Рішення від 26.09.2024 по справі 200/5094/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2024 року Справа№200/5094/24

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про

визнання протиправними дій щодо не врахування при призначенні пенсії за віком статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з 25.01.2024 року;

зобов'язання провести розрахунок пенсії з 25.01.2024 відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці»,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на підземних роботах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідачем на звернення позивача листом від 22.07.2024 повідомлено, що у позивача більше 15 років підземного стажу, але не вказано про необхідність застосування Закону України «Про престижність шахтарської праці». Вказав, що розмір його пенсії складає 10417,50 грн., але при застосування ст. 8 ЗУ «Про престижність шахтарської праці» розмір пенсії буде складати 15915,77 грн.

Позивач не погоджується з відповідачем, вважає відмову відповідача обчислювати та виплачувати йому пенсію з урахуванням положення Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» порушенням норм чинного законодавства.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому заперечили проти задоволення позову та зазначили, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2021 по справі №200/6091/21, від 20.10.2022 по справі № 200/3564/22, від 16.11.2023 №200/4920/23 не містять зобов'язань щодо застосування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Просили відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 26 липня 2024 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду відмовлено; позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду обгрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати інші підстави для поновлення пропущеного строку.

Ухвалою суду від 26 липня 2024 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду відмовлено; позовну заяву залишено без руху; встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом надання до суду обгрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати інші підстави для поновлення пропущеного строку.

Ухвалою суду від 05 серпня 2024 року позовну заяву повернуто позивачеві в частині визнання протиправними дій щодо не врахування при призначенні пенсії за віком статті 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці» з 01.03.2021 по 24.01.2024 та зобов'язання провести розрахунок пенсії з 01.03.2021 по 24.01.2024 відповідно до статті 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці».

Ухвалою суду від 05 серпня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні без повідомлення сторін).

Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року N 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", згідно якого, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України №133/2022 Про продовження строку дії воєнного стану в Україні, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 21 квітня 2022 року N 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 22 травня 2022 року №2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 15 серпня 2022 року №2500-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 16.11.2022 р. №2738-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06.02.2023 №2915-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 02.05.2023 №3057-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 27.07.2023 №3275-ІХ строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 № 3429-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб.

Законом України “Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 06 лютого 2024 № 3564-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08 травня 2024 № 3684-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 23 липня 2024 № 3892-IX строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб.

Враховуючи викладене в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України Про правовий режим воєнного стану від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року N 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м.Слов'янськ Донецької області.

У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г. Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи. Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд доходить наступного висновку.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2021 по справі №200/6091/21 визнано протиправним та скасовано рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 09 березня 2021 року № 29 «Про відмову в перерахунку пенсії»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 березня 2021 року, зареєстровану за № 1001, про перерахунок пенсії відповідно до ст. 43 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням відомостей, наведених у довідках відокремленого підрозділу «Шахта «Прогрес» державного підприємства «Торезантрацит» про заробітну плату від 28 січня 2021 року № 04-01-207 за період з 01 серпня 1991 року по 31 грудня 1996 року, від 28 січня 2021 року № 04-01-207 за період з 01 січня 1997 року по 31 грудня 2000 року; про підтвердження трудового стажу від 28 січня 2021 року № 06-01-206 за період з 24 травня 1988 року по 20 червня 1989 року, від 28 січня 2021 року № 06-01-206 за період з 15 серпня 1991 року по теперішній час (станом на 28 січня 2021 року), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2022 по справі №200/3564/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі його заяви від 2 березня 2021 року без врахування пільгового стажу та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 2 березня 2021 року, із зарахуванням до його пільгового стажу за Списком № 1 періодів: з 24.05.1988 по 03.07.1988, з 05.09.1988 по 26.11.1988, з 21.03.89 по 29.04.1989, з 15.06.1989 по 20.06.1989, з 24.06.1989 по 17.05.1991, з 15.08.1991 по 21.11.1991, з 22.11.1991 по 16.01.1992, з 17.01.1992 по 27.11.2000, з 28.11.2000 по 31.12.2014 (крім періодів з 01.02.1999 по 10.12.1999, з 20.12.1999 по 31.12.1999, з 03.01.2000 по 03.02.2000, з 01.04.2000 по 31.12.2004, з 02.03.2005 по 03.03.2005, з 09.05.2005 по 30.06.2014, 01.07.2014, з 27.07.2014 по 05.08.2014), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні щодо наявності підстав для зарахування спірних в цій справі періодів до стажу позивача.

Ухвалою від 31 липня 2023 виправлено описку, допущену в абзаці першому резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2022 року у справі № 200/3564/22, шляхом зазначення належної адреси позивача « АДРЕСА_2 » замість неналежної « АДРЕСА_3 ».

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2022 по справі №200/3564/22, зокрема, встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_2 , виданого 30.06.1998.

Також до суду надана копія довідки від 09.12.2019 № 1425-5000243295 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, за якою ОСОБА_1 перемістився з м. Чистякове селище Пелагіївка до м. Костянтинівка Донецької області.

У вказаному рішенні встановлено, що 2 березня 2021 року позивач звернувся до Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ з заявою про перерахунок призначеної йому пенсії по заробітній платі за 5 років та через зміну страхового стажу, набутого до 1 квітня 2004 року. 9 березня 2021 року голова комісії з припинення Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ Полякова Н.І., за участю в. о. начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії № 1 ОСОБА_2 , головних спеціалістів з призначення пенсії ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , розглянула заяву ОСОБА_1 від 2 березня 2021 року, зареєстровану за № 1001, про перерахунок пенсії відповідно до ст. 43 Закону № 1058 та прийняла рішення № 29 «Про відмову в перерахунку пенсії».

Суд звертає увагу на те, що вказаним рішенням суду відповідача не було зобов'язано включити певні періоди до страхового або пільгового стажу позивача.

Також суд зазначає, що Кодекс адміністративного судочинства України не передбачає обов'язковість висновків суду першої інстанції під час розгляду інших справ.

Листом ГУ ПФУ від 08.02.2022 № 0500-1502-8/24546 адвокату позивача на адвокатський запит щодо перерахунку пенсії повідомлено про те, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2021 у справі № 200/6091/21 зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.03.2021 про перерахунок пенсії відповідно до ст. 46 Закону України № 1058 з урахуванням відомостей, наведених у довідках відокремленого підрозділу «Шахта «Прогрес» Державного підприємства «Торезантрацит» про заробітну плату від 28.01.2021 № 04-01-207 за період з 01.08.1991 по 31.12.1996, від 28.01.2021 № 04-07-207 за період з 01.01.1991 по 31.12.2000 та про підтвердження трудового стажу від 28.01.2021 № 06-01-206 за період з 24.05.1988 по 20.06.1989, від 28.01.2021 № 06-01-206 за період з 15.08.1991 на теперішній час (станом на 28 січня 2021 року), з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні. Зазначено, що, ураховуючи висновки суду, ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.03.2021. Після проведеного перерахунку загальний страховий стаж ОСОБА_1 склав 42 роки 6 місяців 25 днів в тому числі стаж за списком №1 -14 років 9 місяців 4 дні (стаж враховано по 30.06.2014 по сплаті єдиного соціального внеску), середньомісячний заробіток - 15401,42 грн розрахованої за період з 01.06.1993 но 31.05.1998 (період як більш вигідний) та за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу з 01.07.2000 по 30.06.2014 (2,48856-індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Також зазначено, що підстав розраховувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до аб.3 ч.1 ст. 28 Закону № 1058 немає.

До суду надана копія трудової книжки позивача НОМЕР_3 , в якій наявні записи: - № 1 щодо навчання позивача у період з 01.09.1985 по 10.07.1989 у Торецькому гірничому технікумі; - №№ 2-3 щодо роботи позивача у період з 24.05.1988 по 03.07.1988 в Шахті «Прогрес» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею на період проходження виробничої практики; - №№4-5 щодо роботи позивача у період з 05.09.1988 по 26.11.1988 в Шахті «Прогрес» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею для проходження виробничої практики; - №№ 6-7 щодо роботи позивача у період з 21.03.1989 по 29.04.1989 в Шахті «Прогрес» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею для проходження виробничої практики; - №№ 8-9 щодо роботи позивача у період з 15.06.1989 по 20.06.1989 в Шахті «Прогрес» на посаді електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею; № 10 щодо служби позивача з 24.06.1989 по 17.05.1991 в лавах Радянської армії; - № 11 щодо прийняття позивача з 15.08.1991 на підприємство Шахта «Прогрес» ДП «Торезантрацит» на посаду підземного електрослюсаря з повним робочим днем під землею; № 12 щодо переведення позивача з 21.11.1991 в Шахті «Прогрес» ДП «Торезантрацит» на посаду підземного гірника очисного забою з повним робочим днем під землею; - № 13 щодо присвоєння позивачу з 16.01.1992 п'ятого розряду гірника очисного забою з повним робочим днем під землею; - № 14 щодо переведення позивача з 27.11.2000 на посаду електрослюсаря підземного з повним робочим днем під землею в Шахті «Прогрес» ДП «Торезантрацит».

З форми РС-право щодо позивача впливає, що до стажу позивача за Списком 1 враховано 14 років 9 місяців 4 дні. Зараховано ОСОБА_1 до пільгового стажу за Списком 1 періоди роботи: - з 01.02.1999 по 10.12.1999; - з 01.04.2000 по 26.05.2003; - з 27.05.2003 по 05.12.2003; з 06.12.2003 по 31.12.2003; - з 01.01.2004 по 31.12.2004; - з 09.05.2005 по 31.12.2005; - з 01.01.2006 по 31.12.2009; - з 01.01.2010 по 30.06.2014. Інші періоди не зараховані до пільгового стажу позивача. Усього страховий стаж складає 35 років 2 місяці 26 дні. Робота за Списком № 1 складає 14 років 9 місяців 4 дні.

Відповідач також надав до суду копії Індивідуальних відомостей про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Форма ОК-5 і Форма ОК-7, в яких наявні відомості про нарахування позивачу заробітної плати по 31.12.2014 і виплати страхових внесків по 01.07.2014, а також відомості по спеціальному стажу по грудень 2014 року.

У копії довідки № 06-01-206 від 28.01.2021, яка видана організацією з непідконтрольної українській владі території, про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній зазначено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день в ВП «Шахта «Прогрес» ДП «Торезантрацит» у період: - 15.08.1991 учбовий пункт; - з 16.08.1991 по 20.11.1991 працював на посаді електрослюсаря підземного дільниці №1; - 21.11.1991 по 30.04.2000 працював на посаді гірника очисного забою підземного дільниць №1, №4, № 6; - 01.05.2000 по 01.07.2000 працював на посаді гірничого монтажника підземного дільниці № 4; - з 02.07.2000 по 31.07.2000 працював на посаді гірника очисного забою підземного дільниці № 4; - з 01.08.2000 по 01.10.2000 працював на посаді електрослюсаря підземного; - з 02.10.2000 по 26.11.2000 працював на посаді гірника очисного забою підземного дільниці № 4; - з 27.11.2000 по теперішній час працював електрослюсарем підземним. Також зазначено, що вищезазначені роботи відносяться до Списку № 1 розділ 1 підрозділ 1 код КП 1.1.а.

При цьому, у вказаній довідці наявні відомості про те, що позивач перебував в неоплачуваній відпустці з 19.09.1992 по 23.09.1992, з 11.04.1996 по 17.04.1996, 19.02.1997, з 07.05.1997 по 18.05.1997, з 11.12.1997 по 23.12.1997, 28.06.1998, з 20.12.1999 по 31.12.1999, з 03.01.2000 по 03.02.2000, з 05.05.2000 по 01.06.2000, з 02.03.2005 по 03.03.2005, 01.07.2014, з 27.07.2014 по 05.08.2014, з 02.12.2016 по 06.12.2016, 22.05.2017, з 26.08.2017 по 31.08.2017, з 30.03.2018 по 31.03.2018, з 13.08.2018 по 15.08.2018, 28.09.2018, з 01.09.2019 по 03.09.2019.

Також у вказаній довідці наявні відомості щодо одного прогулу позивача у серпні 1998 року, незаконного страйку з 21.01.1999 по 28.03.1999 (щорічна відпустка з підземною роботою з 21.01.1999 по 29.01.1999), незаконного страйку з 23.03.2000 по 03.05.2000 (з 23.03.2000 по 31.03.2000 лікарняний лист з підземною роботою).

Позивач також надав до суду копію військового квитка НОМЕР_4 , виданого 24.06.1989, в якому зазначено, що позивач з 24.06.1989 по 17.05.1991 проходив військову службу в лавах Радянської армії.

Відповідно до копії диплома НОМЕР_5 , виданого 01.07.1989, позивач у 1985 році вступив до Торецького гірничого технікуму ім. О.Ф. Засадько і в 1989 році закінчив повний курс технікуму по спеціальності «Гірнича електромеханіка».

22.07.2024 листом відповідача №19252-16479/П-02/8-0500/24 за результатом заяви позивача від 25.06.2024 повідомлено про те, що в листопаді 2021 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2021 у справі №200/6091/21 повторно розглянуто його заяву від 02.03.2021 про перерахунок пенсії.

Вказали, що зобов'язання щодо обчислення розміру пенсії відповідно до ст.8 Закону №345 в зазаначеному рішенні та в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 20.10.2022 у справі №200/3564/22 відсутні, тому розмір пенсії визначено згідно зі ст.27 та ч.2 п.1 ст.28 Закону №1058, що з 01.03.2024 складає 10417,50 грн.

Відповідачем разом з відзивом до суду надано протокол перерахунку пенсії від 01.05.2024 відповідно до якого страховий стаж позивача складає 50 років 07 місяців 02 дні; робота за списком №1 складає 24 років 7 місяців 16 днів.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункт 6 частина перша статті 92 Конституції України).

Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Згідно частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев'ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).

Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).

Згідно із преамбулою Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» №345-VI від 02.09.2008 року (далі - Закон № 345-VI) цей Закон спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв'язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Статтею 1 Закону № 345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону № 345-VI визначені особливості пенсійного забезпечення шахтарів, відповідно до яких мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

Вказаний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21 січня 2020 року у справі № 640/4469/17.

В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем на виконання рішень Донецького окружного адміністративного суду від 16.08.2021 по справі №200/6091/21 та від 20.10.2022 по справі №200/3564/22 позивачу здійснено перерахунок пенсії за Списком №1.

За розрахунком пенсії страховий стаж позивача складає 50 років 07 місяців 02 дні, пільговий стаж за Списком №1 складає 24 років 07 місяців 11 днів.

Водночас, як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, обчислення розміру пенсії позивачу було здійснено без урахування статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Доводи відповідача, викладені у листі від 22.07.2024 №19252-16479/П-02/8-0500/24 та у відзиві про відсутність правових підстав для призначення пенсії у мінімальному розмірі, передбаченому статтею 8 Закону "Про підвищення престижності шахтарської праці" через те, що вищевказані рішення таких зобов'язань не містять, не враховуються судом та не можуть бути підставою для не визнання за позивачем такого права.

Відсутність у судових рішеннях визначення обов'язку відповідача обчислити розмір пенсії з урахуванням статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» не перешкоджає відповідачу діяти відповідно до вимог законодавства України.

Крім того, суд наголошує, що статтю 1 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.

За наведених обставин, суд доходить висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність не здійснивши обрахунок пенсії позивачеві відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику, на якого поширюється дія статті 8 Закону України “Про престижність шахтарської праці».

Таким чином, суд дійшов висновку про прийняти рішення про визнання протиправними дії відповідача щодо не врахування позивачу з 25.01.2024 статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» та зобов'язати відповідача провести розрахунок пенсії позивачу з 25.01.2024 відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці».

Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно із ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить із того, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 968,96 грн. згідно квитанції №3685-7933-7973-2863 від 25.07.2024 року.

Таким чином, судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача в розмірі 968,96 грн.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій щодо не врахування при призначенні пенсії за віком статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» з 25.01.2024 року та зобов'язання провести розрахунок пенсії з 25.01.2024 відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці» - задовольнити.

Визнати протиправною дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) щодо не врахування ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 25.01.2024 статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) провести розрахунок пенсії ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 25.01.2024 відповідно до статті 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, Краматорський район, м.Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 968,96 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов