Рішення від 17.09.2024 по справі 160/17938/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2024 рокуСправа №160/17938/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Врони О. В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області , в якій просить:

визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3968-0436 У від 07.02.2024р., в частині стягнення з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020р. в розмірі 2 078,12 грн.;

зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) шляхом виключення нарахувань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020р. в розмірі 2 078,12 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що позивач не перебуває на обліку платника єдиного внеску як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, а тому відповідачем безпідставно встановлено як платнику ЄСВ ознаки незалежної професійної діяльності та нарахування на цій підставі ЄСВ.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.07.2024 року відкрито провадження у справі №160/17938/24, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст. 257, ч.1 ст.260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

За ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

29.07.2024 від позивача через систему «Електронний суд» надійшла заява про уточнення позовних вимог.

Позивач просить: визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3968-0436 У від 07.02.2024р., в частині стягнення з ОСОБА_1 (РНОКПП. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020р. в розмірі 2 078,12 грн., червень 2020 р. у розмірі 1039,06 грн., липень-серпень 2020р. в розмірі 2078,12 грн.;

зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 (РНОКПП. НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) шляхом виключення нарахувань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020р. в розмірі 2 078,12 грн., червень 2020 р. у розмірі 1039,06 грн., липень-серпень 2020р. в розмірі 2078,12 грн..

Заява обґрунтована посиланням на те, що після подання позовної заяви від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов лист №387/К/04-36-24-13-09 від 22.07.2024, в якому зазначено, що заборгованість зі сплати єдиного внеску була нарахована як особі, яка проводить незалежну професійну діяльність, в тому числі за січень-лютий 2020 в розмірі 2078,12 грн., червень 2020 р. у розмірі 1039,06 грн., липень-серпень 2020р. в розмірі 2078,12 грн.

Відповідно до ч.1 ст. 47 КАС України позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.

За змістом ч. 3 ст. 262 КАС України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням наведеного, суд вважає можливим прийняти заяву про уточнення позовних вимог.

06.08.2024 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Взяття та зняття з обліку фізичних осіб, які займаються незалежною професійною діяльністю проводиться контролюючим органом згідно з Порядком від 24.11.2014 №1162 Порядок обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Порядок №1162 набрав чинності з 19.12.2014. Оскільки ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку з 21.02.2006, то положення Порядку №1162 щодо взяття на облік платника єдиного внеску на нього не розповсюджуються. ОСОБА_1 був переданий Пенсійним фондом як платник єдиного внеску станом на 01.10.2013.

Ознака незалежної професійної діяльності, як адвокату, Клименку С.А. встановлена 23.06.20026, дата зняття даної ознака 27.08.2020.

Для здійснення контролю за сплатою єдиного внеску, Державною податковою службою України розроблено алгоритм автоматичного нарахування єдиного внеску. Зобов'язання зі сплати єдиного внеску щоквартально відображаються в інтегрованій картці платника по коду бюджетної класифікації 71040000.

Згідно із п. 6 ч. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована таабо не сплачена у строки, встановлені Законом є недоїмкою.

За даними інформаційної системи податкового органу, станом на 31.01.2024 в ІКП по КБК 71040000 ОСОБА_1 обліковувалась недоїмка зі сплати єдиного внеску у розмірі 35280,74 грн.

У зв'язку з несплатою заборгованості та на виконання пункту 5 розділу VІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, ГУ ДПС сформовано узгоджену вимогу від 07.02.2024 №Ф-3968-0436 У на суму 35280,74 грн. та 22.05.2024 направлено на примусове виконання до Амур-Нижньодніпровського відділу ДВС у м. Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), по якій 05.06.2024 відкрито виконавче провадження №75223613 на суму 35280,74 грн.

Станом на 29.07.2024 заборгованість по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування по ОСОБА_1 складає 29963,56 грн.

Відповідачем 06.08.2024 було також подано клопотання про витребування від позивача належним чином засвідчену довідку за формою ОК-5 з І кварталу 2018 року по ІV квартал 2020 року, яке ухвалою суду від 02.09.2024 було задоволено.

13.08.2024 від позивача до суду через систему «Електронний суд» надійшло клопотання про кваліфікування дій відповідача як визнання позову.

Посилаючись на п. 5 ч. 5 ст. 251 КАС України, позивач звертає увагу на те, що дата доставки ухвали суду від 17.07.2024 до електронного кабінету відповідача 25.07.2024, отже останнім днем подання відзиву на позов було 12.08.2024, а тому в силу ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин, слід кваліфікувати як визнання позову.

Клопотання не підлягає задоволенню, оскільки матеріалами справи підтверджено, що відзив на позовну заяву надійшов до суду 06.08.2024, в межах строку встановленого судом для подання відзиву в ухвалі суду про відкриття провадження у справі, що підтверджується штемпелем вхідної кореспонденції суду.

10.09.2024 від ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» надійшла заява на виконання ухвали суду від 02.09.2024. Позивачем надано копію довідки ОК-5 від 03.09.2024.

Від позивача через систему «Електронний суд» 16.09.2024 надійшли додаткові пояснення у справі. ОСОБА_1 зазначає, що твердження відповідача про те, що нібито позивач в позовній заяві вказував про звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, так як не здійснював активну підприємницьку діяльність, не відповідає дійсності.

Позивач в позовній заяві не вказував про підприємницьку діяльність і про звільнення від сплати єдиного внеску, а вказував про незалежну професійну діяльність і безпідставне взяття на облік та нарахування ЄСВ.

Позивачем також подано відповідь на відзив, в якій він підтримує позовні вимоги і наполягає на визначених у позовній заяві підставах позову.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в січні 2006 отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №1497 від 23.01.2006 на підставі рішення Дніпропетровської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури №1 від 17.01.2006.

В липні 2013 позивач на підставі наказу Міністерства юстиції України №1368/5 від 10.07.2013 отримав свідоцтво про право на зайняття діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1472 від 16.07.2013.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомило, що за даними інформаційно-комунікаційної системи податкового органу, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ДПС, Придніпровська ДПІ (Амур-Нижньодніпровський район м. Дніпра), як фізична особа - підприємець.

ОСОБА_1 встановлена ознака незалежної професійної діяльності, як адвокату 23.06.2006. Знята така ознака 27.08.2020.

14.04.2021 в податковому органі встановлена ознака незалежної професійної діяльності, як арбітражному керуючому.

Як фізична особа-підприємець ОСОБА_1 обліковувався у наступні періоди:

-дата державної реєстрації 15.07.1997, дата прийняття рішення про припинення державної реєстрації 15.02.2017;

-повторна реєстрація фізичної особи-підприємця 06.03.2020, дата прийняття рішення про припинення державної реєстрації 28.10.2020;

-втретє реєстрація фізичної особи-підприємця відбулася 29.01.2021, припинено 26.04.2021;

-з 21.12.2023 поновлена діяльність як фізичної особи-підприємця.

За даними інформаційної системи податкового органу, станом на 31.01.2024 в ІКП по КБК 71040000 ОСОБА_1 обліковувалась недоїмка зі сплати єдиного внеску у розмірі 352457,18 грн., яка складається з наступних не сплачених нарахувань:

-1 квартал 2018 року за особу, яка проводить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн, строк сплати до 19.04.2018;

-за березень -грудень 2017 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 7040,00 грн., граничний строк сплати 02.05.2018;

-2 квартал 2018 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.07.2018;

-3 квартал 2018 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.10.2018;

-4 квартал 2018 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн., строк сплати 21.01.2019;

-1 квартал 2019 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.04.2019;

-2 квартал 2019 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн., строк сплати 19.07.2019;

-3 квартал 2019 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн., строк сплати 21.10.2019;

-4 квартал 2019 року за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2457,18 грн., строк сплати 20.01.2020;

-1 квартал 2020 року (січень-лютий 2020 року) за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2078,12 грн., строк сплати 21.04.2020;

-2 квартал 2020 року (червень 2020 року) за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 1039,06 грн., строк сплати 20.07.2020;

-3 квартал 2020 року (липень-серпень 2020 року) за особу, яка провадить незалежну професійну діяльність у сумі 2078,12 грн., строк сплати 20.10.2020;

-3 квартал 2020 року (вересень 2020 року) за фізичну особу-підприємця у сумі 1100,00 грн., строк сплати 20.10.2020;

-4 квартал 2020 року (жовтень 2020 року) за фізичну особу-підприємця у сумі 1100,00 грн., строк сплати 20.01.2021.

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області сформувало вимогу по ОСОБА_1 про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2750-23/61 від 10.02.2020 про стягнення як особи, яка проводить незалежну професійну діяльність заборгованість з ЄСВ у розмірі 29293,44 грн.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі №160/7780/20 визнано протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2750-23/61 від 10.02.2020р.

Скасовуючи вказану вимогу, виходив з того, що позивач не перебуває на обліку платників єдиного внеску як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, та відповідно не подає звітності як такий платник. Суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно встановив позивачеві як платнику єдиного внеску фізичній особі-підприємцю ознаку незалежної професійної діяльності та нарахував на цій підставі єдиний внесок як особі, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Натомість відповідачем було сформовано нову вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-3968-0436/У від 07.02.2024 про стягнення з ОСОБА_1 , з особи, яка проводить незалежну професійну діяльність заборгованість зі сплати ЄСВ у розмірі 35280,74 грн.

Вказана заборгованість зі сплати єдиного внеску була нарахована як особі, яка проводить незалежну професійну діяльність, в тому числі за січень-лютий 2020 в розмірі 2078,12 грн., червень 2020 р. у розмірі 1039,06 грн., липень-серпень 2020р. в розмірі 2078,12 грн.

Головним державним виконавцем Амур-Нижньодніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Вонсовіч О.В. 05.06.2024 прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання вимоги №Ф-3968-0436У від 07.02.2024 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Не погоджуючись з вказаною вимогою, позивач за захистом порушених прав і інтересів звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.

Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, у 2006 були визначені Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР (Закон N 400/97-ВР).

Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону N 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи -суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокати, х помічники, приватні нотаріуси, інші особи, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу.

Частиною 2 ст. 3 Закону N 400/97-ВР було встановлено, що платники, визначені пунктами 1, 2 та 3 статті 1 цього Закону, зобов'язані зареєструватися в органах Пенсійного фонду України. Комерційні банки при відкритті відповідних банківських рахунків зобов'язані вимагати інформацію від таких платників щодо зазначеної реєстрації.

На час виникнення спірних відносин взяття позивача на податковий облік як платника єдиного внеску питання взяття на облік, внесення змін до облікових даних та зняття з обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування було врегульовано Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1.

До платників страхових внесків відповідно до Інструкції №21-1 ( в редакції від 26.07.2005), віднесені зокрема, особи, які забезпечують себе роботою самостійно, - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності (підп. 2.1.5. п. 2.1).

Підпунктом 3.1.5 п. 3.1 Інструкції №21-1 було передбачено, що страхувальники, зазначені в підпункті 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції, для реєстрації в органах Пенсійного фонду України подають:

заяву за формою згідно з додатком 1;

завірені копії таких документів:

документів, що підтверджують право на провадження нотаріальної та іншої діяльності;

довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів;

трудового договору з найманим працівником;

цивільно-правового договору з особою, за яку сплачуються внески.

Страхувальники з дня їх реєстрації в органах Пенсійного фонду України набувають статусу платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (підп. 3.1.6. п. 3.1 Інструкції №21-1).

Відповідно до п.3.2. Інструкції №21-1 на основі документів, визначених у підпунктах 3.1.4, 3.1.5, 3.1.7 пункту 3.1 цієї Інструкції, проводяться відповідні записи в журналах обліку платників страхових внесків, а одержані документи підшиваються до справи, на якій проставляється реєстраційний номер платника страхових внесків.

Підпунктом 3.2.2.п. 3.2. Інструкції №21-1 встановлено, що після реєстрації платникові протягом 10 днів видаються повідомлення за формою згідно з додатком 4.

З вищенаведених норм вбачається, що взяття на облік платників страхових внесків, осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, відбувалося лише за заявою самих осіб.

Податковим органом не надано доказів звернення позивача з відповідною заявою до Пенсійного фонду.

В подальшому 01.01.2011 набув чинності Закон України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

За ч. 1 ст. 5 Закону № 2464-VI облік осіб, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а щодо застрахованих осіб, які є учасниками накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, - з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та Пенсійним фондом.

Взяття на облік осіб, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Взяття на облік платників єдиного внеску, зазначених, зокрема, у пунктах 4, 5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів з внесенням відповідних відомостей до реєстру застрахованих осіб (ч.2 ст. 5 Закону № 2464-VI).

Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 № 21-6 було затверджено Порядок взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Цей Порядок розроблено відповідно до статті 5 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" і визначає механізм взяття на облік та зняття з обліку в органах Пенсійного фонду України платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Порядок поширюється на платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 1, 4 та 5 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - платники єдиного внеску).

Взяття на облік платників єдиного внеску здійснюється Пенсійним фондом України шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.

Відповідно до п.4.2. Порядку №21-6 платники єдиного внеску (фізичні особи), на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", беруться на облік в органах Пенсійного фонду за місцем проживання не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від них заяви за формою згідно з додатком 2 або 3.

Заява зазначеними платниками подається в 10-денний термін із дня початку провадження відповідної діяльності або укладення трудового договору з найманим працівником чи укладення договору цивільно-правового характеру з фізичною особою.

Пунктами 4.4.-4.6 Порядку №21-6 встановлено, що для взяття на облік в органах Пенсійного фонду платники єдиного внеску, зазначені в пункті 4.2 цієї глави, разом із заявою подають копії таких документів:

довідки про присвоєння ідентифікаційного номера з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів (крім осіб, які з релігійних переконань відмовилися від ідентифікаційного номера, про що мають відповідну відмітку у паспорті);

трудового договору з найманим працівником;

цивільно-правового договору з особою, за яку сплачують єдиний внесок;

свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю, виданого Міністерством юстиції України;

свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, виданого кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури;

свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності, виданого відповідним уповноваженим органом;

документа, що посвідчує особу (паспорт).

Копії зазначених документів звіряються працівником органу Пенсійного фонду з їх оригіналами.

На основі документів, зазначених у пунктах 4.3 та 4.4 цієї глави, проводяться відповідні записи в журналах обліку платників єдиного внеску, а одержані копії документів підшиваються до справи, на якій проставляється реєстраційний номер платника єдиного внеску.

У день отримання заяви та інших відомостей від осіб, зазначених у пунктах 4.1 та 4.2 цієї глави, органи Пенсійного фонду направляють відомості про осіб, передбачені пунктами 4.3 та 4.4 цієї глави, до відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно з отриманою від органу Пенсійного фонду інформацією робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків приймає рішення про віднесення до відповідного класу професійного ризику виробництва зазначених осіб та не пізніше наступного робочого дня направляє органу Пенсійного фонду повідомлення про віднесення їх до класу професійного ризику виробництва.

Наступного робочого дня з дня взяття на облік платнику єдиного внеску безоплатно надсилається повідомлення про взяття його на облік за формою згідно з додатком 1.

Тобто, і норми Порядку №21-6 не передбачали взяття на облік платників єдиного внеску осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, шляхом встановлення «ознаки незалежної професійної діяльності» , за ініціативи контролюючого органу.

Позивач, як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, не подавав ні заяви у 2006 р. для взяття на облік як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ні у 2013 заяви для взяття на облік як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Матеріали справи не містять відповідних заяв.

Рішенням від 21 квітня 2021 у справі № 160/7780/20 встановлено, що справи, з 22.02.2006р. ОСОБА_1 взято на податковий облік як самозайняту особу, що здійснює незалежну професійну діяльність - «адвокат», на підставі поданої особисто позивачем заяви за формою №5-ОПП (вх. ДПІ №2553/6 від 21.02.2006), та копії свідоцтва на право зайняття адвокатською діяльністю відповідно до пунктів 5.3, 5.9 розділу 5 Порядку №80, а з 01.08.2013р. - як самозайняту особу, що здійснює незалежну професійну діяльність - «арбітражний керуючий», на підставі поданої особисто позивачем заяви за формою №5-ОПП (вх. ДПІ №651/10 від 29.07.2013) та копії свідоцтва на право здійснення діяльності арбітражного керуючого відповідно до підпункту 4 пункту 6.7 розділу VI Порядку №1588.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Виходячи з вищенаведеного, враховуючи, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку платника єдиного внеску як особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області були відсутні правові підстави для встановлення позивачу як платнику ЄСВ ознаки незалежної професійної діяльності, нарахування на цій підставі ЄСВ і для подальшого нарахування позивачу заборгованості на суму 35280,74 грн. та винесення спірної вимоги про сплату боргу (недоїмки): №Ф-3968-0436-У від 07.02.2024.

Правила ведення в податкових органах оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) визначені Порядком ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року № 5.

За визначеннями в пункті 2 розділу І Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 січня 2021 року № 5, інтегрована картка платника - форма оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу;

оперативний облік - процес відображення, систематизації та узагальнення облікових показників в ІКП, який ґрунтується на принципах бухгалтерського обліку;

облікові показники - показники в ІКП, які породжуються у процесі перетворення у підсистемах інформаційної системи первинних показників;

облікова операція - дія в ІКП, яка призводить до змін облікових показників;

первинні показники - показники, що містяться у первинних документах та є визначальними для характеристики процесів адміністрування платежів, контроль за справлянням яких покладено на податкові органи;

первинні документи - документи, що складені платниками та/або податковими органами, отримані від інших органів влади згідно з чинним законодавством (податкові декларації, уточнюючі розрахунки, податкові повідомлення-рішення, рішення податкового органу, вимоги про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, судові рішення, рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу), інформація Казначейства про надходження податків і зборів та єдиного внеску тощо).

Відповідно до п. 1 розділу ІІ зазначеного Порядку з метою обліку нарахованих і сплачених, повернутих та відшкодованих сум платежів територіальними органами ДПС відкриваються ІКП за кожним платником та кожним видом платежу, які мають сплачуватися такими платниками на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Облік платежів ведеться в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення.

Згідно п.4-5 розділу І Порядку відображення/занесення первинних показників у підсистемах інформаційної системи здійснюється працівниками структурних підрозділів територіальних органів ДПС за напрямами роботи.

Моніторинг повноти та своєчасності внесення первинних показників у підсистеми інформаційної системи забезпечується керівниками структурних підрозділів територіального органу ДПС за напрямами роботи. Загальний контроль за достовірністю відображення в ІКП облікових показників забезпечується підрозділом, що здійснює облік платежів.

Згідно пп.1 п.2 підрозділу 1 «Визначення первинних показників документів податкових органів, відображених в інформаційній системі, які підлягають перенесенню до ІКП» Розділу VI Порядку визначення первинних показників щодо сум погашення податкового боргу (заборгованості зі сплати платежів до бюджетів) та заборгованості зі сплати єдиного внеску: первинними документами, на підставі яких в ІКП здійснюється погашення (зменшення) суми податкового боргу (заборгованості зі сплати платежів до бюджетів) та заборгованості зі сплати єдиного внеску, є: рішення суду про вирішення питання по суті (скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання та пені/суми єдиного внеску за результатами судового оскарження), яке набрало законної сили.

Відображення в інформаційній системі показників за результатами адміністративного та/або судового оскарження рішень податкових органів визначені і розділі VIІ Порядку.

Підпунктом 2 п. 3 цього розділу встановлено, що . у разі судового провадження - керівник підрозділу судового оскарження (або особа, яка виконує його обов'язки) після отримання ухвали про відкриття провадження у справі за позовом платника чи після отримання матеріалів від відповідного структурного підрозділу податкового органу для підготовки позовної заяви призначає відповідальним за супровід цієї судової справи у суді працівника підрозділу судового оскарження (далі - юрист).

Юрист не пізніше наступного робочого дня, що настає за днем отримання первинних документів, а для документів, що готуються територіальним органом ДПС,- наступного робочого дня після направлення позову до суду підрозділом судового оскарження, здійснює їх реєстрацію в інформаційній системі, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, та вносить первинні показники документів, визначені у підрозділі 2 розділу VII цього Порядку. Сканована цифрова копія документа, що надійшла до територіального органу ДПС, або електронна копія документа, підготовлена територіальним органом ДПС, із додатками приєднується юристом до інформаційної системи, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, не пізніше трьох робочих днів із дня отримання чи направлення таких документів підрозділом судового оскарження.

Інформація, яка відображена у рішенні суду про оскарження частини суми податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та/або рішення щодо єдиного внеску, заноситься юристом до інформаційної системи, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження.

Згідно пп.1 п.2 підрозділу 1 «Визначення первинних показників документів податкових органів, відображених в інформаційній системі, які підлягають перенесенню до ІКП» Розділу VI Порядку визначення первинних показників щодо сум погашення податкового боргу (заборгованості зі сплати платежів до бюджетів) та заборгованості зі сплати єдиного внеску: первинними документами, на підставі яких в ІКП здійснюється погашення (зменшення) суми податкового боргу (заборгованості зі сплати платежів до бюджетів) та заборгованості зі сплати єдиного внеску, є: рішення суду про вирішення питання по суті (скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов'язання та пені/суми єдиного внеску за результатами судового оскарження), яке набрало законної сили.

Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 за №449 прийнято Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (Інструкція №449).

Відповідно до п. 6 розділу VI Інструкції №449, вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається відкликаною, якщо вимога податкового органу про сплату боргу (недоїмки) скасовується судом - у день набрання судовим рішенням законної сили.

Наведені вище правові норми дають підстави для висновку, що оскільки облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в інтегрованій картці платника, то матеріально-правовий інтерес платника податків полягає в тому, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, реальну структуру податкових вигод та податкових зобов'язань платника податків.

У разі скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) контролюючий орган повинен вчинити дії щодо відображення/коригування у особовій картці позивача дійсного стану зобов'язань перед бюджетом.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.03.2020 у справі № 826/9288/18, від 19 лютого 2019 року у справі №825/999/17, від 26 лютого 2019 року у справі №805/4374/15-а і враховується судом при розгляді цієї справи згідно з ч.5 ст. 242 КАС України.

Враховуючи безпідставність визначення у спірних вимогах про сплату боргу (недоїмки) сум єдиного внеску як заборгованості позивача, а також те, що станом на день прийняття судом рішення у цій справі в інтегрованій картці платника податку позивача залишалась відображеною сума заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020р. в розмірі 2 078,12 грн., червень 2020 р. у розмірі 1039,06 грн., липень-серпень 2020р. в розмірі 2078,12 грн.. згідно податкової вимоги №Ф-3968-0436/У від 07.02.2024, суд дійшов висновку про наявність підстав для проведення коригування в інтегрованій картці позивача шляхом виключення вказаних сум.

За вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Розглянувши справу на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При подані позову позивачем сплачений судовий збір у сумі 968,96 грн, що підтверджується квитанцією №6289-2597-2044-1519 від 11.07.2024.

Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968,96 грн .

Керуючись ст.ст.139, 242-246, 250, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А,м. Дніпро, 49005, ЄДРПОУ 44118658) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3968-0436 У від 07.02.2024р., в частині стягнення з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020р. в розмірі 2 078,12 грн., червень 2020 р. у розмірі 1039,06 грн., липень-серпень 2020р. в розмірі 2078,12 грн.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А,м. Дніпро, 49005, ЄДРПОУ 44118658) здійснити коригування відомостей в інтегрованій картці платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) шляхом виключення нарахувань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період січень - лютий 2020р. в розмірі 2 078,12 грн., червень 2020 р. у розмірі 1039,06 грн., липень-серпень 2020р. в розмірі 2078,12 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49005, ЄДРПОУ 44118658) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона