Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 вересня 2024 року Справа №200/4568/24
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши у письмовому провадженні клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 16.11.2017 року по 28.02.2018 року включно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України нарахувати і виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 16.11.2017 року по 28.02.2018 року включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року у сумі 14724 гривні 64 копійки;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо невиплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 11.11.2021 року включно;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 Національної гвардії України нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію-різницю грошового забезпечення 4463 гривні 15 копійок в місяць за період з 01.03.2018 року по 11.11.2021 року включно у загальній сумі 198 015 гривень 09 копійок відповідно до норм абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Ухвалою від 12.07.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
25 липня 2024 року від відповідача до суду надійшло клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі п. 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Клопотання відповідача про залишення позову без розгляду обґрунтовано тим, що ухвала Донецького окружного адміністративного суду 12 липня 2024 року про відкриття провадження по справі №200/4568/24 не містить підтверджень того, що суддя з'ясовував, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом. Поряд із цим, відповідач зазначив, що з цим позовом позивач звернулась 04.07.2024 року, тобто через більше ніж 2 роки та 8 місяців з моменту, коли дізналась про порушення своїх прав.
Представник відповідача вважає, що постанови Верховного Суду містять взаємовиключні правові висновки, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27.04.2023 у справі №300/4201/22 та від 19.01.2023 у справі №460/17052/21 міститься висновок, згідно з яким строки звернення до адміністративного суду встановлені частиною другою статті 233 Кодексу законів про працю України, при чому в редакції, чинній до 19.07.2022, яка не обмежувала будь-яким строком право працівника на звернення до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати, якщо спір виник до 19.07.2022.
На думку представника відповідача такий правовий висновок є хибним.
Так, представник відповідача зазначив, що норма статті 233 Кодексу законів про працю України, яка за офіційним тлумаченням Конституційного Суду України є нормою, яка встановлює строки позовної давності, не може однозначно бути нормою, яка встановлює строк звернення до адміністративного суду.
Водночас, представник відповідача вважає, що слід також відмітити, що позивач по даній справі проходила військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період. Сучасна ситуація з проведенням мобілізації з усією очевидністю доводить, що проходження військової служби аж ніяк не може вважатися формою реалізації позивачем закріпленого статтею 43 Конституції України права на працю. Позивач по даній справі проходила військову службу за призовом під час мобілізації, в особливий період. Сучасна ситуація з проведенням мобілізації з усією очевидністю доводить, що проходження військової служби аж ніяк не може вважатися формою реалізації позивачем закріпленого статтею 43 Конституції України права на працю. Проходячи військову службу за призовом під час мобілізації позивачка, як і інші військовослужбовці, насамперед виконують свій конституційний обов'язок захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, передбачений статей 65 Конституції України, що відображено також у частині першій статті 1 та частині першій статті 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу». Якщо отримання заробітної плати у належному розмірі є основним мотивом виникнення приватних трудових правовідносин, то при проходженні публічної служби розмір грошової винагороди вже не має вирішального значення для вступу на таку службу. А щодо військової служби за призовом під час мобілізації розмір грошового забезпечення часто взагалі не враховується.
Поряд із цим, представник відповідача вважає, що позови про стягнення належної заробітної плати не можна ототожнювати з позовами про стягнення належного грошового забезпечення, а стаття норми статті 233 Кодексу законів про працю України не може бути спеціальною та мати перевагу у застосуванні перед нормою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, таким чином, застосування до цього спору статті 233 Кодексу законів про працю України в редакції, яка втратила чинність ще 19.07.2022, суперечить вимогам частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, проте згідно з частиною п'ятою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Дослідивши доводи клопотання відповідача суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно ч.ч. 3, 4 ст. 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч.ч. 1, 5 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Поряд із цим, відповідно до ч.ч. 2, 4-5 ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» від 2 червня 2016 року № 1402-VIII, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Відтак, незважаючи на викладені у клопотанні представника відповідача доводи про “хибність» на його думку висновків Верховного Суду, з чим суд погодитись не може, у суду відсутні законні підстави їх не застосовувати, що також власне стосується і відповідача.
Так, Верховний Суд вирішуючи питання щодо застосування строків звернення до суду у рішенні від 06 квітня 2023 року у справі №260/3564/22, яке набрало законної сили на підставі постанови Великої палати від 21 вересня 2023 року дійшов наступних висновків щодо строків звернення до суду:
“…до 19 липня 2022 року КЗпП України не обмежував будь-яким строком право працівника на звернення до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати. Після цієї дати строк звернення до суду з трудовим спором, у тому числі про стягнення належної працівнику заробітної плати, обмежений трьома місяцями з дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права.
При цьому, з огляду на згадані правові позиції Конституційного Суду України щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів, Верховний Суд дійшов висновку про поширення дії частини першої статті 233 КЗпП України в редакції Закону України від 01.07.2022 №2352-IX тільки на ті відносини, які виникли після набуття цією нормою закону чинності.
Таким чином, зважаючи на гарантування конституційного права на своєчасне одержання винагороди за працю та рівність усіх працівників у цьому праві, положення статті 233 КЗпП України в частині, що стосуються строку звернення до суду у справах, пов'язаних з недотриманням законодавства про оплату праці, мають перевагу в застосуванні перед частиною п'ятою статті 122 КАС України...».
У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України, статей 1, 12 Закону України “Про оплату праці» від 15 жовтня 2013 року № 8-рп/2013, на який посилається представник позивача, зазначено, що у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат.
Водночас, наведене представником відповідача покликання на постанову Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року у справі №500/2486/19, у якій як зазначає представник відповідача суд “виклав правовий висновок, згідно з яким строк давності, який має матеріально-правову природу, не може бути одночасно і процесуальним строком звернення до суду» є дещо спотвореним та вирваним з контексту, оскільки дослівно Верховний Суд зазначив про таке: “Отже, Верховний Суд у складі судової палати вважає, що зазначений у пункті 102.1 статті 102 ПК України строк є саме строком давності, який має матеріально-правову природу, а тому не може бути одночасно і процесуальним строком звернення до суду. Між правовою природою матеріально-правового строку давності в податкових правовідносинах та процесуального строку звернення до адміністративного суду є сутнісна різниця, а тому помилковим є ототожнення їх призначення при використанні».
Відтак, висновки постанови Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року у справі №500/2486/19 стосуються виключно податкових спорів та до спірних правовідносин застосовані бути не можуть.
Відносно доводів представника відповідача відносно того, що розмір грошової винагороди не має вирішального значення для вступу на таку службу, а щодо військової служби за призовом під час мобілізації розмір грошового забезпечення часто взагалі не враховується, суд зазначає, що в рішенні Конституційного суду України № 7-рп/2004 від 17.03.2004 по справі № 1-13/2004 зазначено, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України (254к/96-ВР) виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України (254к/96-ВР) перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 N 8-рп/99 (v008p710-99) у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 N 5-рп/2002 (v005p710-02) у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 N 5-рп/2002 (v005p710-02) у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Щодо доводів представника відповідача відносно того, що позови про стягнення належної заробітної плати не можна ототожнювати з позовами про стягнення належного грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.
Відповідно до ст.ст. 1-2, 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII, соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
До того ж, Верховний Суд у постанові від 10 лютого 2022 року у справі № 420/13606/21, дійшов висновку, що поняття “грошове забезпечення», “одноразова грошова допомога при звільненні» та “заробітна плата», які використано у чинному законодавстві, що регулює трудові правовідносини, є рівнозначними.
Отже, ст. 22 Конституції України визначено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Відтак, доводи клопотання відповідача у цій частині є неприйнятними.
Решта доводів представника відповідача висновків суду не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки спірні правовідносини виникли та закінчились до 19 липня 2022 року, коли ст. 233 КЗпП України не обмежувала будь-яким строком право працівника на звернення до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати, то позивач у спірних правовідносинах мала право звернутись до суду без обмеження будь-яким строком.
Відтак, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду та відмову у його задоволенні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 240 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі ч. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Т.В.Загацька