26 вересня 2024 р. № 400/6785/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при призначенні їй пенсії, з 01.03.2021р. з застосуванням коефіцієнта 1,1, згідно постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021р.; з 01.03.2022р. - з застосуванням коефіцієнта 1,14, згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022р.; з 01.03.2023р. - з застосуванням коефіцієнта 1,197, згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023р.; з 01.03.2024р. - з застосуванням коефіцієнта 1,0796, згідно постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024р.;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при призначенні їй пенсії, з 01.03.2021р. з застосуванням коефіцієнта 1,1, згідно постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021р.; з 01.03.2022р. - з застосуванням коефіцієнта 1,14, згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022р.; з 01.03.2023р. - з застосуванням коефіцієнта 1,197, згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023р.; з 01.03.2024р. - з застосуванням коефіцієнта 1,0796, згідно постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024р., з врахуванням положень абзацу другого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 01.04.2020 р. їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058). Зважаючи на положення ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, позивач мала легітимні очікування того, що середня заробітна плата, яка була застосована при нарахуванні їй в 2020 році пенсії, буде проіндексована на коефіцієнти 1,11; 1,14,- 1,197,- 1,0796, які визначені постановами Кабінету Міністрів України. Проте, перерахунок пенсії позивача, шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при призначенні їй пенсії, відповідно до зазначених постанов Уряду, не проведено.
Відповідач подав відзив на позов, в якому зазначає, що пенсію за віком було обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 9118,81 грн (середня заробітна плата по країні за 2017 - 2019 роки). З 01.03.2021 автоматично проведено індексацію заробітної плати відповідно до Постанови № 127, а саме - встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн. З 01.03.2022 автоматично проведено індексацію заробітної плати відповідно до Постанови № 168, а саме - встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн. З 01.03.2023 автоматично проведено індексацію заробітної плати відповідно до Постанови № 168, а саме - встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн. З 01.03.2024 автоматично проведено індексацію заробітної плати відповідно до Постанови № 185, а саме - встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн. Отже, позовні вимоги Позивача є такими, що не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість. Одночасно, дії Відповідача в повному обсязі відповідають нормам чинного законодавства.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 з 01.04.2020 р.
У квітні 2024 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови від 16 лютого 2022 р. № 118, постанови від 24.02.2023 № 168, постанови від 24 лютого 2024 р. № 185.
Листом від 16.04.2024 р. відповідач зазначив, що проведено перерахунок пенсії позивача та встановлено щомісячні доплати в розмірі 103,36 грн (на підставі Постанови № 118),3 в розмірі 100,00 грн (на підставі Постанови № 168) та в розмірі 100,00 грн (на підставі Постанови № 185).
Згідно з частиною 2 статті 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 2 Порядку № 124 визначено, що перерахунку підлягають, зокрема, пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058.
Пункт 4 Порядку № 124 визначає формулу обчислення коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону № 1058, пункту 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Згідно з пунктами 6, 7 Порядку № 124 під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону № 1058-IV на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується під час проведення наступних перерахунків пенсій.
За змістом пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) у 2022 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) передбачено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2024 р. № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) установлено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 та Порядку № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.
У відзиві відповідач зазначив, що з 01.03.2021 р. автоматично проведено індексацію заробітної плати відповідно до Постанови № 127 та встановлено щомісячну доплату до пенсії позивача в розмірі 100 грн; з 01.03.2022 р. - 100 грн (на підставі Постанови № 118); з 01.03.2023 р. - 100 грн (на підставі Постанови № 168); з 01.03.2024 р. - 100 грн (на підставі Постанови № 185).
Пунктом 2 Постанови № 127 встановлено, що якщо пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 р. включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 цієї постанови, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 р. включно у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV, пункту 4 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 “Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», з 1 липня 2021 р. до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.
Аналогічні положення передбачені пунктом 4 Постанови № 118 (доплата 135 грн.), пунктом 6 Постанови № 168 (доплата 100 грн.) та пунктом 3 Постанови № 185 (100 грн).
Отже, наведені положення постанов № 118, № 168, № 185 не свідчать про те, що пенсії, призначені за зверненнями які надійшли до 31 грудня відповідного року, не підлягають перерахунку. Вказаними нормами врегульовано виплату щомісячних доплат до пенсій, у випадку нездійснення підвищення пенсій за зверненнями, що надійшли до 31 грудня відповідного року. А самі випадки нездійснення перерахунку пенсії, визначаються Порядком № 124.
Крім того, всупереч застосованому відповідачем тлумаченню норм Порядку № 124 та постанов № 118, № 168, № 185 перерахунок (індексація) пенсій на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058 здійснюється шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Даний показник щороку визначається Кабінетом Міністрів (у спірному випадку постановами № 118, № 168).
Оскільки, показник середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії позивачу становить 9118,81 грн., що визнається відповідачем, останній зобов'язаний був застосувати коефіцієнт підвищення, помноживши на нього вказаний показник у кожному періоді перерахунку (індексації).
Будь-якого іншого способу проведення індексації норми статті 42 Закону № 1058, Порядку № 124, постанов № 118, № 168, № 185 не містять, зокрема і обмежень проведення індексації особам, середньомісячний заробіток яких для обчислення пенсії перевищував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку на відповідний рік.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності оскаржуваної бездіяльності, що є підставою для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надала квитанцію про сплату судового збору в сумі 968,96 грн, що й підлягає стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення індексації пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при призначенні їй пенсії, з 01.03.2021р. з застосуванням коефіцієнта 1,1, згідно постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021р.; з 01.03.2022р. - з застосуванням коефіцієнта 1,14, згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022р.; з 01.03.2023р. - з застосуванням коефіцієнта 1,197, згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023р.; з 01.03.2024р. - з застосуванням коефіцієнта 1,0796, згідно постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024р.; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при призначенні їй пенсії, з 01.03.2021р. з застосуванням коефіцієнта 1,1, згідно постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021р.; з 01.03.2022р. - з застосуванням коефіцієнта 1,14, згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022р.; з 01.03.2023р. - з застосуванням коефіцієнта 1,197, згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023р.; з 01.03.2024р. - з застосуванням коефіцієнта 1,0796, згідно постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024р., з врахуванням положень абзацу другого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при призначенні пенсії, з 01.03.2021р. з застосуванням коефіцієнта 1,1, згідно постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021р.; з 01.03.2022р. - з застосуванням коефіцієнта 1,14, згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022р.; з 01.03.2023р. - з застосуванням коефіцієнта 1,197, згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023р.; з 01.03.2024р. - з застосуванням коефіцієнта 1,0796, згідно постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024р..
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при призначенні їй пенсії, з 01.03.2021р. з застосуванням коефіцієнта 1,1, згідно постанови Кабінету Міністрів України №127 від 22.02.2021р.; з 01.03.2022р. - з застосуванням коефіцієнта 1,14, згідно постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022р.; з 01.03.2023р. - з застосуванням коефіцієнта 1,197, згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023р.; з 01.03.2024р. - з застосуванням коефіцієнта 1,0796, згідно постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024р., з врахуванням положень абзацу другого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 26.09.2024 р.
Суддя Н. В. Лісовська