Ухвала від 25.09.2024 по справі 640/25203/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

25 вересня 2024 року справа № 640/25203/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши матеріали справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання протиправними та скасування наказів,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2019 року до Окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Служби безпеки України, в якому просить суд визнати протиправними та скасувати Накази про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 від 23.11.2018, 20.05.2019, 10.06.2019 та 12.06.2019; визнати протиправним та скасувати Наказу № 1442-ОС від 25.10.2019 "По особовому складу" в частині звільнення ОСОБА_1 з військової служби; поновити на посаді консультанта-експерта з оперативних питань 4 відділу 1 управління ДКР Служби безпеки України; стягнути з Служби безпеки України на користь ОСОБА_1 грошове утримання за час вимушеного прогулу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.02.2020 (суддя Добрянська Я.І.) позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення визначених в ній недоліків. В межах встановленого судом строку недоліки позовної заяви позивачем усунуто.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.04.2020 (суддя Добрянська Я.І.) відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувано у відповідача належним чином завірені копії документів та матеріалів, які були підставою для прийняття оскаржуваних наказів.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2021 (суддя Добрянська Я.І.) повторно витребувано від відповідача Служби безпеки України належним чином завірені копії документів та матеріалів, які були підставою для прийняття оскаржуваних наказів, зобов'язано Службу безпеки України надати суду протягом трьох днів з дня отримання копії даної ухвали належним чином засвідчені копії документів та інформацію.

16.07.2021 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від Управління правового забезпечення Служби безпеки України надійшло повідомлення, що Управління листом від 17.08.2020 №87/т до режимно-секретного органу Окружного адміністративного суду міста Києва були направлені документальні матеріали, які були підставою для прийняття оскаржуваних наказів. Відповідно до інформації, отриманої судом від Режимно-секретного відділу Окружного адміністративного суду міста Києва, від Служби безпеки України надійшли документи, що містять державну таємницю та мають ступінь секретності "Таємно".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.08.2021 (суддя Добрянська Я.І.) передано адміністративну справу №640/25203/19 на повторний автоматизований розподіл справ між суддями, які мають спеціальний доступ до державної таємниці, оскільки у головуючого судді Добрянської Я.І. спеціальний доступ до державної таємниці відсутній.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2021 (суддя Арсірій Р.О.) прийнято до провадження адміністративну справу № 640/25203/19 суддею Арсірієм Р.О. Вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.

29.07.2024 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 29.08.2023 №03-19/24454/23 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №640/25203/19.

29.07.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Кушновій А.О.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає про наявність документів, відомості яких становлять державну таємницю.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 року №3855-XII (далі - Закон №3855) визначено, що державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 8 Закону №3855 до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері державної безпеки та охорони правопорядку, зокрема:

- про особовий склад органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність або розвідувальну чи контррозвідувальну;

- про засоби, зміст, плани, організацію, фінансування та матеріально-технічне забезпечення, форми, методи і результати оперативно-розшукової, розвідувальної і контррозвідувальної діяльності; про осіб, які співпрацюють або раніше співпрацювали на конфіденційній основі з органами, що проводять таку діяльність; про склад і конкретних осіб, що є негласними штатними працівниками органів, які здійснюють оперативно-розшукову, розвідувальну і контррозвідувальну діяльність.

Отже, інформація про особовий склад органів, що здійснюють розвідувальну діяльність; про осіб, що є негласними штатними працівниками органів, які здійснюють розвідувальну діяльність (у тому числі ті, які працюють чи працювали під прикриттям), відноситься до державної таємниці.

Відповідно до статті 18 Закону №3855 з метою охорони державної таємниці впроваджуються: єдині вимоги до виготовлення, користування, збереження, передачі, транспортування та обліку матеріальних носіїв секретної інформації; дозвільний порядок провадження державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями діяльності, пов'язаної з державною таємницею; обмеження оприлюднення, передачі іншій державі або поширення іншим шляхом секретної інформації; обмеження щодо перебування та діяльності в Україні іноземців, осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб, їх доступу до державної таємниці, а також розташування і переміщення об'єктів і технічних засобів, що їм належать; особливості здійснення державними органами їх функцій щодо державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, діяльність яких пов'язана з державною таємницею; режим секретності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що провадять діяльність, пов'язану з державною таємницею; спеціальний порядок допуску та доступу громадян до державної таємниці; технічний та криптографічний захисти секретної інформації.

Згідно частини першої статтею 20 Закону №3855 державні органи, органи місцевого самоврядування підприємства, установи, організації мають право провадити діяльність, пов'язану з державною таємницею, після надання їм Службою безпеки України спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

Відповідно до положень статті 22 Закону №3855 залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці, зокрема:

- форма 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності "таємно".

Відтак, суд зазначає, що розгляд даної справи передбачає дослідження відомостей, що становлять державну таємницю, що потребує допуску до державної таємниці форми 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності “таємно».

Разом із цим, головуючий суддя Кушнова А.О. не має спеціального допуску до державної таємниці.

Відповідно до листа Київського окружного адміністративного суду від 13.09.2024 №02-41/10118/24 судді Київського окружного адміністративного суду не мають допуску до державної таємниці, у зв'язку з відсутністю в суді спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею.

З метою встановлення інформації про найбільш територіально наближений до Київського окружного адміністративного суду адміністративний суд, у штаті якого є судді, які у відповідності до вимог Закону України "Про державну таємницю" мають допуск до державної таємниці відповідної форми, суд звернувся до Державної судової адміністрації України із запитом від 13.09.2024 №640/25203/19.

25.09.2024 на адресу суду від Державної судової адміністрації України надійшов лист від 24.09.2024 №203 н/т, у якому повідомлено, що найбільш територіально наближеним до Київського окружного адміністративного суду адміністративним судом, який має можливість розглядати справу з грифом "Цілком таємно", "Таємно" є Харківський окружний адміністративний суд та Черкаський окружний адміністративний суд.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи.

Згідно частини другої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, що найбільш територіально наближений до цього суду, у випадку, визначеному пунктами 4 і 6 частини першої цієї статті.

Відповідно до частин шостої та восьмої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Частиною шостою статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Передача справ за підсудністю у випадках, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, здійснюється за розпорядженням голови суду (частина сьома статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи відсутність у суддів Київського окружного адміністративного суду спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, суд вважає за необхідне адміністративну справу №640/25203/19 передати голові Київського окружного адміністративного суду для складання розпорядження про передачу даної справи за підсудністю (до Черкаського окружного адміністративного суду).

Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Адміністративну справу №640/25203/19 за позовом ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання протиправними та скасування наказів, - передати голові Київського окружного адміністративного суду для видання розпорядження про передачу даної справи за підсудністю (до Черкаського окружного адміністративного суду).

2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

3. Копію ухвали надіслати (вручити) позивачеві, зокрема шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Повний текст ухвали складено та підписано - 25.09.2024.

Суддя Кушнова А.О.