25 вересня 2024 року Справа № 160/12526/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лозицької І.О.
при секретарі судового засідання Губкіної А.М.
за участі сторін:
представника позивача Денисенко Т.М.
представника відповідача Мосесова А.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансформ Енерджи» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Трансформ Енерджи» з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 12.02.2024 № 0065700701, від 12.02.2024р. № 0064900701 та від 20.02.2024р. № 0080670701.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що 08.02.2024 р. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Трансформ Енерджи» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 19.12.2022 р. № 9273385343 від'ємного значення з податку на додану вартість в сумі 6152 456,00 грн. За результатами вказаної перевірки контролюючим органом складено акт від 08.02.2024 р. № 251/04-36-07-01-06/42942657. Копія даного акту надійшла на адресу ТОВ «Трансформ Енерджи» 17.02.2024 р. На підставі вказаного акту податковим органом були винесені податкові повідомлення-рішення: від 12.02.2024 р. №0065700701, відповідно до якого зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 6 152 456,00 грн. - від 12.02.2024 р. № 0064900701, відповідно до якого збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 19 309 823,75 грн., з яких за основним платежем 15 447859,00 грн. та за штрафними санкціями 3 861 964,75 грн. Вказані податкові повідомлення-рішення отримані ТОВ «Трансформ Енерджи» засобом поштового зв'язку 29.03.2024 р. В рамках вищевказаної перевірки, а саме, 01.02.2024 р. головним державним інспектором відділу перевірок платників основних галузей економіки управління податкового аудиту ГУ ДПС у Дніпропетровській області складено акт за № 174/04-36- 07-01-06/42942657 про ненадання документів ТОВ «Трансформ Енерджи». На підставі вказаного акту контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 20.02.2024 р. № 0080670701 на загальну суму штрафу 2 040,00 грн. Вказане податкове повідомлення-рішення отримано ТОВ «Трансформ Енерджи» 12.03.2024 р. З вищевказаними податковими повідомленнями-рішеннями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області ТОВ «Трансформ Енерджи» не погоджується, вважає їх такими, що підлягають скасуванню, оскільки вони винесені з порушенням закону та на підставі протиправних висновків, викладених у актах від 08.02.2024 р. та 01.02.2024 р.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Представником Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було направлено на адресу суду відзив на позовну заяву, в тексті якого зазначено, що Наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.03.2023 №1705-п, відповідно до п.п.78.1.5 п.78.1 ст.78 ПКУ з 31.03.2023 призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657) та в зв'язку з отриманням інформації про втрату первинної документації за період з січня 2022р. по січень 2023р. згідно п.44.5 ст.44 ПКУ перенесено строки проведення перевірки до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків, але на строк не більше 120 днів. У зв'язку з отриманням заперечення на акт документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657) від 21.02.2023 №677/04-36-07-01/42942657, керуючись п.п.78.1.5 п.78.1 ст.78, п.п. 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінам та доповненнями, згідно з наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.03.2023 №1705-п, з наказом від 20.07.2023 №3406-п розпочата документальна позапланова виїзна перевірка у зв'язку з тим, що ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» подано податкову декларацію з ПДВ за листопад 2022 року, з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис., яке визначене з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах та поданих уточнюючих розрахунків. ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657) направлено лист від 24.07.2023 №24/07/23 (вх. до ГУ ДПС від 24.07.2023 №72699/6), відповідно до якого встановлено, що під час досудового розслідування у органу досудового розслідування виникла необхідність у долучені до матеріалів кримінального провадження від 30.01.2023 №42023040000000110 документи та інформацію, які перебувають у ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ». Наказом від 24.07.2023 року №3437-п, відповідно до п.85.9 ст.85 Податкового кодексу України перенесено термін проведення зазначеної перевірки до усунення причин, які призвели до неможливості її проведення та надання до перевірки вилучених документів або забезпечення доступу до перевірки зазначених документів у зв'язку з вилученням оригіналів первинних документів Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області по кримінальному провадженню від 30.01.2023 р. №42023040000000110. За наслідками здійснених заходів щодо отримання доступу до вилучених правоохоронними органами документів для перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримано лист ГУ НП у Дніпропетровській області від 23.11.2023 р. №2/11658 (вхідний №90703/5 від 23.11.2023), яким повідомлено про повернення первинних документів в рамках кримінального провадження №42023040000000110. Наказом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.01.2024 р. №287-п «Про поновлення термінів проведення документальної позапланової виїзної перевірки» поновлено перевірку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657). У ході проведення перевірки керівнику ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» вручено особисто під розпис запит №1 від 01.02.2024 року в яких запропоновано у строк до 12:00 год. 01.02.2024 року надати:- Накази на призначення посадових осіб - Наказ про облікову політику підприємства на 2022 рік. - Наказ/розпорядження про призначення матеріально відповідальної особи підприємства - Наказ про затвердження складу інвентаризаційної комісії на підприємстві на 2022 рік - Штатний розпис підприємства за відповідні періоди (періоди виникнення від'ємного значення та задекларованого бюджетного відшкодування) із зазначенням посад та посадових окладів - Ліцензії, дозволи, сертифікати, ТУ (ДСТУ) та калькуляцію на товари власного виробництва - Інформацію про власні/орендовані офісні, складські, виробничі приміщення та виробничі потужності. У разі оренди, надати документи, на підставі яких відбувається оренда (договори, інше), підтвердити форму та стан розрахунків, надати акти виконаних робіт). Надати ж/о (картка рахунку) по рахунку 10 за відповідні періоди, а також надати інформацію щодо їх використання у виробничому процесі, документи на право власності - Документи щодо умов зберігання товарно-матеріальних цінностей, документального оформлення їх руху (оприбуткування, переміщення та відвантаження) - Інформацію, що до всіх наявних місць зберігання ТМЦ; - Документи згідно з якими отримано та оплачено товари, роботи, послуги (платіжні документи, видаткові накладні, ТТН, довіреності, акти виконаних робіт, акти приймання-передачі товару на переробку та повернення готової продукції з переробки, тощо) за відповідні періоди. - Документи, згідно з якими поставлено товари, виконано роботи/надано послуги - накладні, рахунки, оформлені довіреності на отримання ТМЦ (посадові та/ або службові особи, що отримали (відпустили) ТМЦ (роботи, послуги тощо), акти виконаних робіт/наданих послуг тощо; - Договори, контракти з постачальниками/покупцями товарів/послуг на митній території України та постачальниками/покупцями нерезидентами, специфікації (додатки) до них (в разі наявності); - Журнали-ордери (картки рахунку) та оборотно-сальдові відомості загальні і розгорнуті за відповідні періоди по рахунках бухгалтерського обліку (у розрізі субрахунків) та/або по субконто (з найменуваннями у кількісних та вартісних показників) 10, 11, 12, 15, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 35, 36, 37, 50, 60, 61, 63, 64, 66, 67, 68, 70, 71, 73, 74, 79, 90, 91, 92, 93, 94, 97; - Залишки станом на 30.11.2022 року у кількісному та вартісному виразі в розрізі місць зберігання та/або передані на переробку стороннім організаціям; - Інші первинні документи бухгалтерського обліку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ», що стосуються господарської діяльності підприємства. Станом на 01.02.2024 підприємством документів за період з 01.10.2022 року по 30.11.2022 року (з моменту виникнення від'ємного значення, що включається до складу ПК послідуючого періоду який наявний безперервно) до перевірки не надано, про що складено акт від 01.02.2024 р. №174/04-36-07-01/42942657 «Про ненадання документів/їх копій до перевірки платником податків ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657) при проведенні позапланової виїзної документальної перевірки», попередніми податковими періодами, які вплинули на формування від'ємного значення ПДВ за листопад 2022 року в сумі 6 152 456 грн., за даними податкової звітності підприємства визначено періоди з жовтня 2022 року по листопадь 2022 року, що стало періодом охопленим перевіркою. Перевіркою відображеного показника у рядку 1.1 Декларацій (колонка А та Б) «Операції, що оподатковуються за основною ставкою» за період формування від'ємного значення з жовтня-листопада 2022 року відображено у загальній сумі 72 505 251 грн.. ПДВ - 14 501 050 грн., який сформовано за рахунок здійснення операцій відвантаження товарів з номенклатурою «Бензопила CG45 REBINER», «Бензопила Rebiner RC-3200 ОРЕГОН ЛАНЦЮГ 40 ШИНА», «Бензопила Rupez RUPCS-3300 ( ОРЕГОН ЛАНЦЮГ 40 ШИНА) (2шт/ящ)», «Відбійний молоток REBINER RHD-2950 (1шт/ящ)», «Фен REBINER RHG-2250 (10 шт/ящ)», «Костюм жіночий», «Набори скляного посуду», «Чоботи зимові дитячі TM Ustar розмір 35 колір: чорний матеріал: верх: текстиль, підклад та устілка: текстиль, підошва: термопластична гума» та інше. Представник відповідача зазначає, що у разі ненадання платником податків документів для проведення перевірки, є законні підстави провести перевірку з використанням наявної у контролюючого органу податкової інформації щодо задекларованих підприємством сум та визнати ці суми не підтвердженими документально. Так підприємством з 01.10.2022 року по 30.11.2022 року, згідно ІКС «Податковий блок» придбано товар, який зазначений нижче, та у деклараціях з ПДВ у ряд. 11.1 (Б) «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою» задекларовано суму - 20 972 707 грн. З метою проведення перевірки керівнику ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» вручено особисто під розпис запит №1 від 01.02.2024 року в яких запропоновано у строк до 01.02.2024 року надати: - Накази на призначення посадових осіб - Наказ про облікову політику підприємства на 2022 рік. - Наказ/розпорядження про призначення матеріально відповідальної особи підприємства - Наказ про затвердження складу інвентаризаційної комісії на підприємстві на 2022 рік - Штатний розпис підприємства за відповідні періоди (періоди виникнення від'ємного значення та задекларованого бюджетного відшкодування) із зазначенням посад та посадових окладів - Ліцензії, дозволи, сертифікати, ТУ (ДСТУ) та калькуляцію на товари власного виробництва - Інформацію про власні/орендовані офісні, складські, виробничі приміщення та виробничі потужності. У разі оренди, надати документи, на підставі яких відбувається оренда (договори, інше), підтвердити форму та стан розрахунків, надати акти виконаних робіт). Надати ж/о (картка рахунку) по рахунку 10 за відповідні періоди, а також надати інформацію щодо їх використання у виробничому процесі, документи на право власності - Документи щодо умов зберігання товарно-матеріальних цінностей, документального оформлення їх руху (оприбуткування, переміщення та відвантаження) - Інформацію, щодо всіх наявних місць зберігання ТМЦ; - Документи згідно з якими отримано та оплачено товари, роботи, послуги (платіжні документи, видаткові накладні, ТТН, довіреності, акти виконаних робіт, акти приймання передачі товару на переробку та повернення готової продукції з переробки, тощо) за відповідні періоди. - Документи, згідно з якими поставлено товари, виконано роботи/надано послуги - накладні, рахунки, оформлені довіреності на отримання ТМЦ (посадові та/ або службові особи, що отримали (відпустили) ТМЦ (роботи, послуги тощо), акти виконаних робіт/наданих послуг тощо; - Договори, контракти з постачальниками/покупцями товарів/послуг на митній території України та постачальниками/покупцями нерезидентами, специфікації (додатки) до них (в разі наявності); - Журнали-ордери (картки рахунку) та оборотно-сальдові відомості загальні і розгорнуті за відповідні періоди по рахунках бухгалтерського обліку (у розрізі субрахунків) та/або по субконто (з найменуваннями у кількісних та вартісних показників) 10, 11, 12, 15, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 35, 36, 37, 50, 60, 61, 63, 64, 66, 67, 68, 70, 71, 73, 74, 79, 90, 91, 92, 93, 94, 97; - Залишки станом на 30.11.2022 року у кількісному та вартісному виразі в розрізі місць зберігання та/або передані на переробку стороннім організаціям; - Інші первинні документи бухгалтерського обліку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ», що стосуються господарської діяльності підприємства. Станом 01.02.2024 документів до перевірки не надано. Згідно абз. 2 п.121.1, ст. 121 Податкового кодексу України складено акт від 01.02.2024 №174/04-36-07-01/42942657 про не надання документів їх копій до перевірки платником податків ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 6 152 456 грн., та встановлено порушення п. 121.1, ст. 121, п.85.2 Податкового кодексу України. ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримано лист підприємства від 01.02.2024 (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області №11274/6) в якому ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» повідомляє про вилучення первинних документів Слідчим СВ ВП №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, згідно опису від 27.12.2023 року Протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 27.12.2023 року. Відповідно до Протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 27.12.2023 року вилучено копії документів: контракти, договори, рахунки, накладні, акти виконаних робіт, банківські виписки, товарно-транспортні накладні, авансові звіти, накази, тощо. Крім того, в протоколі та описі відсутня інформація за який період вилучені документи. В обгрунтування відзиву на позовну заяву, представник відповідача зазначає, що загальний термін проведення перевірок, визначених у пунктах 200.10 та 200.11 статті 200 цього Кодексу, з урахуванням установлених цим пунктом строків зупинення не може перевищувати 60 календарних днів. У разі ненадання платником податків документів для проведення перевірки, є законні підстави провести перевірку з використанням наявної у контролюючого органу податкової інформації щодо задекларованих підприємством сум та визнати ці суми не підтвердженими документально. Станом на 01.02.2024 р. будь-яких документів до перевірки не надано, у зв'язку із ненаданням регістрів бухгалтерського обліку у кількісному та вартісному виразі, а також первинних документів щодо оприбуткування ТМЦ, за рахунок яких задекларовано рядок 11.1 за період, що підлягає перевірці (колонка А та Б), не їх обсяг та використання у господарській діяльності підприємства. В порушення п. 189.1 ст. 189, п. 198.5 ст. 198 ПКУ ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» занижено показник у рядку 4.1 (колонка Б) та, як слідство, показник рядку 9 (колонка Б) Декларацій з ПДВ за жовтень-листопад 2022 року на загальну суму ПДВ 20 972 707 грн. З метою проведення перевірки керівнику ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» вручено особисто під розпис запит №1 від 01.02.2024 року в якому запропоновано у строк до 01.02.2024 року надати: - Накази на призначення посадових осіб - Наказ про облікову політику підприємства на 2022 рік. - Наказ/розпорядження про призначення матеріально відповідальної особи підприємства - Наказ про затвердження складу інвентаризаційної комісії на підприємстві на 2022 рік; - Штатний розпис підприємства за відповідні періоди (періоди виникнення від'ємного значення та задекларованого бюджетного відшкодування) із зазначенням посад та посадових окладів - Ліцензії, дозволи, сертифікати, ТУ (ДСТУ) та калькуляцію на товари власного виробництва - Інформацію про власні/орендовані офісні, складські, виробничі приміщення та виробничі потужності. У разі оренди, надати документи, на підставі яких відбувається оренда (договори, інше), підтвердити форму та стан розрахунків, надати акти виконаних робіт). Надати ж/о (картка рахунку) по рахунку 10 за відповідні періоди, а також надати інформацію щодо їх використання у виробничому процесі, документи на право власності; - Документи щодо умов зберігання товарно-матеріальних цінностей, документального оформлення їх руху (оприбуткування, переміщення та відвантаження); - Інформацію, щодо всіх наявних місць зберігання ТМЦ; - Документи згідно з якими отримано та оплачено товари, роботи, послуги (платіжні документи, видаткові накладні, ТТН, довіреності, акти виконаних робіт, акти приймання-передачі товару на переробку та повернення готової продукції з переробки, тощо) за відповідні періоди; - Документи, згідно з якими поставлено товари, виконано роботи/надано послуги - накладні, рахунки, оформлені довіреності на отримання ТМЦ (посадові та/ або службові особи, що отримали (відпустили) ТМЦ (роботи, послуги тощо), акти виконаних робіт/наданих послуг тощо; - Договори, контракти з постачальниками/покупцями товарів/послуг на митній території України та постачальниками/покупцями нерезидентами, специфікації (додатки) до них (в разі наявності); - Журнали-ордери (картки рахунку) та оборотно-сальдові відомості загальні і розгорнуті за відповідні періоди по рахунках бухгалтерського обліку (у розрізі субрахунків) та/або по субконто (з найменуваннями у кількісних та вартісних показників) 10, 11, 12, 15, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 35, 36, 37, 50, 60, 61, 63, 64, 66, 67, 68, 70, 71, 73, 74, 79, 90, 91, 92, 93, 94, 97; - Залишки станом на 30.11.2022 року у кількісному та вартісному виразі в розрізі місць зберігання та/або передані на переробку стороннім організаціям; - Інші первинні документи бухгалтерського обліку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ», що стосуються господарської діяльності підприємства. Станом 01.02.2024 документів до перевірки не надано. Згідно абз. 2 п.121.1, ст. 121 Податкового кодексу України складено акт від 01.02.2024 №174/04-36-07-01/42942657 про не надання оригіналів документів, їх копій до перевірки платником податків ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 6 152 456 грн., та встановлено порушення п. 121.1, ст. 121, п.85.2 Податкового кодексу України. В порушення п.44.1 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), перевіреним підприємством завищено показники податкового кредиту у рядку 10.1 «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України з основною ставкою» всього у сумі 627 608 грн., в т.ч.: - за жовтень 2022 року на суму 318 031 грн.; - за листопад 2022 року на суму 309 577 грн.
Перевіркою відображених у рядку 16 Декларацій «Від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» показників за період з 01.10.2022 року по 30.10.2022 року у сумі 1 692 338 грн., встановлено, що на формування цих показників мали вплив операції з відображення сум від'ємного значення попереднього звітного періоду різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту придбання значної кількості товарів (запасів), реалізації яких відбувалась у майбутніх податкових періодах. Перевіркою відображених показників встановлено завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (ряд.21) за листопад 2022 року на загальну суму 6 152 456 грн., за рахунок порушень податкового законодавства детально викладених в п.3.1 та п.3.2. розділу ІІІ акта перевірки. Перевіркою достовірності і правильності визначення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду за листопад 2022 року (з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах), внаслідок заниження показника рядку 9 (колонка Б) та рядку 17 (колонка Б) Декларації (детально описано у п.3.1 та 3.2. розділу ІІІ цього акта) встановлено: - заниження показника рядка 18 (колонка Б) «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17)» Декларацій з ПДВ у сумі 15 447 859 грн.: - за жовтень 2022 року на суму 8 401 753 грн.; - за листопад 2022 року на суму 7 046 106 грн. - завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (ряд.21) за листопад 2022 року на загальну суму 6 152 456 грн. Перевіркою дотримання податкового законодавства ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 6 152 456 грн. (з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах) встановлено: - порушення: п.44.1 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.6 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), що призвело до заниження показника рядка 18 (колонка Б) «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17)» за період, що перевірявся на суму ПДВ 15 447 859 грн. - завищення від'ємного значення з ПДВ у листопаді 2022 року що зараховується до складу наступного звітного періоду на суму 6 152 456 грн.
На підставі викладеного вище, представник відповідача просить суд у задоволенні пред'явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Представником позивача було подано до суду письмові пояснення, в тексті яких зазначено, що в акті перевірки та у наданому відзиві вказано, що 01.02.2024 р. директору ТОВ «Трансформ Енерджи» під підпис вручено запит від 01.02.2024 р. за № 1 про надання інформації та первинних документів у повному обсязі, що належать або пов'язані з предметом перевірки за період з 01.10.2022 р. по 30.11.2022 р. в строк до 12:00 год. 01.02.2024 р.
В свою чергу, як зазначалося в позовній заяві та не заперечується відповідачем, товариством на адресу контролюючого органу в ході перевірки було надано лист за вх.№ 10969/6 від 01.02.2024 р. «Щодо надання інформації та первинних документів на запит № 1 від 01.02.2024 р.», в якому зазначено про неможливість надання первинних документів у зв?язку з вилученням останніх, відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей та документів слідчого СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, згідно з ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 21.12.2023 р. за справою № 201/15904/23, провадження № 1-КС/201/5301/2023 про тимчасовий доступ до речей та документів, вилучених для долучення до матеріалів кримінального провадження №42023042020000030. До листа було долучено копію протоколу та опису від 27.12.2023 р. При цьому, у наданій відповіді керівником підприємства зверталась увага на той факт, що в описі помилково вказано про вилучення у ТОВ «Трансформ Енерджи» саме копій первинних документів, оскільки це є шаблонним твердженням такого опису, що був наданий директору підприємства при проведенні вилучення. Проте, фактично 27.12.2023 р. відповідним слідчим були вилучені документи, перелік яких зазначено в описі, в оригіналах, а не в копіях. Відповідне виправлення шаблонного твердження опису не було зроблено директором через неуважність, що була викликана емоційним станом при проведенні слідчої дії. Окрім того, у наданій відповіді було наголошено, що факт вилучення 27.12.2023 р. саме оригіналів первинних документів ТОВ «Трансформ Енерджи» за період з 01.01.2022 по 25.12.2023 може бути підтверджений шляхом направлення контролюючим органом відповідного запиту до слідчого СВ BП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області Гавришиня Б.
При проведенні перевірки контролюючий орган не належно виконав передбачені чинним законодавством заходи, обмежившись формальним підходом до процедури отримання необхідних документів, замість вжиття заходів щодо повного забезпечення одержання відповідних матеріалів, зокрема, шляхом надіслання відповідних запитів чи проведення відповідних звірок з контрагентами.
Відтак, висновки акту від 08.02.2024 р. №251/04-36-07-01-06/42942657 є незаконними та необґрунтованими, а тому наявні підстави для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 12.02.2024 р. № 0065700701 та від 12.02.2024 р. № 0064900701, винесених на його підставі.
ТОВ «Трансформ Енерджи» під час підготовки позову в даній адміністративній справі направлено на адресу СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області адвокатський запит №1505/1 від 15.05.2024 р. (копія запиту та докази його направлення та отримання наявні в матеріалах справи). В даному адвокатському запиті представник позивача просить правоохоронний орган надати підтверджуючу інформацію відносно того, що на виконання вимог ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 21.12.2023 р. у справі № 201/15404/23, провадження № 1-кс/201/5301/2023 в рамках кримінального провадження №4202304200000030, слідчим СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 згідно протоколу про тимчасовий доступ до речей та документів від 27.12.2023 р. та опису від 27.12.2023 р. вилучено у ТОВ «Трансформ Енерджи» оригінали первинних документів за період з 01.01.2022 р. по 25.12.2023 р. Вказаний адвокатський запит вручено адресату 24.05.2024 р., та на час подання даної відповіді на відзив відповіді на нього ТОВ «Трансформ Енерджи» не отримано. У наданому відповідачем відзиві жодним чином не прокоментовано факт того, що податкові повідомлення-рішення від 12.02.2024 р. за № 0065700701 та від 12.02.2024 р. за № 0064900701 прийнято з порушенням порядку оформлення результатів перевірок.
Так, як зазначалося в позовній заяві, копія акту від 08.02.2024 р. № 251/04-36-07-01-06/42942657 на адресу ТОВ «Трансформ Енерджи» надійшла 17.02.2024 р. Податкові повідомлення-рішення були прийняті 12.02.2024, тобто, ще до того часу, як платником отримано копію акту перевірки.
Відтак, як зазначає представник позивача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято без дотримання вимог пунктів 86.7 та 86.8 статті 86 ПК України, а саме: ТОВ «Трансформ Енерджи» було позбавлене можливості подати письмові та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду.
У зазначені у податковому повідомленні-рішенні від 20.02.2024 р. № 0080670701 реквізити акту, що є підставою для його винесення, не відповідають реквізитам того акту, що фактично було складено контролюючим органом та вручено представнику ТОВ «Трансформ Енерджи» під розписку. Так, зокрема, директору підприємства було вручено копію акту №174/04-36-7-01-06/42943657, який датований «01 січня 2024 року», водночас, у спірному податковому повідомленні-рішенні, як підставу його винесення зазначено акт від 01.02.2024 р. №174/04-36-7-01-06/42943657.
Водночас, представник позивача зазначає, що ТОВ «Трансформ Енерджи» не притягувалось до відповідальності за ненадання контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю, а спірне податкове повідомлення-рішення від 20.02.2024 р. № 0080670701 є єдиним, яким на підприємство накладено штраф. Водночас, накладення штрафу в розмірі 2 040,00 грн. в даному випадку є необгрунтованим та протиправним, оскільки відсутній факт повторності дій платника податку з ненадання документів.
Ухвалою суду від 12.06.2024 р. клопотання представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансформ Енерджи» про витребування доказів у адміністративній справі за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансформ Енерджи» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - задоволено.
Витребувано у СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області підтверджуючу інформацію відносно того, що на виконання вимог ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 21.12.2023 р. за справою №201/15904/23, провадження №1-КС/201/5301/2023 в рамках кримінального провадження №42023042020000030, слідчим СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 , згідно протоколу про тимчасовий доступ до речей та документів від 27.12.2023р. та опису від 27.12.2023р. вилучено у ТОВ «Трансформ Енерджи» оригінали первинних документів за період з 01.01.2022р. по 25.12.2023р.
Представником відповідача було подано додаткові пояснення у справі, в тексті яких зазначено, що контролюючий орган заперечує проти пред'явлених позовних вимог та просить суд відмовити у їх задоволенні з посиланням на дотримання норм податкового законодавства при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.
СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області було направлено на адресу суду лист від 28.06.2024 р. за №43.5/208СВ, в тексті якого зазначено, що 21.12.2024 року була отримана ухвала слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 21.12.2023 р. за справою №201/15904/23, провадження №1-KC/201/5301/2023 в рамках кримінального провадження №42023042020000030, в подальшому 27.12.2024 року директором ТОВ «Трансформ Енерджи» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була написана заява, в якій він на добровільній основі надав документацію з переліку ухвали слідчого судді, яка зберігалась у ТОВ «Трансформ Енерджи». 03.01.2024 року слідчим СВ ВП №5 ДРУП ГУНІ в Дніпропетровській області Гавриш Б.О. винесено постанову про виправлення описки, в якій постановлено, що у всіх документах в яких невірно зазначений текст, а саме, помилково вказане слово «копію», вважати правильним текст: «отримано тимчасовий доступ та вилучено наявні у ТОВ «Трансформ Енерджи» далі за текстом опису. Слідчим СВ ВП №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 вилучено оригінали наступних документів за період з 01.01.2022 р. по 25.12.2023 р., які знаходились у власності ТОВ «Трансформ Енерджи», а саме: контракти зовнішньо-економічні з нерезидентами та додатки до них; договори на придбання товару/послуг, оренди, банківського обслуговування та інші з резидентами та додатки до них (специфікації, узгодження, заяви); договори на реалізацію товару / послуг з резидентами та додатки до них (специфікації, узгодження, заяви); рахунки від постачальників - резидентів; накладні від постачальників - резидентів; рахунки покупцям - резидентам; накладні відвантаження покупцям - резидентам; товаро-транспортні накладні на відвантажений товар; довіреності на отримання ТМЦ; акти виконаних робіт / надання послуг; звіти та інші документи, які підтверджують надання придбаних послуг та робіт; виписки банківських рахунків; інвойси, МТД, CMR та коносаменти по зовнішньо-економічним конграктам; авансові звіти співробітників підприємства; накази підприємства.
У якості додатків до означеного листа від 28.06.2024 р. за №43.5/208СВ, слідчим СВ ВП №5 Дніпровського РУП ГУНП України в Дніпропетровській області додано наступні копії документів: ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м.Дніпропетровська від 21.12.2023 р. за справою №201/15904/23, провадженняня №1-КС/201/5301/2023 на 2 арк.; заяви ОСОБА_2 від 27.12.2024 р. на 1 арк.; протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 27.12.2024 р. на 1 арк.; опису речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді, суду від 27.12.2024 року на 2 арк.; постанови про виправлення описки від 03.01.2024 року на 1 арк.
Представником відповідача було подано до суду додаткові пояснення у справі, в тексті яких зазначено, що витребувані під час перевірки документи у позивача були у якості їх копій, при цьому позивачем зазначено про їх втрату.
Заслухавши правову позицію представників сторін та дослідивши всі матеріали справи, та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №356-п від 19.01.2023 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ - 42942657), далі - ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ», відповідно до п.191.1 ст.191, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.8 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, п.69.2 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 19.12.2022р. №9273385343 (далі - декларація) від'ємного значення з податку на додану вартість у сумі 6 152 456 грн.
Копію наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №356-п від 19.01.2023 року вручено ОСОБА_2 , директору ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ», під підпис 08.02.2023 р.
З направленнями на проведення перевірки від 08.02.2023 року №814 ознайомлено ОСОБА_2 , директора ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ», під підпис 08.02.2023 р. Перевірку проведено з відома та у присутності директора ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» ОСОБА_2 . За результатами перевірки складено акт від 21.02.2023 р. №677/04-36-07-01/42942657, яким встановлено порушення, а саме: п.44.1 ст.44, п.198.1, п.198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.6 ст.198 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), що призвело до заниження показника рядка 18 (колонка Б) «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17)» за період, що перевірявся на суму ПДВ 15 447 859 грн. - завищення від'ємного значення з ПДВ у листопаді 2022 року, що зараховується до складу наступного звітного періоду на суму 6 152 456 грн.
ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» 17.03.2023 р. подано заперечення до акту перевірки, де вказано, що 11.02.2023 року керівник ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» - ОСОБА_2 за адресою: м.Дніпро, П. Калнишевського, 27А, у своєму автомобілі виявив відсутність документації, яка знаходилась у двох клітчатих сумках. Зокрема, з автомобіля зникли документи фірми ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» за період часу з січня 2022 року по січень 2023 року, а саме: договори, в тому числі договори з нерезидентами, ВМД, інвойси, CMR, прибуткові та видаткові накладні, внутрішні накази по підприємству, акти прийомів-передачі робіт та послуг, товарно-транспортні накладні та електронні носії інформації. ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» отримано висновок ВП №2 ДРУП ГУ НП в Дніпропетровській області №1931 від 12.02.2023 р. та повідомлення ВП №2 ДРУП ГУ НП в Дніпропетровській області №43.2/885 від 13.02.2023 р., відповідно до яких правоохоронним органом встановлено, що інформація з приводу встановлення відсутності документів підтвердились, проте, у внесенні відомостей до ЄРДР відмовлено у зв'язку з відсутністю ознак кримінального правопорушення.
За результатами розгляду заперечень ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ - 42942657) від 17.03.2023 року № б/н (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 17.03.2023 р. за №28357/6) на акт від 21.02.2023 р. №677/04-36-07-02/42942657 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ - 42942657) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке визначене з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах та поданих уточнюючих розрахунків» повідомляємо, що з метою забезпечення об'єктивного розгляду питань, викладених в запереченні, ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідно до пп. 78.1.5 п.78.1 ст.78 ПК України, буде призначена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ».
Наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.03.2023 р. №1705-п, відповідно до п.п.78.1.5 п.78.1 ст.78 ПКУ з 31.03.2023 призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657) та в зв'язку з отриманням інформації про втрату первинної документації за період з січня 2022р. по січень 2023р., згідно п.44.5 ст.44 ПКУ перенесено строки проведення перевірки до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків, але на строк не більше 120 днів. У зв'язку з отриманням заперечення на акт документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ - 42942657) від 21.02.2023р. №677/04-36-07-01/42942657, керуючись п.п.78.1.5 п.78.1 ст.78, п.п. 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінам та доповненнями, згідно наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.03.2023 р. №1705-п, з наказом від 20.07.2023 р. №3406-п розпочата документальна позапланова виїзна перевірка у зв'язку з тим, що ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» подано податкову декларацію з ПДВ за листопад 2022 року, з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. яке визначене з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах та поданих уточнюючих розрахунків. ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657) направлено лист від 24.07.2023 р. №24/07/23 (вх. до ГУ ДПС від 24.07.2023р. №72699/6), відповідно до якого встановлено, що під час досудового розслідування у органу досудового розслідування виникла необхідність у долучені до матеріалів кримінального провадження від 30.01.2023 р. №42023040000000110 документи та інформацію, які перебувають у ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ».
Наказом від 24.07.2023 року №3437-п, відповідно до п.85.9 ст.85 Податкового кодексу України перенесено термін проведення зазначеної перевірки до усунення причин, які призвели до неможливості її проведення та надання до перевірки вилучених документів або забезпечення доступу до перевірки зазначених документів у зв'язку з вилученням оригіналів первинних документів Головним управлінням Національної поліції в Дніпропетровській області по кримінальному провадженню від 30.01.2023 №42023040000000110. За наслідками здійснених заходів щодо отримання доступу до вилучених правоохоронними органами документів для перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримано лист ГУ НП у Дніпропетровській області від 23.11.2023 р. №2/11658 (вхідний №90703/5 від 23.11.2023 р.), яким повідомлено про повернення первинних документів в рамках кримінального провадження №42023040000000110. Наказом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 30.01.2024р. №287-п «Про поновлення термінів проведення документальної позапланової виїзної перевірки» поновлено перевірку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657). У ході проведення перевірки керівнику ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» вручено особисто під розпис запит №1 від 01.02.2024 року в яких запропоновано у строк до 12 год. 00 хв. 01.02.2024 року надати: накази на призначення посадових осіб; наказ про облікову політику підприємства на 2022 рік; наказ/розпорядження про призначення матеріально відповідальної особи підприємства; наказ про затвердження складу інвентаризаційної комісії на підприємстві на 2022 рік; штатний розпис підприємства за відповідні періоди (періоди виникнення від'ємного значення та задекларованого бюджетного відшкодування) із зазначенням посад та посадових окладів; ліцензії, дозволи, сертифікати, ТУ (ДСТУ) та калькуляцію на товари власного виробництва; інформацію про власні/орендовані офісні, складські, виробничі приміщення та виробничі потужності. У разі оренди, надати документи, на підставі яких відбувається оренда (договори, інше), підтвердити форму та стан розрахунків, надати акти виконаних робіт); надати ж/о (картка рахунку) по рахунку 10 за відповідні періоди, а також надати інформацію щодо їх використання у виробничому процесі, документи на право власності; документи щодо умов зберігання товарно-матеріальних цінностей, документального оформлення їх руху (оприбуткування, переміщення та відвантаження); інформацію, що до всіх наявних місць зберігання ТМЦ; документи, згідно з якими отримано та оплачено товари, роботи, послуги (платіжні документи, видаткові накладні, ТТН, довіреності, акти виконаних робіт, акти приймання-передачі товару на переробку та повернення готової продукції з переробки, тощо) за відповідні періоди; документи, згідно з якими поставлено товари, виконано роботи/надано послуги - накладні, рахунки, оформлені довіреності на отримання ТМЦ (посадові та/ або службові особи, що отримали (відпустили) ТМЦ (роботи, послуги тощо), акти виконаних робіт/наданих послуг тощо; договори, контракти з постачальниками/покупцями товарів/послуг на митній території України та постачальниками/покупцями нерезидентами, специфікації (додатки) до них (в разі наявності); журнали-ордери (картки рахунку) та оборотно-сальдові відомості загальні і розгорнуті за відповідні періоди по рахунках бухгалтерського обліку (у розрізі субрахунків) та/або по субконто (з найменуваннями у кількісних та вартісних показників) 10, 11, 12, 15, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 35, 36, 37, 50, 60, 61, 63, 64, 66, 67, 68, 70, 71, 73, 74, 79, 90, 91, 92, 93, 94, 97; залишки станом на 30.11.2022 року у кількісному та вартісному виразі в розрізі місць зберігання та/або передані на переробку стороннім організаціям; інші первинні документи бухгалтерського обліку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ», що стосуються господарської діяльності підприємства.
Станом на 01.02.2024 р. ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» документів за період з 01.10.2022 року по 30.11.2022 року (з моменту виникнення від'ємного значення, що включається до складу ПК послідуючого періоду який наявний безперервно) до перевірки не надано, про що складено акт від 01.02.2024 р. №174/04-36-07-01/42942657 «Про ненадання документів/їх копій до перевірки платником податків ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» (код ЄДРПОУ 42942657) при проведенні позапланової виїзної документальної перевірки».
З метою проведення перевірки керівнику ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» вручено особисто під розпис запит №1 від 01.02.2024 року в якому запропоновано у строк до 01.02.2024 року надати: накази на призначення посадових осіб; наказ про облікову політику підприємства на 2022 рік; наказ/розпорядження про призначення матеріально відповідальної особи підприємства; наказ про затвердження складу інвентаризаційної комісії на підприємстві на 2022 рік; штатний розпис підприємства за відповідні періоди (періоди виникнення від'ємного значення та задекларованого бюджетного відшкодування) із зазначенням посад та посадових окладів; ліцензії, дозволи, сертифікати, ТУ (ДСТУ) та калькуляцію на товари власного виробництва; інформацію про власні/орендовані офісні, складські, виробничі приміщення та виробничі потужності. У разі оренди, надати документи, на підставі яких відбувається оренда (договори, інше), підтвердити форму та стан розрахунків, надати акти виконаних робіт). Надати ж/о (картка рахунку) по рахунку 10 за відповідні періоди, а також надати інформацію щодо їх використання у виробничому процесі, документи на право власності; документи щодо умов зберігання товарно-матеріальних цінностей, документального оформлення їх руху (оприбуткування, переміщення та відвантаження); інформацію, що до всіх наявних місць зберігання ТМЦ; документи згідно з якими отримано та оплачено товари, роботи, послуги (платіжні документи, видаткові накладні, ТТН, довіреності, акти виконаних робіт, акти приймання-передачі товару на переробку та повернення готової продукції з переробки, тощо) за відповідні періоди; документи, згідно з якими поставлено товари, виконано роботи/надано послуги - накладні, рахунки, оформлені довіреності на отримання ТМЦ (посадові та/ або службові особи, що отримали (відпустили) ТМЦ (роботи, послуги тощо), акти виконаних робіт/наданих послуг тощо; договори, контракти з постачальниками/покупцями товарів/послуг на митній території України та постачальниками/покупцями нерезидентами, специфікації (додатки) до них (в разі наявності) - журнали-ордери (картки рахунку) та оборотно-сальдові відомості загальні і розгорнуті за відповідні періоди по рахунках бухгалтерського обліку (у розрізі субрахунків) та/або по субконто (з найменуваннями у кількісних та вартісних показників) 10, 11, 12, 15, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 33, 35, 36, 37, 50, 60, 61, 63, 64, 66, 67, 68, 70, 71, 73, 74, 79, 90, 91, 92, 93, 94, 97; залишки станом на 30.11.2022 року у кількісному та вартісному виразі в розрізі місць зберігання та/або передані на переробку стороннім організаціям; інші первинні документи бухгалтерського обліку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ», що стосуються господарської діяльності підприємства. Станом на 01.02.2024 р. документів до перевірки не надано. Відповідно до абз. 2 п.121.1, ст. 121 Податкового кодексу України складено акт від 01.02.2024 р. №174/04-36-07-01/42942657 про не надання документів їх копій до перевірки платником податків ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 6 152 456 грн., та встановлено порушення п. 121.1, ст. 121, п.85.2 Податкового кодексу України. ГУ ДПС у Дніпропетровській області отримано лист підприємства від 01.02.2024р. (вх. ГУ ДПС у Дніпропетровській області №11274/6), в якому ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» повідомляє про вилучення первинних документів Слідчим СВ ВП №5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області, згідно опису від 27.12.2023 року Протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 27.12.2023 року. Відповідно до Протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 27.12.2023 року вилучено копії документів: контракти, договори, рахунки, накладні, акти виконаних робіт, банківські виписки, товарно-транспортні накладні, авансові звіти, накази, тощо. Крім того, в протоколі та описі відсутня інформація за який період вилучені документи.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що станом на 01.02.2024 р. будь-яких документів до перевірки не надано, у зв'язку із ненаданням регістрів бухгалтерського обліку у кількісному та вартісному виразі, а також первинних документів щодо оприбуткування ТМЦ, за рахунок яких задекларовано рядок 11.1 за період, що підлягає перевірці (колонка А та Б), не їх обсяг та використання у господарській діяльності підприємства.
Відповідно до абз. 2 п.121.1, ст. 121 Податкового кодексу України складено акт від 01.02.2024 р. за №174/04-36-07-01/42942657 про не надання оригіналів документів, їх копій до перевірки платником податків ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» при проведенні документальної позапланової виїзної перевірки, щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 6 152 456 грн., та встановлено порушення п. 121.1, ст. 121, п.85.2 Податкового кодексу України.
На підставі означеного вище, контролюючим органом сформовані подоткові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області: від 12.02.2024р. № 0065700701, від 12.02.2024р. № 0064900701 та від 20.02.2024р. № 0080670701.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтями 61, 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.
Відповідно до ст. ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, відповідно до ст.86 КАС України, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника в світлі висновку, викладеного в пункті 25 Рішення Європейського Суду з прав людини «Проніна проти України» (заява №63566/00, Страсбург 18 липня 2006 року), суд приходить до висновку про можливість винесення законного і об'єктивного рішення у справі з урахуванням всіх обставин, наведених вище.
При цьому, суд зауважує, що п.1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
Стаття 2 КАС України зазначає, що основними завданнями (принципами) адміністративного судочинства є: 1) верховенство права; 2) рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; 3) гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; 4) змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі; 5) обов'язковість судового рішення; 6) забезпечення права на апеляційний перегляд справи; 7) забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом; 8) розумність строків розгляду справи судом; 9) неприпустимість зловживання процесуальними правами; 10) відшкодування судових витрат фізичних та юридичних осіб, на користь яких ухвалене судове рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ч.3 ст.2 КАС України, є принцип верховенства права, який відповідно до ст.6 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. ст.8, 9 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом частин 4 ст. 9 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд прийшов до висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до п.п.14.1.156-1 п.14.1 ст.14 ПКУ податкове зобов'язання (для цілей розділу V цього Кодексу) - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом. Згідно п.187.1 ст.187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису. Пунктом 188.1 статті 188 ПКУ визначено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Згідно з пп. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16 Кодексу платник податків зобов'язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. При цьому відповідно до п. 85.2. ст. 85 ПКУ платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки та не пов'язаний безпосередньо з оформленням будь-яких додаткових запитів.
Статтею 36 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що податковим обов'язком платника податків, визнається обов'язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Для реалізації вказаного обов'язку платники податків, у відповідності до п. 44.1 ст. 44 ПК України зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених відповідними первинними документами. Частиною 3 статті 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996-ХІV зі змінами та доповненнями передбачено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів,регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів. Пунктом 3.5 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88 передбачено перенесення інформації з первинних документів до облікових регістрів повинно здійснюватися в міру їх надходження до місця обробки, проте не пізніше терміну, що забезпечує своєчасну виплату заробітної плати, складання бухгалтерської та іншої звітності і розрахунків. Крім того пунктом 5.1 Положення № 88 передбачено, що організація документообігу з метою упорядкованості руху та своєчасного одержання для записів у бухгалтерському обліку первинних документів наказом керівника підприємства, установи встановлюється графік документообігу, в якому вказуються дата створення або одержання від інших підприємств та установ документів, прийняття їх до обліку, передача в обробку та до архіву.
Згідно з п. 82.4. ст. 82 Податкового кодексу України проведення документальної планової та позапланової перевірки платника податків, крім платника податків - суб'єкта малого підприємництва, може бути зупинено за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що оформляється наказом, копія якого не пізніше наступного робочого дня вручається платнику податків чи його уповноваженому представнику під розписку або надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк. Зупинення документальної планової, позапланової перевірки перериває перебіг строку проведення перевірки в разі вручення платнику податків або його уповноваженому представнику в порядку, визначеному абзацом першим цього пункту, наказу про зупинення такої перевірки. При цьому перевірка може бути зупинена на загальний строк, що не перевищує 30 робочих днів, а в разі необхідності проведення експертизи, отримання інформації від іноземних державних органів щодо діяльності платника податків, завершення розгляду судом позовів з питань, пов'язаних з предметом перевірки, відновлення платником податків втрачених документів перевірка може бути зупинена на строк, необхідний для завершення таких процедур. Загальний термін проведення перевірок, визначених у пунктах 200.10 та 200.11 статті 200 цього Кодексу, з урахуванням установлених цим пунктом строків зупинення не може перевищувати 60 календарних днів. У разі ненадання платником податків документів для проведення перевірки, є законні підстави провести перевірку з використанням наявної у контролюючого органу податкової інформації щодо задекларованих підприємством сум та визнати ці суми не підтвердженими документально. Відповідно до п.6 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерством фінансів України від 28.01.2016 №21, дані наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника. Відповідно до статті 1 Закону №996 первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. З урахуванням пункту 2 статті 3, відповідно до якого фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Статтею 9 Закону №996 встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку. Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи, первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми), дату і місце складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця, регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні, господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені, у разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку на машинних носіях інформації підприємство зобов'язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами, підприємство вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та забезпечує їх належне зберігання протягом встановленого строку, відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Згідно з п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995р. №88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 №168/704 (далі - Положення №88) первинні документи для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити; назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.
Пунктом 85.2 статті 85 ПКУ визначено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки. Крім того, за правилами п.121.1 ст.121 ПКУ незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 44.6 ст. 44 визначено, що у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу, платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.
Згідно з п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України Платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/ послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу). У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних. З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/ послугах, необоротних активах: - придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; - придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». Згідно п.189.1 ст.189 Податкового кодексу України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Порушення податкового законодавства та порушення вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, згідно до п.109.2 ст.109 Податкового кодексу України, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Здійснивши системний аналіз зазначених вище норм чинного податкового законодавства та доводів сторін, суд зазначає, що позивач посилається на той факт, що керівником ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» документи, які були необхідні контролюючому органу для проведення перевірки були втрачені. При цьому, під час розгляду справи представником позивача зазначено, що вказані документи були вилучені органом Національної поліції України, в підтвердження чого посилається на лист від 24.07.2023 №24/07/23, відповідно до якого встановлено, що під час досудового розслідування у органу досудового розслідування виникла необхідність у долучені до матеріалів кримінального провадження від 30.01.2023 р. №42023040000000110 документи та інформацію, які перебувають у ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ». Водночас, позивачем під час судового розгляду справи зазначено, що ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» листом від 10.07.2023 року вих.№ 10/07/23 направлено до слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області витребувані документи. Тобто, станом на 10.07.2023 року та на момент витребування документів Головним управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» вже були відновлені втрачені документи.
Наказом від 24.07.2023 року №3437-п відповідно до п.85.9 ст.85 Податкового кодексу України перенесено термін проведення зазначеної перевірки до усунення причин, які призвели до неможливості її проведення та надання до перевірки вилучених документів або забезпечення доступу до перевірки зазначених документів у зв'язку з вилученням оригіналів первинних документів Головним управлянням Національної поліції в Дніпропетровській області по кримінальному провадженню від 30.01.2023 №42023040000000110. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області був надісланий запит №33204/5/04-36-07-01-14 від 01.09.2023 року до ГУ НП в Дніпропетровські області щодо надання можливості ознайомлення або надання копій документів вилучених у ТОВ «Трансформ Енерджи». У відповідь на запит ГУ НП в Дніпропетровській області від 23.11.2023 року № 2/11658 (копія додана до пояснень) було повідомлено, що вилучені документи були повернуті власнику 27.10.2023 року (а.с. 173). В підтвердження було долучено до відповіді розписку за підписом директора ОСОБА_3 (а.с. 174), копія якої міститься в матеріалах справи, про отримання документів. Поряд з цим, відповідно до ухвали Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 21.12.2023 року документи ТОВ «Трансформ Енерджи» були вилучені в рамках кримінального провадження. Відповідно до протоколу про тимчасовий доступ до речей і документів 27.10.2023 року слідчим СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області були вилучені документи у товариства. Тобто, у ТОВ «Трансформ Енерджи» у період з 27.10.2023 року по 27.12.2023 року, знаючи, що триває податкова перевірка була можливість надати документи Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області до перевірки. Однак вказані документи у період двох місяців надані до контролюючого органу не були.
Щодо посилання представника позивача на той факт, що СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області вилучено саме оригінали документів за період з 01.01.2022 р. по 25.12.2023 р., які знаходились у власності ТОВ «Трансформ Енерджи», суд зазначає наступне.
В матеріалах справи міститься постанова СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області від 03.01.2024 р. про виправлення описки, якою постановлено у всіх документах в яких невірно зазначений текст, а саме, помилково вказане слово « копію», вважати правильним текст: «отримано тимчасовий доступ та вилучено наявні у ТОВ «Трансформ Енерджи» далі за текстом опису.
Також, на виконаня вимог ухвали суду від 12.06.2024 р. СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області направлено на адрусу суду лист від 28.06.2024 р. за №43.5/208СВ, в тексті якого, зокрема, зазначено, що слідчим СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 вилучено оригінали документів за період з 01.01.2022 р. 25.12.2023 р.
Поряд з цим, відповідно до ухвали Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 21.12.2023 року документи ТОВ «Трансформ Енерджи» були вилучені в рамках кримінального провадження. Відповідно до протоколу про тимчасовий доступ до речей і документів 27.10.2023 року слідчим СВ ВП № 5 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області були вилучені документи у товариства. Тобто, у ТОВ «Трансформ Енерджи» у період з 27.10.2023 року по 27.12.2023 року, знаючи, що триває податкова перевірка була можливість знову ж таки надати документи Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області до перевірки. Водночас, ТОВ «Трансформ Енерджи», в особі директора ОСОБА_3 , отримавши під розписку вилучені документи, що підтверджується розпискою, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 174) надано не було, всупереч нормам ПК України, ані повідомлено контролюючий орган про їх отримання, ані надано до закінчення проведення перевірки. Суд також зазначає, що в контексті розгляду означеної справи не має суттєвого значення, які документи вилучались: оригінали чи копії, оскільки, як вже встановлено судом, 27.10.2023 р. директором вже були отримані вилучені документи, однак, у період двох місяців надані до контролюючого органу так і не були, що підтверджується матеріалами справи.
Факт не надання витребуваних контролюючим органом у ТОВ «Трансформ Енерджи» документів, підтверджується актом «Про ненадання документів ТОВ «Трансформ Енерджи» (код ЄДРПОУ 42942657)» від 01.01.2024 р. (а.с.16).
Означені вище факти підтверджують порушення ТОВ «Трансформ Енерджи» норм ПК України, у зв'язку з чим, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними.
Так, згідно з пунктом 85.2 статті 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки. Відповідно до пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності. Зміст наведених правових норм свідчить, що обов'язок контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі первинних документів кореспондується з обов'язком платника податків зберігати такі первинні документи та надавати їх при перевірці. Не надання таких документів нормами пункту 44.6 статті 44 Податкового кодексу України прирівнюється до їх відсутності. Єдине виключення при застосуванні правових наслідків ненадання платником податків на вимогу контролюючого органу зазначених вище документів становить їх відсутність внаслідок виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами.
Означеної позиції дотримується Верховний Суд, викладеній у постанові від 21 жовтня 2021 року у справі №802/1464/17-а.
Верховний Суд, зокрема, у постановах від 29.08.2018 у справі № 815/2119/17, від 31.01.2020 у справі № 826/15328/18, від 18.03.2020 у справі № 804/708/16, від 09.10.2019 у справі № 808/9397/13-а, від 20.03.2020 у справі №2а-9423/12/2670 неодноразово висловлював правову позицію про те, що обов'язок контролюючого органу здійснювати перевірку на підставі первинних документів кореспондується з обов'язком платника податків зберігати такі первинні документи та надавати їх при перевірці. Не надання таких документів нормами пункту 44.6 статті 44 ПК України прирівнюється до їх відсутності. У той же час, норма пункту 44.6 містить виняток - виїмка документів або інше вилучення правоохоронними органами. Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені ним у податковій звітності, але не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення. При цьому, ненадання платниками податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копії є самостійним правопорушенням, не пов'язаним із наявністю фактів незабезпечення зберігання документів.
У постанові від 08.09.2019 р. у справі № 802/1069/13-а Верховний Суд також зауважував, що обставина порушення платником податків обов'язку, встановленого пунктом 85.2 статті 85 ПК України, щодо надання після початку перевірки всіх документів, які належать або пов'язані з предметом перевірки, не означає, що такий платник не має права додатково їх надати до прийняття відповідного рішення й, при цьому, не звільняє контролюючий орган від обов'язку врахувати додатково надані платником документи у строк, встановлений абзацом другим пункту 44.7 статті 44 ПК України, при прийнятті рішення, що прямо передбачено нормами пункту 44.6 статті 44 ПК України.
Крім того, за результатами розгляду заперечень ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» від 17.03.2023 року на акт від 21.02.2023 р. №677/04-36-07-02/42942657 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке визначене з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах та поданих уточнюючих розрахунків» з метою забезпечення об'єктивного розгляду питань, викладених в запереченні, ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідно до пп. 78.1.5 п.78.1 ст.78 ПК України, була призначена документальна позапланова виїзна перевірка ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ». Так, наказом ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 31.03.2023 р. №1705-п, відповідно до п.п.78.1.5 п.78.1 ст.78 ПКУ з 31.03.2023 р. призначено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» та у зв'язку з отриманням інформації про втрату первинної документації за період з січня 2022 р. по січень 2023 р., згідно з п.44.5 ст.44 ПК України перенесено строки проведення перевірки до дати відновлення та надання документів до перевірки, в межах визначених цим підпунктом строків, але на строк не більше 120 днів.
Однак, в рамках означених контролюючим органом строків, судом встановлено, що позивачем під час перевірки не було надано витребуваної контролюючим органом первинної документації, яка отримана ТОВ «Трансформ Енерджи», в особі директора ОСОБА_3 , що підтверджується розпискою, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 174).
Щодо посилань представника позивача на порушення контролюючим органом порядку оформлення результатів документальної позапланової перевірки ТОВ «Трансформ Енерджи», суд зазначає, що висновок засідання постійної комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань розгляду заперечень та пояснень до акта перевірки щодо розгляду заперечень ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» від 17.03.2023 року на акт від 21.02.2023 р. № 677/04-36-07-01/42942657 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з податку на додану вартість, яке визначене з і урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах та поданих уточнюючих розрахунків» зареєстрований від 08.02.2024 р. №112/04-36-07-01-14. За результатами розгляду заперечень висновки акту документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» від 21.02.2023 р. №677/04-36-07-02/42942657 визнано правомірними та такими, що відповідають чинному законодавству, а саме: перевіркою дотримання податкового законодавства ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» при декларуванні за листопад 2022 року від'ємного значення з ПДВ у сумі 6 152 456 грн. (3 урахуванням з урахуванням від'ємного значення з податку на додану вартість задекларованого у попередніх звітних періодах) встановлено: порушення: п.44.1 ст.44, п.198.1, .198.2, п.198.3, п. 198.5, п.198.6 ст. 198 ПК України від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), що призвело до заниження показника рядка 18 (колонка Б) «Позитивне значення різниці між (податкового) період зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17)» за період, що перевірявся на суму ПДВ 15 447 859 грн.; завищення від'ємного значення з ПДВ у листопаді 2022 року що зараховується до складу наступного звітного періоду на суму 6 152 456 грн.
Відповідь ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 08.02.2024 р. №9429/04-36-07-01-12 «Про результати розгляду заперечень до акту перевірки від 21.02.2023 року №677/04-36-07-02/42942657» надіслано підприємству засобами поштового зв'язку 06.02.2024 р. та отримано ТОВ «ТРАНСФОРМ ЕНЕРДЖИ» 28.02.2024 р., відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Отже, на підставі вищевикладеного податкові повідомлення - рішення відносно ТОВ «Трансформ Енерджи»: від 12.02.2024 р. №0065700701, від 12.02.2024 р. №0064900701, винесені на підставі акту документальної позапланової виїзної перевірки від 08.02.2024 р. №251/04-36-07-01-06/42942657 в терміни встановлені ПК України, а саме, з додержанням норм пп. 86.7.5. п. 86.7 ст.86, тобто протягом п'яти робочих днів, наступних за днем прийняття висновку комісією і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків, у порядку, визначеному підпунктом 86.7.1 цього пункту, а не після отримання відповіді платником податків.
З урахуванням вищевикладеного, оскаржувані податкові повідомлення-рішення, прийняті відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; своєчасно, що виключає як протиправний характер оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, так і наявність у суду правових підстав для задоволення позовних вимог в межах правового поля в спосіб захисту права, обраний позивачем.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Статтею 139 КАС України визначено порядок розподілу судових витрат, оскільки у задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансформ Енерджи» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень відмовлено, розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансформ Енерджи» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювався.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 30 вересня 2024 року.
Суддя І.О. Лозицька