формі картки, що містить безконтактний електронний носій;
-зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про народження серія НОМЕР_1 від 11.12.2013р., паспорт громадянина України вперше у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачка вказує на протиправну відмову у оформленні паспорта громадина України. Зазначає, що подала всі наявні в неї документи щодо підтвердження свого походження та громадянства, інші документи, що вимагають від неї вона не має змогу отримати, оскільки відносини з батьками не підтримує. Звернутись до органів консульства російської федерації щоб підтвердити факт відсутності відносин з даною державою також не має можливості через зачинення всіх консульських та посольських установ російської федерації на території України.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 року в адміністративній справі №160/13123/23 адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Самарського відділу у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в оформленні та видачі паспорта громадянина України вперше у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України вперше у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Не погодившись з вказаним рішенням, відповідачем, Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 року в адміністративній справі №160/13123/23 скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що згідно із свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 від 11.12.2013р. ОСОБА_1 народилася в м. Павлограді Дніпропетровської області, Україна, актовий запис № 200 від 26.03.2001р., видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Павлограду реєстраційної служби Павлоградського міськрайонного управління юстиції у Дніпропетровській області. У свідоцтві про народження зазначено, що батьками дитини є ОСОБА_2 , громадянин російської федерації, батько, та ОСОБА_3 , громадянка України, мати.
08.03.2023р. позивачка звернулася до Самарського відділу у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області із заявою-анкетою щодо видачі паспорта громадянина України, який оформлюється вперше, у формі картки, що містить безконтактний електронний носій після досягнення 18-річного віку.
До заяви-анкети долучено: свідоцтво про народження заявника серія НОМЕР_1 від 11.12.2013р.; копію паспорта громадянина України матері, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , серія НОМЕР_2 , виданого 10.02.2011р. Самарським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області; довідку про навчання № 9, видану 06.02.2023р. Кислянським ліцеєм Зайцівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області; посвідчення про взяття на облік бездомної особи за № 618, видане 28.09.2020р. Центром обліку бездомних осіб; письмові пояснення.
Як зазначено у відзиві відповідача перевіркою належності до громадянства матері заявниці встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Павлоград Дніпропетровської області, документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого 10.02.2011 року Самарським РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області, замість втраченого паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 . виданого 19.12.2000 року Павлоградським МВ ГУ ДМС у Дніпропетровській області, який отримала у зв'язку з досягненням 16-річного віку.
Самарським відділом у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області до відділу з питань громадянства УПГПРЕ ГУ ДМС у Дніпропетровській області було направлено інформаційний лист за № 1217/1023-23 від 28.03.2023 року, з метою надати рекомендації щодо належності ОСОБА_1 до громадянства України та порядку документування заявниці паспортом громадянина України.
У відповіді від 29.03.2023 року за № 1201.4.4/14348-23 відділ з питань громадянства УПГПРЕ ГУ ДМС у Дніпропетровській області повідомив, що підтвердити належність до громадянства не має можливості, та вважав за доцільне здійснити додаткові перевірки щодо встановлення статусу матері на момент народження дитини відповідно до Сімейного кодексу України та її персональних даних.
Самарським відділом у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області додатково було направлено запит до відділу формування та ведення реєстру територіальної громади Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради за № 1217-135/000189-23 від 18.03.2023 року.
20.03.2023 року за вих. № 02.3-13/440 отримана відповідь щодо відсутності відомостей про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 , 1981 р.н..
30.03.2023 року Самарським відділом у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області за результатами розгляду заяви про оформлення паспорта громадянина України відмовлено ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України у формі картки вперше після досягнення 18-річного віку у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів щодо громадянства України її, батьків або одного з них, які на момент народження перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України) на підставі підпунктів 3, 5 пункту 100 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року № 302.
Згідно листа ОСОБА_4 , головного спеціаліста Самарського відділу у м. Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області № 1217-205/000307-23 від 11.04.2023 прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в оформленні та видачі паспорта у вигляді ID-картки вперше після досягнення 18-річного віку згідно з п. 100 п.п.5 - особа подала не у повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта, та у зв'язку з порушенням вимог пп.2 п. 35 постанови КМУ №302 від 25.03.2015р. не надано довідку про реєстрацію особи громадянином України враховуючи, що у свідоцтві про народження зазначено, що батько ОСОБА_2 є громадянином російської федерації, а також не надано оригінал паспорта матері ОСОБА_3 .
Не погодившись з такими діями Самарського відділу у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України у Дніпропетровській області, позивач звернулась до суду.
За приписами частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: 1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України (…).
Згідно частин 1-5 статті 14 Закону №5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом.
Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.
Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації.
Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Як визначено частиною 1 статті 21 Закону №5492 паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
На підставі частини 3 статті 13 Закону №5492-VI паспорт громадянина України (…) містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до частини 2 статті 21 Закону №5492-VI кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України.(…)
На підставі пунктів 3, 5, 7, 8 Положення №2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни запровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Записи, вклеювання фотокарток і відмітки у паспорті здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Водночас, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» від 25 березня 2015 року №302 (далі Постанова №302) затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.
На підставі пункту 2 постанови №302 із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:
з 1 січня 2016 р. оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. № 2503-XII;
з 1 листопада 2016 р. оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Пунктом 131 Постанови №302 передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься така інформація: (…) біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук) виключно за згодою особи.
Безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразку містить відцифровані персональні данні особи.
Отже, безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразку містить відцифровані персональні данні особи.
Згідно частин 1, 2 статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до частин 1, 2 статті 35 Конституції України кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність. Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.
За змістом частини четвертої цієї ж статті, ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.
На підставі частини 7 статті 16 Закону №5492-VI уповноважений суб'єкт має право відмовити заявникові у видачі документа у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у ч.7 цієї статті); 3)заявник не надав усіх документів та інформації, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.
Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Яке визначено пунктами 2,3 Положення №2503-XII паспорт громадянина України видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України №456 від 06 червня 2019 року, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 року за №620/33591, затверджено Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України (далі Тимчасовий порядок №456), який визначає порядок подання документів, їх розгляду і прийняття рішення про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року (далі паспорт) особі, щодо якої прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року (далі рішення суду), засвідчене в установленому законодавством порядку.
Пунктом 1 розділу ІІІ «Оформлення паспорта вперше» Тимчасового порядку №456 визначено, що для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі заявник) подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію / зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Проте, рішення відповідача від 30.03.2023 про відмову ОСОБА_1 у видачі первинного паспорта громадянина України, яке оформлене листом за заявою про первинне оформлення, не містить висновків про неможливість ідентифікації особи ОСОБА_1 та не підтвердження факту його належності до громадянства України.
До того ж, рішення відповідача від 30.03.2023 про відмову ОСОБА_1 у видачі первинного паспорта громадянина України, яке оформлене листом за заявою про первинне оформлення, належним чином не мотивовано, оскільки не містить обґрунтувань причин відмови, а саме: не конкретизовано, які дані з баз даних Реєстру, картотек не підтверджують надану заявнику інформацію, та яких саме документів (інформації) з переліку, необхідних для оформлення і видачі паспорта, не надано заявником, зауважень до повноти поданих заявником документів, відповідності їх оформлення вимогам законодавства, подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, з боку відповідача не було.
Таким чином, враховуючи наведене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов до висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні, тому, апеляційну скаргу підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін
Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області-залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 року в адміністративній справі №160/13123/23 -залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя С.В. Сафронова
суддя С.М. Іванов
суддя Д.В. Чепурнов