Справа № 367/5929/24
Провадження №3-в/367/27/2024
Іменем України
25 вересня 2024 року суддя Ірпінського міського суду Київської області Кравчук Ю.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови Ірпінського міського суду Київської області від 14 серпня 2024 року по справі № 367/5929/24,
Постановою Ірпінського міського суду Київської області від 14 серпня 2024 року ОСОБА_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 6 (шість) років. 12.09.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про розстрочку виконання вказаної постанови. Мотивує тим, що постановою Ірпінського міського суду Київської області від 14 серпня 2024 року, його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП та притягнуто його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 2 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 6 (шість) років. Наразі він має скрутне матеріальне становище, оскільки офіційно не працевлаштований та не має змоги в повному обсязі сплатити штраф. Крім того, на його утриманні перебуває малолітня дитина. У відповідності до ст.304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову. Згідно ч.2ст.301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу здійснюється в порядку, встановленому законом. Відповідно до ч.1ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» - за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням. Враховуючи майновий стан та відомості про особу правопорушника, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови суду в частині сплати штрафу підлягає задоволенню. З повідомлених обставин вбачається, що правопорушнику, в силу його майнового стану, дійсно є складним здійснити оплату штрафу в розмірі 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, тому є наявні законні підстави для розстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення строком на 10 місяців. На підставі викладеного, керуючисьст.33 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст.283,284,301,304, КУпАП, суддя,
Заяву ОСОБА_1 про розстрочку виконання постанови Ірпінського міського суду Київської області від 14 серпня 2024 року по справі № 367/5929/24 в частині сплату штрафу - задовольнити. Розстрочити виконання постанови Ірпінського міського суду Київської області від 14 серпня 2024 року по справі № 367/5929/24 (провадження № 3/367/2258/2024) про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить в сумі 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень строком на 10 місяців зі сплатою штрафу рівними частинами: по 4 080 (чотири тисячі вісімдесят) гривень щомісячно, починаючи з 01.10.2024 року, строком сплати до 30 числа кожного місяця. Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку відстрочки. Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Кравчук