про залишення позовної заяви без руху
30 вересня 2024 року м. Житомир справа № 293/1195/24
категорія 105000000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Капинос О.В., скаргу ОСОБА_1 до Державного виконавця Житомирського відділу державної виконавчої служби у Житомирському районі Житомирської області ЦМУ МЮ (Київ) Янської Ю.М. про визнання незаконною та скасування постанови,
встановив:
Ухвалою Черняхівського районного суду від 13.08.2024 передано матеріали адміністративної справи за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця Житомирського відділу державної виконавчої служби у Житомирському районі Житомирської області ЦМУ МЮ (Київ) Янської Ю.М. до Житомирського адміністративного суду за підсудністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.8,9 ст.4 КАСУ позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, або адміністратор за випуском облігацій, який подає позов до адміністративного суду на захист прав, свобод та інтересів власників облігацій відповідно до положень Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки", а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду;
Відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір .
Отже, сторонами у адміністративному процесі є позивач та відповідач, а не заявник та заінтересована особа.
Крім того, адміністративний суд розглядає позовні заяви, а не скарги, вимоги до змісту якої визначено у ст.160 КАСУ.
Відповідно до ч.5 ст.160 КАСУ в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
На виконання вказаних вимог позивачу необхідно зазначити код ЄДРПОУ або РНОКПП відповідача, якщо такий відомий.
Відповідно до ч.3 ст.287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Позивач у якості відповідача зазначив державного виконавця Житомирського відділу державної виконавчої служби у Житомирському районі Житомирської області ЦМУ МЮ (Київ) Янської Ю.М., що суперечить вимогам ч.3 ст.287 КАС України.
Крім того, позивач оскаржує постанову державного виконавця від 12.03.2024 про відкриття виконавчого провадження. Однак з позовом звернувся 12.08.2024.
Відповідно до п. 1 ч.2 ст.287 КАС України позовну заяву з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
За нормами ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
В порушення вказаних норм позивачем не надано заяву про поновлення строку звернення з позовом з обгрунтуванням поважності причин такого пропуску.
Крім того, частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем при зверненні зі скаргою до Черняхівського районного суду надано квитанцію про сплату судового збору від 15.04.2024. Код квитанції 9339-2516-8289-3058.
Разом з тим, відповідно до листа Черняхівського районного суду від 19.09.2024 повідомлено про відсутність інформації про зарахування судового збору до спеціального фонду держбюджету.
Частиною 1 статті 9 Закону України від 08.02.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон №3674-VI) встановлено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону №3674-VI суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Положеннями частини 10 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України регламентовано, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Таким чином, наявні підстави для витребування судом відомостей на запит суду про зарахування судового збору у сумі 1211,20 грн до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху. Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання належним чином оформленої позовної заяви з урахування вказаних в ухвалі недоліків та копій у відповідності до кількості учасників справи; заяви про поновлення строку звернення з позовом з обгрунтуванням причин поважності такого пропуску.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху до усунення позивачем її недоліків та до отримання судом відомостей на запит суду про зарахування судового збору у сумі 1211,20 грн до спеціального фонду Державного бюджету України.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя О.В. Капинос