Рішення від 25.09.2024 по справі 240/15850/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2024 року м. Житомир справа № 240/15850/24

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Приходько О.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 08 серпня 2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини другої статті 55 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 20 липня 2024 року (надалі - Закон № 796-XII);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком відповідно до частини другої статті 55 Закону № 796-XII з 20 липня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що вона є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням та вважає, що вона має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону № 796-XII. Однак, пенсійний орган протиправно відмовив у призначені та виплаті пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до цього Закону.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначає, що за доданими документами станом на 01 січня 1993 року підтверджений період проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю з 21 червня 1988 року по 10 червня 1992 року становить 03 роки 11 місяців 20 днів, що не дає право на зниження пенсійного віку для виходу на пенсію на 5 років відповідно до Закону № 796-ХІІ. Оскільки наданими позивачкою документами не підтверджено постійне проживання/роботи у зоні посиленого радіологічного контролю з моменту аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) упродовж не менше 4 років станом на 01 січня 1993 року, підстави для застосування до особи положень статті 55 Закону № 796-ХІІ щодо призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відсутні. Також відповідач зазначає, що при визначенні права на зниження пенсійного віку для призначення пенсії відповідно до Закону № 796-ХІІ не взято до уваги період роботи з 15 липня 1992 року по 31 грудня 1992 року в Коростенському комбінаті громадського харчування, який знаходиться в зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки сумування періодів проживання (роботи) в різних зонах радіоактивного забруднення вказаним Законом не передбачено.

У встановлений судом строк відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, про причини суд не повідомив.

Відповідно до довідки про доставку електронного листа в матеріалах справи, ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи від 26 серпня 2024 року доставлено в Електронний кабінет Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 27 серпня 2024 року о 21:21 год.

Пунктом 2 частини шостої статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) визначено, що днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. За правилами абзацу 2 пункту 5 частини шостої статті 251 КАС України якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Отже, ухвала від 26 серпня 2024 року про відкриття провадження у цій справі вважається врученою Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області 28 серпня 2024 року.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши доводи у позовній заяві та відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд зазначає про таке.

Суд встановив, що ОСОБА_1 має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 4), що підтверджується наявною у матеріалах справи копією відповідного посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 18 червня 1996 року Коростенським міськвиконкомом.

З метою реалізації права на пенсійне забезпечення, позивачка, після досягнення 55-річного віку, звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 08 серпня 2024 року про призначення їй пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.

За принципом екстериторіальності заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії розглядало Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

За результатом розгляду поданих ОСОБА_1 заяви та доданих до неї документів Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняло рішення від 08 серпня 2024 року № 064250009408, яким відмовило позивачці в призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.

Зі змісту вказаного рішення вбачається, що підставою для відмови став висновок Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відсутність у ОСОБА_1 права на пенсію відповідно до статті 55 Закону № 796-XII, оскільки станом на 01 січня 1993 року вона не проживала в зоні посиленого радіологічного контролю 5 років.

В зазначеному рішенні вказано, що за наданими документами до періоду перебування в зоні посиленого радіологічного контролю (IV зона) зараховано період з 21 червня 1988 року по 09 квітня 1992 року згідно з довідкою від 25 липня 2024 року № 328, з 21 червня 1988 року по 10 червня 1992 року згідно з довідкою від 17 січня 2024 року № 4. Отже період перебування в зоні посиленого радіологічного контролю (IV зона) становить на 01 січня 1993 року 3 роки 11 місяців 21 день (менше 4 років).

3а доданими документами до загального страхового стажу не зараховано період навчання з 01 вересня 1984 року по 17 липня 1987 року згідно з дипломом від 17 липня 1987 року № 384717, оскільки ім'я " ОСОБА_2 " не відповідає паспорту заявниці " ОСОБА_3 ".

Про прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області рішення позивачку повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 12 серпня 2024 року № 0600-0211-8/100614.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - № 1058-IV).

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Водночас, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон № 796-ХІІ.

Згідно зі статтею 49 Закону № 796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення визначені в статті 55 Закону № 796-XII.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 55 Закону № 796-XII потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-IV, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Підпунктом 7 пункту 2.1. Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, зокрема, потерпілим від Чорнобильської катастрофи:

для осіб, які постійно працювали (працюють) на територіях радіоактивного забруднення, додаються документи, видані підприємствами, установами, організаціями, органами місцевого самоврядування, що підтверджують період(и) постійної роботи в населених пунктах, віднесених до відповідних територій радіоактивного забруднення;

для осіб, які постійно проживали (проживають) на територіях радіоактивного забруднення, додаються відомості про місце проживання, зазначені у пункті 2.22 цього розділу, та/або документи про проживання, видані органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 15 Закону № 796-XII підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Згідно зі статтею 65 Закону №796-ХІІ документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На момент видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії НОМЕР_1 від 18 червня 1996 року правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи були врегульовані Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 року № 501 (далі - Порядок № 501).

Пунктом 2 Порядку № 501 (в редакції, що діяла станом на момент видачі позивачці посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії серії НОМЕР_1 від 18 червня 1996 року) передбачено, що посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом № 796-ХІІ.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 14 Закону № 796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Таким чином, наявність у позивачки статусу громадянки, яка постійно проживає на території посиленого радіоекологічного контролю, підтвердженого відповідним посвідченням 4 категорії серії НОМЕР_1 від 18 червня 1996 року, виданим Коростенським міськвиконкомом, надає їй право користуватися пільгами, визначеними Законом № 796-XII, в тому числі, правом на зниження пенсійного віку при призначенні пенсії за віком.

На підтвердження наявності підстав для зниження пенсійного віку позивачкою долучено до матеріалів справи довідки про періоди проживання на територіях радіоактивного забруднення:

- довідку від 17 січня 2024 року № 4, видану КУ "Березівський психоневрологічний інтернат" Житомирської обласної ради, відповідно до якої ОСОБА_1 з 21 червня 1988 року згідно з наказом від 20 червня 1988 року № 19 прийнята на посаду доярки підсобного господарства, 10 червня 1992 року згідно з наказом від 10 червня 1992 року № 54 звільнена з посади за власним бажанням (стаття 38 КЗпП України). Цей період також підтверджується записами у трудовій книжці позивачки від 05 серпня 1987 року НОМЕР_2 , тобто період з 21 червня 1988 року по 10 червня 1992 року підтверджує факт роботи позивачки у зоні посиленого радіоекологічного контролю, що не заперечується відповідачами;

- довідку від 25 липня 2024 року № 328, видану Киянським старостинським округом Барашівської сільської ради Звягельського району Житомирської області, в якій зазначено, що ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала в зоні посиленого радіологічного контролю з 21 червня 1988 року по 09 квітня 1992 року у с. Березівка Звягельського (Ємільчинського) району Житомирської області, яке згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106, відноситься до зони посиленого радіологічного контролю. Даний період зарахований відповідачами до періоду перебування в зоні посиленого радіоекологічного контролю;

- довідку від 14 серпня 2024 року № 2139, видану відділом реєстрації місця проживання виконавчого комітету Коростенської міської ради, в якій зазначено, що ОСОБА_1 постійно була зареєстрована в м. Коростень Житомирської області з 09 вересня 1998 року по теперішній час (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106, м. Коростень відноситься до зони гарантованого добровільного відселення);

- згідно із записами у трудовій книжці позивачки від 05 серпня 1987 року НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 15 липня 1997 року по 12 вересня 1994 року працювала на підприємстві Коростенському комбінаті громадянського харчування в місті Коростені Житомирської області (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106, м. Коростень відноситься до зони гарантованого добровільного відселення).

Отже, подані позивачкою документи є достатніми та належними доказами, які підтверджують факт проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, а тому суд дійшов висновку, що пенсійний орган безпідставно відмовив у призначенні пенсії, відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ у зв'язку із відсутністю підтвердження такого факту.

Аналогічних висновків за подібних зі спірними праововідносин дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 05 червня 2023 року по справі № 240/24367/22.

Враховуючи викладене, позивачка має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.

Тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 08 серпня 2024 року № 064250009408 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ є протиправним.

Вирішуючи спірні правовідносини в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача призначити позивачці пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, з 20 липня 2024 року, суд виходить з такого.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Як вже йшлося, згідно з частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60-ти років в період з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року за наявності страхового стажу не менше 31 року.

Згідно з інформацією, зазначеною Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області в оскаржуваному рішенні від 08 серпня 2024 року № 064250009408 про відмову в призначенні пенсії, страховий стаж позивачки становить 33 роки 4 місяці 27 днів, що є достатнім для призначення їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.

Як встановлено вище судом, позивачці виповнилося 55 роки 19 липня 2024 року.

Таким чином, позивачка має необхідний вік, страховий стаж та достатній строк проживання на території зони посиленого радіологічного контролю для призначення їй пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до статті 55 Закону № 796-XII.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV, якою врегульовано питання строків призначення (перерахунку) та виплати пенсії, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Матеріалами справи підтверджується, що за призначенням пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років позивачка звернулася протягом трьох місяців з дня досягнення нею 55-річного пенсійного віку та пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 20 липня 2024 року.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Визначаючись щодо відповідності обраного позивачем способу захисту порушеному праву слід зважати й на його ефективність у розумінні статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту). При цьому, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження за умови виконання усіх встановлених законом вимог для ухвалення такого рішення.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

У справі, яка розглядається суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачкою заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, рішенням якого позивачу відмовлено у призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ.

Тож, дії зобов'язального характеру щодо призначення пенсії та виплати пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення цієї пенсії, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 09 липня 2024 року у справі № 240/16372/23.

Тому, звернені позовні вимоги до іншого відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задоволенню не підлягають, а тому позов слід задовольнити частково.

На підставі положень статті 139 КАС України судовий збір у сумі 605,60 грн, сплачений згідно із квитанцією від 14 серпня 2024 року, підлягає частковому відшкодуванню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вулиця Ольжича, будинок 7, місто Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, місто Харків, 61022, код ЄДРПОУ 13486010) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 08 серпня 2024 року № 64250009408 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до частини другої статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 20 липня 2024 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 коп.) сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.Г. Приходько