Справа № 465/5782/20 Головуючий у 1 інстанції: Марків Ю.С.
Провадження № 22-ц/811/2913/24 Доповідач в 2-й інстанції: Бойко С.М.
про залишення апеляційної скарги без руху
25 вересня 2024 року суддя судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду Бойко С.М., перевіривши матеріали апеляційної скарги ОСОБА_1 на рішення Франківського районного суду м. Львова від 01 серпня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Кредобанк» про стягнення безпідставно набутого майна,
рішенням Франківського районного суду м. Львова від 01 серпня 2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду оскаржив позивач ОСОБА_1 , подавши апеляційну скаргу, шляхом її надіслання засобами поштового зв'язку, 12 вересня 2024 року.
Апелянт просить поновити строк на апеляційне оскарження рішення суду, покликаючись на те, що копію оскаржуваного рішення суду він отримав рекомендованим листом 14 серпня 2024 року, що підтверджується копією конверта поштового відправлення із зазначеним номера трекінгу відправленнята скрін-шотом зі сайту «Укрпошта», долучених до матеріалів апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 354 ЦПК України, учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Відповідно до ч.3 ст. 354 ЦПК України, строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Враховуючи те, що апелянт отримав копію оскаржуваного рішення суду 14 серпня 2024 року, апеляційну скаргу подав 12 вересня 2024 року, тобто в строк, передбачений п.1 ч.2 ст. 354 ЦПК України, його клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження підлягає задоволенню.
Відповідно до п.3 ч.4 ст.356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно пп.6 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ставка судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
В порушення вимог п.3 ч.4 ст.356 ЦПК України, апелянтом не сплачено судовий збір, розмір ставки якого у відповідності до пп. 6 п.1 ч. 2 ст.4 цього Закону становить 8736 грн. 87 коп.
Разом з апеляційною скаргою ОСОБА_1 подав до суду клопотання про звільнення його від витрат, пов'язаних з розглядом справи, у якому просить суд врахувати, що він є особою з інвалідністю третьої групи безтерміново, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААБ №121743, а також учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1 . Окрім того наголошує, що позивач отримав право на безоплатну вторинну правову допомогу згідно ч.1 ст.14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу», що підтверджує належність апелянта до соціально незахищених верств населення.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Враховуючи наведені вище норми закону, підстав для звільнення апелянта від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» немає.
Пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Статус, права, пільги учасників бойових дій встановлено Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-X II «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
У Постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 лютого 2020 року у справі №545/1149/17 вказано, що вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти, чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону № 3551-X II.
Відповідно до п.2 ст.22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветерани війни та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від усіх судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Перевіривши матеріали апеляційної скарги, встановлено, що предметом позову є правовідносини щодо стягнення з відповідача безпідставно набутого майна, які не пов'язані з порушенням прав та законних інтересів ОСОБА_1 , саме як учасника бойових дій, тому підстав для звільнення апелянта від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» немає.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір», суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній в частині першій цієї статті.
Надання позивачу безоплатної вторинної правової допомогу згідно ч.1 ст.14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу» за рахунок держави не є доказом незадовільного майнового стану сторони та підтвердженням того, що розмір судового збору за подання апеляційної скарги перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік, відтак, не є підставою для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір».
У відповідності до ч.2 ст. 357, ст. 185 ЦПК України, апеляційна скарга, оформлена з порушенням вимог встановлених статтею 356 цього Кодексу, залишається без руху.
Враховуючи вищенаведене, апеляційну скаргу необхідно залишити без руху для усунення вказаного недоліку.
Керуючись ст. ст.185, 354, 357 ЦПК України, суддя
клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Франківського районного суду м. Львова від 01 серпня 2024 року задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження рішення Франківського районного суду м. Львова від 01 серпня 2024 року.
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від оплати витрат, пов'язаних з розглядом справи- відмовити.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Франківського районного суду м. Львова від 01 серпня 2024 року залишити без руху.
Встановити апелянту строк для усунення вказаного недоліку - десять днів з дня вручення цієї ухвали.
Сплатити судовий збір в розмірі 8736 грн. 87 коп.
Судовий збір в розмірі 8736 грн. 87 коп. оплатити за такими реквізитами:
Найменування суду: Львівський апеляційний суд
Адреса суду: 79008, м.Львів-8, пл. Соборна, 7
Отримувач коштів: ГУК Львів/Личаківський р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38008294
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО): 899998
Рахунок отримувача: UA808999980313131206080013954
Код класифікації доходів бюджету: 22030101
Призначення платежу: Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа)
При заповненні платіжного документа у графі «Код платника» платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - ідентифікаційний код, а при його від сутності, у зв'язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Документ, що підтверджує сплату судового збору або докази про звільнення від такого у визначений судом строк представити Львівському апеляційному суду.
У разі невиконання вимог суду у встановлений строк, апеляційна скарга буде вважатись неподаною і буде повернута апелянту.
Ухвала суду набирає законної сили з дня прийняття і в касаційному порядку не оскаржується.
Суддя Бойко С.М.