Рішення від 25.09.2024 по справі 460/3023/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2024 року м. Рівне №460/3023/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дудар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доПенсійного фонду України

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Пенсійного фонду України (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій.

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо виконання абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №144 в частині, що стосується проведення перерахунку пенсії, а саме:

а) непроведення перерахунку з 01 серпня 2021 року пенсії, призначеної за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів виходячи з визначеного постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704 розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704", за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням, надбавки за особливості проходження служби, що місячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою, з якої звільнився у зв'язку з виходом на пенсію;

б) неповідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області про необхідність підготовки списку, за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови і подання його в п'ятиденний строк Міністерству оборони України;

- зобов'язати Пенсійний фонд України, відповідно до абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №144, повідомити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області про необхідність підготовки списку за формою згідно із додатком 1 до цієї постанови і подання його в п'ятиденний строк Міністерству оборони України.

Позов обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" від 23.02.2022 №144 має право на перерахунок пенсії з 01.08.2021, як звільнена особа із числа військовослужбовців розвідувальних органів. Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії, однак, відповідач відмовив позивачу у такому перерахунку.

Ухвалою від 25.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено строк для подання відповідачем відзиву.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено про те, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану наказом Пенсійного фонду України від 24.02.2022 №32 здійснено переведення Пенсійного фонду України з мирного на воєнний стан. Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 25.03.2022 №3065/0/2-22/54, реалізація механізму обміну інформацією про одержувачів пенсій, визначеного постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" від 23.02.2022 №144, в умовах війни може спричинити ризики доступу до персональних даних, що наражатиме на небезпеку осіб зазначеної категорії та членів їх сімей. З метою усунення таких ризиків Міністерство соціальної політики України запропонувало забезпечити невідкладне проведення визначеного постановою №144 перерахунку пенсій особам, звільненим з розвідувальних органів, після закінчення правового режиму воєнного стану в Україні. Зазначену позицію погоджено Кабінетом Міністрів України в листі Віце-прем'єр-міністра України - Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29.03.2022 №8045/1/1-22. Відповідач вважає, що обов'язок повідомити головні управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій у Пенсійного фонду України виникне лише після припинення дії воєнного стану. Відповідач просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Від позивача надійшла відповідь на відзив, згідно з якою відповідно до абзацу першого пункту 4 Постанови №144 передумовою для проведення перерахунку пенсії з 01.08.2021 є направлення Пенсійним фондом України до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомлення про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з Додатком №1 до постанови №144 та подання такого списку Міністерству оборони України. Однак жодних повідомлень від Пенсійного фонду України щодо здійснення перерахунку пенсій згідно із постановою №144 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не надходило.

Розглянувши позовну заяву, відзив та відповідь на відзив, дослідивши письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" від 23.02.2022 №144.

Відповідач листом повідомив позивача, що передбачений постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" від 23.02.2022 №144, механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах введеного указами Президента України воєнного стану створює ризики щодо доступу до інформації (персональних даних) військовослужбовців розвідувальних органів, а тому проведення перерахунку пенсії буде здійснено невідкладно після закінчення дії правового режиму воєнного стану.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України установлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право на отримання пенсії як складова права на соціальний захист є конституційним правом громадян.

Положеннями частини першої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1992 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї ж статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

За правилами частини першої статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, за змістом частини вісімнадцятої цієї ж статті, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з частиною першою, другою та четвертою статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У свою чергу, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Так, пунктом 1 Порядку №45, установлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 цього Порядку, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби, зокрема, у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років відповідних категорій військовослужбовців.

Поряд з цим, 24.10.2020 набрав чинності Закон України "Про розвідку" від 17.09.2020 №912-ІХ (далі - Закон №912-ІХ), який визначає правові та організаційні засади функціонування розвідки, правовий статус і соціальні гарантії співробітників розвідувальних органів України та осіб, залучених до виконання розвідувальних завдань, а також порядок здійснення контролю за розвідкою.

За нормами частини третьої статті 42 Закону №912-ІХ, посадові оклади співробітників розвідувальних органів встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, встановлених Кабінетом Міністрів України для відповідних посад державної служби та посад інших категорій працівників у центральних органах виконавчої влади зі спеціальним статусом, посад військовослужбовців Збройних Сил України із коефіцієнтом:

- для співробітників кадрового складу - 1,8;

- для співробітників, які не належать до кадрового складу, - 1,4.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704"від 14.07.2021 №729 (далі - Постанова №729) внесено зміни до Постанови №704, зокрема, пункт 4 доповнено абзацами такого змісту:

"Установити, що посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової військової служби) встановлюються відповідно до розмірів посадових окладів, установлених цією постановою для відповідних посад військовослужбовців Збройних Сил (додаток 2), із коефіцієнтом:

- для військовослужбовців кадрового складу - 1,8;

- для військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, - 1,4.".

Таким чином, з набранням чинності Постановою №729 збільшено посадові оклади військовослужбовців розвідувальних органів, а також інші складові їх грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку пенсії вказаної категорії військовослужбовців з огляду на положення статті 63 Закону №2262-XII.

При цьому, як зазначено вище судом, такому перерахунку має передувати отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (пункти 2, 3 Порядку №45).

23.02.2022 Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" від 26.02.2022 №144 (далі - Постанова №144), пунктом 1 якої вирішено перерахувати з 01.08.2021 пенсії, призначені за нормами Закону №2262-XII, особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів (крім військовослужбовців строкової служби), виходячи з визначеного Постановою №704 розміру грошового забезпечення за відповідними (прирівняними) посадами військовослужбовців, з урахуванням:

- посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років - у розмірах, установлених на дату набрання чинності Постановою №729 за відповідною (прирівняною) посадою та відповідним військовим званням;

- надбавок за почесне звання «заслужений»/«народний», службу в умовах режимних обмежень та спортивні звання, доплат за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук)/доктора наук, вчене звання, інших щомісячних надбавок і доплат, що мають постійний характер і були фактично встановлені особі, - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на дату виникнення права на перерахунок пенсії;

- надбавки за особливості проходження служби, щомісячної премії, що мають постійний характер, - у середніх розмірах виходячи із фактично виплачених сум за липень 2021 року починаючи з дати виникнення права на перерахунок пенсії (з розрахунку за місяць) за відповідною посадою (посадами) в тому державному органі, з якого особа звільнилася у зв'язку з виходом на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що скасовані чи такі, що не виплачувалися з дати виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), під час перерахунку пенсій не враховуються.

Пунктом 4 Постанови №144 доручено Пенсійному фонду України в одноденний строк після набрання чинності цією постановою повідомити своїм головним управлінням в областях, м.Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.

На підставі отриманих списків Міністерство оборони, Служба зовнішньої розвідки, Адміністрація Державної прикордонної служби, з яких особи були звільнені із служби, готують довідки про розмір грошового забезпечення, яке буде враховуватися під час перерахунку пенсій, щодо кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 1 цієї постанови) і додатком 3 (для осіб, пенсії яких перераховуються відповідно до пункту 2 цієї постанови) та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Щодо осіб, яких було звільнено із служби у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього СРСР, Служби безпеки, що ліквідовані, довідки видаються Службою зовнішньої розвідки із зазначенням грошового забезпечення за відповідними посадами в такому державному органі з урахуванням пунктів 1 і 2 цієї постанови.

Міністерству соціальної політики разом із Пенсійним фондом України забезпечити проведення перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою.

Враховуючи викладене, з 01.08.2021 в органів Пенсійного фонду України виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ особам із числа військовослужбовців розвідувальних органів, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Відповідно, у Пенсійного фонду України виник обов'язок в одноденний строк після набрання чинності Постановою №144 повідомити своїм головним управлінням в областях, м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 і подання їх у п'ятиденний строк Міністерству оборони, Службі зовнішньої розвідки та Адміністрації Державної прикордонної служби.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що передбачений механізм обміну інформацією про одержувачів пенсій в умовах воєнного стану створює ризики щодо доступу до інформації (персональних даних) військовослужбовців розвідувальних органів як підстава для невиконання вимог абзацу першого пункту 4 Постанови №144, оскільки відповідачем не надано суду доказів на підтвердження внесення Кабінетом Міністрів України змін до Постанови №144 чи прийняття будь-яких інших нормативно-правових актів щодо відстрочення проведення перерахунку пенсій військовослужбовців розвідувальних органів невідкладно після закінчення дії правового режиму воєнного стану.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан.

У подальшому, строк дії воєнного стану в Україні продовжено відповідними Указами Президента України. Воєнний стан триває на момент вирішення цієї судової справи.

За правилами статті 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII), воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Суд зауважує, що Законом №389-VIII та іншими законодавчими актами, прийнятими уповноваженими на те державними органами у період воєнного стану в Україні, не передбачено будь-яких обмежень щодо проведення перерахунку пенсій осіб, звільнених із розвідувальних органів, та щодо використання інформації про таких осіб (персональних даних) під час дії воєнного стану.

Відповідач також не надав суду доказів прийняття Кабінетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів чи внесення змін до існуючих рішень, які б передбачали відстрочення проведення перерахунку пенсій військовослужбовців розвідувальних органів до моменту закінчення дії в Україні правового режиму воєнного стану.

При цьому, суд критично оцінює посилання відповідача на лист Мінсоцполітики від 25.03.2022 №3065/0/2-22/54 та лист Віце-прем'єр-міністра України - Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 29.03.2022 №8045/1/1-22 як на підставу для неповідомлення головних управлінь в областях, м.Києві про необхідність формування списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку на підставі Постанови №144, оскільки вказані документи не є нормативно-правовими актами та носять лише інформативний характер, а тому не можуть бути підставою для відмови позивачу у реалізації його права на перерахунок пенсії.

Суд враховує також правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 18.07.2019 у справі №826/2426/16, згідно з якою листи - це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не містять нових правових норм, які регулюють права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

У силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, суд зазначає, що за змістом частин першої та другої статті 11 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1992 №2657-ХІІ (далі - Закон №2657-ХІІ), інформація про фізичну особу (персональні дані) відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Статтею 20 Закону №2657-ХІІ передбачено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом.

Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

А згідно з частиною першою статті 21 вказаного Закону, інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.

З аналізу судом змісту Додатку №1 до Постанови №144 "Список осіб із числа військовослужбовців розвідувальних органів, пенсії яких підлягають перерахунку" (Список) встановлено, що форма Списку передбачає таку інформацію про особу із числа військовослужбовців розвідувальних органів, пенсії яких підлягають перерахунку: прізвище, ім'я, по батькові, дата звільнення із служби (смерті), військове звання, найменування посади на день звільнення зі служби (смерті) із зазначенням назви підрозділу та розмір грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, з урахуванням усіх його складових.

Відтак, суд констатує, що форма Списку не містить будь-якої конфіденційної інформації про фізичну особу в розумінні Закону №2657-ХІІ.

Також суд звертає увагу на те, що постановою правління Пенсійного фонду України від 03.03.2021 №8-1 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.03.2021 за №400/36022), прийнятою на виконання підпункту 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України "Про запровадження експериментального проекту з реалізації функціоналів першої черги Єдиної інформаційної системи соціальної сфери" від 11.11.2020 №1278, затверджено Порядок проведення експериментального проекту з реалізації функціоналів першої черги Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.

Положеннями цього Порядку передбачено, зокрема, що в органах ПФУ запроваджується централізована підсистема інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ) "Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи", в межах якої створюються та ведуться електронні пенсійні справи осіб, яким призначено пенсію.

Таким чином, оскільки орган Пенсійного фонду України станом на день прийняття рішення у цій справі продовжує здійснювати свої повноваження щодо нарахування, перерахунку та виплати пенсій, то навіть у випадку відсутності доступу до архівних документів (у паперовому вигляді), останній повинен мати доступ до електронних пенсійних справ одержувачів пенсійних виплат.

За таких обставин, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо наявності підстав для відтермінування проведення перерахунку пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів, у зв'язку з чим відхиляє їх.

При цьому, суд наголошує, що оскільки йдеться про реалізацію конституційного права позивача на соціальний захист, то навіть в умовах воєнного стану вимоги принципу пропорційності повинні бути дотримані. Відповідно, має бути збережений розумний баланс приватних і публічних інтересів, що означає, що цілі обмеження права мають бути істотними, а засоби їх досягнення - обґрунтованими і мінімально обтяжливими для осіб, чиї права обмежуються.

Однак, у цій справі судом не встановлено розумного співвідношення між порушенням прав та інтересів людини і громадянина та цілями державного впливу і засобами їх досягнення, тобто відсутнє співмірне обмеження прав позивача для досягнення публічних цілей, на яких акцентує увагу відповідач.

Суд зазначає, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може слугувати як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і відповідне рішення Кабінету Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють органи ПФУ.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

У зв'язку з цим, суд також відхиляє доводи відповідача про те, що положеннями Постанови №144 не передбачено можливості подання державними органами інформації щодо конкретної особи чи надіслання повідомлення до конкретних управлінь для проведення перерахунку пенсії, позаяк норми вказаної Постанови стосуються інтересів ширшого кола осіб, які є учасниками відповідних правовідносин.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач набув право на перерахунок належної йому пенсії, а передумовою для проведення такого перерахунку є направлення Пенсійним фондом України до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомлення про необхідність підготовки списку щодо ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії за формою згідно з Додатком №1 до Постанови №144 і подання такого списку у п'ятиденний строк Міністерству оборони.

Враховуючи наведене, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача, відповідно до абзацу першого пункту 4 Постанови №144, повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про необхідність підготовки списку щодо ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови і подання списку у п'ятиденний строк Міністерству оборони України.

За приписами частини другої статті 6 КАС України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини", суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ).

Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де ЄСПЛ встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Відповідна позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції ЄСПЛ у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету, держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

За правилами частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У сукупності викладеного, суд дійшов висновку, що позивач повністю довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, а відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своєї бездіяльності.

Отже, позов підлягає до повного задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо невиконання вимог абзацу першого пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" від 23.02.2022 №144, а саме: неповідомлення в одноденний строк після набрання чинності цією постановою Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про необхідність підготовки списку щодо ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови та подання такого списку у п'ятиденний строк Міністерству оборони України.

Зобов'язати Пенсійний фонд України відповідно до абзацу першого пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів" від 23.02.2022 №144 повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про необхідність підготовки списку щодо ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до цієї постанови та подання такого списку у п'ятиденний строк Міністерству оборони України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Пенсійний фонд України (вул.Бастіонна, буд.9, м.Київ, 01601; ідентифікаційний код юридичної особи 00035323).

Рішення складено 25 вересня 2024 року.

Суддя О.М. Дудар