Справа № 496/5591/24
Провадження № 3/496/3229/24
20 вересня 2024 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Портна О.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Одеського районного управління поліції № 2 ГУНП в Одеської області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої секретарем КП «Біляївський водоканал»,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП,-
На адресу Біляївського районного суду Одеської області, 27.08.2024 року надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, була повідомлена належним чином про час, дату та місце проведення судового засідання, про причини неявки суд не повідомила.
В судовому засіданні 20.09.2024 року, при досліджені матеріалів справи, судом виявлено підстави необхідності повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення до Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції в Одеській області, виходячи з наступного.
Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими зокрема є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається з протоколу серії ВАД № 168124 від 07.08.2024 року ОСОБА_1 07.08.2024 року близько 17:00 год. в АДРЕСА_2 , ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків по вихованню свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 12.08.2023 року у вечірній час в м. Біляївка, вул. О. Головатого, 150, керував транспортним засобом, мопедом «Defiant», номер рами НОМЕР_1 без права керування, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 126 КУпАП та згідно постанови ст. слідчого ОРУП №2 ОСОБА_3 кримінальне провадження закрито та матеріали направлено для притягнення до адміністративної відповідальності.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення це документ, складений на відповідному бланку з неухильним дотриманням вимог щодо процедури та об'єму заповнення, який містить склад інкримінованого особі діяння (адміністративного правопорушення), та в межах якого судом розглядається справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності.
З аналізу положень ст. 184 КУпАП слідує, що адміністративній відповідальності за ч.3 даної норми підлягають батьки через ухилення яких від виконання своїх батьківських обов'язків дитина вчинила адміністративне правопорушення.
Інкриміноване ОСОБА_1 в протоколі про адміністративне правопорушення діяння зазначено 07.08.2024 року, згідно постанови про закриття кримінального провадження від 31.05.2024 року, встановлено, що 12.08.2023 року на ділянці автодороги за адресою: АДРЕСА_3 сталося зіткнення двох транспортних засобів, а саме: мопед «Suzuki» під керуванням малолітнього ОСОБА_4 , та мопеду «Defiant» під керуванням малолітнього ОСОБА_2 , отже не зрозуміло формулювання обвинувачення, чому саме 07.08.2024 року ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків по вихованню свого сина та саме яких обов'язків.
Отже, враховуючи, те що протокол про адміністративне правопорушення містить відомості не зрозумілі суду, щодо дати вчинення адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне повернути матеріали по справі про адміністративне правопорушення на доопрацювання, так як суд позбавлений можливості встановити чому саме 07.08.2024 року мало місце вчинення адміністративне правопорушення.
Вищевикладені обставини унеможливлюють додержання судом вимог КУпАП при розгляді адміністративної справи і порушують права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не дають суду можливості з'ясувати обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За таких обставин суд не має можливості прийняти законне та обґрунтоване рішення у справі, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути на доопрацювання.
При цьому, враховуючи, що розгляд справи в суді здійснюється лише в межах перевірки тих обставин, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та матеріалах долучених до нього, які були зібрані органом, який склав протокол, та для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, на суд не може бути покладена функція збирання доказів, оскільки таким чином буде порушено принцип змагальності, та з огляду на те, що без встановлення фактичних обставин події правопорушення, а також без приведення у відповідність з вимогами ст. 256 КУпАП протоколу про адміністративне правопорушення, суд не має можливості прийняти остаточне законне рішення по суті справи, матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягають поверненню до ОРУП № 2 ГУНП в Одеській області, для належного оформлення та доопрацювання.
За змістом ст. 278 КУпАП повернення судом матеріалів для належного оформлення не перешкоджає органу, якому повернуто такі матеріали, повторно направити їх на розгляд до суду, після належного оформлення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 245, 256, 278, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути на доопрацювання до Одеського районного управління поліції № 2 Головного управління національної поліції в Одеській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Портна