Ухвала від 30.09.2024 по справі 260/5005/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

30 вересня 2024 рокум. Ужгород№ 260/5005/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючої - судді Маєцької Н.Д., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання позивача про повернення судового збору в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якій просить: зобов'язати вчинити дії ГУ ПФ України в Закарпатській області, а саме перерахувати пенсію з врахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2022 рік, починаючи з 01.06.2024 року.

Ухвалою судді від 12 серпня 2024 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду доказів сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

26 вересня 2024 року від позивача до суду надійшла заява на усунення недоліків позовної заяви, до якої долучено квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн. Одночасно вказаною заявою позивач просить суд повернути судовий збір в сумі 605,60 грн., оскільки вважає, що він як пенсіонер та непрацездатна особа повинен сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн.

Розглянувши клопотання позивача про повернення судового збору, суд зазначає наступне.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору є Закон України "Про судовий збір" № 3674-VI (надалі Закон України № 3674-VI).

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України № 3674-VI сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Так, згідно ст. 4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Цією ж нормою встановлено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру судовий збір складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік», станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028,00 грн.

Як встановлено судом, позивачем у позовній заяві було заявлено одну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, суд зазначає, що розмір судового збору за подання даної позовної заяви становить саме - 1211,20 грн., а не 605,60 грн., як помилково зазначає позивач.

Відповідно до вимог Закону України "Про судовий збір" пенсіонери та напрацездатні особи не звільнені від сплати судового збору.

В той же час, пільги щодо сплати судового збору, передбачені ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Крім того, відповідно до ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Разом з тим, позивач не надає суду доказів на підтвердження наявності пільг зі сплати судового збору, передбачених ст. 5 Закону України "Про судовий збір" та доказів на підтвердження підстав для зменшення розміру судового збору, визначених ст. 8 вказаного Закону.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про повернення суми сплаченого судового збору.

Керуючись ст. 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання позивача про повернення судового збору - відмовити.

2. Ухвала окремому оскарженню не підлягає.

СуддяН.Д. Маєцька