Ухвала від 24.09.2024 по справі 640/4560/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 вересня 2024 року Справа № 640/4560/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І.І., розглянувши в місті Києві у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та клопотання позивача ОСОБА_1 про відмову у прийнятті звіту, встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу за ст. 382 КАС України за наслідками виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2021 року, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задоволений частково.

Зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, ід. код 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат, а також зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження її певним максимальним розміром, починаючи з 01.12.2013, з урахуванням виплачених сум.

Окружним адміністративним судом міста Києва 08.06.2021 видано виконавчі листи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 січня 2022 року задоволено заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.04.2021 у справі № 640/2173/19, з урахуванням ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2021 про виправлення описки; попереджено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; заяву в частині ст. 383 КАС України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язати виконати рішення суду повернуто.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 жовтня 2022 року задоволено заяву ГУ ПФУ в м. Києві про роз'яснення судового рішення; роз'яснено, що згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.04.2021 у справі № 640/4560/20 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження її певним максимальним розміром, починаючи з 01.12.2013, з урахуванням виплачених сум та роз'яснено, що згідно рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.04.2021 у справі № 640/4560/20 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням основного розміру пенсії за вислугу років 90 % відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження її певним максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Також, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 жовтня 2022 року заяву про накладення штрафу залишено без задоволення; задоволено заяву про встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали новий звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.04.2021 у справі № 640/4560/20, з урахуванням ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2021 про виправлення описки та з урахуванням ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2022 про роз'яснення судового рішення; попереджено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду", який набрав чинності 15.12.2022 (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Від відповідача до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов звіт від 15.12.2022 про виконання рішення суду.

Відповідач зазначає, що Головним управлінням на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2021 року № 640/4560/20 після отримання ухвали суду про роз'яснення судового рішення здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 по 31.12.2022, розмір пенсії склав 28717,95 грн, заборгованість склала 1142977,80 грн.

13.06.2023 справа надійшла до Київського окружного адміністративного суду.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями судді 08.04.2024 справу та звіт від 15.12.2022 передано до розгляду судді Панченко Н.Д.

26.04.2024 ухвалою Київського окружного адміністративного суду у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 15.12.2022 №2600-0904-8/166826 про виконання судового рішення від 19 квітня 2021 року у справі №640/4560/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.12.2013 по 31.12.2022 - відмовлено; встановлено для Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 19 квітня 2021 року у справі №640/4560/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.12.2013 по 31.12.2022 в сумі 1242488,19 грн - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

16.07.2024 позивачем ОСОБА_1 подано до суду клопотання із проханням відмовити у прийнятті звіту відповідача від 14.05.2024 №2600-0904-8/99220, встановити новий строк для відповідача для подання звіту до суду про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2021 року № 640/4560/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.12.2013 по 31.12.2022 в сумі 1 242 488,19 грн, та за наслідками розгляду звіту від 14.05.2024 №2600-0904-8/99220 накласти штраф за невиконання судового рішення на начальника ГУ ПФУ в м. Києві Бойко О.В. у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Матеріали справи та клопотання позивача отримані суддею Войтович І.І. 16.07.2024 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.07.2024.

Ухвалою суду від 31.07.2024 прийнято до провадження адміністративну справу №640/4560/20 та прийнято до розгляду клопотання позивача ОСОБА_1 подане до суду 16.07.2024 в порядку ст. 382 КАС України.

На дату призначеного судового засідання на 13.08.2024 року о 10 год. 50 хвил. прибув до суду позивач ОСОБА_1 , подав до суду додаткові документи.

Відповідач по справі до суду не прибув, судом на місці ухвалено відкласти розгляд заяви позивача, перевірку звіту відповідача на іншу дату.

06.09.2024 судом отримано від відповідача уточнений звіт із додатковими документами.

В судове засідання призначене на 19.09.2024 року о 13 год. 15 хвилин прибули сторони, позивач ОСОБА_1 та представники відповідача Колодій К.Г., Прищепа О.В.

Представником відповідача надано до суду звіт про виконання судового рішення від 14.05.2024 №2600-0904-8/99220.

Позивач в судовому засіданні наполягав на задоволенні заяви, просив суд відмовити у прийняті звіту, встановити новий строк для подання останнього та за наслідками перегляду звіту за не виконання судового рішення у справі накласти на керівника ГУ ПФУ в м. Києві Бойко О.В. штраф.

Також, позивач зазначив суду, що на момент подання звіту відповідачем розмір невиплаченої суми пенсії збільшився, у зв'язку із чим уточнив та просив суд встановити для ГУ ПФУ України в м. Києві новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 19 квітня 2021 року у справі №640/4560/20 в частині сплати пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення та виплати заборгованості, нарахованої різниці пенсії за період з 01.12.2013 на дату подання звіту.

За згодою сторін, судом на місці ухвалено здійснити розгляд звіту відповідача та заяви позивача у порядку письмового провадження.

Суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно частини другої статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За змістом частини четвертої статті 382 КАС України у судовому засіданні з повідомленням сторін вирішується лише питання про накладення штрафу за клопотанням позивача або за ініціативою судді.

Як встановлено судом, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.02.2022 зобов'язано ГУ ПФУ в м. Києві подати у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали звіт про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.04.2021 у справі № 640/4560/20, з урахуванням ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2021 про виправлення описки.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2022 та ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 судом не прийнято звіт ГУ ПФУ в м. Києві про виконання рішення суду та відповідачу встановлено новий строк для подання звіту про виконання судового рішення, у задоволенні заяви позивача про накладення на керівника пенсійного фонду штрафу відмовлено.

Відповідачем ГУ ПФУ в м. Києві подано до суду звіт від 14.05.2024 №2600-0904-8/99220 та уточнений звіт від 26.08.2024 №2600-0904-8/165740.

Розглянувши поданий звіт про виконання рішення суду та уточнення, суд дійшов наступних висновків.

У поданому до суду звіті від 14.05.2024 №2600-0904-8/99220 Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві стверджує, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2021 року у справі № 640/4560/20 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача у листопаді 2021 року.

Після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати позивача з 01.01.2016 становить 28717,95 грн.

Враховуючи поданий суду уточнений звіт відповідач вказує про допущену арифметичну помилку під час виконання рішення суду, визначено невірний розмір доплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2022 в сумі 1 142 977,80 грн. та не вірно зазначено загальну суму боргу перед позивачем 1 242 488,19 грн., у зв'язку із чим наводить вірний розмір заборгованості по пенсії за вказаний період - 1 107 095,16 грн. та вказує про загальний розмір заборгованості - 1 206 605,55 грн. відмітивши, що виплату заборгованості по пенсії буде здійснено в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету.

В обґрунтування неможливості виплатити позивачу заборгованість по пенсії на виконання рішення суду в даній справі, відповідач вказує на положення ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", пункти 20 та 29 ст. 116 Бюджетного кодексу України, про те, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачається у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду, за кодом КЕКВ 2710 "Виплата пенсій і допомог".

Вказуючи на п.п. 4 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України №280, п.п. 4 п.4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року №28-2, п. 12, п. 13, п. 14 постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» якою затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, зазначає про те, що фінансування виплат, нарахованих на виконання судових рішень здійснюється Пенсійним фондом України в порядку черговості за датою набрання законної сили судовим рішенням та виключно в межах бюджетних асигнувань виділених на цю мету та водночас, законодавство не наділяє Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві правовими механізмами або повноваженнями здійснювати фінансування виплат за судовими рішеннями за рахунок інших бюджетних призначень або інших джерел фінансування.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2022 рік, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від України від 14.10.2022 № 1167 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2022 рік», окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду було передбачено 44 473,3 тис. грн., які відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року №35-1) були доведені Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та зазначені в Плані доходів та видатків і Помісячному розпису доходів та видатків на 2022 рік. Протягом 2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві були проведені розрахунки з пенсіонерами по виплатам заборгованості на виконання судових рішень в порядку черговості за датою набрання законної сили судовим рішенням в межах виділених бюджетних коштів. Бюджетом Пенсійного фонду України на 2023 рік (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 № 631 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2023 рік») окремою бюджетною програмою на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду було передбачено 51 627,3 млн. грн., які відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, доведені Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві та зазначені в Плані доходів та видатків і Помісячному розпису доходів та видатків на 2023 рік. В межах виділених бюджетних коштів у 2023 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві були проведені розрахунки з пенсіонерами по виплатам на виконання судових рішень в порядку черговості за датою набрання законної сили судовим рішенням. Станом на 31.12.2023 року, виходячи з обсягів бюджетного фінансування, Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві вдалося здійснити розрахунок з пенсіонерами, заборгованості по виплатів перед якими обліковувалися на підставі рішень судів, які набрали законної сили станом на вересень 2020 року та наразі Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджений. Внаслідок цього, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснює виплати згідно Тимчасового розпису доходів і видатків на І квартал цього року, який доводиться до територіальних органів Пенсійним фондом України згідно з пунктом 6 Розділу VII Постанови Правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 року №35-1 «Про внесення змін до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України».

Відмітив, що сума коштів для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, який згідно із підпунктом 1 - 1 пункту 14 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України на відповідний рік.

Відповідач, посилаючись на висновки Верховного Суду викладені у постанові від 24.03.2015 у справі № 21-66а14, в ухвалі від 04.10.2022 у справі № 200/3958/19-а, у постанові від 23.04.2020 у справі №560/523/19, звертає увагу суду на те, що відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, а накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.

Крім цього, вказує, що ГУ ПФУ в м. Києві з метою забезпечення виконання судового рішення в повному обсязі, звернулось до Пенсійного фонду України з листом від 28.11.2022 № 2600-0505-5/154798 щодо виплати нарахованих коштів. Листом Пенсійного фонду України від 27.12.2022 № 2800-040201-9/56075 повідомлено про здійснення виплати коштів, нарахованих на виконання рішення, в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань. 03.05.2024 ГУ ПФУ в м. Києві повторно звернулось до Пенсійного фонду України з листом № 2600-0505-5/91407 щодо здійснення фінансування виплати заборгованості у сумі 1242488,19 грн.

Додатково повідомлено суд про те, що 13.01.2023 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про звірку заборгованості по пенсії (вх.№ 2640/8). Листом від 13.02.2023 № 2600-0310-8/24881 ОСОБА_1 повідомлено вірну суму заборгованості, нарахованої на виконання судового рішення у справі № 640/4560/20 у сумі 1206605,55 грн. (99510,39 грн. +1107095,16 грн.).

З наданого до суду відповідачем листа, встановлено також, що ГУ ПФУ в м. Києві звернулось до Пенсійного фонду України із листом від 21.08.2024 №2600-0505-5/163601 щодо здійснення фінансування виплати заборгованості у сумі 1 206 605,55 грн.

Відповідач наполягає, що наявні об'єктивні причини виникнення затримки у погашенні заборгованості перед позивачем за судовим рішення, а саме факту відсутності необхідних бюджетних асигнувань для виплати заборгованості за судовими рішеннями у 2022-2024 роках, вжиття начальником Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві Бойко О.В. в межах своїх службових повноважень всіх залежних від неї заходів для виконання рішення суду та просить суд прийняти звіт про виконання судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 640/4560/20.

Враховуючи зазначене вище, суд не може погодитися із тим, що поданий звіт відповідача свідчить про повне виконання судового рішення, виходячи з такого.

Після проведення у листопаді 2021 року перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду, розмір пенсійної виплати з 01.01.2016 становить 28 717,95 грн.

За наслідками подальшого здійсненого перерахунку, позивачу була нарахована різниця пенсії за спірний період в загальній сумі 1 242 488,19 грн. Та відповідач у звіті вказав про допущену арифметичну помилку та подання невірного розміру доплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2022 в сумі 1 142 977,80 грн. та не вірно зазначено загальну суму заборгованості 1 242 488,19 грн., зауважив, що за наслідками проведеної звірки із позивачем за заявою останнього, загальна сума заборгованості у відповідача перед позивачем зі сплати спірної пенсії наразі становить 1 206 605,55 грн., яка буде виплачена в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, однак не виплачена заборгованість, яка виникла у зв'язку із перерахунком.

В судовому засіданні 19.09.2024 представник відповідача зазначив, що саме за визначеним порядком черговості виплати заборгованості по пенсіям за рішенням суду, заборгований розмір пенсії перед позивачем буде виплачено саме за таким порядком.

Проаналізувавши доводи відповідача, викладені у наданому звіті про виконання судового рішення, судом встановлено, що рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії позивача виконано, але рішення суду в частині виплати заборгованості за пенсією за період з 01.12.2013 по 31.12.2022 в сумі 1 206 605,55 грн. станом на день подання звіту є невиконаним.

Також, суд зазначає, що розмір заборгованості у сторін є неузгодженою, позивач наполягає на більшому її розмірі оскільки пенсійний орган все рівно застосовує обмеження розміру пенсії її максимальним розміром на 2 352,40 грн., починаючи з 01.01.2016 визначивши суму 28 717,95 грн., а відповідач в свою чергу вказує на допущену при звірці заборгованості по пенсії арифметичну помилку та зазначає на загальну суму заборгованості 1 206 605,55 грн.

Суд зазначає, що згідно позицій сторін та їх доводів, на час розгляду звіту, не є спірною загальна сума заборгованості по пенсії 1 206 605,55 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для прийняття звіту відповідача, суд не вважає виконаним рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 квітня 2021 року у справі №640/4560/20 в частині виплати заборгованості за пенсією за період з 01.12.2013 по 31.12.2022 в сумі 1 206 605,55 грн.

Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:

1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);

2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);

3) функціями, з виконанням яких пов'язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).

Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.

Відповідач у звіті від 14.05.2024 №2600-0904-8/99220 та, зокрема, в уточненому звіті від 26.08.2024 №2600-0904-8/165740 зазначає, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2022 рік та на 2023 рік були за окремою бюджетною програмою виділені відповідні кошти та пенсійним органом були проведені розрахунки з пенсіонерами по виплатам заборгованості з пенсій за рішеннями суду в порядку черговості за датою набрання рішення суду законної сили та в межах виділених бюджетних коштів. Зокрема, що станом на 31.12.2023, ГУ ПФУ в м. Києві здійснено розрахунок з пенсіонерами по заборгованості з виплати пенсії на підставі рішень судів, які набрали законної сили станом на вересень 2020 року.

За даною справою, ГУ ПФУ в м. Києві зверталось до Пенсійного фонду України із листом від 28.11.2022 № 2600-0505-5/154798 щодо виплати нарахованих коштів та листом Пенсійного фонду України від 27.12.2022 № 2800-040201-9/56075 повідомлено про здійснення виплати коштів, нарахованих на виконання рішення, в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань.

03.05.2024 ГУ ПФУ в м. Києві звернулось до Пенсійного фонду України з листом № 2600-0505-5/91407 щодо здійснення фінансування виплати заборгованості у сумі 1242488,19 грн.

Також, ГУ ПФУ в м. Києві звернулось до Пенсійного фонду України з листом від 21.08.2024 №2600-0505-5/163601 щодо здійснення фінансування виплати заборгованості у сумі 1 206 605,55 грн.

На час розгляду звіту, бюджет, від якого залежить виплата пенсіонеру заборгованості по пенсії за відповідною передбаченою кодексом програмою, Пенсійного фонду України на 2024 рік не затверджений.

Суд вважає необхідним зазначити відповідачу, що звернення ГУ ПФУ в м. Києві із листами до Пенсійного фонду України з проханням виділити кошти на виконання рішення суду можливо врахувати як вчинення відповідачем дій, направлених на виконання судового рішення в даній справі, але такі дії не можуть вважатись та свідчити про повне виконання судового рішення.

Суд зауважує, що відповіді на листи до Пенсійного фонду України відповідачем до справи не надано.

Верховний Суд у постановах від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Посилання відповідача на практику Верховного Суду підлягає врахуванню лише в частині встановлення судом поважності причин невиконання рішення суду щодо виплати грошових коштів боржником за відсутності на те фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів у боржника, та як підстава для не застосування судом штрафу відносно боржника за визначеною процесуальним законодавством розміром, але такі обставини на переконання суду не є правовим висновком для суду щодо повного та належного виконання рішення суду боржником за наявності та доведеності факту не виплати позивачу заборгованості по спірній пенсії станом на дату подання суду звіту про виконання рішення суду.

Суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення, що узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 01.02.2022 року у справі №420/177/20 та ухвалах від 26.01.2021 року у справі №611/26/17, від 07.02.2022 року у справі №200/3958/19-а.

Суд фіксує не виконання рішення суду відповідачем в повному обсязі та оскільки виконання судового рішення в частині виплати заборгованості за пенсією за спірний період в сумі 1 206 605,55 грн. залежить від фінансування витрат на зазначені цілі з Державного бюджету України, суд вважає за можливе надати відповідачу можливість виконати судове рішення належним чином, здійснивши виплату нарахованої суми заборгованості пенсії, у зв'язку з чим, згідно положення ч. 2 ст. 382 КАС України встановити новий строк для надання звіту про виконання судового рішення.

У висновку, суд відмовляє у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 14.05.2024 №2600-0904-8/99220 та, уточненого звіту від 26.08.2024 №2600-0904-8/165740 про виконання судового рішення від 19 квітня 2021 року у справі №640/4560/20 в частині виплати нарахованої різниці пенсії за спірний період та встановити новий строк для виконання судового рішення у вказаній частині - протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили даною ухвалою.

Відповідно до ч. 7 ст. 382 КАС України сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.

Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 14.05.2024 №2600-0904-8/99220 та уточненого звіту від 26.08.2024 №2600-0904-8/165740 про виконання судового рішення від 19 квітня 2021 року у справі №640/4560/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.12.2013 по 31.12.2022 - відмовити.

2. Встановити для Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 19 квітня 2021 року у справі №640/4560/20 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.12.2013 по 31.12.2022 в сумі 1 206 605,55 грн - протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

3. Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

4. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам) для відома, відповідачу для відома та виконання.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Войтович І.І.