25 вересня 2024 р. № 400/8102/24
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу,
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність відповідачів щодо непроведення перевірки підстав щодо призову під час мобілізації та зобов'язати даний орган вчинити дії щодо проведення такої перевірки; визнати протиправною бездіяльність комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви військовозобов'язаного ОСОБА_1 від 13.08.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та зобов'язати дану комісію розглянути заяву та повідомити заявника про прийняте нею рішення.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 13.08.2024 він звернувся до відповідача з заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією, відповідно до п.13 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та додав всі необхідні для прийняття рішення документи. Відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляду заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку протягом 7 днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Станом на час звернення позивача до суду, відповідачем не повідомлено про прийняття рішення за його зверненням. Така бездіяльність відповідача порушує права позивача на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, передбаченої законом.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_3 , позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію аргументував тим, що позивач 13.08.2024 надав до Комісії з питань надання військовозобов'язаним відстрочки заяву про надання відстрочки. 16.08.2024 Комісією було прийнято рішення про відмову у наданні відстрочки. Відповідно до даних внесених до Журналу протоколів засідань комісії, позивач особисто під підпис отримав повідомлення комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 про результати розгляду його заяви.
Суд розглянув справу 25.09.2024 відповідно до вимог передбачених ч.5 ст.262 КАС України, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 1986 р.н. проживає у м. Новий Буг Баштанського району Миколаївській області та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .
09.08.2024 ОСОБА_1 був викликаний повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_6 на 16.08.2024 для призову на військову службу під час мобілізації.
13.08.2024 ОСОБА_1 направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву про надання йому відстрочки від призову на військову службу на підставі п.13 ч.1 ст23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», до якої долучив копію паспорту, копію картки платника податків, копію свідоцтва про шлюб, копію свідоцтва про народження, копію довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ухвалила рішення №19 про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу.
Про прийняте рішення ОСОБА_1 був повідомлений під розпис у відповідному журналі, а також на його адресу направлено повідомлення за №5/9355 від 18.08.24.
Відповідно до ч.7, 8 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.56 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою КМУ №560 від 16.05.2024, відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до п.60 Порядку, комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем протягом передбаченого п.60 Порядку, строку прийнято рішення за зверненням позивача, та відповідно протиправною бездіяльності не допущено.
Правомірність прийнятого рішення про відмову у наданні відстрочки, не є предметом спору по цій справі, а тому судом не оцінюється.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_4 ) Комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 ) відмовити повністю.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко
Рішення складено в повному обсязі 25.09.2024