Рішення від 30.09.2024 по справі 160/10913/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2024 рокуСправа №160/10913/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача 1 - Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Відділ обслуговування громадян №4 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

26 квітня 2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача-1 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідача-2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа - Відділ обслуговування громадян №4 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 06.05.2024 року просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до пп. 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.02.2023 та скасувати рішення відповідача №045650014976 від 25.12.2023 р. про відмову у призначенні ОСОБА_1 , пенсії відповідно до пп. 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 19.02.2023 року;

- зобов'язати зарахувати до загального трудового стажу період проходження військової служби з 30.07.1999 по 31.12.2003 та призначити і виплачувати пенсію за віком з 19.02.2023 відповідно до п.п. 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області протягом 30 (тридцяти) днів з моменту набрання рішенням законної сили подати звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що вона з перебуває на обліку з 21.12.2023 року в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком (зі зниженням пенсійного віку) відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV та має статус учасника бойових дій. 24.02.2023 позивач вперше звернулась до пенсійного органу із заявою, щодо призначення пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.03.2023 №045650014976 було відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону №1058-IV, в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (20 років). Позивач не погодилась з таким рішенням та звернулась до суду з позовною заявою щодо скасування вищезазначеного рішення пенсійного органу. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 y справі №160/6203/23 відмовлено у задоволенні позову. Не погодившись з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 у справі №160/6203/23, позивачка звернулась з апеляційною скаргою до Третього апеляційного адміністративного суду. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.10.2023 у справі №160/6203/23 апеляційну скаргу задоволено частково, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 по №160/6203/23 було скасовано та прийнято у справі нове судове рішення, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.02.2023 р. про призначення пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV.

Позивач повторно звернулась до пенсійного органу 24.03.2023 із заявою щодо призначення пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.03.2023 №045650014976 було відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону №1058-IV, в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (20 років). Позивач не погодилась з таким рішенням та звернулась до суду з позовною заявою щодо скасування вищезазначеного рішення пенсійного органу. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 року по справі №160/18862/23 позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано вищезазначене рішення пенсійного органу.

Позивач повторно звернулась до пенсійного органу 21.12.2023 із заявою про призначення пенсії за віком (із зниженням віку) відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV з урахуванням висновків суду, які набрали законної сили у справах №160/6203/23 та №160/18862/23 та просила призначити пенсію саме з 19.02.2023 року з моменту першого звернення. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 25.12.2023 року №045650014976 було відмовлено у призначенні пенсії за віком (зі зниженням пенсійного віку), як учаснику бойових дій відповідно до Закону №1058-IV та зазначено, що страховий стаж складає 18 років 4 міс 3 дні.

Позивач вважає, що при зверненні із заявою від 21.12.2023 року до ГУПФУ, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області при прийнятті рішення про відмову у призначенні пенсії від 25.12.2023 року №045650014976 не враховано постанову та судове рішення, які набрали законної сили від 25.10.2023 справі №160/6203/23: та від 02.11.2023 року у справі №160/18862/23, а отже протиправно не зараховано до страхового стажу періоду військової служби з 30.07.1999 по 31.12.2003.

Також позивачем зазначено про те, що 10.01.2024 року вона знову звернулась до пенсійного органу додатково надавши довідку про сплачені страхові внески у військовій частині НОМЕР_1 та їй була призначена пенсія з 21.12.2023 року.

Позивач вважає, що призначення пенсії повинно було відбутись саме з 19.02.2023 року на виконання постанови та рішення суду, тому звернулась до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 02 травня 2024 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду: уточненої позовної заяви, в якій привести прохальну частину у відповідність до вимог п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, з доказами направлення уточненої позовної заяви в порядку, визначеному ч. 9 ст. 44 КАС України.

На виконання ухвали суду від 02.05.2024 року на адресу суду через підсистему «Електронний суд» від ОСОБА_1 , 06.05.2024 року надійшла уточнена позовна заява, з приведенням прохальної частини у відповідність до вимог п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України.

Ухвалою суду від 14 травня 2024 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачам було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів.

Залучено до участі в адміністративній справі № 160/10913/24 у якості відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Копію ухвали про відкриття провадження у справі отримано представниками Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області 15.05.2024 року та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 16.05.2024 року, про що в матеріалах справи містяться довідки про доставку електронних листів.

Правом подання відзиву відповідач-1 та 2 не скористалися.

Частиною першою статті 261 КАС України визначені особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи обставини ненадання відповідачем-1 та 2 відзивів у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі), суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на викладене, суд зазначає, що вжив заходи щодо належного повідомлення відповідача-1 та 2 про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, у порядку визначеному КАС України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.09.2024 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином завірену копію матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

На виконання ухвали суду від 04.09.2024 року, відповідачем-2 надано 11.09.2024 року до суду копію матеріалів пенсійної справи позивача.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 21.12.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком (зі зниженням пенсійного віку), як учасник бойових дій відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV.

24 лютого 2023 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, щодо призначення пенсії за віком (із зниженням віку), як учаснику бойових дій відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV.

У зв'язку з впровадженням екстериторіальності її заяву було направлено для опрацювання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та розглянуто ним.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.03.2023 №045650014976 було відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону №1058-IV, в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (20 років). Позивач не погодилась з таким рішенням та звернулась з позовною заявою до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 по справі №160/6203/23 (суддя Озерянська С.І.) було відмовлено у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Відділ обслуговування громадян №4 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій та рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Не погодившись з рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2023 по справі №160/6203/23, ОСОБА_1 звернулась з апеляційною скаргою до Третього апеляційного адміністративного суду. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 25.10.2023 по справі №160/6203/23 апеляційну скаргу задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.03.2023 року № 045650014976 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.02.2023р. про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

24 березня 2023 року позивач повторно звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо призначення пенсії за віком (із зниженням віку), як учаснику бойових дій відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV.

У зв'язку з впровадженням екстериторіальності її заяву було направлено для опрацювання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та розглянуто ним.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 31.03.2023 №045650014976 було відмовлено в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій відповідно до Закону №1058-IV, в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу (20 років). Позивач не погодилась з таким рішенням та звернулась з позовною заявою до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.11.2023 року по справі №160/18862/23 (суддя Голобутовський Р.З.) позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 31.03.2023 №045650014976 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

21 грудня 2023 року позивач повторно звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, щодо призначення пенсії за віком (із зниженням віку), як учаснику бойових дій відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV.

У зв'язку з впровадженням екстериторіальності її заяву було направлено для опрацювання до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та розглянуто ним.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 25.12.2023 року №045650014976 було відмовлено в призначенні пенсії за віком за нормами до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058-IV, у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Рішення обґрунтоване тим, що відповідно п.4 ч.1 ст.115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6. особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" після досягнення жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років у жінок.

Пенсійний вік заявника 55 років. Страховий стаж особи становить 18 років 4 місяці 3 дні.

За доданими документами до страхового стажу не зараховано: періоди трудової діяльності згідно трудової книжки серії НОМЕР_2 , дата заповнення 21.05.1992 року

1) з 03.05.1992 року по 19.05.1992 року, оскільки з 01.01.2023 року російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежності Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року, тому до страхового стажу зараховуються періоди роботи на території РРФСР по 31.12.1991 року:

2) з 17.08.1992 року по 17.02.1993 року, оскільки відсутня інформація про назву підприємства при прийнятті на роботу;

період служби з 01.07.2000 по 30.11.2007 року, оскільки заявницею не надано довідку про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески у формі, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за № 463/36085;

період служби з 01.12.2007 року по 31.10.2014 року, оскільки в довідці про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески відсутній номер та дата реєстрації внески, що не відповідає формі, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 квітня 2021 року за № 463/36085.

А також повідомлено про те, що в посвідченні учасника бойових дій серії НОМЕР_3 від 05.05.2016 року відсутній особистий підпис власника посвідчення.

Отже, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком за нормами п. 1 ч.1 ст.115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Не погоджуючись з відмовою відповідачів у призначенні пенсії за віком не з 19.02.2023 року та не зарахуванням періоду проходження військової служби з 30.07.1999 по 31.12.2003 роки, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

За приписами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, у тому числі (…) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у пункті 5 рішення №8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

За приписами п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Частиною першою ст. 24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог абз. 6 ч. 3 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Частиною 4 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Також, згідно із ст. 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідні положення містить і Постанова Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, якою затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок №637).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 6 Порядку №637 передбачено, що для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв'язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ. Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Пунктом 8 Порядку №637 передбачено, що час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Як свідчать встановлені обставини справи, 24.02.2023 позивач подала до пенсійного органу заяву про призначення пенсії та наступні документи: довідки №№171,172 та 174; витяги №111, 52, 209, 76, 141, 28, 4, 40; військовий квиток; посвідчення учасника бойових дій; трудову книжку; паспорт; свідоцтво про шлюб; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру.

Відповідно до п. 1.3 розділу І Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міноборони України №170 від 10.04.2009, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 №438/16454, громадяни України, які виконують військовий обов'язок під час проходження військової служби, є військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту. Статус військовослужбовця підтверджується такими документами, що посвідчують особу: посвідченнями офіцерів і генералів - особи офіцерського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту.

При цьому суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Верховний Суд у постанові від 18 грудня 2019 року у справі №761/29966/16-ц (провадження №61-5327св19) роз'яснив, що преюдиція - це обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набуло законної сили, в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиційно встановлені факти не підлягають доказуванню. Звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, варто розуміти так, що учасники судового процесу не зобов'язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені.

В рамках розгляду справи №160/6203/23 були встановлені обставини, що свідчать про те, що висновки відповідача про неподання позивачем військового квитка є помилковими. Також у вказаній справі суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 03.03.2023 року №045650014976 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", є протиправним. Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи вищезазначене рішення пенсійного органу було мотивоване недостатністю страхового стажу для призначення пенсії, зокрема не зараховано період проходження військової служби з 30.07.1999 по 31.12.2003, у зв'язку з ненаданням військового квитка, проте вказане рішення скасоване постановою суду апеляційної інстанції.

Крім того, враховуючи, що підстави для прийняття рішення №045650014976 від 25.12.2023 року фактично є ідентичними до підстав відмови у призначенні пенсії, які визначені в рішенні від 03.03.2023 №045650014976, суд робить висновок про передчасність та неправомірність прийняття повторного рішення про відмову у призначенні пенсії №045650014976 від 25.12.2023 року з тих же підстав, що досліджені у справі №160/6203/23.

За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем-1 не доведено правомірність відмови позивачу у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до пп. 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», натомість включенням періоду проходження військової служби з 30.07.1999 по 31.12.2003 для розрахунку пенсії, та доводить обґрунтованість позовних вимог у цій частині.

З урахуванням викладеного вище та з метою належного захисту прав та інтересів позивача, з огляду на частину другу статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №045650014976 від 25.12.2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до пп. 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача-2 призначити позивачеві пенсію за віком задоволенню не підлягають, оскільки суд не може підміняти пенсійний орган, і на власний розсуд розраховувати страховий стаж, та задоволення зазначених вимог свідчитиме про втручання до дискреційних повноважень пенсійного органу, що є неприпустимим.

Як видно з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 р. № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Так, призначення та обрахунок пенсії є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Верховним Судом у постанові від 07 березня 2018 року у справі №233/2084/17 зазначено, що вирішення питання призначення пенсії є виключною компетенцією Пенсійного фонду, а тому належним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, а не зобов'язання відповідача призначити пенсію, оскільки відповідачем ще не вирішено питання щодо зарахування стажу.

Крім того, питання щодо призначення пенсії за віком відповідно до п.п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є аналогічним вимозі, що була заявлена в межах адміністративної справи №160/6203/23.

Третім апеляційним адміністративним судом у постанові від 25.10.2023 по справі №160/6203/23 відмовлено у задоволенні аналогічної вимоги з тих підстав, що належним способом порушених прав позивача у заявленому до розгляду спорі є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 24.02.2023 року про призначення пенсії.

Враховуючи, що питання призначення позивачу пенсії має вирішуватись відповідачем на виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 25.10.2023 у справі №160/6203/23 та дискреційні повноваження пенсійного органу, суд вважає передчасними повторно заявлені позивачем вимоги у цій справі.

Таким чином, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту прав позивача буде саме зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального трудового стажу позивача період проходження військової служби з 30.07.1999 по 31.12.2003.

Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача-1 подати протягом 30 днів, з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Порядок встановлення обов'язку суб'єкта владних повноважень подання звіту про виконання судового рішення визначено у ст. 382 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною 2 статті 382 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Правові норми, закріплені у ч.1 ст.382 КАС України, кореспондуються з положеннями, зокрема, п.1 ч.6 ст.246 КАС України, згідно з якими, у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про порядок і строк виконання рішення.

З аналізу наведених норм вбачається, судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем-1 у справі суд може встановити під час прийняття рішення у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Висновки аналогічного характеру викладені у додатковій постанові Верховного Суду по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018.

Тобто, встановлення судового контролю є правом, а не обов'язком суду, у зв'язку із чим, з урахуванням встановлених в ході розгляду справи обставин, суд не вбачає підстав для зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області подати до суду звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», підстави для розподілу судових витрат, відсутні.

Керуючись ст. ст. 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до відповідача-1 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (місцезнаходження: 21005, Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих, буд. 22, код ЄДРПОУ 13322403), відповідача-2 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427), третя особа - Відділ обслуговування громадян №4 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №045650014976 від 25.12.2023 р. про відмову у призначенні ОСОБА_1 , пенсії відповідно до п.п. 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу період проходження військової служби з 30.07.1999 по 31.12.2003.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева