м. Вінниця
24 вересня 2024 р. Справа № 120/3675/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара П.А., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до:Вінницької обласної державної (військової) адміністрації про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Вінницької обласної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу Вінницької обласної військової адміністрації запит на інформацію, який зареєстрували 18.03.2024 за вхідним №81-запит/3.24.
У вищезазначеному запиті на інформацію позивач просив надати якісні копії документів, в яких зазначені причини та обставини, які унеможливили оголошення та проведення конкурсу на заміщення посади директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА в 2022-2023-2024 роках. Якщо запитувані документи не існують (не створювалися) - повідомити про це.
22.03.2024 відповідач надіслав, на електронну адресу позивача відповідь на зазначений запит, однак запитуваної інформації не надав, а лише вказав положення Законів та роз'яснення.
На думку позивача, відповідач, розглянувши його запит на інформацію, надав відповідь не по суті запиту та не надав запитуваної інформації. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в наданні інформації на його запит, а тому за захистом своїх прав звернувся до суду з цим позовом.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник заперечує проти задоволення позовних вимог.
Представник відповідача зазначає, що ЗУ "Про доступ до публічної інформації" не містить положень щодо визнання відповіді розпорядника інформації відповіддю не по суті запиту. Крім того, аналізуючи відповідь відповідача на запит позивача можна дійти висновку, що відповідь на запит не містить відмови у наданні позивачу публічної інформації.
Таким чином, право позивача на доступ до публічної інформації розпорядником цієї інформації - відповідачем не порушувалось та задоволено у повному обсязі. А отже, не відповідає дійсності твердження позивача про відмову у наданні йому інформації. Відповідач вважає, що належним чином та без порушень вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» розглянув запит позивача від 18.03.2024 року, що зареєстрований за №81-запит/3.24.
Суд, з'ясувавши доводи, викладені в позовній заяві та відзиві на неї, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив таке.
ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу Вінницької обласної військової адміністрації запит на інформацію, який зареєстрований відповідачем 18.03.2023 за вхідним номером за №81-запит/3.24 в якому просив надати якісні копії документів, в яких зазначені причини та обставини, які унеможливили оголошення та проведення конкурсу на заміщення посади директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА в 2022-2023-2024 роках. Якщо запитувані документи не існують (не створювалися) - повідомити про це.
Відповідачем, листом від 22.03.2024 за №81-запит/3.24, надано відповідь на запит позивача, в якій зазначено, що відповідно до частини 4 статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" особи призначаються без конкурсного відбору , обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад, а також за наявності у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Враховуючи зазначене, на посаду директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної військової адміністрації з 06.09.2022 призначено ОСОБА_2 строково, до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Відтак, на думку позивача, відповідач, розглянувши його запит на інформацію, надав відповідь не по суті запиту та не надав запитуваної інформації. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в наданні інформації на його запит, а тому за захистом своїх прав звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та правовідносинам, що виникли між сторонами, суд керується такими мотивами.
Відповідно до частин другої та третьої статті 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Статтею 5 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1996 року №2657-XII (далі - Закон №2657-XII) визначено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Частиною другою статті 7 Закону №2657-XII установлено, що ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Таким чином, системний аналіз частини другої статті 34 Конституції України та частини другої статті 7 Закону №2657-XII свідчить, що особа має право вибирати на власний розсуд форму копій документів, які вона запитує, як і джерела отримання цієї інформації.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 року № 2939-VI (далі - Закон № 2939-VI).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Положеннями частини четвертої статті 13 зазначеного Закону передбачено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Згідно зі статтею 5 Закону №2939-VI доступ до інформації забезпечується в тому числі і шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно із частинами першою, другою статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача (ч. 3 ст. 19 Закону №2939-VI).
Поняття розпорядників інформації визначається у статті 13 Закону №2939-VI. Так, за пунктами 2, 3 частини першої статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
- юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
- особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.
Згідно з положеннями статті 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження.
Частиною першою статті 22 Закону №2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Частиною другою цієї статті встановлено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Отже, системний аналіз наведених вище положень дає змогу дійти висновку, що кожна особа має право скористатися своїм правом на подання інформаційного запиту у встановленому законодавством порядку, якому кореспондує обов'язок розпорядника інформації надати на нього відповідь.
При цьому, розпорядник інформації зобов'язаний надати достовірну інформацію по суті змісту запиту.
Надаючи оцінку доводам позивача, що за наслідком розгляду його запиту на інформацію відповідачем надано відповідь не по суті запиту, суд зважає на таке.
Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб'єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад, а також за наявності у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 надіслав на електронну адресу Вінницької обласної військової адміністрації запит на інформацію у якому просив надати якісні копії документів, в яких зазначені причини та обставини, які унеможливили оголошення та проведення конкурсу на заміщення посади директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА в 2022-2023-2024 роках. Якщо запитувані документи не існують (не створювалися) - повідомити про це.
Тобто, у своєму запиті позивачем запитано, фактично, інформацію про причини та обставини (у формі документів), які унеможливили оголошення та проведення конкурсу на заміщення посади директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА в 2022-2023-2024 роках. У разі відсутності таких документів - повідомити.
В свою чергу, 22.03.2024 відповідач надав відповідь на запит позивача, яким запитувача інформації поінформовано, що відповідно до частини 4 статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" на посаду директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної військової адміністрації з 06.09.2022 призначено ОСОБА_2 строково, до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Крім того, відповідач зазначив, що Законом України від 12.05.2022 №2259-ХІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування державної служби та місцевого самоврядування у період дії воєнного стану" внесено зміни до Закону України "про правовий режим воєнного стану ", передбачено спрощену процедуру вступу на посади державної служби та посади в органах місцевого самоврядування у період дії воєнного стану.
Таким чином, відповідачем надано позивачу на його запит вичерпну відповідь по суті запиту, з якої слідує, що на посаду директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької обласної військової адміністрації з 06.09.2022 призначено ОСОБА_2 за спрощеною процедурою у відповідності до вимог ч. 5 ст. 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" без конкурсного відбору.
Тобто, відповідач невзмозі надати позивачу копії документів, в яких зазначені причини та обставини, які унеможливили оголошення та проведення конкурсу на заміщення посади директора Департаменту гуманітарної політики Вінницької ОВА в 2022-2023-2024 роках, оскільки такий конкурсний відбір у період дії воєнного стану не проводиться. Про причини роз'яснено позивачу.
Отже, суд не встановив будь-яких ознак протиправності в діях відповідача під час надання відповіді на інформаційний запит ОСОБА_1 від 18.03.2024, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Вінницька обласна державна (військова) адміністрація (вул. Соборна, 70, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 3307404238)
Суддя Комар Павло Анатолійович