Справа №592/12601/24
Провадження №2-с/592/296/24
26 вересня 2024 року м.Суми
Ковпаківський районний суд міста Суми у складі: головуючого судді - Алфьорова А.М., за участю секретаря - Літовченко С.М., без фіксації процесуальної дії технічними засобами, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми заяву ОСОБА_1 про скасування судового наказу Ковпаківського районного суду м. Суми від 01.08.2024 р. за заявою Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради про стягнення з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 заборгованості за послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та абонентської плати,
Заявник звернувся до суду з заявою про скасування судового наказу, виданого 01.08.2024 р. Ковпаківським районним судом м. Суми за заявою КП «Міськводоканал» Сумської міської ради, яким у солідарному порядку стягнуто з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 заборгованість за послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та абонентської плати за період з 01.10.2021 р. по 30.06.2024 р. у розмірі 5027 грн. 32 коп. та судовий збір у сумі 302 грн. 80 коп. Свою заяву обґрунтовує тим, що він не укладав договорів з КП «Міськводоканал» Сумської міської ради договору про надання послуг, розрахунок заборгованості не обґрунтований, існує спір про право. Торгово-промислова палата України на підставі ст. ст. 14, 14-1 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997 р., Статуту ТПП України цим засвідчує форсмажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 24.02.2022 р. строком на 30 діб відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24.02.2022 р. до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим по додатковим та чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форсмажорних обставин (обставин непереборної сили). Просить суд: скасувати судовий наказ Ковпаківського районного суду м. Суми від 01.08.2024 р. по справі № 592/12601/24, провадження № 2-н/592/3295/24.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що 01.08.2024 р. Ковпаківським районним судом м. Суми видано судовий наказ, яким стягнуто у солідарному порядку з ОСОБА_3 , ОСОБА_1 на користь КП «Міськводоканал» Сумської міської ради заборгованість за послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та абонентської плати за період з 01.10.2021 р. по 30.06.2024 р. у розмірі 5027 грн. 32 коп. та судовий збір у сумі 302 грн. 80 коп.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 170 ЦПК України заява про скасування судового наказу має містити зазначення про повну або часткову необґрунтованість вимог стягувача.
Щодо тверджень заявника про те, що він не укладав з КП «Міськводоканал» Сумської міської ради договір про надання послуг, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
У відповідності до частини 1 статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
За положеннями статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Отже, у частині першій статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, проте відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
При цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг саме по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Судом при винесенні судового наказу було встановлено, що КП «Міськводоканал» Сумської міської ради надаються послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та абонентської плати за адресою: АДРЕСА_1 , а боржником споживаються ці послуги.
Закріплена у пункті 10 частини третьої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування санкцій, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов'язання, вираженого у національній валюті, та трьох процентів річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов'язання.
Таким чином, за відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг, боржник несе відповідальність, передбачену частиною другою статті 625 ЦК України.
Відповідно до ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Доказів того, що КП «Міськводоканал» Сумської міської ради надаються неякісні послуги заявник не надав.
Щодо тверджень боржника стосовно листа Торгово-промислової палати України та засвідчення форсмажорних обставин (обставин непереборної сили), а саме військової агресії Росії проти України, які б давали підстави йому не сплачувати за надані комунальні послуги, суд зазначає наступне.
Починаючи з 24 лютого 2022 року, Указом Президента України було введено воєнний стан на всій території України Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №2102-ІХ від 24.02.2022.
Листом №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 року Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорною обставиною військову агресію РФ проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05:30 24.02.2022 року.
Крім того, Кабінетом міністрів України було прийнято Постанову від 05 березня 2022 р. № 206 про «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану».
Даною Постановою було вирішено, в умовах воєнного стану, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється:
нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі.
З аналізу даних нормативно-правових актів слідує, що у випадку, якщо боржник не зможете виконувати зобов'язання з оплати житлово-комунальних послуг в період військового стану - неустойки (штрафів, пені), інфляційній нарахування, проценти річні не будуть нараховуватись, тобто після закінчення військового стану у нього буде існувати «чистий» борг, що буде складатись лише з самих нарахувань.
При цьому, якщо Законом України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено право обмеження споживачів у наданні послуг у випадку наявності заборгованості, то у відповідності до Постанови від 05 березня 2022 р. № 206 такі обмеження є неможливими, і навіть якщо боржник не буде сплачувати за житлово-комунальні послуги в період військового стану - всі послуги будуть надаватись в повному обсязі.
Отже, з аналізу даних нормативно-правових актів слідує, що «форс-мажор» не звільняє від сплати за житлово-комунальні послуги. Виключення можуть бути лише на підставі нормативно-правових актів (постанов, рішень) про списання заборгованості.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, в тому числі: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до п.5 ч.1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Статтею 617 Цивільного кодексу України визначені підстави звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання. У відповідності до змісту частини першої даної статті, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Таким чином, боржники по сплаті за комунальні послуги не звільняються від сплати основного боргу під час воєнного стану.
Згідно ч. 6 ст. 170 ЦПК України у разі подання неналежно оформленої заяви про скасування судового наказу суддя постановляє ухвалу про її повернення без розгляду не пізніше двох днів з дня її надходження до суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.171 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про скасування судового наказу Ковпаківського районного суду м. Суми від 01.08.2024 р. за заявою Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради про стягнення з ОСОБА_2 , ОСОБА_1 заборгованості за послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та абонентської плати - повернути без розгляду ОСОБА_1 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Алфьоров