Рішення від 25.09.2024 по справі 280/2851/24

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 вересня 2024 року Справа № 280/2851/24 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач) у якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.09.2023 № 456 про утримання надміру виплачених сум пенсій у розмірі 20 % з пенсії ОСОБА_1 щомісячно, починаючи з грудня 2023 до повного погашення;

- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повернути кошти, утримані з пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2023 на підставі рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області від 28.09.2023 № 456 про утримання надміру виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 11.02.2019 отримує пенсію за вислугу років згідно зі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII як особа, що набула право па пенсію за роботу безпосередньо прокурором. З урахуванням положень п. 13-1 розділу XV «Перехідні положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV виплата пенсії проводилась в розмірі, обчисленому відповідно до вказаного Закону. Наказом прокурора Запорізької області від 29.04.2020 №743к позивача було звільнено з посади прокурора. Наказом Керівника Запорізької обласної прокуратури від 02.02.2022 №66к позивача було поновлено на посаді прокурора відділу прокуратури Запорізької області з 30.04.2020, а наказом від 13.12.2022 №1399к позивача було переведено до Запорізької обласної прокуратури на посаду прокурора відділу. Про дані факти позивач інформував відповідача шляхом направлення заяв відповідно 08.02.2022 та 14.12.2022 з долученням копій вищевказаних наказів. Враховуючи зазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області винесено Рішенням від 28.09.2023 №456 про утримання надміру виплачених сум пенсій в розмірі 20% з пенсії щомісячно, починаючи з грудня 2023 року до повного погашення. Просить, з урахуванням відповіді на відзив, позов задовольнити,.

Ухвалою судді від 08.04.2024 відкрито провадження у справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві відповідно до якого зазначено, що позивач не надав до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області інформацію про те, що питання про перебування позивача на посаді прокурора, з яким тісно пов'язане його право отримувати пенсію у розмірі обчисленому відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, ще не вирішено та перебуває на розгляді у суді. Тобто, поновлення виплати пенсії позивача у розмірі обчисленому відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII відбулося внаслідок зловживань з боку пенсіонера, а саме приховування факту про те, що питання про звільнення позивача з посади прокурора не вирішено остаточно. Відповідач підкреслює, що позов до Запорізької обласної прокуратури про поновлення на роботі на посаді прокурора було подано саме позивачем, а отже він усвідомлював, що у разі поновлення його на роботі у судовому порядку, права на отримання пенсії у розмірі обчисленому відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у позивача не буде. Таким чином, оскільки переплата за період з 01.05.2020 по 28.02.2022 в розмірі 77283,26 грн виникла в наслідок зловживання з боку пенсіонера, та в добровільному порядку не була повернута, тому рішення щодо утримання переплати від 29.09.2023 № 456 є законним. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 11.02.2019 перебуває на обліку в Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, якій призначено відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон України № 1697-VII), яку обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон України №1058-ІV), з урахуванням обмежень, встановлених частиною 15 статті 86 Закону № 1697-VII, як особі, яка продовжувала працювати в органах прокуратури.

30.04.2020 позивача звільнено з посади та з органів прокуратури Запорізької області на підставі пункту 9 частини 1 статті 51 Закону України «Про прокуратуру» (наказ прокурора Запорізької області від 29.04.2020 №743к), у заявку із чим позивачу з 01.05.2020 поновлено а виплату пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII.

У подальшому у зв'язку із працевлаштуванням 02.11.2020 в органи прокуратури на посаду головного спеціаліста відділу в статусі державного службовця позивач 14.01.2021 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із працевлаштуванням, надавши трудову книжку, та позивачу з 03.11.20202 обчислено пенсію в розмірі, обчисленому відповідно до положень Закону України №1058-ІV.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 листопада 2020 року за позовні вимоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Запорізької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02909973, 69005, м. Запоріжжя, вул. Олександра Матросова, 29 А), Офісу Генерального прокурора (код ЄДРПОУ 00034051, вул. Різницька, 13/15, м. Київ, 01011) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - задоволено.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.04.2021 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.11.2020 залишено без змін.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.11.2020 у справі № 280/3542/20 наказом керівника Запорізької обласної прокуратури від 02.02.2022 № 66к позивача поновлено на посаді прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Запорізької області з 30.04.2020.

Наказом керівника Запорізької обласної прокуратури від 13.12.2022 № 1399к позивача переведено на посаду прокурора відділу забезпечення обвинувачення в апеляційному суді управління підтримання публічного обвинувачення в суді Запорізької обласної прокуратури.

Як свідчить зміст позовної заяви та не заперечується відповідачем позивач інформував відповідача про вищезазначені обставини шляхом направлення заяв від 08.02.2022 та 14.12.2022, із долученням копій вказаних наказів.

28.09.2023 відповідачем винесено рішення №456 про утримання надміру виплачених сум пенсій. З рішення вбачається, що позивач одержує пенсію за вислугу років в розмірі 7454 грн 92 коп. на місяць. Відповідачем установлено, що сума переплати 77283 грн 26 коп. згідно з протоколом відділу опрацювання пенсійної документації № 1 управління з питань виплати пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області утворилася за період з 01.05.2020 по 28.02.2022. У зв'язку з неповідомленням позивачем про працевлаштування сума переплати 77283 грн 26 коп. підлягає поверненню. Відповідно до частини першої статті 50 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно. У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення утримувати переплату в розмірі 20 % з пенсії щомісячно, починаючи з грудня 2023 до повного погашення.

Не погоджуючись із вищевказаним рішенням позивач звернувся із вказаною позовною заявою до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Водночас у п.5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Так, спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV.

У преамбулі Закону №1058-IV зазначено, що цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 50 Закону №1058-IV передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

Отже, відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише у зв'язку із зловживаннями з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.

Таким чином, статтею 50 Закону №1058-IV визначені виключні підстави за наявності яких, надміру виплачені кошти повинні бути повернуті пенсіонером. При цьому, будь-які інші підстави для утримання з пенсії пенсіонера надміру виплачених коштів не передбачено чинним законодавством.

Так, механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за № 374/7695 (далі - порядок № 374/7695).

Згідно з пунктом 3 порядку порядок № 374/7695 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.

Отже, статтею 50 Закону №1058-IV та положеннями вказаного порядку прямо передбачені дві умови за наявності яких підлягає відрахуванню (утриманню) надміру виплачена сума пенсії, зокрема з підстав: зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.

У контексті наведеного, слід відмітити, що законодавством визначено дві самостійні підстави для відшкодування зайво сплаченої пенсії, кожна з яких визначає суб'єкта, на якого покладається такий обов'язок в залежності від того, хто із цих суб'єктів вчинив відповідні дії, що призвели до такої зайвої сплати. У випадку зловживань з боку пенсіонера - обов'язок відшкодування може бути покладений на нього, а у випадку подання недостовірних відомостей страхувальником - обов'язок відшкодування зайвих виплат покладається на цього страхувальника.

Вказана позиція узгоджується з правовими висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеними в постанові від 25 жовтня 2021 року у справі № 554/4736/17.

Тож, з наведеного слідує, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.

Згідно з абзацом 2 пункту 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - порядок № 1566/11846), у разі працевлаштування (початку діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи-підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням.

Відповідно до пункту 2.5 порядку № 1566/11846 у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).

Аналіз наведеного вище дає підстави для висновку, що на пенсіонера покладається обов'язок подання відповідної заяви про дату працевлаштування до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Матеріалами справи підтверджено, та не заперечується відповідачем, що позивач 08.02.2022, відповідно до вимог Закону №1058-IV та п. 2.21 порядку № 1566/11846, звернувся через особистий кабінет вебпорталу Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії працевлаштування/звільнення, надавши накази керівника Запорізької обласної прокуратури:

- від 31.01.2022 №59к про звільнення з посади головного спеціаліста відділу забезпечення обвинувачення в регіоні управління підтримання публічного обвинувачення в суді Запорізької обласної прокуратури та з органів Запорізької обласної прокуратури, за власним бажанням з 01.02.2022;

- від 02.02.2022 №66к про поновлення на посаді прокурора відділу нагляду за додержанням законів територіальними органами поліції при провадженні досудового розслідування та підтриманням державного обвинувачення управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Запорізької області з 30.04.2020 (на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.11.2020 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду у справі № 280/3542/20).

Також 14.12.2022 позивач звернувся з заявою до відповідача, якою проінформував про переведення на посаду прокурора відділу забезпечення обвинувачення в апеляційному суді управління підтримання публічного обвинувачення в суді Запорізької обласної прокуратури на підставі наказу керівника Запорізької обласної прокуратури від 13.12.2022 № 1399к позивача.

Отже, позивач у законний строк та спосіб повідомив відповідача про поновлення на посаді на підставі рішення суду, тобто позивач у повному обсязі виконав покладений на нього обов'язок.

Суд наголошує, що період, протягом якого особа була незаконно звільненою, у випадку поновлення її на роботі за судовим рішенням, не може вважатись працевлаштуванням цієї особи протягом усього проміжку часу, коли відповідна справа розглядалась судом і до моменту фактичного виконання судового рішення. Такий період є вимушеним прогулом, тобто, часом, протягом якого працівник з вини власника або уповноваженого ним органу був позбавлений можливості працювати.

Крім того, оскарження особою свого звільнення та поновлення її судом на роботі, не може вважатися зловживанням з її боку у розумінні статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і не є підставою для стягнення виплаченої пенсії.

Крім того, суд враховує, що згідно листа відповідача від 03.11.2023 (а.с. 29-30) позивач у зв'язку із працевлаштуванням 02.11.2020 до органів прокуратури 14.01.2021 звертався до сервісного центру заявою про перерахунок пенсії, та відповідачем позивачу розмір пенсії обчислено лено відповідно до Закону України 1058 з 03.11.2020, що також свічить про відсотують зловживань позивача (пенсіонера).

Зважаючи на встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами та з урахуванням того, що стаття 50 Закону № 1058-IV містить вичерпний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсій, яких у ході розгляду справи встановлено не було, суд дійшов висновку, що рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.09.2023 № 456 про утримання надміру виплачених сум пенсій у розмірі 20 % з пенсії ОСОБА_1 щомісячно, починаючи з грудня 2023 до повного погашення - є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи з'ясовані обставини, досліджені матеріали справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Питання про розподіл судових витрат, судом вирішується відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.77, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 28.09.2023 № 456 про утримання надміру виплачених сум пенсій у розмірі 20 % з пенсії ОСОБА_1 щомісячно, починаючи з грудня 2023 до повного погашення.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повернути кошти, утримані з пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2023 на підставі рішення Головного Управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області від 28.09.2023 № 456 про утримання надміру виплачених сум пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова