532/2220/24
2-а/532/23/2024
26 вересня 2024 р. м. Кобеляки
Кобеляцький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Тесленко Т. В.,
за участю секретаря
судового засідання Климченко А. О.,
представника позивача Котенко Ю. Г.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кобеляки справу за адміністративним позовом Кобеляцького сектору (структурний підрозділ без права юридичної особи) Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_1 про адміністративне затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення,
Встановив:
26 вересня 2024 року позивач завідувач Кобеляцького сектору (структурний підрозділ без права юридичної особи) Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області Котенко Юлія Григорівна звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про адміністративне затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення, в якому просить затримати відповідача - громадянина російської федерації строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства , які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення.
Ухвалою судді від 26.09.2024 відкрито провадження в справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження на 14 год 40 хв. 26.09.2024.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю, просила його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 проти її затримання та видворення з України в примусовому порядку по суті не заперечує.
Вислухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
За правилами ч.7 ст.5 КАС України іноземці та особи без громадянства користуються в Україні таким самим правом на судовий захист в адміністративних справах, що і громадяни України.
Згідно з ч. 4 ст.46 Кодексу адміністративного судочинства України іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
25 вересня 2024 року Кобеляцьким сектором Управління ДМС у Полтавській області виявлено факт незаконного перебування в Україні громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановлено, що вказана іноземка є уродженкою м. Кокчетав Республіки Казахстан, 02.05.2012 відділом УФСЧ Росії по Пермському краю в місті Добрянка документована паспортом громадянина російської федерації № НОМЕР_1 .
За наявною інформацією згідно з міграційною карткою вказана іноземна громадянка останнього разу в'їхала на територію України 16.06.2012 через КПП «Козача Лопань» за паспортним документом громадянина російської федерації № НОМЕР_1 .
До підрозділів Державної міграційної служби України із заявою щодо документування або про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового чи тимчасового захисту не зверталася. Обізнана, що підстав для її подальшого перебування в Україні немає. Громадянкою російської федерації ОСОБА_1 повідомлено, що в країні проживання її життю та здоров'ю нічого не загрожує.
За вчинення правопорушення за ознаками ч. 2 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення 12.12.2023 Кобеляцьким сектором УДМС у Полтавській області ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу на суму 3400 грн. Постанова іноземкою виконана.
З метою забезпечення вимог законодавства про правовий статус іноземців
та осіб без громадянства, на підставі положень ст. 26 Закону, п. 5, 6 розділу І Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом МВС України, Адміністрації державної прикордонної служби України та Служби безпеки України від 23.04.2012 року № 353/271/150, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 р. за № 806/21119 (у редакції наказу МВС України, СБУ від 22.01.2018 № 38/77), Кобеляцьким сектором УДМС у Полтавській області 14.12.2023 р. було прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язано її покинути територію України у термін до 12.01.2024 р.
З рішенням від 14.12.2023 про примусове повернення з України громадянка російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ознайомлена 14.12.2023 р. та зобов'язалася його виконати до 12.01.2024 р., що підтверджується її підписом у вказаному рішенні.
Громадянка російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не виконала рішення Кобеляцького сектору про примусове повернення до країни походження або третьої країни у термін, передбачений для добровільного виконання рішення про примусове повернення (до 12.01.2024 р.). Цей факт підтверджується інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан».
За невиконання рішення Кобеляцького сектору про примусове повернення до країни походження або третьої країни у термін, передбачений для добровільного виконання рішення про примусове повернення 12.01.2024 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності ч. 3 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу на суму 5100 грн. Постанова іноземкою виконана.
Враховуючи викладене, відповідно до частини першої статті 30 Закону, 25.09.2024 р. Кобеляцьким сектором УДМС у Полтавській області прийнято рішення про примусове видворення з України громадянки російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Оскільки Відповідач не виконав у встановлений строк без поважних причин рішення Кобеляцького сектору про примусове повернення до країни походження або третьої країни, у неї відсутній дійсний паспортний документ що дає право на виїзд, не має власного житла, офіційного джерела доходів, в позивача достатньо підстав вважати, що відповідач в подальшому ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.
Згідно з статтею 3 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до пункту 14 частини першої статті 1 Закону, нелегальний мігрант - це іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування, втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно з ч. 1 ст. 26 Закону, іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України). У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
На підставі положень ч. 5, ч. 6 ст. 26 Закону, п.5 розділу ІІ Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом МВС України, Адміністрації державної прикордонної служби України та Служби безпеки України від 23.04.2012 № 353/271/150, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України за № 806/21119 від 21.05.2012 року, іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення іноземця або особи без громадянства здійснюється органом, що його прийняв.
Згідно з частиною першої статті 30 Закону, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 46 Кодексу адміністративного судочинства України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень, зокрема, (пункт 3) про затримання іноземця чи особи без громадянства.
Відповідно до ч. 1 ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України;
2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією;
4) зобов'язання внести заставу.
У Відповідача відсутні визначені законодавством та міжнародними договорами України підстави для перебування в Україні, відсутні також обставини, які, згідно ч. 8 ст. 26 та ч. 1 ст. 31 Закону забороняють примусове видворення за межі України (Відповідач не перебуває у процедурі визнання біженцем та особою, яка потребує додаткового чи тимчасового захисту; не підпадає під захист ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; в країні громадянської належності його життю або свободі не загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; не загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; не загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки).
Враховуючи, що Відповідач не виконав рішення про примусове повернення без поважних причин, втратив підстави для законного перебування в Україні, не має постійного місця проживання,офіційного джерела доходів, а також достатнього фінансового забезпечення для проживання в Україні та для виїзду за межі України, є всі підстави вважати, що Відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення.
Згідно з статтею 20 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи щодо затримання іноземців з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно з частиною 19 статті 289 Кодексу адміністративного судочинства України за подання до адміністративного суду позовних заяв та апеляційних скарг у справах, передбачених цією статтею, судовий збір не сплачується.
Відповідно до пункту 11 частини п'ятої статті 160 КАСУ, повідомлено, що Кобеляцьким сектором УДМС у Полтавській області не було подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до п. 18 ст. 289 КАС України на час розгляду судом першої та апеляційної інстанцій справи по суті позовних вимог і до набрання рішенням суду законної сили іноземець або особа без громадянства утримується у спеціально обладнаному для таких цілей приміщенні органу (підрозділу) охорони державного кордону, органу Служби безпеки України, який її затримав, або у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
З огляду на те, що відповідач незаконно перебуває в Україні та є всі обґрунтовані підстави вважати, що він ухилятиметься від добровільного виїзду, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Тому, потрібно затримати громадянку російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення.
Відповідно до ч. 2 ст.371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення видворення за межі території України.
Враховуючи викладене вище, рішення суду потрібно звернути до негайного виконання.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 288, 289, 371 КАС України, ст.ст. 26, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд
Ухвалив:
Позов Кобеляцького сектору (структурний підрозділ без права юридичної особи) Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області до ОСОБА_1 про адміністративне затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення -задовольнити.
Затримати громадянку Російської Федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою забезпечення примусового видворення.
Відповідно до вимог п.3 ч.2 ст.371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.
На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Рішення суду може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку в десятиденний строк з дня його проголошення.
26.09.2024 складено повне судове рішення.
Суддя