Рішення від 30.09.2024 по справі 260/4654/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2024 року м. Ужгород№ 260/4654/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

17 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким просить:

1.Прийняти позов до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.

2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 .

3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 видати військово-обліковий документ на імя ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 , пройшов медичний огляд військовою лікарняною комісією., і за результатами медогляду комісія визнала непридатність до військової служби з виключенням з обліку.

На протязі наступних шести місяців позивач п'ять разів відвідував ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) для отримання військово-облікового документу.

Однак йому не було видано жодного документу.

21 травня 2024 року ним на виконання вимог Закону України № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», оновлено облікові дані через додаток Резерв+. Після оновлення даних, він побачив, що його статус - «не на обліку», а не «виключений з військового обліку».

Для уточнення даних він зареєструвався в електронну чергу на відвідування ІНФОРМАЦІЯ_8 23 травня 2024.

23.05.2024 він відвідав ІНФОРМАЦІЯ_7 , надав паспорт, код, та копію довідки військоволікарняної комісії від 19 липня 2022 року. Усно йому повідомили, що внесуть коректні облікові дані в систему та видадуть військово-обліковий документ, записали номер мобільного, та сказали, що подзвонять для візиту в ТЦК та СП. Не дочекавшись запрошення по телефону позивач відвідав ІНФОРМАЦІЯ_9 15 червня 2024, там запитали прізвище, уточнили в списках, і сказали що ще не готовий документ - по готовності вони повідомлять по телефону. З тим же результатом закінчились відвідування ІНФОРМАЦІЯ_8 02.07. 2024 та 09. 07. 2024 року.

09 липня 2024 року позивач самостійно, через додаток Резерв+ відправив запит на виправлення облікових даних, результат теж відсутній.

10 липня 2024 позивачем отриманий Витяг №1357207-10072024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з якого видно, що облікові дані не виправлено.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 18 липня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в справі, залучено до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог : ІНФОРМАЦІЯ_10 , яку зобов'язано надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали: Висновок щодо ОСОБА_1 , огляд якого згідно Довідки проводився 19.07.2022 року та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_6 надати суду в термін 7 днів з дня отримання даної ухвали: всі звернення , заяви подані позивачем та відповіді і рішення , прийняті за наслідками їх розгляду.

01 серпня 2024 року від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив на позов з додатками , в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_6 не заперечує, що позивач 19.07.2022 року завершив проходження медичного огляду військово-лікарською комісією, про що свідчить постанова/довідка військово-лікарської комісії форми 4 вих. №3423 від 19.07.2022 року. Громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було виключено з військового обліку військовозобов'язаних.

Військовий квиток виготовлено 29.06.2022 року з дотриманням вимог Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затверджено Указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 та Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затверджено наказом Міністерства оборони України 10.04.2017 № 206.

Разом з тим, Позивач до ІНФОРМАЦІЯ_1 із клопотанням/заявою/вимогою про видачу військового квитка - не звертався.

У ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутні документи, що підтверджують прибуття позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки - відсутні. Доказів, що позивач особисто з'являвся до відповідача для отримання військового квитка - суду не надано. З огляду на те, що саме позивач, особисто не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідач позбавлений можливості видати військовий квиток ОСОБА_3 .

Обставини встановлені судом

ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 виданого 08.04.1999 року.

Довідкою військово-лікарської комісії форми 4 вих. №3423 від 19.07.2022 року. підтверджується те, що за результатами медичного огляду проведеного 19 липня 2022 року ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.31а;30г графи ІІ Розкладу хвороб, що не заперечується сторонами.

ІНФОРМАЦІЯ_11 видано 29.06.2022 року Військовий квиток серії НОМЕР_2 на прізвище ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .. Копія даного військового квитка надана відповідачем суду та міститься в матеріалах справи .

Згідно запису № 13 у військовому квитку зазначено , що 24 червня 2022 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_12 визнаний придатним до військової служби в в/ч за гр. ІІ ст.31в,30е розкладу хвороб . Підлягає повторному огляду 21.06.2027 р. Запис містить особистий підпис власника квитка.

Згідно запису №14 військовому квитку зазначено , що 19.07.2022 року медичною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_13 визнаний непридатний до в/с з виключенням з військового обліку військовозобов'язанихза гр. ІІ ст.31а;30г графи ІІ Розкладу хвороб.

Розділ VI Відмітки про військовий облік містить штамп 22.09.2022 р. ВИКЛЮЧЕНО з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_14 за станом здоров'я.

Згідно витягу №1357203-10072024 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів зазначено наступну інформацію щодо ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 :

Вид військового обліку - Не на обліку

Наявність права на бронювання від призову на військову службу під час мобілізації - Не заброньовано

Наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації - Ні

Подання щодо розшуку в Національну поліцію - Не перебуває у розшуку

Результати надання послуги: Даних про перебування на військовому обліку не знайдено в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 для взяття на військовий облік.

Мотиви та норми права застосовані судом

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

24 лютого 2022 року Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" № 64/2022 введено воєнний стан на території України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, воєнний стан було продовжено. На час розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військову службу і військовий обов'язок» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Поняття та види, порядок ведення військового обліку, постановка на військовий облік, а також зняття та виключення з нього визначені статтями 33 - 37 Закону № 2232-XII.

Відповідно до частини 1 статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з частиною 3 статті 33 Закону № 2232-XII військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності визначає Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 3 Додатку № 2 до Порядку № 1487 призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема:

- особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

- особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;

- звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

- мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон.

Призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Військово-обліковими документами є:

для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;

для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;

для резервістів - військовий квиток.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення № 154).

Так, в силу пункту 1 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Відповідно до положень пункту 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема:

- ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам;

- розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Відповідно до п.81 Порядку №1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку.

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки беруть на військовий облік, знімають або виключають з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у яких відсутні військово-облікові документи, лише після відновлення зазначених документів.

З аналізу вказаних норм слідує, що взяття на військовий облік або виключення з військового обліку військовозобов'язаних може мати місце лише за умови наявності в особи паспорта громадянина України та одного з військово-облікових документів, передбачених п.20 Порядку №1487, а саме: військового квитка або тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.

У відповідності до п.1 Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 2016 року №582/2016, військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу є документом, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов'язаного, резервіста) та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Згідно п.3 Положення №582/2016 військові квитки видаються, зокрема, районними (об'єднаними районними), міськими (районними у містах, об'єднаними міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки у таких випадках: призову або прийняття на військову службу; зарахування до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти; прийняття на службу у військовому резерві Збройних Сил України та інших утворених відповідно до закону військових формувань; припинення альтернативної (невійськової) служби у разі закінчення строку її проходження; зняття з військового обліку за станом здоров'я у випадках, визначених Міністерством оборони України (якщо раніше військовий квиток не видавався); виключення з військового обліку за станом здоров'я (якщо раніше військовий квиток не видавався); позбавлення військового звання офіцерського складу.

Суд зауважує, що порядок видачі, зберігання та знищення військових квитків врегульовано Порядком видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 10 квітня 2017 року № 206 (далі - Порядок № 206).

Відповідно до пункту 1 розділу І Порядку № 206 військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - військовий квиток) є документом, що посвідчує особу військовослужбовця (військовозобов'язаного) та визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Районні (міські) військові комісаріати (далі - Р(М)ВК) видають військові квитки під час призову або прийняття громадян на військову службу, зарахування в запас, зарахування до військового навчального закладу, звільнення у запас або зняття з військового обліку за станом здоров'я, поновлення військового квитка у разі його втрати або пошкодження.

Видача військових квитків військовозобов'язаним проводиться Р(М)ВК за місцем їх перебування на військовому обліку на підставі заяви про видачу військового квитка (додаток 1).

Військові квитки видаються під особистий підпис у відомості видачі військових квитків (тимчасових посвідчень) Р(М)ВК (далі - відомість) (додаток 2).

Пункт 13 Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затверджено Указом Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 передбачено письмове оформлення передачі військового квитка.

Відтак із системного аналізу вищезазначених норм слідує, що для отримання військово-облікового документа з відміткою про виключення з військового обліку позивач має подати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідну заяву.

Позивач у позовній заяві зазначає про те, що 19 липня 2022 року ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст.31а;30г графи ІІ Розкладу хвороб, що не заперечується сторонами. Позивач зазначає, на протязі наступних шести місяців він п'ять разів відвідував ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ) для отримання військово-облікового документу, після того 21 травня 2024 року, ним, на виконання вимог Закону України № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», оновлено облікові дані через додаток Резерв+. Після оновлення даних, він побачив, що його статус - «не на обліку», а не «виключений з військового обліку». 23.05.2024 він відвідав ІНФОРМАЦІЯ_7 , надав паспорт, код, та копію довідки військоволікарняної комісії від 19 липня 2022 року. Зазначає, що позивач відвідав ІНФОРМАЦІЯ_9 15 червня 2024, 02.07. 2024 та 09. 07. 2024 року.

Однак, жодних доказів на підтвердження того, що позивач звертався із заявою чи особисто з'являвся до відповідача для отримання військового квитка суду не надано.

Разом з тим судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_6 військовий квиток виготовлено 29.06.2022 року з дотриманням вимог Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затверджено Указом Президента України від ЗО грудня 2016 року № 582/2016 та Порядку видачі, зберігання та знищення військових квитків осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затверджено наказом Міністерства оборони України 10.04.2017 № 206.

Отже, зазначені обставини, якими позивач мотивує свої позовні вимоги по суті, станом на час розгляду даної справи вирішено.

Враховуючи наведене відсутні підстави стверджувати, що ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснив бездіяльність відносно позивача.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено порушення його прав відповідачами, оскільки він не звертався із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 із клопотанням/заявою/вимогою про видачу військового квитка . Доказів бездіяльності відповідача позивачем не надано, а судом під час розгляду справи не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, зокрема ч.2 ст.2 КАСУ суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЗ.Б.Плеханова