Справа№ 718/2500/24
Провадження№ 3-в/718/18/24
"27" вересня 2024 р. м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Скорейко В.В., розглянувши подання провідного інспектора Чернівецького районного сектору №4 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області Л.Герецун про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, -
Представник органу пробації звернувся до суду з писаним вище поданням, мотивованим тим, що 30.08.2024 року до Чернівецького районного сектору №4 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області надійшла та була прийнята до виконання постанова Кіцманського районного суду Чернівецької області від 29.07.2024, якою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 50 (п'ятдесят) годин громадських робіт.
За місцем проживання ОСОБА_1 було направлено виклик до Чернівецького районного сектору №4 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області про те, що йому 05.09.2024 року необхідно було з'явитися для ознайомлення з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у вигляді 50 (п'ятдесят) годин громадських робіт, однак у телефонній розмові стало відомо, що ОСОБА_1 проходить військову службу в ЗСУ.
До ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) надіслано запит та отримано відповідь 18.09.2024 про те, що ОСОБА_1 19.07.2024 призваний на військову службу в ЗСУ по мобілізації другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ).
Отже виконання постанови Кіцманського районного суду Чернівецької області за ст.173-2 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено адміністративне стягнення у вигляді 50 годин громадських робіт є неможливим.
У зв'язку із наведеним представник сектору пробації звернувся до суду із поданням для розгляду питання про заміну адміністративного стягнення у вигляді 50 (п'ятдесят) годин громадських годин, штрафом.
Фахівець ІІ категорії філії Чернівецького районного сектору №4 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області Я.Дячук скерувала на адресу суду заяву, в якій просить розглянути подання відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без її присутності, у зв'язку із службовою необхідністю. Подання підтримує повністю.
ОСОБА_1 у судове засідання не прибув у зв'язку із мобілізацією до лав ЗС України.
Дослідивши матеріали справи і подання, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно ч. ч. 2, 4 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 2.1 мотивувальної частини Рішення Конституційного суду України № 5-рп/2013 від 26.06.2013 року у справі № 1-7/2013; пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012). Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
Відповідно до п. 3.16. Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Відповідно до п. 5.1 цього ж Порядку виконання стягнення у вигляді громадських робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду, після отримання відповідного судового рішення.
Водночас, ч.3 ст.321-1 КУпАП визначає, що у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години не відбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Судом встановлено, що постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області 29.07.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.173-2 КУпАП та призначено адміністративне стягнення у вигляді 50 годин громадських робіт .
Згідно з копією відповіді начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 підполковника ОСОБА_2 №3/4240 від 04.09.2024, гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , призваний на військову службу по мобілізації 19.07.2024, другим відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 ).
З урахуванням вищезазначеного, беручи до уваги те, наразі триває збройна агресія РФ проти України, у зв'язку із чим оголошений воєнний стан та мобілізація, в рамках якої ОСОБА_1 призваний до ЗС України, внаслідок чого він об'єктивно не може виконати адміністративне стягнення у виді громадських робіт, що, у свою чергу, утворює обставину, яка унеможливлює виконання постанови суду, суд доходить висновку про необхідність застосування у даному випадку положень ч. 3 ст.321-1 КУпАП та заміни стягнення у виді громадських робіт на стягнення у виді штрафу з розрахунку - чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Керуючись ч. 3 ст. 321-1 КУпАП, суддя,
Подання провідного інспектора Чернівецького районного сектору №4 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області Л.Герецун про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт, штрафом відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП - задовольнити.
Призначене ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 29.07.2024 адміністративне стягнення у виді громадських робіт строком 50 (п'ятдесяти) годин замінити штрафом у розмірі 12,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 212 (двісті дванадцять) гривень 50 копійок в дохід держави.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Василь Скорейко