Ухвала від 25.09.2024 по справі 420/36347/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

25 вересня 2024 р. Справа № 420/36347/23

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №420/36347/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

В грудні 2023 року ОСОБА_2 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ГУ ДМС в Одеській області, в якому просила суд визнати протиправною відмову відповідача прийняти у позивача декларацію про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації та зобов'язати ГУ ДМС в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 березня 2024 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_3 прийняти декларацію про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (65014, м Одеса, вул. Преображенська, 44, код ЄДРПОУ 37811384) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) щодо прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні та прийняти відповідне рішення.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2024 року у справі апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області залишено без задоволення. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 березня 2024 року скасовано в частині зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 щодо прийняття декларації про відмову від іноземного громадянства, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні, та прийняти відповідне рішення.

Ухвалено в цій частині по справі нове рішення, яким зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Судове рішення набрало законної сили 13 травня 2024 року.

04.09.2024 р. позивач ОСОБА_2 подала до суду заяву про надання звіту про виконання судового рішення., шляхом зобов'язання Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області подати звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2024 року у справі № 420/36347/23 протягом 10 днів з дня отримання ухвали.

В своїй заяві позивач зазначає, що постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2024 р. відповідачем не виконується.

Заявник звертає увагу, що 02 вересня 2024 року повторно особисто звернулася до ГУ ДМС в Одеській області з вимогою виконати судове рішення, прийняти її декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації та видати їй довідку для оформлення паспорта громадянина України.

Позивач при зверненні отримала від міграційного органу висновок про відмову в прийнятті її декларації, датований 24 травня 2024 року. У висновку зазначається, що вказану декларацію ГУ ДМС в Одеській області прийнято не було у зв'язку з тим, що зазначена ОСОБА_4 як незалежна від неї причина неотримання документа про припинення громадянства російської федерації не відповідає як Закону України «Про громадянство України», так і федеральному закону рф «Про громадянство рф».

На думку заявника, така поведінка міграційного органу вкотре свідчить про нехтування висновками суду та зухвале невиконання судового рішення, що призводить як до порушення законних прав позивача, так і нівелювання права на судовий захист та приниження авторитету судової гілки влади.

Колегія суддів, дослідивши заяву про встановлення судового контролю та перевіривши матеріали даної справи, зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України.

Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.

Відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з положеннями частин 1, 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.

Виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження, є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції, складовою права на справедливий суд.

Відповідно до частин 2, 4 статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

З огляду на це, посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права на судовий захист.

Невиконання рішення суду на протязі тривалого часу є порушенням права на справедливий судовий розгляд, що є порушенням Конвенції по правам людини.

Як вже було вище зазначено, за наслідком розгляду справи №420/36347/23 було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Одеським окружним адміністративним судом 04.06.2024 р. було видано виконавчі листи у справі № 420/36347/23 та 13.06.2024 р. було відкрито виконавче провадження № 75296011 з примусового виконання виконавчого листа про зобов'язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти у ОСОБА_1 декларацію про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації.

Однак, Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області листом від 22.05.2024 № 5100.16-5550/51.1-24 про результати виконання рішення суду повторно відмовило в прийнятті декларації, зазначивши про відсутність у позивача законних підстав для подання декларації про відмову від іноземного громадянства.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2024 року визнано протиправною бездіяльність Головного управління Державної міграційної служби України Одеській області, вчинену при виконанні постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2024 р. в частині неприйняття декларації ОСОБА_1 про відмову від іноземного громадянства.

Направлено окрему ухвалу Головному управлінню Державної міграційної служби України в Одеські області для вжиття заходів щодо усунення причин і умов, які сприяли неналежному виконанню постанов П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2024 у справі № 420/36347/23.

Установлено Головному управлінню Державної міграційної служби України в Одеській області строк для надання відповіді про вжиття заходів щодо усунення причин і умов, що сприяли неналежному виконанні постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13.05.2024 р. тридцять днів з дня отримання копії окремої ухвали.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19 серпня 2024 року апеляційну скаргу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області залишено без задоволення, окрему ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 05 липня 2024 року залишено без змін.

Судом встановлено, що після ухвалення судом апеляційної інстанції постанови від 19 серпня 2024 року, якою окрему ухвалу залишено без змін, ОСОБА_4 02 вересня 2024 року повторно особисто звернулася до ГУ ДМС в Одеській області з вимогою виконати судове рішення, прийняти її декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства російської федерації та видати їй довідку для оформлення паспорта громадянина України.

Однак, позивач при зверненні отримала від міграційного органу висновок про відмову в прийнятті її декларації, датований 24 травня 2024 року, що слугувало підставою для звернення до суду з заявою про встановлення судового контролю.

Враховуючи вищезазначені обставини, колегія суддів вважає за необхідне встановити судовий контроль у даній справі, а як наслідок встановити для Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області 30-ти денний строк, відлік якого розпочнеться з моменту отримання копії даної ухвали, на подання звіту про виконання судового рішення.

При цьому, колегія суддів зазначає, що оцінка наданим поясненням Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області може бути надана під час розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду.

Крім того, колегія суддів зазначає, що згідно ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. 311, 321, 325, 382 КАС України, судова колегія, -

УХВАЛИЛА:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі №420/36347/23 - задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2024 року у справі №420/36347/23.

Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області протягом 30 днів, з дня отримання копії даної ухвали, подати до П'ятого апеляційного адміністративного суду звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2024 року у справі №420/36347/23.

Роз'яснити Головному управлінню Державної міграційної служби України в Одеській області, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Повний текст судового рішення виготовлений 25.09.2024 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук