ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"26" вересня 2024 р. справа № 300/4434/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01 квітня 2024 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Позовні вимоги мотивовані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.06.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
28.06.2024 Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подало до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши позовну заяву в порядку визначеному ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах адміністративної справи, відзив на позов, судом встановлено наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , наказом командира військової частини НОМЕР_1 внутрішніх військ МВС України(по особовому складу) від 26 листопада 2012 року у військовому званні «прапорщик» був звільнений із Збройних сил України в запас за станом здоров'я з посади начальника військового наряду 2-го взводу 3-ї патрульної роти та виключений зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Позивачу призначена пенсія за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами по інвалідності в розмірі 40% грошового забезпечення.
Позивач перебуває на обліку та отримую пенсію по інвалідності в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області (пенсійна справа №0903002944(МВС).
Відповідно по постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 Головне управління Пенсійного фонду України у Івано-Франківській області у березні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивачу з 1 січня 2018 року відповідно до Довідки №3867/8-18 від 26 березня 2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, виданої ОСОБА_1 Головою ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області із розрахунку: посадовий оклад - 3170 грн., військове (спеціальне) звання прапорщик-950 грн. та надбавка за вислугу років 35%- 1 442 грн., всього - 5 562 грн.
Основний розмір пенсії: 40% грошового забезпечення склав - 2 224,80 грн.
Про те, Голова ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в Довідку №3867/8-18 від 26 березня 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 не вніс додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які враховувались при призначенні йому пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в січні 2013 року і при її перерахунку в подальшому.
Окружний адміністративний суд міста Києва у справі Х_ 826/3858/18 рішенням від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року, визнав протиправними та не чинними пункти 1,2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
З огляду на викладене, а саме: з 05.03.2019 року, виникли підстави для перерахунку пенсій осіб, звільнених з військової служби, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» (набрала чинності 01.01.2020 року) пункти 1-3 Постанови №103 виключено. Інші положення Порядку №45, зокрема й ті, які визначають алгоритм дій, пов'язаних із перерахунком пенсії, після втрати чинності 05.03.2019 року положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, є чинними.
У зв'язку з виникненням у позивача права на перерахунок пенсії, а також, беручи до уваги встановлену законодавцем можливість здійснення перерахунку пенсії не тільки на підставі прийнятого Кабінетом Міністрів України рішення, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ, а й на підставі заяви пенсіонера і поданих ним додаткових документів, позивач 11 серпня 2023 року звернувся із заявою до державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області» для отримання довідки про грошове забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для перерахунку пенсії (16.04.2021 року наказом
МВС України № 291 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2021 року № 129, сектори із соціально-гуманітарних питань Державних установ «Територіальні медичні об'єднання МВС України» наділені повноваженнями з видачі довідок про розмір грошового забезпечення).
На звернення позивача Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області», на підставі наказу МВС України № 291 від 16.04.2021 року, виготовила та надала ОСОБА_1 , нову довідку № 2813 від 14.08.2023 року про його грошове забезпечення станом на березень 2019 року для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року по прирівняній посаді - начальника військового наряду 2-го взводу 3-ї патрульної роти військової частини НОМЕР_1 .
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року у справі №300/8406/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року, згідно поданої довідки про розмір грошового забезпечення для
перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виданої начальником Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області».
Після виконання судового рішення, яке набрало законної сили 27.02.2024 року, позивачу проведено перерахунок моєї пенсії з 01.04.2019 року в розмірі 40% від грошового забезпечення 12 305,50 грн., яке зазначено довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виданої начальником Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області».
Отже розмір пенсії позивача з 01 квітня 2024 року із врахуванням коефіцієнта індексації 0,14 в 2022 році, 0,197 в 2023 році, 0,0796 в 2024 році та надбавки за проживання в гірській місцевості склав 8 701,67 грн.
Після цього із усної інформації працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу стало відомо, що після відновлення рішенням Івано-Франківського адміністративного суду від 26 січня 2024 року у справі №300/8406/23 порушеного права як позивача на отримання пенсії з розміру грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, виданої начальником Державної установи «Територіальне медичне об єднання МВС України по Івано-Франківській області», розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області було скасовано нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
11 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, щодо поновлення нарахування та виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно Постанови КМУ № 713.
Відповідно до листа-відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 06.05.2024 року №4831-3499/3-02/8-0900/24 позивачу було відмовлено у встановленні щомісячної доплати за пунктом 1 Постанови № 713 з огляду на те, що після перерахунку пенси за рішенням суду основний розмір моєї пенсії зріс більше ніж на 2000,00 грн.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 № 713 установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Отже, постановою №713 встановлено для осіб, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій. При цьому обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі, коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Водночас, аналіз наведених норм та мети прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином з урахування задоволення позовних вимог, суд приходить висновку про необхідність стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01 квітня 2024 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із включенням щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.